آخرین خبر

 • • داستانگویی محمدرضا سرشار در رادیو معارف
 • پنجشنبه 29 اسفندماه 92

  تاريخ : ۱۳۹۲/۱۲/۲۹ - ساعت : ۳۹ : ۱۵ - گروه : فرهنگي - حوزه : صدا و سيما نوروز 93
  'محمدرضا سرشار' در ایام نوروز 93 و با هدف بسط مفاهیم معنوی و اجتماعی در قالب برنامه 'داستان دوستان' رادیو معارف به روایتگری قصه‌ها و حکایت‌های معارفی می‌پردازدچکیده
  به گزارش «نسیم»، دراین برنامه محمدرضا سرشار، قصه‌گوی "ظهرهای جمعه" رادیو با صدایی که برای شنوندگان قدیمی رادیو همواره خاطره ساز بوده است، به روایت حکایت‌هایی اجتماعی و معارفی خواهد پرداخت.
  تصمیم، پرواز، درجبهه‌ای دیگر، گواهی، معلم جدید و جای خالی ماه از جمله داستان‌هایی است که با موضوعاتی مانند سفر، دید و بازدید، خوش خلقی و ... در صبح‌های نوروزی رادیو معارف حکایت خواهد شد.
  برنامه «داستان دوستان» کاری از گروه معارف و جامعه به سردبیر تهیه کنندگی و نویسندگی حسن توکلی زاده از 2 تا 7 فروردین هر روز صبح از ساعت 7:30 بامداد تقدیم شنوندگان رادیو معارف می‌شود.
  علاقمندان به دریافت این برنامه می‌توانند پس از پخش به صفحه اختصاصی برنامه «داستان دوستان» در سایت رادیو معارف مراجعه نمایند.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • چاپ سوم "پیامبری که دوست بچه‌ها بود" منتشر شد
 • سومین چاپ "پیامبری که دوست بچه‌ها بود"، نوشته محمدرضا سرشار انتشار یافت.
  این کتاب که ابتدا در دهه 1370 با نام "داد و ستد کودکانه" به وسیله انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی، با تصویرگری محمدحسین صلواتیان منتشر شد، پس از سه با چاپ به وسیله آن ناشر، از سال 1377 دیگر ناشر به تجدید چاپ آن اقدام نکرد. تا آنکه پس از یک وقفه هشت ساله، از سال 1385 با تصویرگری سعید رزاقی، با نام «پیامبری که دوست بچه‌ها بود» به وسیله انتشارات سروش انتشار یافت. اکنون این نسخه از کتاب، در انتشارات سروش به چاپ سوم رسیده است.
  «پیامبری که دوست بچه‌ها بود»، بر اساس واقعه تاریخی مستند شیرینی از زندگی رسول اکرم (ص) نوشته شده، که بیانگر توجه و عطوفت ویژه آن رسول بزرگوار نسبت به بچه‌هاست.
  این کتاب در 12 صفحه قطع خشتی با تصاویر چهار رنگ، برای سالهای اول دبستان (اول، دوم و سوم) به قیمت 2000 تومان، با شمارگان 1500 نسخه انتشار یافته، و از طریق فروشگاههای کتاب سروش (وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران) یا شماره تلفن 8 - 88345063 قابل دریافت است. مجموع شمارگان دو چاپ قبلی این اثر توسط سروش، 6000 نسخه است.


کتابهای داستانی قابل توصیه برای خواندن

کار اصلی من خواندن است. بنا بر این، هرگاه اشتغالات دیگر اجازه بدهند، به جای هر کار دیگر، ترجیح می‌دهم مطالعه کنم. گاهی به عنوان یک وظیفه شغلی، گاه یک وظیفه حرفه‌‌ای، زمانی در رودربایستی نوقلمانی که بی‌خبر از اقضای سن و سال و گرفتاریهای بسیارم، با اصرار تمام می‌خواهند که نوشته‌شان را بخوانم و در باره آن نظر بدهم، برخی اوقات از سر کنجکاوی، و بسیار به ندرت برای لذت بردن و تنوع و سرگرمی شخصی.
در دو - سه سال، از میان کتابهای داستانی که خواندم، چهار کتاب را - هر یک به دلایلی - بهتر از بقیه یافتم؛ که خواندن آنها را می‌توانم به دیگران نیز توصیه کنم:
ا.مجموعه هشت مجلدی «قلم رصاص» (داستانهایی از مقاومت اسلامی لبنان):
این مجموعه که شامل 54 داستان کوتاه و 2 داستان بلند در قالب 8 کتاب (به اسامی «ریسمانی از جنس دل»، «بود و دیگر هرگز نخواهد بود»، «بازگشت دوباره»، «زمانی برای کوچ»،«تو سهم منی»،«سیاه و سپید»،«مگر آنکه خدا بخواهد» و «و لبخند زد») است، توسط 22 نویسنده شیعه لبنانی نوشته شده و همگی آنها حول محور جنگ تحمیلی 33 روزه رژیم اشغالگر قدس بر مردم لبنان - خاصه شیعیان این کشور - دور می‌زند. مجموعه مذکور که پیش از این به عنوان «کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران» در بخش خارجی انتخاب شده، توسط سه تن از مترجمان و اساتید زبان و ادبیات عرب دانشگاه الزهرا (ع) به فارسی ترجمه و به وسیله نشر «پرستا» منتشر شده است. چاپ اول این مجموعه در سال 1391 و چاپ دوم آن در قالب یک مجموعه تک مجلدی در 631 صفحه قطع رقعی انتشار یافته است.
آنچه جهان خارج از لبنان، در باره حماسه‌آفرینی شگفت حزب الله لبنان در «جنگ 33 روزه» این تشکیلات کوچک اما الهی، پرعظمت و باشکوه، در برابر ارتش سابقا مشهور به شکست ناپذیر اسرائیل شنیده، مطالبی گزارش‌گونه و صرفا روایت یک سلسله کلیات است. مجموعه مورد اشاره (قلم رصاص) ما را به پشت صحنه این جنگ نابرابر می‌برد؛ و نکاتی جالب از آن بر ما آشکار می‌کند که جز هنر، شاید هیچ قالب دیگری قادر به بیان آن نباشد. در این میان، آنچه برای من جالب بود، شباهت قابل توجه روحیات و اندیشه‌های قهرمانان این داستانها با رزمندگان مخلص ما در دوران دفاع مقدس هشت ساله، خاصه الهام‌گیری آنان از واقعه کربلا بود! یعنی همان چیزی که جزء لاینفک واقعیات دفاع مقدس و در نتیجه داستانهای نوشته شده توسط نویسندگان دهه 1360 ما از این رویداد شگفت تاریخی بود ( و امروزه - متاسفانه - توسط برخی از نویسندگان جبهه ندیده فاقد بنیانهای فکری صحیح مذهبی یا جبهه دیده‌های پشیمان تواب و نویسندگان سابقا مذهبی استحاله شده فعلا اومانیست و لیبرال، با وقاحت تمام در آثارشان کاملا حذف و تحریف می‌شود؛ و شگفت‌انگیز آنکه، داستانها و فیلمهای این افراد، بعضا در جشنواره‌های مختلف وابسته به نظام نیز مورد تشویق و ترغیب قرار می‌گیرد و جایزه هم می‌برد).
نکته مهم دیگر اینکه، درست همانند سیر تاریخی‌ای که در انقلاب ما رخ داد، جریان فرهنگی دوستدار مقاومت و حزب الله در لبنان، پس از مدتها به اهمیت نقش کار فرهنگی و هنری در کنار کار نظامی پی برده؛ و کوشیده تا از طریق استفاده از ابزار بسیار کارآ و مؤثر هنری، به تثبیت و ترویج ارزشها و اهدافی که مقاومت اسلامی لبنان در راه آن مجاهده می‌کند بپردازد. و این، همان چیزی است که دشمن از آن بسیار می‌ترسد!
به همین سبب بود که وقتی سرویراستاری این مجموعه به من پیشنهاد شد، با وجود اینکه نزدیک دو دهه است چنین کارهایی را کنار گذاشته ام، به عنوان یک وظیفه آن را پذیرفتم؛ و با وجود وقت بسیاری که این کار از من گرفت، نه تنها از انجام آن پشیمان نیستم، که به آن افتخار نیز می‌کنم.

ارسال نظر