آخرین خبر

 • • در راستای تحقق منویات رهبری در نامگذاری سال 93 صورت گرفت: اجرای طرح ملی «شوپا»
 • جمعه 05 اردیبهشتماه 93

  پیرو نامگذاری سال 93 به «سال فرهنگ و اقتصاد، با عزم ملی و مدیریت جهادی»، با تصویب هیئت مدیره انجمن قلم ایران در آخرین جلسه خود، که در اواخر فروردین ماه سال جاری برگزار شد، از این پس، «مرکز بررسی آثار» این تشکل مردمی غیرانتفاعی، تاسیس می شود.

  هدف از این اقدام، شناسایی و پرورش استعدادهای ادبی ارزشمند در سراسر کشور - خاصه نقاط دارای امکانات آموزشی کمتر - با حداکثر سرعت و سهولت است. طرح فراگیر سراسری مذکور که برای سهولت در مکالمات و مکاتبات رسمی به اختصار طرح  «شوپا» نامیده می شود، گامی در امتداد توسعه و تعمیق طرح ملی «فرصت برابر» است. (طرح «فرصت برابر» خدمت همگانی رایگانی دیگر از انجمن قلم ایران بود که با اعزام مدرسان شاخص به سراسر کشور، برای آموزش داستان ، شعر، و ادبیات کودکان و نوجوانان به نوقلمان مستعد شهرستانی، برای نخستین بار در بهمن ماه سال 92 کلید خورد.)

  «مرکز بررسی آثار نوقلمان انجمن قلم ایران» تحت نظارت عالیه «کمیته آموزش» انجمن قلم به کار خواهد پرداخت. این مرکز با تعیین یک سرپرست و تیم کارشناسان و منتقدان خبره از اعضای رسمی انجمن، به صورت رایگان، شعرها و داستانهای رسیده از سوی نوقلمانی را که تا کنون کتاب مستقلی در این زمینه ها منتشر نکرده اند مطالعه، بررسی و نقد می کند، و برای نوقلمان مستعد، اقدام به تشکیل پرونده ادبی خواهد کرد. لذا به اطلاع آن دسته از شاعران و نویسندگان نوقلم (تهرانی یا شهرستانی) که فاقد اثار چاپ شده به صورت کتاب مستقل در زمینه شعر و داستان هستند می‌رساند:
  در صورت تمایل به استفاده از خدمات رایگان مشمول این طرح سراسری ملی، آثار شعری و داستانی چاپ نشده خود را به همراه گزارشی جامع از سوابق و فعالیتهای ادبی شان، به نشانی پست الکترونیکی انجمن قلم ایران ایمیل، یا به نشانی محل این تشکل، واقع در تهران، خیابان سیدجمال الدین اسدابادی، بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدابادی، بین خیابان 44 و 46 پلاک 360، ت.02188059319 ارسال کنند . در بالای نامه یا پشت پاکت قید شود: مرکز بررسی آثار نوقلمان - طرح «شوپا».

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سال نو مبارک! ادامه
 • شریف رضویان: می شکوفد نام تو روی دست شاخه ها می درخشد ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • آثار كودك محمدرضا سرشار در نمایشگاه كتاب / اصیل آباد به چاپ نوزدهم رسید
 • كد مطلب: 13544 25 فروردین 1393 ساعت 13:58
  به همت انتشارات سوره مهر؛
  سه اثر كودك و نوجوان محمدرضا سرشار به زودی از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می شوند و در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران حضور خواهند داشت.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری چاپ پنجم كتاب "سفر به جنوب" محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) به زودی از سوی انتشارات سوره مهر وارد بازار كتاب می شود.
  این اثر توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، برای نخستین بار در سال 1370 چاپ شد.
  كتاب "سفر به جنوب" كه مخاطبان آن را نوجوانان تشكیل می دهند، در نخستین جشنواره كتاب كودك و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، به عنوان كتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.
  غیر از خدا هیچكس نبود نیز به چاپ یازدهم رسیده است. این اثر مجموعه داستان قدیمی از سرشار است كه برای كودكان سال‌های آخر دبستان و دوره راهنمایی مناسب است.
  سرشار در این كتاب، شش داستان با موضوعاتی چون «نعمت هوش»، «ایثار»، «روزی حلال» و... را گرد هم آورده است و بازتولید مجموعه‌ای از داستان‌های قدیمی است.
  چاپ نوزدهم "اصیل آباد" این نویسنده نیز توسط انتشارات سوره مهر در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب عرضه خواهد شد. چاپ اول این اثر در اردیبهشت 1357 - قبل از پیروزی انقلاب - منتشر شده است.
  كتاب «اصیل آباد» از سری كتاب‌های گروه سنی نوجوانان، داستان زندگى مردمی است كه در روستا با تكیه بر تولیدات خودشان و براساس فطرت، سادگى و پاكى گذران زندگی می‌كنند.
  گفتنی است محمد رضا سرشار در بخش آثار بزرگسال خود هم امسال با دستی پر به نمایشگاه كتاب تهران می آید و چهار مجلد نخست از مجموعه هفت جلدی قصه‌‌های انقلاب را از سوی انتشارات سوره مهر در دست چاپ دارد.
  روی دیوار، پای تخته سیاه، همه گفتند مرگ بر شاه و به دنبال پدر عناوین این كتاب ها است.
  همچنین دو كتاب "داستان برای گشایش درهای آسمان" و "غوطه خوردنی غریب در داستان" از محمد رضا سرشار نیز توسط انتشارات سوره مهر در نمایشگاه كتاب در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.


انتشار نوزدهمین شماره ماهنامه تخصصی نقد ادبی «اقلیم نقد»

طرح جلد اقلیم نقد شماره19
طرح جلد اقلیم نقد شماره19

«در بین نویسندگان نابغة جهان، همواره نام بزرگمرد عرصة داستان جهان، «ویکتورهوگو» درخشیده‌است و بدون‌شک تا ابد نیز در تاریخ، ماندگارخواهدماند. نویسنده‌ای که کلام و واژگانش در خدمت بشریت و دغدغه‌اش تعالی انسان بود. او که از یک خانوادة بزرگ فرانسوی بود و در قرن طلایی نویسندگان (قرن نوزدهم) دست به نوشتن شاهکارهای ادبی جهان زد. به‌راستی چه کسی است که «بینوایان» او را نشناسد!؟ زمانی که شاید به جرئت بتوان گفت یکی از معدود شاهکارهای ادبی جهان است که هیچ‌گاه نمی‌میرد؛ اثری که انسانیت و دین‌مداری در آن به‌اوج‌می‌رسند.»
نوزدهمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد- ویژه اسفند ماه ۹۲- منتشر شد.این نشریه به مدیر مسئولی و سردبیری محمدرضا سرشار و زیر نظر هیئت تحریریه‌ای شامل رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی‌پور، راضیه تجار، دکتر محسن پرویز، کامران پارسی‌نژادشیرازی، پدرام پاک‌آیین اداره می‌شود.اقلیم نقد، شامل سه بخش نقد داستان، نقد شعر کودک و نقد شعر بزرگسال است؛ و دبیری سه بخش مذکور را به ترتیب سرشار، محمود پوروهاب و اسماعیلی بر عهده دارند.
در این شماره کتابهاو مقولات در آفاق نفس(محمود کیانوش)، سپیده دم(بلوا پلین)، رهایی(جمال میرصادقی)، شلوارهای وصله‌دار(رسول پرویزی)، او(جمشید خانیان)، بازگشت دوباره(فواد مرعی)، مادرم آسمان من است(شهید علیرضا شاهی)، یادداشتی درباره چهار داستان کوتاه ویکتور هوگو، نورالدین پسر ایران، نقد شناسی توصیفی کتابهای داستان و شعر در رسانه‌ها، نگاهی تحلیلی به اشعار شاهنامه، شمشیر و جغرافیا(محمدکاظم کاظمی)، در ابتدای افتادن یک لیوان(ابوالفضل حسینی)، ابریشم خیال(آسیه رحمانی)، حفره‌ها(گروس عبدالملکیان)، پنجرهای به سوی خوابهای مکتوب، کتابهای خودمان، قوطی بیگیر بینیشون(اسفندیار ساکنیان)، فصل آهو و کبوتر و پسر اردیبهشت(سودابه امینی)، از روی خط پایان(محمد گودرزی‌دهریزی) مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند.
منتقدین بخش داستان: محسن پرویز، شهریار زرشناس، محمدرضا سرشار، مهدیه ارطایفه، پیمان نیک‌‌‌خواه، ابوالفضل طاهرخانی، زینب گودینی، محبوبه جان‌نثاری، میرشمس‌الدین فلاح‌هاشمی، فاطمه دانشورجلیل، احمد شاکری، مجید درخشانی، یوسف نیک‌فام، و در بخش شعر: نصرالله احمدیمهر، صادق ایزدی‌گنابادی، سلمان نظافت‌یزدی، یدالله قائم‌پناه، صدیقه مرادزاده، یوسف بینا، آفرین پنهانی، ساتیار فرج‌زاده، رقیه ندیری، اسماعیل الله‌دادی، رضا اسماعیلی هستند.
نوزدهمین شماره ماهنامه اقلیم نقد در 196 صفحه قطع وزیری کوتاه، به قیمت ۵۰۰۰ تومان منتشر شده، و از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه ۴۴ - شماره ۳۵۸ - ت. ۸۸۲۱۴۴۴۰ قابل دریافت است.

2 نظر

می شکوفد نام تو روی دست شاخه ها
می درخشد آفتاب در دل پروانه ها

می نشیندعطریاس روی دامان نسیم
بازمی سازدز نو لانه اش رایاکریم

پچ پچ باران وباد غنچه را وا می کند
راز سبز باغ را باز افشا می کند

شاخۀ بادام و سیب غرق در گل می شود
لاله بر دامان دشت یار سنبل می شود

خاک وباران،ابروباد درتلاش و کوششند
دانه ها درزیر خاک درخیال رویشند

بعد سرما بعد برف باز می آید بهار
باز غوغا می کند قدرت پروردگار

استاد گرامی . فرا رسیدن سال نو و بهار زیبا را به شما تبریک می گویم . امیدوارم در سایۀ عنایت حضرت زهرا سلام الله علیها ، سالی سرشار از سلامتی و موفقیت در پیش رو داشته باشید .
شریف رضویان

ارسال نظر