آخرین خبر

 • • در آستانه دهه مبارک فجرپخش 4 ساعته برنامه های شبکه افق آغاز شد
 • دوشنبه 13 بهمنماه 93

  پخش چهار ساعته برنامه‌ها از شبکه افق همزمان با آغاز دهه مبارک فجر آغاز شد.
  خبرگزاری فارس: پخش 4 ساعته برنامه های شبکه افق آغاز شد
  به گزارش خبرگزاری فارس، چند ماهی است که شبکه افق سیما با اهداف و راهبردهای مشخص و در راستای آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی به جمع سایر شبکه های تلویزیونی اضافه شده و طی این مدت توانسته است مخاطبان خود را پیدا کند.

  این شبکه که همچنان در پخش آزمایشی به سر می برد، ابتدا فقط در تهران قابل دریافت بود اما چندی پیش با تغییر فرکانس در سایر استان ها هم به روی آنتن رفت.

  مجموعه ای از مستندهای ایرانی و خارجی با موضوعات گوناگون از جمله دفاع مقدس، جاذبه های فرهنگی و گردشگری ایران، سیاست داخلی و خارجی، اقتصاد، اندیشه های امام خمینی(ره)، حوادث انقلاب، بیداری اسلامی و ... و همچنین برنامه های گفت وگو محوری همچون «عصر خمینی»، «شاهد عینی»، «نیمه پنهان ماه» و «چارسوق» بخش های مختلف شبکه افق را تشکیل می دهند که هر یک دارای طیف خاصی از مخاطبان هستند و در عین حال مخاطب عام را هم به سمت خود جلب کرده اند به طوری که مستندهایی همچون «ملاقات با داعش»، «نیمه خاموش»، «سرزمین نخبگان»، «نبرد برای زندگی»، «جستجوگر»، «قصه های انقلاب» و... توانستند طی چند قسمت، مخاطبان بسیاری پیدا کنند.

  پخش برنامه از شبکه افق ابتدا دو ساعت در روز با بازپخش 23 ساعته بود ولی در ادامه پخش 3 ساعته برنامه ها شروع شد و حال در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، شاهد 4 ساعته شدن پخش از این شبکه خواهیم بود.

  این امر گویای افزایش تولیدات تلویزیونی این شبکه است که نوید بخش ارتقای کیفی برنامه ها نیز خواهد بود.

  بینندگان شبکه افق می توانند از این پس از ساعت 17 الی 21 شاهد پخش برنامه های این شبکه باشند.

  - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931112001108#sthash.XwaBtWZC.dpuf

آخرين نظرات خوانندگان

 • نامشخص: «رضا امیرخانی گفت: شیپور نوشتن داستان انقلاب ۱۳ روز پیش ادامه
 • نامشخص: واقعاً هم حقش بود برکنار شود! شجاعی صائین به چه ادامه

آخرین کتاب

 • • رمانی از زندگی پیامبر(ص) به قلم محمد رضا سرشار
 • چاپ هشتم رمان «آنک آن یتیم نظر کرده» که به قلم محمدرضا سرشار نگاشته شده در مورد زندگی پیامبر(ص) است که توسط سوره مهر در آستانه سالروز وفات نبی مکرم اسلام به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرشار درباره انگیزه خود برای نوشتن نسخه نوجوانانه این اثر گفت: «فکر نوشتن از سرزمین نور از سال 1359 در ذهن من افتاد. اولین موجبش این بود که می‌‌دیدم هیچ کتاب داستانی ارزشمندی در مورد زندگی پیامبر(ص) برای نوجوانان ما منتشر نشده است.دوم اینکه میدانستم که اگر چنین کاری صورت بگیرد، در نگاه خواننده‌ی نوجوانان این اثر نسبت به دین‌‌شان یک تحول اساسی مثبت به وجود خواهد آمد. ضمن آنکه زندگی پیامبر ما آنقدر و پرکشش است که جدا از جنبه‌ی الهی و دینی آن، به خودی خود، می‌‌تواند موضوع یک داستان بسیار جذاب و پرهیجان باشد. به شرط آنکه این موضوع، در دست یک نویسنده، به معنی درست کلمه، قرار بگیرد. و البته، طمعِ بردن ثواب و اجرا آخرتی نیز، در این کار بی‌‌تاثیر نبود».

  این کتاب که پیش از این، توسط انتشاراتی دیگری منتشر می شد، سرانجام پس از حدود دو سال وقفه در تجدید چاپ و نایاب بودن ، به وسیله انتشارات سوره مهر، به چاپ هشتم خود (اول سوره مهر) رسید و به بازار نشر عرضه شد.«آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت. که از آن جمله می توان به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد.

  بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی - به همت حوزه هنری - و چاپ مجلد اول ترجمه عربی آن در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. همچنین چاپ ترکی استانبولی این اثر به تازگی توسط حسن علیمی بکتاش ترجمه و منتشر شده است.

خواندني‌هاي وب


مدیر اداره کتاب ارشاد «نه» گفت و برکنار شد!/ حیثیت وزارت ارشاد در گرو دو کتاب مسئله دار

ارسال به دوستان
فارس گزارش می‌دهد
در پی عدم موافقت علی شجاعی صائین با اعطای مجوز به دو کتاب خاص و ایستادگی در برابر فشارها،‌در نهایت مدیر اداره کتاب برکنار شد.
خبرگزاری فارس: مدیر اداره کتاب «نه» گفت و برکنار شد/حیثیت ارشاد در گرو دو کتاب مسئله‌دار

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، امروز خبری در رسانه‌های منتشر شد و حکایت از آن داشت که پس از گذشت یک سال از مدیریت علی شجاعی صائین بر مدیریت اداره کتاب وی از این سمت از سوی سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد برکنار شده است. اما پشت پرده این برکناری اتفاقات اخیر درباره عدم مجوز به دو کتابی است که یکی از آنها  این روزها «کی بود کی بود من نبودم» به راه انداخته است.

  * یک پرده از کتابی که بوی خون می‌دهد/ اداره کتاب ایستادگی کرد

از هنگام روی کار آمدن دولت یازدهم فشارهایی از داخل و خارج از وزارت ارشاد برای ارائه مجوز به «زوال کلنل» محمود دولت آبادی راه افتاد، تا این کتاب پرحاشیه در این دولت مجوز نشر اخذ کند.

اینکه کتابی اینگونه و حتی پس از اصلاحات باز هم نتواند مجوز بگیرد حکایتی است پرماجرا و نشان از آن دارد که «کلنل» خط قرمزها را گذرانده است.

«زوال کلنل» اثری از محمود دولت‌آبادی است که در سالهای ابتدایی دهه 1980 میلادی به زبان فارسی نوشته شده است.

این کتاب از هنگامی تا که در دولت دهم برای ارائه مجوز به ارشاد ارائه شد همچنان خبرساز بوده است. بعد از مخالفت وزارت ارشاد دولت دهم برای اعطای مجوز به این کتاب دولت آبادی ابتدا با اصلاح کتاب مخالفت کرد، اما در نهایت اعلام کرد که این اثر را با اصلاحات به ارشاد روانه خواهد کرد که ظاهرا اصلاحات به درستی صورت نگرفت و کماکان این اثر با تمام حاشیه‌ها اجازه انتشار ندارد.

اینکه عده‌ای این روزها در صدد فشار برای اخذ مجوز این کتاب هستند خود ماجرایی است که دامنه دراز دارد اما ارشاد از ابتدا موضع روشنی در خصوص این کتاب گرفت و باید دید در ادامه چه خواهد کرد. «جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید»

پرده دوم؛ اداره کتاب و شجاعی صائین «نه» با جرات به «من این نسل» گفتند

در ادامه فشارها، اما ماجرا به کتابی موهن از سردبیر خبرگزاری کتاب رسید، کتابی که صراحتا به ارزشهای انقلاب اسلامی ضربه می‌زند.

ماجرا از این قرار است که اسدزاده این کتاب را در آذربایجان منتشر کرد و در ادامه این اثر در ایران توزیع غیر قانونی شد سپس روند اخذ مجوز برای این کتاب کلید زده شد، اما مدیر اداره کتاب «نه» محکمی گفت و همین ایستادگی وی سبب برکناری اش شد.

شجاعی صائین در این راستا در مصاحبه ای با روزنامه جوان درباره این کتاب و نویسنده اش صراحتا گفته بود: بارها درباره‌ این کتاب و نویسنده‌اش به آقای صالحی هشدار داده بودم. شجاعی صائین که عضو هیئت امنای خانه کتاب است درباره اینکه چرا باید شخصی که آشکارا در کتابش به ارزش‌های ملی توهین می‌کند و هیچ التزامی نیز به قوانین ممیزی ندارد، به سردبیری خانه کتاب گماشته می‌شود، گفت: این مسئله را باید از معاونت فرهنگی پیگیری کنید.

فشارها از درون و بیرون از ارشاد تمامی نداشت تا اینکه سرانجام سرپرست برای اداره مهم کتاب جای مدیر کل را گرفت و امیرزاده امروز معارفه شد.

ماجرای سه بار استعفای آقای معاون

خبرها حکایت از آن دارد که سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد تاکنون چندین بار به دلایل مختلف از جمله عدم مجوز به کتاب‌های این چینی و کمبود مسایل مالی استعفای رسمی خود را به جنتی وزیر ارشاد ارائه کرده بود اما وزیر ارشاد تامل به خرج داد و برای آرامش فضا این هزینه را نپذیرفت.

به واقع نه با این تغییر در اداره کتاب و نه هر تغییر دیگری کتاب‌های که منافات با اصل قوانین جمهوری اسلامی ایران داشته باشند نمی‌توانند مجوز دریافت کنند و به گفته پژمان‌فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی: قطعا با چاپ چنین کتاب‌هایی که وقایع انقلاب را تحریف می‌کنند مخالف هستیم.

نکته جالب اینکه تحول در دولت اعتدال و امید به معنای ارائه مجوز به چند کتاب برچسب دار نیست تا تغییر را در بلندگوها اعلام کنند و بگویند برای نشان دادن اینکه شاهد تغییر باشیم باید به امثال دولت آبادی مجوز ارائه دهیم.

انتهای پیام/و

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931111001241#sthash.BrVds2zW.dpuf

2 نظر

واقعاً هم حقش بود برکنار شود! شجاعی صائین به چه درد جمهوری اسلامی و ارزش های آن می خورد! جمهوری اسلامی را محمود آقا دولت آبادی و امثالهم نگه داشته اند که صالحی و جنتی چنان در برابر آنها خودشان را باخته اند که ممکن است حتی فداکاری های بیشتری هم برایشان بکنند! لابد علاوه بر این که مجوز می دهند «کلنل»اش چاپ شود سال دیگر جایزۀ جلال را هم بهش می دهند! بیچاره ها نمی دانند که الآن همان روشنفکرها چه جک هایی برایشان می سازند.

«رضا امیرخانی گفت: شیپور نوشتن داستان انقلاب ۱۳ روز پیش به ناهنجارترین شکل ممکن نواخته شد همان زمان که دوستان انقلابی ما تابلوی خیابان نوفل لوشاتو را کندند.»

ترو خدا می بینی؟! حالا بگذریم از این که حتی خودش هم نفهمیده چی گفته! یا نفهمیده ان چیزی را که می خواهد بگوید چطوری می گویند! اما کار خبرگزاری های دولتی جالب تر است که همه شان ورداشتند این را تیتر کردند! ایسنا، ابنا، مهر، حتی خبرگزاری فارس ! شارلی ابدو را که معلومه چیز خوبی میدونه، برای اینکه مخالفت با اهانتهاش رو به شیپور ناهنجار تشبیه می کنه! بقیه اش هم که نمیشه چیزی از حرف هاش سر درآورد؟ مثل بسیاری از حرفهای دیگرش که افاضه می کند!

ارسال نظر