آخرین خبر

 • • خش هایی از کتاب آنک آن یتیم نظر کرده در کتابخانه علامه طباطبایی به نمایش درآمد
 • چهارشنبه 08 اردیبهشتماه 95

  منبع : لیزنا
  اجرای نمایشنامه کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» در کتابخانه علامه طباطبایی
  به گزارش لیزنا، هایده امیری، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: در بازدید آموزشگاه دخترانه شهید مدرس شهر محلات، دانش ‌آموزان پایه نهم این مدرسه با بخش‌های مختلف کتابخانه از جمله پایگاه اصلی، مرجع، کمک درسی، نوجوان، داده ‌ها، نشریات و اینترنت آشنا شدند و در خصوص نحوه جستجوی کتاب توضیحاتی برای آن ‌ها ارائه شد.

  وی افزود: در ادامه دانش ‌آموزان با حضور در بخش کودک کتابخانه، قسمت هایی از کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» را به صورت نمایشنامه به اجرا درآوردند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کتاب «آنک یتیم نظرکرده» تالیف محمدرضا سرشار یکی از کتاب‌های منتخب طرح «۵۰ کتاب سال» نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که برای مطالعه به مخاطبین در اردیبهشت ماه معرفی شده است.

  کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی افزود: «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت- نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح های جمعه از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می‌ شد و توانست نظرات بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کند.

  وی اضافه کرد: اجرای نمایش از روی کتاب، لذت مطالعه را دوچندان می کند و به دنبال اجرای برنامه ‌هایی هستیم که لذت مطالعه و اعتماد به نفس را در دانش آموزان مدارس افزایش دهد.

  گفتنی است «۵۰ کتاب سال» یکی از طرح ‌های ترویجی نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور در سال جاری است که طی آن در هر ماه تعدادی کتاب در حوزه‌ های مختلف مطالعاتی توسط کارشناسان و صاحب نظران انتخاب و جهت معرفی و اجرای ویژه برنامه‌ های فرهنگی به کتابخانه های عمومی ابلاغ می شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • جعفر بهروان: سلام! باز م دست مریزاد! ولی حیف که گوش شنوا ادامه
 • مسعود: سلام استاد شما داستان افسانه سکوت رو خوندین؟ دارین به ادامه

آخرین کتاب

 • • «راز شهرت صادق هدایت» از نگاه سرشار
 • خبرگزاری شبستان:كتاب «راز شهرت صادق هدایت» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش خبرگزاری شبستان، پایگاه خبری حوزه هنری، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار بوده كه در گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه سامان یافته و به بررسی شخصیت، آثار، عوامل شهرت و جایگاه صادق هدایت در جامعه فرهنگی و اجتماع ایران معاصر می پردازد.
  در این كتاب محقق محترم كوشیده تا بر اساس گفته‌ های دوستان و طرفداران صادق هدایت و برخی سرشناسان جریان طیف روشنفكری معاصر، نكته ‌های مغفولی از نحوه به شهرت رسیدن صادق هدایت و افرادی مانند او را بیان نماید. در این كتاب شیوه و چگونگی تربیت خانوادگی، ویژگی های فردی، عوامل تأثیرگذار خارجی و محیطی و ... كه در تكوین و شكل گیری شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بوده‌اند، به روشنی مورد بازكاوی و استدلال قرار گرفته و برای مستندسازی متن از منابع متعددی كه طی نیم قرن اخیر منتشر شده اند، استفاده شده است. كتاب یاد شده در ویراست جدید دارای یك امتیاز بارز است و آن پردازش اندیشه نویسنده ای مانند هدایت درون جریان هم اندیش و همراه با اوست. در این رهگذر به اقدامات روشمند غرب برای روشنفكر‌سازی و اسطوره ‌پردازی در كشورهای جهان سوم نیز اشارات ارزشمندی شده است.
  «راز شهرت صادق هدایت» از سر فصل های متعددی به شرح زیر تشكیل شده است:
  شهرت مشكوك
  سازوكار چهره سازی در دنیای امروز
  چرا صادق هدایت؟
  دوران های سه گانه اندیشه ای هدایت
  علل و موجبات توجه ویژه غربیان به آثار صادق هدایت
  چگونگی آشنایی غریبان با آثار هدایت
  كفرِ محض
  غربزدگی و نفرت از ایران
  نیست انگاری
  عوامل بیرونی به شهرت رساننده هدایت
  استاد سرشار در بخشی از این كتاب می نویسد:
  «یك مشكل اصلی و اساسی هدایت ـ همچون دیگر همفكرانش؛ از راست گرفته تا چپ ـ بی ‌اطلاعی از كنه آموزه ‏ها و اصول اسلامی، بیگانگی با متون ما‌درِ شیعی، ناآشنایی با مؤمنان و مذهبی های اصیل و آگاه، و نداشتن حشر و نشر و مرآوده با آنان، قضاوت بر اساس مشهورات عوامانة رایج راجع به اسلام و نیز رفتارهای تودة مردم عوام بود. اما به جای آنكه دست كم به خاطر همین ضعف دانش و اطلاعات و ناآشنایی، در چارچوب رسالتی كه برای خود در ستیز با این مظاهر احساس می كرد و قائل بود، صرفاً به حمله به همین مظاهر اكتفا كند، به‌ گونه ‏ای با این قضایا برخورد می‏ كرد كه حاصل كارش ارائة چهره ‏ای به غایت كریه و مشئوم از اصل اسلام و تشیع و مسلمانان بود. این امر نیز تنها به علت ناآگاهی هدایت از صورتِ واقعی تعالیم حیات بخش اسلام نبود، بلكه به سبب آن بود كه او واقعاً و از اساس، به هجو و هزل و تحقیر و ـ به سهم خود ـ طرد اسلام و تشیع از جامعة ایران كمر بسته بود. از همین رو نیز، در داستان هایش، شاهد ورود او به مباحث جدی اسلامی نیستیم.»
  گفتنی است، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار، با قیمت 18000 تومان توسط انتشارات كانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.


استمداد اصلاح طلبان از یک نویسنده سکولار/استمداد آن نویسنده از فرح پهلوی ،همسر شاه مخلوع


نخستین میتینگ انتخاباتی جناح موسوم به اصلاح طلب ،در انتخابات ریاست جمهوری دهم ،با حضور اکثر چهره های شاخص این جناح ،از جمله آقایان محمد خاتمی و میرحسین موسوی ،در برج میلاد ،با دعوت از آقای محمود دولت آبادی ،نویسنده مارکسیست متمایل به حزب توده ،و سخنرانی نامبرده علیه انقلاب فرهنگی و عوامل و دست اندرکاران آن ،همراه بود.
آقای دولت آبادی ،با بهره گیری از فرصت و دست نیازی که اصلاح طلبان به سوی او دراز کرده بودند ،یکی از مهم ترین اقدامات نظام در عرصه آموزش عالی ،در دوران پس از پیروزی انقلاب را ،که مورد تایید کامل حضرت امام بود ،به شدت محکوم کرد ؛و در واقع ،کینه و نفرت انباشته از این رویداد در دل خود و همفکرانش را بیرون ریخت و انتقامش را از طراحان ،مویدان ،مسببان و مجریان آن - در واقع ،از جمله آقایان موسوی و سروش ؛ که پس از استحاله فکری (یا شاید هم ،نشان دادن چهره واقعی خودشان) در عداد نظریه پردازان ، بنیانگذاران و گردانندگان جریان دوم خرداد1376قرارگرفتند - گرفت!(در جریان تلاش اصلاح طلبان در انتخابات 1376و انتخابات" های بعدی نیز ،اصلاح طلبان برای غلبه بر اصولگرایان ،و تقویت جبهه خود ،به کرات دست یاری و اتحاد به سوی عمده جریانها و چهره های غیر ،ضد مذهبی و لائیک و سکولار - امثال آقای دولت آبادی - دراز کردند و با ایشان به بده بستان سیاسی پرداختند.)
موضوع توانایی هنری آقای دولت آبادی به کنار(ن.ک.به: نقد نگارنده بر "جای خالی سلوچ" ؛مندرج در "منظری از ادبیات داستانی پس از انقلاب"؛پیام آزادی ؛1376) ،او متاسفانه ،علاوه بر مارکسیست و ضد دین بودن ،کسی است که در رژیم منحوس و ضد مردمی پهلوی ،به اقرار خود ، جشن فرهنگ های مختلف آن رژیم - که خود از نظر فسق و فجورهایی که در آنها صورت می گرفت ،حکایتها دارد - از وجودش بهره مند بودند ،کارمند کانون پرورش فکری (!)کودکان و نوجوانان - تحت ریاست عالیه فرح پهلوی - نیز بود.
او که در جریان بازی در یک نمایش مارکسیستی - در واقع بدون انجام فعالیت سیاسی برجسته ای - دستگیر شد و به زندان افتاد ،پس از چندی ،نامه "فدایت شوم "ی خطاب همسر شاه نوشت ؛ و برای آزادی خود ،رسما از او استمداد کرد!
عین متن این نامه ،که در پی می آید ،به اندازه کافی گویا هست ؛و من چیزی بر آن نمی افزایم.غرضم از آوردن این نامه نیز ،نه مثلا افشاگری علیه آقای دولت آبادی است. (چه ،اگر چنین نیتی در کار بود ،بسیار پیش از اینها ،این کار را صورت می دادم .)بلکه ،نشان دادن ان نکته بود که سران جبهه موسوم به اصلاح طلب ،تا کجا سقوط کرده و این جبهه را به انحطاط کشیده اند ،که دست یاری به سوی چنین کسانی - ا این دیدگاههای فکری و سوابق سیاسی - دراز کرده اند . و تازه ،باز هم ،اینها ،این طور برایشان ناز می کنند و گذشته مثبت سیاسی آنان را به چالش می کشند و محکوم می کنند ؛و آن بندگان خدا ،بنا به مصالح سیاسی شان ،مجبورند تحمل کنند و دم برنیاورند!فاعتبروا یا اولی الالباب!
اما متن نامه ،که به تاریخ 24/4/1354 ،از زندان قصر ،برای همسر شاه نوشته شده است.
"شهبانوی گرامی ایران
بسی دریغ که ناگزیرم از اینجا و این موقعیت با شهبانوی روشنفکر ، اندیشمند و هنرپرورمان سخن بگویم در حالیکه چندین سال است تحت نظارت عالیه ی آن بانوی بزرگوار در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کار وبه خدمتم . به خود نمی بالم ، اما دانسته باشید که من محمود دولت آبادی ام .عمرم را بی هیچ چشمداشتی در خدمت به فرهنگ و هنر این سرزمین گذرانده ام.در زمینه تئاتر و ادبیات ،همواره جشن هنر شیراز ،جشنهای وزارت فرهنگ و هنر و هم اکنون جشنواره ی توس از وجودم بهره مند بوده و هستند.بی پروا می گویم : در ادبیات نیز من که محمودم بنیانگذار ادبیات ضد فئودالی در ایران هستم و این بر هیچ اندیشمندی پوشیده نیست.در پهنه ی کار اداریم پژوهشگر جنبه های گوناگون فرهنگ و هنر ملی بوده وهستم.(در صورت لزوم می توانید کیفیت خدماتم را از سرکار خانم ارجمند و آقای شیروانلو پرسا شوید).اینک پرسش من اینست :در حالیکه شهبانوی ایرانزمین به احیای هنر ملی همت کرده اند و روشنفکران را به نفی بی تفاوتی فرا می خوانند ،بجاست که من ،منی که همه ی زندگی ام را در بازآفرینی هنر و فرهنگ ملی به کار زده ام ، اکنون بدون هیچ اتهام سیاسی در زندان به سر ببرم؟ آیا زیبنده است در حالیکه نمایشنامه من هم اکنون در جشنواره ی توس تحت نظارت عالیه ی شهبانو در حال اجراست ، من که نویسنده آن هستم در بازداشت باشم ؟آیا شهبانوی اندیشمند ما دوگانگی یی در این نمی بینند؟آیا رفع این نقیض ضروری به نظر نمی رسد؟پاداش من آیا این است؟
خواهان تندرستی و پیشبرد اندیشه های فرهنگ دوستانه ی شما
محمود دولت آبادی

No TrackBacks

TrackBack URL: http://www.sarshar.org/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/21

2 نظر

سلام استاد شما داستان افسانه سکوت رو خوندین؟ دارین به من بدین خیلی دنبالشم اگه دارید به ایمیلم جواب بدید ممنون

سلام!
باز م دست مریزاد!
ولی حیف که گوش شنوا خیلی کمیاب شده!
نمی دونم چند درصد از هواخوان دولت ابادی از این نامه با خبرن!

ارسال نظر