آخرین خبر

 • • رحیم‌پور ازغدی: حکومت نظامی شبه‌روشنفکر‌ها از حکومت چماقدار‌ها بدتر است (اخبار ادبی و هنری)
 • پنجشنبه 01 اسفندماه 92

  جایزه ادبی یوسف برگزار شد
  مراسم اختتامیه ششمین جشنواره سراسری داستان کوتاه دفاع مقدس، جایزه ادبی «یوسف»، 30 بهمن، با حضور سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و ...
  مراسم اختتامیه ششمین جشنواره سراسری داستان کوتاه دفاع مقدس، جایزه ادبی «یوسف»، 30 بهمن، با حضور سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گلعلی بابایی رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس، سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، حسن رحیم‌پور ازغدی، محمد سرشار و جمعی از نویسندگان ادبیات پایداری در مجتمع فرهنگی اسوه برگزار شد. در این آیین از خانواده‌های شهید احمدی روشن و مرحوم امیرحسین فردی تجلیل شد.
  حسن رحیم‌پور ازغدی نیز در سخنانی عنوان کرد:‌ خوک که رژیم غذایی ندارد و همه چیز می‌خورد، هنرمندی هم که خوک‌وار به مسائل نگاه می‌کند رژیم هنری ندارد و فقط به دنبال شهرت و جایزه است. آنهایی که هنر و داستان را علیه توحید و اخلاق به کار می‌برند، دُر را به پای خوک می‌ریزند و زیبایی تکنیک را در خدمت زشتی هدف قرار می‌دهند.
  او سپس عنوان کرد: عده‌ای می‌گویند ذات رمان اومانیستی است. آنها می‌خواهند ما به این نتیجه برسیم که چون مقاومت در برابر ذات مذبوحانه است پس باید همه اینها را به آنها واگذار کنیم و خود به عبادت بنشینیم تا منجی ظهور کند. اینها می‌خواهند حکومت نظامی راه بیاندازند. حکومت نظامی شبه روشنفکری از حکومت نظامی چماق‌دار‌‌ها بدتر است.
  محمدرضا سرشار هم در این مراسم گفت: صادق هدایت پدر داستان کوتاه فارسی نبود و این یک غلط مصطلح است. نکته دیگر این‌که هدایت خیلی هم نویسنده خوبی نبود. او نویسنده بدی نیست، اما حتی در زمانه خودش هم بهترین نبوده است. سرشار همچنین خطاب به برگزارکنندگان جایزه یوسف گفت: ادبیات مقاومت باید پایش را از مرزهای ایران فراتر بگذارد. الان در لبنان ادبیات مقاومت شکل گرفته است. در بحرین مقاومت شکل گرفته و به‌زودی ادبیات آن هم به‌وجود می‌آید، اما کسی به اینها جایزه نمی‌دهد و برایشان کف نمی‌زند. اگر ایران پیشگام نشود و مرزهای جغرافیایی را به مرزهای عقیدتی گسترش ندهد اینها مظلوم خواهند ماند. ما باید مرزهای این جایزه را گسترش دهیم و عقیدتی کنیم و نویسندگان آنها را مورد تقدیر قرار دهیم.
  گلعلی بابایی رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس در این مراسم گفت: امروز زنده نگاه داشتن یاد شهیدان نیاز و ضرورت است، جایزه یوسف بهانه‌ای برای بروز خلاقیت کسانی است که دل در گرو شهیدان دارند.
  در این مراسم همچنین برترین آثار، معرفی و از نویسندگان آنها تقدیر شد.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: قبل از انقلاب او از این داستان فیلمی سینمایی ساخت. ادامه
 • حیران: انجایی که عکس روی جلدسه کتابه عکس کیمیایی رودیدم عکس ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • چاپ سوم "پیامبری که دوست بچه‌ها بود" منتشر شد
 • سومین چاپ "پیامبری که دوست بچه‌ها بود"، نوشته محمدرضا سرشار انتشار یافت.
  این کتاب که ابتدا در دهه 1370 با نام "داد و ستد کودکانه" به وسیله انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی، با تصویرگری محمدحسین صلواتیان منتشر شد، پس از سه با چاپ به وسیله آن ناشر، از سال 1377 دیگر ناشر به تجدید چاپ آن اقدام نکرد. تا آنکه پس از یک وقفه هشت ساله، از سال 1385 با تصویرگری سعید رزاقی، با نام «پیامبری که دوست بچه‌ها بود» به وسیله انتشارات سروش انتشار یافت. اکنون این نسخه از کتاب، در انتشارات سروش به چاپ سوم رسیده است.
  «پیامبری که دوست بچه‌ها بود»، بر اساس واقعه تاریخی مستند شیرینی از زندگی رسول اکرم (ص) نوشته شده، که بیانگر توجه و عطوفت ویژه آن رسول بزرگوار نسبت به بچه‌هاست.
  این کتاب در 12 صفحه قطع خشتی با تصاویر چهار رنگ، برای سالهای اول دبستان (اول، دوم و سوم) به قیمت 2000 تومان، با شمارگان 1500 نسخه انتشار یافته، و از طریق فروشگاههای کتاب سروش (وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران) یا شماره تلفن 8 - 88345063 قابل دریافت است. مجموع شمارگان دو چاپ قبلی این اثر توسط سروش، 6000 نسخه است.


این کتابها را بخوانید تا صادق هدایت را بشناسید

گروه فرهنگي: «اگر به او هم مثل نویسندهای که در زمان خودش قابل توجه بود نگاه می‌شد، اگر بعضی اندیشه‌ها مثل "نیست انگاری" در آثار هدایت تبلیغ نمی‌شد و اگر رادیو استعمارگر پیر سعی نمی‌کرد بعد از گذشت حدود 50 سال از مرگش او را دوباره احیاء کند، ما هرگز وارد این مقوله نمی‌شدیم، زیرا ارزش این کار را نداشت. وقت و زمانی که می‌تواند باعث تولید آثار خلاقه شود، حیف است صرف اینگونه کارها گردد.»

 
به گزارش رجانيوز، اين جملات را محمدرضا سرشار گفته و حالا حكايت ما هم چنين چيزي است. نه تنها صادق هدايت كه سردمداران جريان حامي او هم چندان وزني ندارند كه بخواهند وقت و انرژي جبهه فرهنگي انقلاب را بگيرند اما چه كنيم كه هنوز هستند افرادي كه از اين نويسنده غرب پرست و هتاك تمجيد مي‌كنند و متاسفانه برخي هم تحت تاثير آنها قرار مي‌گيرند. البته برخي از اين افراد بعد از اقدام غيرتمندانه سيد علي موسوي گرمارودي در لعن كردن هدايت بخاطر توهين‌هايش به ائمه اطهار(ع)، تاختن بر اين شاعر متعهد را هم چاشني تعريف و تمجيدشان از هدايت كرده‌اند.
 
سوابق هدايت در دين ستزي و ايراني گريزي به حدي است كه مي‌توان به اندازه چندين كتاب از آنها شاهد آورد و آنها را بعنوان گواهي از نحوه تفكرات او به مخاطبان ارائه كرد.
 
در اين زمينه سه كتاب به قلم محمدرضا سرشار منتشر شده است كه خواندن حتي يكي از آنها مي‌تواند آبي را كه سينه‌چاكان هدايت گل‌آلود كرده‌اند براي هر ايراني منصفي شفاف و زلال كند. «راز شهرت صادق هدايت»، «حقيقت بوف كور» و «داش آكل؛ حواشي و تبعات» اين سه كتاب است. اين سه كتاب را كانون انديشه جوان منتشر كرده است.
 
 
محمدرضا سرشار انگيزه‌اي را كه باعث شد تا «راز شهرت...» نوشته شود اينچنين شرح داده است: 
 
«سال 1383، از طرف رادیو BBC بعنوان صدمین سال تولد صادق هدایت اعلام شد.  بدنبال آن در داخل کشور جریان وسیعی از اهل قلم شبه روشنفکر، به این موضوع پرداخته و مقدمات برگزاری هر چه با شکوه تر این مراسم را آماده کردند.  در این سال شاید دهها میلیون کلمه درباره صادق هدایت به صورت کتاب، مطالبی در نشریات و یا گفتگو در رادیو BBC و... منتشر شد.»
 
اين هياهوي رسانه‌اي براي زنده كردن دوباره آثار هدايت باعث شد تا گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دست بكار شود و چهره واقعي او را به علاقه مندان ادبيات نشان دهد. این کتاب مقدمه مفصلی دارد که بیان می‌کند، چگونه ناگهان، یک نفر در کشوری چهره شده و به سرعت شهرتش جهانی می‌شود و اینکه با چه اهدافی این جریان به وجود می‌آید.
 
 
 
وای به حال مملكتی كه من بزرگ‌ترین نویسنده‌اش باشم!
 
سرشار درباره محتواي كتاب هم مي‌گويد: «در نگارش این کتاب سعی کردم حتی المقدور نظراتی را که راجع به صادق هدایت مطرح می کردم، از نظرات دوستان، دوستداران و پیروان او باشد. بیش از 80 درصد نظرات ارائه شده در این اثر، نقل قولهای افرادی از این طیف است و بندرت مطلبی از خود یا از گفته‌های کسانی که مخالف صادق هدایت هستند اضافه نمودم‌.»
 
براي مثال يكي از همين افراد به نام ش.پرتو، مي‌گويد:
 
«وقتی خواستم به محل مأموریت خود (سفارت ایران در هند) بروم، به خانة هدایت رفتم. خانوادة هدایت كه از دست صادق ذله شده بودند، از من كمك خواستند، تا لااقل برای مدتی، از شرش خلاص شوند. من با صادق دوست بودم و با خانواده‌اش هم روابطی داشتم. به او پیشنهاد كردم با من به هند بیاید. با خوشحالی پذیرفت.

با هم به بمبئی رفتیم. به او جا و مكان دادم. ماشین تحریر قراضه‌ای به او دادم تا سرش گرم شود؛ و «بوف كور» ـ آن اثر منحط‌ـ را بتواند پلی‌كپی كند. من بودم كه دست صادق، این پسرة لوس و ننر را گرفتم تا هند را ببیند و كار جفنگ بنویسد. حالا شما جوانها، هی مشغول او شده‌اید، درباره‌اش مقاله و كتاب می‌نویسید كه چه بشود؟ ادبیات كه این مزخرفات نیست!»( جمشیدی، اسماعیل؛ خودكشی صادق هدایت؛ انتشارات زرین؛ چاپ دوم: 1376؛ ص85.)
 
البته نه تنها نظرات دوستان و هواداران هدايت كه حتي نظرات خود او درباره خويش هم به خوبي معرف شخصيت اوست، مانند جايي كه مي‌گويد: «وای به حال مملكتی كه من بزرگ‌ترین نویسنده‌اش باشم!»( فرزانه، م.ف؛ آشنایی با صادق هدایت؛ نشر مركز؛ چاپ اول: 1372؛ ص136.)
 
اين كتاب سرشار يازده فصل دارد كه عناوين اين فصول عبارتند از «مقدمه»، «شهرت مشكوك»، «سازو كار چهره‌سازي در دنياي امروز»، «چرا صادق هدايت»، «دورانهاي سه‌گانه انديشه‌اي هدايت»، «علل و موجبات توجه ويژه غربيان به صادق هدايت»،‌«كفر محض»، «غربزدگي و نفرت از ايران»، «نيست‌انگاري»، «عوامل بيروني به شهرت رساننده هدايت» و «ختام كلام». 
 
 
ایستاده از راست: صادق هدایت و دوستانش در تاریخ ۲۸ نوامبر ۱۹۲۶
 
بي‌شرف‌ها، دزدها، ازذل؛ دوستتان دارم!
 
در «راز شهرت...» خواننده به مواردي برخورد مي‌كند كه مي‌تواند موجب شگفتي او شود. اعترافات دوستان و دلبستگان هدايت درباره بي‌علاقه بودن اهالي ادبيات به داستان‌هاي او و نحوه مطرح شدن ناگهاني‌اش يكي از اين موارد است.
 
يكي ديگر هم خاطراتي است كه همين رفيقان گرمابه و گلستان هئايت درباره غربزدگي و بيزاري افراطي او از وطن و هموطنانش نقل مي‌كنند، تا جايي كه یکی از دوستان فرانسوی او نقل مي‌كند كه «در آخرین سفری که به پاریس داشت سنگفرش های پاریس را بوسید». داستانها و مصاحبه های او هم نشان می دهد که کاملاً از کشور خود و اصلاً از خاک این سرزمین بیزار بود، نه از رژیمی که بر این کشور حکومت می کرد. ضمن اینکه در برخی آثار هدایت مشخصاً گرایش طبقاتی اشرافی وجود دارد. و اين حال روز كسي است كه اين روزها سعي مي‌كنند او را يك وطن‌پرست و عاشق دلباخته مردم ايران نشان دهند.
 
م.ف. فرزانه يكي از دوستان او دراينباره از قول هدايت نوشته است: «می‌خواهم هفتاد سال سیاه چیز ننویسم. مرده شور ببرند! عقم می‌نشیند كه دست به قلم ببرم، به زبان این ر‌َج‍ّاله‌ها چیز بنویسم... یك مشت بی‌شرف!... یك خط هم نباید بماند... تازه داشتم بلد می‌شدم. اول كارم بود. اما این اراذل‌ لیاقت ندارند كه كسی برایشان كاری بكند! یك مشت دزد قالتاق ...»
 
اينها عباراتي است كه هدايت وطن پرست و مردم دوست درباره مردم كشورش بكار برده است! جالب است كه برخي افراد لعنت كردن را غير مودبانه و دور از ساحت هنر ميدانند هرچند اگر لعنت شونده اهانات بي‌شرمانه‌اي به اهل بيت(ع) كرده باشد. اما اينها تنها بخش كوچكي از ادبيات مودبانه هدايت است.
 
صادق هدايت در يك جشن بالماسكه
 
هدايت را بشناسيد تا عيار روشنفكرهاي دستتان بيايد
 
هتاكي‌هاي بي‌شرمانه صادق هدايت به مقدسات مردم ايران و توهين‌هاي آشكار او به خدا، اسلام و ائمه اطهار، يكي ديگر از بخشهاي اين كتاب است و نمونه‌هاي محدودي كه سرشار از آثار او نقل مي‌كند عرق شرم را بر پيشاني مخاطب مسلمان مي‌نشاند و ناخودآگاه لعن بر صادق هدايت را بر زبان او جاري مي‌كند.
 
مسأله دیگری که وجود دارد اینست که صادق هدایت کاملا ًاز زنان ایرانی متنفر بود و با تعابیر سخیفی از آنها در آثار و گفته هایش یاد می کند. در عین حال سخت شیفته زنان فرنگی بود بطوریکه در داستان "عروسک چینی"، قهرمان داستان از یک کشور اروپایی، مانکنی (مجسه بدل زن اروپایی) را به ایران می آورد و در اتاقش با او عشقبازی می کند در حالیکه که به نامزد ایرانی خود توجهی ندارد!
 
اما بغير از «راز شهرت...» كه زندگي و آثار و تفكرات هدايت را به صورت كلي بررسي كرده است، دو كتاب «حقيقت بوف كور» و «داش آكل...» هم گزينه‌هاي خيلي خوبي براي مطالعه هستند؛ كتاب‌هايي كه دو كتاب معروف هدايت را بررسي كرده و در كنار نقد محتوايي و ريشه يابي افكار او، ضعف و قوت اين نويسنده در فن داستان‌نويسي را هم مورد بررسي قرار داده است.
 
مطالعه اين سه گانه خواننده را به خوبي با زواياي پيدا و پنهان تفكرات، آثار و زندگي اين نويسنده نيست انگار و غربگرا آشنا مي‌كند؛ و علاوه بر آن -و شايد مهمتر از آن-  مطالعه اين كتا‌ب‌ها پرده از روش و منش جريان شبه روشنفكر فرهنگي بر مي‌دارد. جرياني كه حاضر است زير علم افرادي مانند صادق هدايت سينه بزند و براي امثال او گريبان چاك دهد. شناخت صادق هدايت به خوبي نشان مي‌دهد كه سينه‌چاكان او تا چه حد به معيارهايي مانند ادب، ميهن دوستي، عشق به مردم و... كه خود مدعي آن هستند پايبندند.
 
و البته خواندن اين كتابها به خوبي نشان مي‌دهد كه آيا شخصيتي مانند صادق هدايت آيا سزاواز لعن و نفرين هست يا نه؟!

2 نظر

انجایی که عکس روی جلدسه کتابه عکس کیمیایی رودیدم عکس کیمیایی انجاچکارمیکنه

ارسال نظر