آخرین خبر

 • • خش هایی از کتاب آنک آن یتیم نظر کرده در کتابخانه علامه طباطبایی به نمایش درآمد
 • چهارشنبه 08 اردیبهشتماه 95

  منبع : لیزنا
  اجرای نمایشنامه کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» در کتابخانه علامه طباطبایی
  به گزارش لیزنا، هایده امیری، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: در بازدید آموزشگاه دخترانه شهید مدرس شهر محلات، دانش ‌آموزان پایه نهم این مدرسه با بخش‌های مختلف کتابخانه از جمله پایگاه اصلی، مرجع، کمک درسی، نوجوان، داده ‌ها، نشریات و اینترنت آشنا شدند و در خصوص نحوه جستجوی کتاب توضیحاتی برای آن ‌ها ارائه شد.

  وی افزود: در ادامه دانش ‌آموزان با حضور در بخش کودک کتابخانه، قسمت هایی از کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» را به صورت نمایشنامه به اجرا درآوردند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کتاب «آنک یتیم نظرکرده» تالیف محمدرضا سرشار یکی از کتاب‌های منتخب طرح «۵۰ کتاب سال» نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که برای مطالعه به مخاطبین در اردیبهشت ماه معرفی شده است.

  کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی افزود: «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت- نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح های جمعه از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می‌ شد و توانست نظرات بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کند.

  وی اضافه کرد: اجرای نمایش از روی کتاب، لذت مطالعه را دوچندان می کند و به دنبال اجرای برنامه ‌هایی هستیم که لذت مطالعه و اعتماد به نفس را در دانش آموزان مدارس افزایش دهد.

  گفتنی است «۵۰ کتاب سال» یکی از طرح ‌های ترویجی نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور در سال جاری است که طی آن در هر ماه تعدادی کتاب در حوزه‌ های مختلف مطالعاتی توسط کارشناسان و صاحب نظران انتخاب و جهت معرفی و اجرای ویژه برنامه‌ های فرهنگی به کتابخانه های عمومی ابلاغ می شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: خود همین احساس ،مقدس است. قدرش را بدانید.محتاجیم به دعای ادامه
 • جعفر بهروان: سلام! دست مریزاد! ولی یه خواهشی از شما و بقیه ادامه
 • Anonymous: استاد خسته ام. خسته تر از یک جوان ، که ادامه

آخرین کتاب

 • • «راز شهرت صادق هدایت» از نگاه سرشار
 • خبرگزاری شبستان:كتاب «راز شهرت صادق هدایت» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش خبرگزاری شبستان، پایگاه خبری حوزه هنری، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار بوده كه در گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه سامان یافته و به بررسی شخصیت، آثار، عوامل شهرت و جایگاه صادق هدایت در جامعه فرهنگی و اجتماع ایران معاصر می پردازد.
  در این كتاب محقق محترم كوشیده تا بر اساس گفته‌ های دوستان و طرفداران صادق هدایت و برخی سرشناسان جریان طیف روشنفكری معاصر، نكته ‌های مغفولی از نحوه به شهرت رسیدن صادق هدایت و افرادی مانند او را بیان نماید. در این كتاب شیوه و چگونگی تربیت خانوادگی، ویژگی های فردی، عوامل تأثیرگذار خارجی و محیطی و ... كه در تكوین و شكل گیری شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بوده‌اند، به روشنی مورد بازكاوی و استدلال قرار گرفته و برای مستندسازی متن از منابع متعددی كه طی نیم قرن اخیر منتشر شده اند، استفاده شده است. كتاب یاد شده در ویراست جدید دارای یك امتیاز بارز است و آن پردازش اندیشه نویسنده ای مانند هدایت درون جریان هم اندیش و همراه با اوست. در این رهگذر به اقدامات روشمند غرب برای روشنفكر‌سازی و اسطوره ‌پردازی در كشورهای جهان سوم نیز اشارات ارزشمندی شده است.
  «راز شهرت صادق هدایت» از سر فصل های متعددی به شرح زیر تشكیل شده است:
  شهرت مشكوك
  سازوكار چهره سازی در دنیای امروز
  چرا صادق هدایت؟
  دوران های سه گانه اندیشه ای هدایت
  علل و موجبات توجه ویژه غربیان به آثار صادق هدایت
  چگونگی آشنایی غریبان با آثار هدایت
  كفرِ محض
  غربزدگی و نفرت از ایران
  نیست انگاری
  عوامل بیرونی به شهرت رساننده هدایت
  استاد سرشار در بخشی از این كتاب می نویسد:
  «یك مشكل اصلی و اساسی هدایت ـ همچون دیگر همفكرانش؛ از راست گرفته تا چپ ـ بی ‌اطلاعی از كنه آموزه ‏ها و اصول اسلامی، بیگانگی با متون ما‌درِ شیعی، ناآشنایی با مؤمنان و مذهبی های اصیل و آگاه، و نداشتن حشر و نشر و مرآوده با آنان، قضاوت بر اساس مشهورات عوامانة رایج راجع به اسلام و نیز رفتارهای تودة مردم عوام بود. اما به جای آنكه دست كم به خاطر همین ضعف دانش و اطلاعات و ناآشنایی، در چارچوب رسالتی كه برای خود در ستیز با این مظاهر احساس می كرد و قائل بود، صرفاً به حمله به همین مظاهر اكتفا كند، به‌ گونه ‏ای با این قضایا برخورد می‏ كرد كه حاصل كارش ارائة چهره ‏ای به غایت كریه و مشئوم از اصل اسلام و تشیع و مسلمانان بود. این امر نیز تنها به علت ناآگاهی هدایت از صورتِ واقعی تعالیم حیات بخش اسلام نبود، بلكه به سبب آن بود كه او واقعاً و از اساس، به هجو و هزل و تحقیر و ـ به سهم خود ـ طرد اسلام و تشیع از جامعة ایران كمر بسته بود. از همین رو نیز، در داستان هایش، شاهد ورود او به مباحث جدی اسلامی نیستیم.»
  گفتنی است، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار، با قیمت 18000 تومان توسط انتشارات كانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.


یک خاطره از شهید آوینی

»

روزي نامه‌اي از پاكستان براي سيدمرتضي آمده بود. چون پسر بزرگم، محمد كه ده يازده سالي داشت - تمبر جمع مي‌كرد، از سيد خواستم كه تمبر روي پاكت را به من بدهد تا براي پسرم ببرم. سيدمرتضي با خوشرويي پذيرفت؛ و از آن پس، هر بار كه نامه‌اي خارجي برايش مي‌آمد، تمبرهاي روي پاكتش را جدا مي‌كرد و به من مي‌داد تا براي او ببرم. تا آنكه سفري به جمهوري آذربايجان برايش پيش آمد. وقتي از سفر برگشت ضمن آن سوغاتي هميشگي تعريف‌ ديده‌ها و شنيده‌ها، بسته‌‌اي را از كيفش درآورد و به من داد و گفت: «براي محمد آورده‌ام.» وقتي آن را باز كردم، ديدم حاوي تعداد قابل توجهي تمبرهاي باطل‌ نشده متعلق به آن خطه است. و متوجه شدم كه در آنجا هم به فكر محمد ما بوده و در اولين فرصت به پستخانه رفته و اين تمبرها را براي او خريده است و شرمنده شدم كه آدمي با آن همه مشغله، آن هم در سفري با آن مشكلات، چطور به فكر اين موضوع بوده است و....
شايد از همين رو بود كه وقتي شنبه، به محمدمان خبر شهادت سيدمرتضي را دادم، اويي كه تا آن زمان نديده بودم آشكارا براي رفته‌اي گريه كند، آنطور به گوشه‌اي خزيد و همراه من، تا مدتها بي‌صدا اشك ريخت.
عجيب‌تر، صبح روز بعدش بود. هنگامي كه عازم مدرسه بود، ديدم در كشو كُمُدش به دنبال چيزي مي‌گردد.
پرسيدم: دنبال چه مي‌گردي؟
گفت: پيراهن مشكي‌ام.
و نشان به همان نشاني، كه از همان روز، تا آن گاه كه عازم سفري شدم، او را مي‌ديدم كه همه روزه با پيراهن مشكي به مدرسه مي‌رفت و هرگاه نام سيد مرتضي آويني مي‌آمد، تمام چهره‌اش را غمي بزرگانه پر مي‌كرد. و باز نشان به همان نشاني كه اين كار او، به هر صورت به دو برادر كوچكترش نيز سرايت كرد؛ تا آنجا كه حتي پسر پنج ساله‌ام تا پيراهن مشكي‌اش را به او نپوشانديم حاضر نشد در تشييع جسد پاك آويني شركت كند؛ و شب آن روز هم، هم او، با مشاهده گريه‌هاي من، سر به زير پتو فرو برد و بغض كودكانه‌اش آن‌چنان تركيد كه گريه‌هاي مرا مضاعف كرد.
شهادت آويني اما، با همه ضايعاتش، براي همه دوستدارانش، از جمله من، بسيار تكان‌دهنده و در عين حال از جنبه معنوي، بسيار پربار بود.


ويژه نامه «سيد شهيدان اهل قلم» در خبرگزاري فارس

No TrackBacks

TrackBack URL: http://www.sarshar.org/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/17

3 نظر

استاد خسته ام. خسته تر از یک جوان ، که بیست و هشت سال بیشتر طعم این روزگار را نچشیده است. دو ماه است از عاقبت خود در این واویلای رنگ عوض کردن و در میان راه ماندن ها ترسیده ام. نمی دانم این دو ماه تازه بیدار شده ام یا آنکه دو ماه تمام در خواب بوده ام و کابوس می دیده ام!دو ماه است غبطه می خورم به آنها که انسان رفتند. آنها که سربلند رفتند. آنها که پیش از آنکه فراموش کنند برای خلق همین بزرگواریها،هر چند به ظاهر کوچک، خلق شده اند ، رفتند.نمی دانم وقتی می روم دعا گویان و یاد کنندگانم ، بنده خدایند یا بنده شیطان . نمی دانم آنها که هر روز سلامم را پاسخ می گویند به همان سادگی و پاکیند که من می بینم یا زودتر از من مسخ شیطان شده اند.
خسته ام اما گویی خستگی را در این روزگار جز توکل چاره نیست. التماس دعا.

سلام!
دست مریزاد!
ولی یه خواهشی از شما و بقیه ی اونایی که با سید مرتضی دم خور بودن دارم . اونم اینکه بیشتر از اینا سیدو معرفی کنین!
شهید آوینی حتی در بین خواص! هم غریبه ست چه برسه به عوام!

ارسال نظر