آخرین خبر

 • • منطقه فوتبالی ایران از اعراب جدا شد
 • شنبه 20 دیماه 93

  بر اساس تقسیم بندی جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا ایران در منطقه چهار با کشورهای افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان،ترکمنستان قرار گرفت.
  به گزارش مشرق، کنفدراسیون فوتبال آسیا در جلسه مجمع عمومی خود کشورهای این قاره را بر اساس تقسیم بندی جدید به 5 منطقه تقسیم کرد که به شرح زیر است.

  منطقه اول

  چین،کره شمالی، کره جنوبی، گوام، هونگ هونگ،ژاپن،ماکائو، ماریانا شمالی و مغولستان

  منطقه دوم

  عربستان، بحرین،کویت، اردن، عمان، فلسطین، عراق، قطر، لبنان، سوریه، عراق، امارات، یمن

  منطقه سوم

  بنگلادش، بوتان، هند، مالدیو، نپال، سریلانکا و پاکستان

  منطقه چهارم

  ایران، افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان

  منطقه پنجم

  استرالیا، برونی، کامبوج، تیمور شرقی، مالزی، اندونزی، لاوس، سنگاپور، فیلیپین، میانمار، تایلند، ویتنام

آخرین کتاب

 • • رمانی از زندگی پیامبر(ص) به قلم محمد رضا سرشار
 • چاپ هشتم رمان «آنک آن یتیم نظر کرده» که به قلم محمدرضا سرشار نگاشته شده در مورد زندگی پیامبر(ص) است که توسط سوره مهر در آستانه سالروز وفات نبی مکرم اسلام به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرشار درباره انگیزه خود برای نوشتن نسخه نوجوانانه این اثر گفت: «فکر نوشتن از سرزمین نور از سال 1359 در ذهن من افتاد. اولین موجبش این بود که می‌‌دیدم هیچ کتاب داستانی ارزشمندی در مورد زندگی پیامبر(ص) برای نوجوانان ما منتشر نشده است.دوم اینکه میدانستم که اگر چنین کاری صورت بگیرد، در نگاه خواننده‌ی نوجوانان این اثر نسبت به دین‌‌شان یک تحول اساسی مثبت به وجود خواهد آمد. ضمن آنکه زندگی پیامبر ما آنقدر و پرکشش است که جدا از جنبه‌ی الهی و دینی آن، به خودی خود، می‌‌تواند موضوع یک داستان بسیار جذاب و پرهیجان باشد. به شرط آنکه این موضوع، در دست یک نویسنده، به معنی درست کلمه، قرار بگیرد. و البته، طمعِ بردن ثواب و اجرا آخرتی نیز، در این کار بی‌‌تاثیر نبود».

  این کتاب که پیش از این، توسط انتشاراتی دیگری منتشر می شد، سرانجام پس از حدود دو سال وقفه در تجدید چاپ و نایاب بودن ، به وسیله انتشارات سوره مهر، به چاپ هشتم خود (اول سوره مهر) رسید و به بازار نشر عرضه شد.«آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت. که از آن جمله می توان به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد.

  بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی - به همت حوزه هنری - و چاپ مجلد اول ترجمه عربی آن در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. همچنین چاپ ترکی استانبولی این اثر به تازگی توسط حسن علیمی بکتاش ترجمه و منتشر شده است.


ارائه طرح نامگذاری روزی به نام روز قلم در تقویم افغانستان/ پیشنهاد تعیین روز مشترک قلم در کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان،آذربایجان

«پایگاه اطلاع رسانی افغانستان:

طرح نام گذاری روز قلم، به مجلس ارایه شد

 

تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۹    ۱۳۹۳/۹/۲۰

کد خبر: 85387

منبع:

نسخه چاپی 

در جلسه مجلس نمایندگان به ریاست عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان، حمیرا ایوبی معاون کمیسیون امور دینی و فرهنگی، طرح پیشنهادی را مبنی بر گنجانده شدن یک روز به نام روز قلم در تقویم کشور را مطرح نمود.

اعضای مجلس، این طرح را جهت ارج گذاشتن به جایگاه قلم و مقام شامخ نویسندگان با اهمیت خواندند و از آن استقبال نمودند.

با این حال، فیصله به عمل آمد که این طرح جهت طی مراحل قانونی به کمیسیون های مجلس فرستاده شود تا پس از تعیین روز آن، به جلسه عمومی برای رای تایید آورده شود.


کد (14)


نظرات بینندگان:

>>>   حمیرا جان!
آیا خبر نداری که در دنیا آهسته،آهسته جایگاه قلم و کاغذ و کتاب را، ریدر، لپ تاپ،آی پد و دیگر وسایل الکترونیکی میگیرد؟
 
صنف های درسی، همه با تخته های الکترونیکی که با انترنت وصل اند، مجهز میشوند و شاگردان آهسته،آهسته تباشیر و تخته پاک و قلم و کتاب و کتابچه را فراموش میکنند و در یک ریدر هزاران کتاب جای میشود.
 
از خواب خرگوش بخیز.

>>>   مجلس نمایندګان دیګر کدام کار ندارند مسئله به روز قلم رسید درحالیکه اکثریت مطلق نمایندګان مجلس به قلم اشنایی ندارند شاید کدام شان این مسئله رادرخواب دیده باشند بعدآ انرادرمجلس مطرح کرده باشد
عضوبرحال ولسی جرګه

منبع: شبکه اطلاع رسانی افغانستان.»


قابل ذکر است: در سال 1381 به پیشنهاد انجمن قلم ایران، شورای فرهنگ عمومی کشور ایران (وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی) روز 14 تیر را روز ملی قلم نامگذاری کرد و روز مذکور از سال 1382 وارد تقویم رسمی کشور شد؛ و از آن پس همه ساله این روز توسط موسسات فرهنگی دولتی و مردم نهاد و اهالی قلم جشن گرفته می شود. یکی از این مراسم ثابت سالانه، برگزاری اختتامیه جشنواره قلم زرین - دیرپاترین و معتبرترین جشنواره ادبی مردم نهاد کشور - است.

امیدواریم با توجه به مشترکات فرهنگی ملتهایی همچون ایران، افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان شوروی و ...، مجلس محترم افغانستان و سپس نیز تاجیکستان و آذربایجان شوروی، همین روز 14 تیر را به عنوان روز ملی قلم خود برگزینند، تا این مناسبت مهم نیز همچون عید نوروز، به عنوان یک جشن فرهنگی مشترک، در یک روز واحد در این چهار کشور برادر و دوست برگزار شود؛ و با انجام برخی برنامه های مشترک، باعث نزدیکی هر چه بیشتر فرهیختگان و فرهنگ دوستان این چهار ملت مسلمان به یکدیگر شود.

 

ارسال نظر