آخرین خبر

 • • بررسی و نقد کتابهای زبان و ادبیات فارسی دوم دبیرستان در انجمن قلم ایران
 • یکشنبه 02 آذرماه 93

  نقدکتابهای «ادبیات فارسی» و «زبان فارسی» دوم دبیرستان در انجمن قلم ایران
  سومین نشست از سلسله‌نشست‌های «بررسی و نقد کتاب‌های درسی ادبیات فارسی، از منظر اهالی ادبیات» در انجمن قلم ایران برگزار می‌شود.
  خبرگزاری فارس: نقد «ادبیات فارسی و زبان فارسی» دوم دبیرستان در انجمن قلم ایران

  به گزارش خبرگزاری فارس،‌ سومین نشست از سلسله نشست‌های «بررسی و نقد کتابهای درسی ادبیات فارسی، از منظر اهالی ادبیات» در انجمن قلم ایران برگزار می‌شود.

  به پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب در نامگذاری سال جاری به «سال اقتصاد و فرهنگ» و با هدف کمک به هر چه علمی‌تر و جذاب‌تر شدن کتب درسی، انجمن قلم ایران در روز شنبه 8 آذر، ساعت ۱۶، سومین جلسه از سلسله نشست‌ها به بررسی و نقد کتاب‌های درسی ادبیات فارسی و زبان فارسی سال دوم متوسطه اختصاص یابد.د.

  با هماهنگی صورت گرفته با وزارت آموزش و پرورش، در نظر است، سومین نشست‌ها با حضور دو تن از اساتید نماینده انجمن قلم ایران (آقایان کامران پارسی‌نژاد، فیروز زنوزی جلالی)، مولفان محترم این کتاب‌ها و تنی چند از نویسندگان برگزار ‌می‌شود.

  از آنجا که برای هر چه پربارتر شدن این سلسله نشست‌ها، مشارکت همه دست‌اندرکاران - خاصه اولیای دانش آموزان، معلمان، شاعران، نویسندگان و دیگر مسئولان فرهنگی ذیربط - ضرورتی اجتناب ناپذیر است، از کلیه فرهیختگان این صنوف دعوت می‌شود با حضور فعال خود در این نشستها، یاری‌رسان این جهاد مهم فرهنگی باشند.

  حضور در این نشست‌ها،برای علاقه‌مندان و اصحاب ارجمند رسانه‌های خبری، آزاد است.

  - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930902000751#sthash.qebCIcKq.dpuf

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • پخش ترجمه عربی نمایش رادیویی «از سرزمين نور»محمدرضا سرشار از راديو عربي
 • نمايشنامه رادیویی «از سرزمين نور» که به نمایش زندگي پيامبر اسلام(ص) از ولادت تا رحلت مي‌پردازد در راديو عربي شبکه عربي و آفريقايي برون مرزي در حال پخش است.

  به گزارش مشرق به نقل از برنا، نمايشنامه "از سرزمين نور" در راديو عربي شبکه عربي و آفريقايي معاونت برون مرزي در حال پخش است.

  داستان اين نمايشنامه زندگي پيامبر اسلام از ولادت تا رحلت را روايت مي‌کند. اين نمايشنامه نوشته محمدرضا سرشار است که ترجمه" عربی آن برعهده رائد دباب است.

  بلال بحراني، منار قيتولي، امير فوزي فرد، سلطان علي باغشاهي، سيد مصطفي رجاء و باسمه شکرچي بازيگران اين نمايشنامه راديويي هستند.

  طارق خزاعي راوي نمايشنامه و مصطفي فردوسي زاده ناظر لهجه ، عليرضا عزيزي تهيه کننده و عبدالکريم محمدي کارگردان نمايشنامه " از سرزمين نور" هستند که 70 قسمت آن آماده و در حال پخش است.

  نمايشنامه "از سرزمين نور" روزهاي چهارشنبه و جمعه از ساعت 16-15:30 پخش مي‌شود.


سه هزار هنرجو د ر طرح ملی «فرصت برابر»، آموزش می بینند

نسخه چاپيارسال به دوستان
در نشست خبری عنوان شد
طرح ملی گسترش آموزش داستان، شعر و مبانی ادبیات کودک و نوجوان در سراسر کشور از زمستان ۹۲ کلید می‌خورد.
خبرگزاری فارس: ۳ هزار هنرجو در طرح ملی «فرصت برابر» آموزش می‌بینند/ زمان آغاز زمستان ۹۲

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نشست خبری طرح ملی گسترش آموزش داستان، شعر و مبانی ادبیات کودک و نوجوان در سراسر کشور صبح امروز در حوزه هنری با حضور راضیه تجار دبیر انجمن قلم ایران، محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم و محمد سرشار رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان برگزار شد.

* تجار: خلا نویسندگان برجسته را باید پرکنیم

بر اساس این گزارش راضیه تجار دبیر انجمن قلم ایران ضمن اشاره به اینکه باید تلاش کنیم خلأ نویسندگان را در حوزه ادبیات پر کنیم، گفت: پس از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی نویسندگان و شاعرانی آثار خلق کرده‌اند، اما برای پر کردن جای خالی کسانی که عدم حضورشان احساس می‌شود باید افرادی آموزش ببینند که ادامه راه آنهایی باشند که در دهه 60 آثار گران‌سنگی عرضه کرده‌اند از این رو باید جای خالی این افراد را به گونه‌ای پر کنیم.

وی ادامه داد: این ممکن نبود جز استعدادیابی افراد علاقه‌مند تا در راستای آموزش کمک شود استعدادها بروز کنند.

به گفته دبیر انجمن قلم ایران، در اقصی نقاط کشور باید این اتفاق رخ دهد، البته ممکن است بعضی بگویند تنها کلاسهای آموزشی در تهران دایر است، ولی برای پر کردن خلأها در نقاط دور افتاده نیز بر آن شدیم تا انجمن قلم با کمک حوزه هنری کودک و نوجوان کلاسهایی را برگزار کند.

وی درباره طرح ملی «فرصت برابر» در حوزه بیشتر خاطرنشان کرد: نکته‌ای که مدنظر داریم این است که فرایند خلق اثر سریع اتفاق نمی‌افتد، اگر یک کلاسی برگزار می‌شود بلافاصله آثار خلق نمی‌شود و منتج به خلق کتاب نخواهد شد از این رو می‌گوییم باید این کلاسها مستمر باشد و در آن ارتباط تنگاتنگ میان هنرجو و اساتید که چند گام از هنرجو جلوتر است مکرر باشد و در نهایت هدایت و حمایت بعضی از ور پایان اتفاقی را که می‌خواهیم شاهد باشیم.

 

پرویز: ایجاد فرصت برابر برای ساکنان شهر تهران با سایر نقاط کشور از اهداف طرح ملی فرصت برابر است

در ادامه این نشست محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم ایران درباره ورود انجمن قلم به طرح ملی «فرصت برابر» و عدم حضور انجمن نویسندگان کودک و نوجوان عنوان کرد: باید از انجمن نویسندگان کودک و نوجوان بپرسید که چرا در این طرح همکاری نکرد، اما تا جایی که بنده اطلاع دارم فعالیت‌های خوبی صورت می‌گیرد، انجمن قلم شکل فراگیر است و در تمام حوزه‌ها فعالیت دارد، اتفاق مهم این است که در همه حوزه‌ها احساس نیاز به پرورش، استعدادها از سایر نقاط کشور یک احساس واقعی و طولانی است، یعنی این احساس جدید نیست و از قبل هم وجود داشت.

پرویز عنوان کرد: انجمن قلم طبیعتاً خود را موظف می‌داند در این راستا اقداماتی انجام دهد، از این رو پیشنهاد همکاری با حوزه هنری ارائه شد و حوزه آن را پذیرفت که در نهایت اتفاق کنونی شکل گرفت.

سخنگوی انجمن قلم این طرح را محصول پرورش استعدادها دانست و خاطرنشان کرد: تنها در طی پرورش حوزه کودک و نوجوان نیستیم، بلکه طرح ملی «فرصت برابر» تمام حوزه‌ها را در بر می‌گیرد؛ به این دلیل که انجمن قلم یک نهاد اجرایی نیست، برای اجرای سایر قسمت‌ها نیازمند مشارکت مراکزی است که فعالیت اجرایی دارند و می‌توانند کمک کنند، از این رو این درخواست را از سایر قسمت‌ها نیز داریم که اگر آنها کمک و همراهی کنند این طرح قابل انجام‌تر خواهد بود.

وی درباره بار مالی این طرح هم توضیح داد: همه بار مالی طرح فرصت برابر بر عهده انجمن قلم نیست طبق توافقی که با حوزه هنری صورت گرفته بخش تأمین منابع درسی و اساتید بر عهده انجمن خواهد بود اما سایر بخش‌ها بر عهده حوزه هنری است.

سخنگوی انجمن قلم در ادامه درباره اینکه مشکلات مالی در حوزه نشر فراوان است آیا این طرح تنها منتج به انتشار کتاب خواهد بود بیان کرد: با توجه به مشکلاتی که در حوزه نشر با آنها دست به گریبانیم این موارد باعث شده آن رمق محدودی هم که انتشار آثار تألیفی داشت محدودتر شود. این معلول عوامل بسیاری را دارد یکی از عوامل آن کمبود تعداد نویسندگان ما در حوزه‌های مختلف است البته منظور از این کمبود کم شمار بودن افراد نیست اگر رشد آمار آثار منتشره در سالهای پس از انقلاب به عدد 70 می‌رسد میزان رشد نویسندگان کودک و نوجوان هم باید به همین نسبت رشد کرده باشد در مرتبه دیگر باید هر دهه نسبت به دهه قبل رشد را شاهد باشیم که این اتفاق ضعیف است که در پی پوشاندن آن ضعف‌ها هستیم.

پرویز ادامه داد: وقتی نویسنده نو قلم که از توانایی تألیف برخوردار است کشف شد آثار او از چه طریق باید منتشر شود؟ شاید این سؤالی باشد که در اذهان به وجود آید. در پاسخ باید بگویم انجمن قلم در گذشته مجری طرح 100 اثر 100 نو قلم بود که تعداد زیادی از آثار نو قلمان در این طرح چاپ شد. بر این اساس در پی تداوم این طرح هستیم و دوره جدید آن را آغاز می‌کنیم اگر این گونه باشد انجمن از چاپ و تألیف آثار حمایت می‌کند.

به گفته وی، ایجاد فرصت برابر برای ساکنان شهر تهران با سایر نقاط کشور از اهداف طرح ملی فرصت برابر است، زیرا متأسفانه حوزه امکانات پرورش استعدادها در تهران متمرکز است از این رو در پی برطرف کردن این نقص هستیم.

پرویز با بیان اینکه آئین‌نامه فرصت برابر تدوین شده است به انتخاب اساتید اشاره و تصریح کرد: قرار است در این دوره‌ها اصول داستان نویسی و شعر آموزش داده شود، قرار نیست استاد آموزش عقیدتی دهد و بر نگاه افراد حاضر تاثیر گذارد، اما این اعتقاد کلان هم همواره میان روشنفکران متعهد و مسلمان ما وجود داشته که ما در آموزش علمی مان می‌توانیم با نگاه خدا باورانه آموزش دهیم، اما سعی تلاش باید این باشد اساتید خدا باور که از تعهد و تخصص کافی برخوردارند بکارگرفته شوند، این کلاس‌ها دینی نیست، بلکه آموزش داستان نویسی و شعر است خروجی آن هم الزاما داستان نویس و شاعر نیست، این کلاس‌ها افراد متبحر و علمی آشنای به داستان و شعر پرورش می‌دهند.

* سرشار: زمستان 92 طرح ملی فرصت برابر کلید می‌خورد/ سه هزار هنرجو حاصل دوره یک ساله هستند

در ادامه این مراسم محمد سرشار رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان به تشریح کامل طرح پرداخت و بیان کرد: آفرینش آثار هنری و فرهنگی مناسب برای کودکان و نوجوانان، نیازمند وجود آفرینشگرانی است که توانمندی لازم را برای تسلط بر قالبهای هنری دارا باشند. این تخصص در هم‌افزایی با تعهد درونی به مبانی و ارزش‌های هنر انقلاب اسلامی، منجر به خلق آثاری خواهد شد که قله‌های هنر و ادبیات کودک و نوجوان را شکل خواهند داد.

وی به آسیب‌شناسی هنر و ادبیات کودک و نوجوان اشاره و چند نکته اساسی را مطرح کرد و گفت:

1. برای آموزش هنر و ادبیات کودک و نوجوان به افراد صاحب ذوق، دوره‌های علمی چندانی طراحی نشده است.

2. استادان هنرمند و ادیبی که توانایی آموزش این عرصه را به هنرجویان داشته باشند، به شکل قابل قبولی، شناسایی و بسیج نشده‌اند.

3. مرکزگرایی و تمرکز دوره‌های آموزشی در شهر تهران، فرصت پرورش استعدادهای ساکن در دیگر نقاط کشور را گرفته است.

رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان خاطر نشان کرد: شناسایی این سه آسیب، حوزه هنری کودک و نوجوان را بر این داشت که با کمک سازمانها و گروههای متخصص در عرصه‌های مختلف هنری، اقدامات مشترکی را برای کاهش این آسیب‌ها و تغییر وضعیت موجود طراحی کند. امروز، نخستین و یکی از مهمترین اقدامات مشترک طراحی‌شده برای آموزش استعدادهای تازه در عرصه هنر و ادبیات کودک و نوجوان، با عنوان «طرح ملی فرصت برابر» آغاز می‌شود. این برنامه ملی به شکل تخصصی در عرصه ادبیات کودک و نوجوان با حمایت علمی و مالی «انجمن قلم ایران»، مدیریت «حوزه هنری کودک و نوجوان» و توسط تشکلها و انجمنهای غیردولتی فعال در عرصه ادبیات اجرا خواهد شد.

وی طرح فرصت برابر را اینگونه توصیف کرد که، دوره‌های طراحی‌شده شامل سه دوره «آموزش مبانی ادبیات کودک و نوجوان»، «آموزش داستان‌نویسی برای مخاطبان کودک و نوجوان» و «آموزش شعرسرایی برای مخاطبان کودک و نوجوان» است که برای هر دوره، سرفصل‌های آموزشی و منابع علمی مورد نیاز، شناسایی و تدوین گردیده است. استادان دوره‌ها، استادان مجرب و متعهدی هستند که توسط انجمن قلم ایران شناسایی و برای شرکت در این برنامه ملی، دعوت به همکاری شده‌اند.

به گفته سرشار، اجرای این دوره‌ها توسط کلیه گروه‌های غیردولتی شامل انجمن‌های ادبی، کانونهای ادبی، تشکلهای دانشجویی، تشکلهای طلبگی، کانونهای فرهنگی هنری مساجد و ...  سراسر کشور خواهد بود که در عرصه ادبیات فعالیت دارند و توانایی برگزاری این دوره‌ها را، دارا هستند.

این مقام مسئول با بیان اینکه تنها محدودیت جغرافیایی برگزاری این دوره‌ها، شهر تهران است و در کلیه استانهای کشور و همین دیگر شهرهای استان تهران، امکان برگزاری دوره‌ها وجود دارد، توضیح داد:گروه‌های متقاضی اجرای این دوره‌ها می‌توانند به مراجعه اینترنتی، تلفنی یا حضوری به دبیرخانه طرح ملی «فرصت برابر»، با آیین‌نامه برگزاری دوره‌ها، آشنا شوند. نشانی دبیرخانه تهران، خیابان شهید احمد قصیر، کوچه 12، شماره 3 می‌باشد و تلفنهای 88504616 تا 20 و همچنین شماره تلفن همراه 09128192318 پاسخگوی متقاضیان است. در پایگاه اینترنتی artehran.ir نیز، جزئیات این طرح، قرار خواهد گرفت.

وی در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه طرح ملی «فرصت برابر» از چه زمانی آغاز خواهد شد و چند هنرجو را تحت پوشش قرار می‌دهد بیان کرد: تعداد دوره‌ها برای یک سال آینده طراحی شده امیدواریم با اعتبارات طراحی شده حدود 3 هزار نفر هنرجو را در این عرصه آموزش دهیم اما از زمستان 92 این کار آغاز خواهد شد و در پایان دوره سه ماهه عملکرد اجرا شده بررسی می‌شود و در ادامه نظرات گروه‌های مجری که تجربه برگزاری داشته‌اند، نظرات هنرجویان و استادان احصاء می‌شود تا برای سال 93 ادامه طرح با اصلاح اشکالات احتمالی باشد.

سرشار افزود: دوره یک ساله تا پایان سال 93 است که امیدواریم در پایان این دوره 3 هزار نفر آموزش دیده باشند.

در پایان این مراسم، اسامی برخی اساتیدی که قرار است با طرح ملی فرصت برابر همکاری کنند اعلام شد افرادی چون: محمدرضا سرشار، ابراهیم حسن بیگی و شهرام شفیعی در حوزه داستان و در حوزه شعر بابک نیک‌طلب، محمود پوروهاب، محمد عزیزی و یحیی علوی فرد.

ارسال نظر