آخرین خبر

 • • اعضای انجمن قلم ایران و خانواده هایشان،به تماشای فیلم سینمایی "گلوگاه شیطان" می نشینند
 • دوشنبه 19 دیماه 90

  بعد از ظهر چهارشنبه آتی - 28ام دی ماه -، شاعران، نویسندگان، مترجمان ، پژوهشگران و دیگر اعضای انجمن قلم ایران، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و کانون اندیشه جوان، به همراه اعضای خانواده شان، در محل سینما فلسطین تهران(واقع در میدان فلسطین)، به تماشای فیلم سینمایی "گلوگاه شیطان" می نشینند.
  این فیلم به کارگردانی حمید بهمنی و با بازیگری کسانی چون امین زندگانی، جمشید هاشم پور و پوریا پورسرخ، به عملیات "والفجر 8" - عملیات آزادسازی فاو - می پردازد.
  پس از فیلمهای "گلچهره" و "بدرود بغداد"، این سومین برنامه نمایش اختصاصی فیلمهای سینمایی مخاطب خاص(مضمونگرا) در دوماه اخیر برای اعضای این سه نهاد فرهنگی و خانواده هایشان است؛ که با همکاری معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محقق می شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • من: چه بلايي سر بنياد شهيد آورد ...خدا لعنتش كنه ادامه
 • جعفر بهروان: سلام! اول اینکه بابت راهنماییتون در مورد " پلگانی" تشکر ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار ترجمه گزیده داستانهای محمدرضا سرشار و راضیه تجار به زبان اردو در هندوستان
 • ترجمه گزیده ای از داستانهای کوتاه محمدرضا سرشار و راضیه تجار به زبان اردو در کشور هند منتشر شد. ترجمه این کتاب که "بهائی خداحافظ"(خدا حافظ برادر) نام دارد، به وسیله خان محمدصادق جونپوری مترجم هندی صورت گرفته است، که سابقه ترجمه سه کتاب دیگر فارسی و مقالات متعدد دیگری را در کارنامه خود دارد. او که نوجوانی خود را در ایران گذرانده است، علاوه بر فارسی و اردو، با زبانهای انگلیسی و عربی نیز آشنا است.
  مجموعه داستان ترجمه ای مشترک "خداحافظ برادر" که در 232 صفحه قطع رقعی با جلد گالینگور(سخت)انتشار یافته است، گزیده ای از کتابهای مجموعه داستانهای محمدرضا سرشار به نام "پشت دیوار شب" و راضیه تجار به نام "هم سیب هم ستاره" است، که پیش تر به همت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم، توسط نشر تکا(توسعه کتاب ایران) انتشار یافته بود.
  از این مجموعه،145 صفحه به گزیده داستانهای سرشار و 60 صفحه به داستانهای تجار اختصاص یافته است. داستانهای سرشار که در این مجموعه آمده اند عبارت اند از: همزاد(همسفران)، سرک(جاده)، ایک گهوری کی کهانی(یک اسب، یک ماجرا)0اسکول(مدرسه)، لوئکا(چشم حسود بترکه)،سلامتی کی بو(بوی خوش سلامتی)، تانترک(کولی)، بهائی خدا حافظ(خدا حافظ برادر). داستانهای قطره قطره، نازک عورت، شکسته تصویرین، و گل نرگس نیز نامهای اردوی چهار داستان کوتاهی است که از تجار در این مجموعه امده است.
  در ابتدای این کتاب ترجمه ای نیز زندگینامه کوتاه ادبی ای از سرشار و تجار درج شده است؛ که برای آشنایی مخاطبان اردو زبان با این دو نویسنده ایرانی می تواند مفید باشد.
  کتاب "بهائی خدا حافظ" زیر نظر مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی، با همکاری نشر تکا ، به وسیله انتشارات "اسلامی کتاب گهر" هند، در دهلی انتشار یافته است.
  قابل ذکر است، طرح ترجمه گزیده داستانهای نویسندگان ایرانی ای که پیش تر توسط نشر تکا انتشار یافته بود، به وسیله دکتر محسن پرویز،معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم ارائه و پیگیری شد؛ و تا کنون دو مجموعه از این گزیده ها به زبان روسی در مسکو و چهار عنوان از این کتابها به زبان اردو در هند منتشر شده است.که امید می رود با ادامه یافتن این کار، توسط معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در دولت فعلی، این امر منجر به یک نهضت فرهنگی مهم و تاثیرگذار در ادبیات داستانی معاصر کشورمنجر شود.


دو خاطره ک از شیخ اصلاحات


تا امروز هیچ گاه افتخارملاقات از نزدیک یا کار در مجموعه هایی را که آقای کروبی مسئولیت آن را بر عهده داشته است نداشته ام.اما به عنوان یک چهره متفاوت و خبرساز ،اغلب - خواسته یا نا خواسته - در جریان سخنان و کارهای او قرار گرفته ام ؛و - حقیقتش را بخواهید - از بعضی سخنان و کارهای او ،لبخندی بر لبهایم نشسته وبه انبساط خاطر رسیده ام. که خود ،مغتنم بوده است!اما آنچه می خواهم در این یادداشت به آن بپردازم ،چیزی جز آن موارد است:
اولین آشنایی - از راه دور - من با نامبرده،مربوط به زمانی است که در دهه1360 ، سرپرستی بنیاد شهید را بر عهده داشت.
در آن زمان ،به تناوب ،چند بار گذارم به داروخانه ها یا بیمارستان شهید مصطفی خمینی - همگی تحت پوشش بنیاد شهید - افتاد ؛و وقتی دیدم بر دیوار این مکانهای عمومی ،در کنار عکسهای قاب گرفته و به صورت پلگانی ("پلگانی "درست است) نصب شده حضرت امام و رئیس جمهور وقت (رهبر فعلی انقلاب ) ،عکس آراسته قاب گرفته آقای کروبی -لابد به عنوان سومین شخصیت کشور - نصب شده است ، حیرت کردم.و ،نخستین فکری که به ذهنم خطور کرد ، این بود که:این آقا یا اطرافیانش ،یا شاید هم هردو،برای آینده سیاسی مشارالیه ، خیالهایی در سر میپزند.اما هم روششان بسیار ابتدایی و رو بود و هم از نظر نسل انقلاب و پیروان امام ، این کار ، بسیار مذموم و دون شان کسی بود که کسوت مقدس روحانیت را بر تن دارد.
خاطره ک دوم ، مربوط به حاتم بخشی های اقای کروبی از بیت المال است.
ماجرای اهدای سکه های طلا توسط وی به عده ای ،در برخی دیدار ها و مراسم رسمی ، یا گاه صدور حواله برخی کالاهای کمیاب و سهمیه ای - در دوران جنگ تحمیلی - برای برخی متقاضیان مراجعه کننده به او - بدون معیار و قاعده و صرفا به تشخیص شخصی - از سوی مشارالیه ،زبانزد خاص و عام بود.
از جمله ،یکی از پزشکان نماینده مجلس و عضو هیئت رئیسه نظام پزشکی، تعریف می کرد:یک بار از سوی جامعه پزشکان ( یا شاید هم نظام پزشکی) (اینش من درست یادم نمانده است)مراسمی گرفته بوده اند تا از پزشکان برگزیده آن سال خاص، تجلیل کنند.اما از آنجا که بودجه شان محدود بوده است ،ارزش مادی جوایزشان پایین بوده است.آن زمان (ظاهرا اواخر دوره مجلس سوم) آقای کروبی رئیس مجلس بوده .او را هم به این مراسم دعوت می کنند.و مشکل حل می شود:
- وقتی آمد و مشکل را برایش گفتیم ،دستو داد رفتند از داخل اتومبیلش کیسه سکه های طلایش را آوردند .و او هم از طرف خودش ،تعدادی سکه به برگزید گان اهدا کرد.
یک روز هم پاسدار یکی از شخصیتها برای خود من درد دل می کرد:
- رجال سیاسی این طرفی (اصولگرا )خسیس اند.به عکس آن طرفیها (اصلاح طلب ها )به اطرافیانشان خوب می رسند.
گفتم:ولی به فرض هم که این طور باشد ،از خودشان که نمی دهند!از بیت المال می بخشند. که آن هم شرعی نیست.
گفت:ای آقااااا...!
بعد هم به عنوان شاهد مثال تعریف کرد که ،سالها پیش ،مدتها به یک موتور نیاز داشته است. در این سو ،به هر که متوسل می شود تا یک حواله موتور تعاونی بگیرد،به جایی نمی رسد.تا اینکه یک بار که آقای کروبی به دیدار آن شخصیت می آید ،پاسدار مذکور از فرصت استفاده می کند و خواسته اش را برای او مطرح می کند .و به فاصله کوتاهی ،از طریق وی ،حواله مذکور به دستش می رسد ؛و به خواسته اش دست می یابد....

No TrackBacks

TrackBack URL: http://www.sarshar.org/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/10

2 نظر

سلام!
اول اینکه بابت راهنماییتون در مورد " پلگانی" تشکر می کنم!
دوم اینکه به نظرم "آن طرفیها" در جذب موافق ,از طرق مختلف ,خیلی خوب عمل می کنند!

چه بلايي سر بنياد شهيد آورد ...خدا لعنتش كنه

ارسال نظر