آخرین خبر

 • • محمدرضا سرشار در گفت‌وگو با فارس: امام(ره) به صراحت گفته‌اند که ممیزی باید قبل از چاپ باشد
 • دوشنبه 11 آذرماه 92

  /نشر مسائل مهم‌تر از ممیزی زیاد دارد
  رئیس انجمن قلم گفت: نکته دیگر این است که امام (ره) به صراحت گفتد ممیزی باید قبل از چاپ باشد و در همین راستا مشخصا با دست اندرکاران ارشاد در زمان خود صحبت کرده بودند تا ممیزی قبل از چاپ باشد.
  خبرگزاری فارس: امام(ره) به صراحت گفته‌اند که ممیزی باید قبل از چاپ باشد/نشر مسائل مهم‌تر از ممیزی زیاد دارد
  Tweet
  محمدرضا سرشار در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، درباره بحث‌های به وجود آمده درباره ممیزی کتاب و اظهار نظرهایی که اخیرا درباره حذف ممیزی شده است،‌ گفت: اولین نکته درباره این بحث آن است که کلا اینکه با وجود اینهمه مشکلات در عرصه فرهنگ که به وزارت ارشاد مرتبط می‌شود، چرا آقای وزیر همه توجه‌ها را به سمت مساله‌ای متمرکز می‌کند که اساسا دغدغه مردم متعهد نیست؟ ‌خود این مساله انحراف افکار از مسیر اصلی است که دانسته و نادانسته اتفاق می‌افتد.

  وی افزود: ما در میان تشکل‌ها و جریان‌های مذهبی و متعهد به انقلاب اسلامی چنین مساله‌ای را به عنوان دغدغه نداریم. حالا جای سوال است که چه شده وزیر محترم ارشاد همه مساله‌ها را رها کرده و سراغ این مساله رفته است؟

  رئیس انجمن قلم اظهار داشت: نکته دیگر این است که امام (ره ) به صراحت گفتد ممیزی باید قبل از چاپ باشد و در همین راستا مشخصا با دست اندرکاران ارشاد در زمان خود صحبت کرده بودند تا ممیزی قبل از چاپ باشد و من مستندات این سخن را به زودی در یادداشتی منتشر خواهم کرد.

  («و نوشته‌هایى که مىی‌خواهد طبع بشود، یک چند نفرى که مى‌دانید، یقین دارید که آنها آدم‌هایى هستند که مستقیم هستند و در راه مسیر ملت و کشور هستند و وابستگى به هیچ جا ندارند، آنها نوشته‌ها را مطالعه کنند، درست دقت کنند در آن و بعد از اینکه دقت کردند در روزنامه یا در مجله نوشته بشود. این طور نباشد که یک وقت بنویسند و منتشر بشود، بعد بفهمند که این نوشته بر خلاف بوده است؛ این یک چیزى است که لازم است. این مثل مطلبى است که کتاب وقتى نوشته مى‏شود، قبل از اینکه انتشار پیدا بکند باید اشخاص کارشناس به شیطنت‌هایى که شیاطین مى‏خواهند بکنند باید توجه بکنند که یک وقت در کتاب- فرض کنید که- اولش خیلى خوب، وسط‌هایش هم خوب و یک وقت‏ مى‏بینید که یک جایى جورى از کار در مى‏آید که مسئله این طور نبوده است که ما تصور مى‏کردیم. باید کتاب‌هایى که نوشته مى‏شود و همین طور چیزهایى که منتشر مى‏شود، اینها باید درست توجه بشود و افراد مطّلع، مدبِّر و کسانى که از مکتب‌ها اطلاع دارند و مسیر آنها را مى‏دانند، اینها توجه بکنند و کتاب‌ها را مطالعه کنند قبل از انتشار و خود مجله را قبل از انتشار، درست مطالعه بکنند که مبادا یک وقتى یک جایش خلاف در آید، آن وقت براى شما دست بگیرند که خیر، این مجله هم مثلاً انحرافى است. این، هم صلاح خود شماست و هم صلاح ملت است.» صحیفه امام، ج‏13، ص: 474 و 475.) روزنامه جوان 92/06/20

  این نویسنده درباره میزگرد ممیزی کتاب بایدها و نبایدها که هفته گذشته در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شده بود و نظر ناشران حاضر در آن جلسه، اصل ممیزی را زیر سوال برده و حتی استدلال را به آنجا کشانده بودند که هر کتابی باید منتشر شود حتی اگر به خانواده خود ندهند، گفت: نکته این است که مگر چند ناشر در آن جمع حضور داشتند؟ مگر کل ناشران چند درصد از کل مردم کشور هستند؟ این گونه نیست که همه ناشران با امر موافق باشند، من هم مدیر مسئول انتشارات انجمن قلم ایران هستم و بسیاری دیگر از ناشران نیز چنین نظری دارند.

  سرشار اظهار داشت: نکته دیگر این است که این بحث ربطی به موافقت کردن یا نکردن ناشران ندارد، این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و در یک کشور افراد باید تابع قوانین باشند اگر بنا است قانون ممیزی تغییر کند باید از مجرای خودش یعنی مجلس یا شورای انقلاب فرهنگی تغییر کند. این طور نیست که عده‌ای جمع شوند و بگویند ممیزی نباشد. این طور سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و این جای تعجب دارد کسانی که متولی امور نشر هستند و به نوعی هدایت افکار عمومی را برعهده دارند این قدر بیگانه با قوانین مدنی باشند.

  رئیس انجمن قلم افزود: من قبلا در یادداشتی گفتم نه رئیس جمهور نه وزیر ارشاد و نه هیچ مسئول دیگری نمی‌توانند این قانون را نادیده بگیرند مگر اینکه از راه مجلس یا شورای انقلاب فرهنگی در آن تغییری ایجاد شود. چه برسد به ناشران. نظر رهبری هم همین است که ممیزی باید قبل از چاپ باشد، نظر امام هم همین بود. نظر ما هم به عنوان انجمن قلم ایران هم همین است و خود ناشران هم به طور کلی ممیزی بعد از چاپ را عمدتا قبول ندارند. به این دلیل که کتابی که بعد از چاپ غیر قابل انتشار تشخیص داده شد، ضررش مستقیما متوجه ناشر می‌شود و این گونه اظهار نظرها غیر منطقی است.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام. ماهنامه ادبیات داستانی شش سال است منتشر نمی شود. ادامه
 • mahshid: سلام من دانشجو رشته ادبیات داستانی در دانشگاه تهران مرکز ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • ترجمه ترکی استانبولی «آنک آن یتیم نظرکرده» در ترکیه منتشر شد
 • پس از انتشار چاپ هشتم فارسی رمان «آنک آن یتیم نظرکرده»، انتشار ترجمه عربی مجلد اول این رمان تاریخی مذهبی به عربی در لبنان و قرار گرفتن ترجمه انگلیسی این کتاب (به قلم پروفسور جیمز کلارک آمریکایی) روی سایت آمازون، به تازگی ترجمه ترکی استانبولی این اثر نیز در ترکیه منتشر شد.
  این ترجمه که «گوزده یتیم» ((Gozde yetim نام دارد توسط حسن عالمی بکتاس - مترجم ترکیه ای - صورت گرفته و به وسیله انتشارات کوثر استانبول در 560 صفحه قطع رقعی نشر یافته است.
  مترجم کتاب - حسن عالمی - پیش از این نیز دوبله سریالهای تنهاترین سردار(امام رضا (ع))، امام علی (ع)، فیلم توبه نصوح و چندین فیلم ایرانی دیگر ؛ همچنین ترجمه کتابهای داستان بهنام از داوود امیریان، داستان بهروز از محسن مطلق، خیابان پیر از اکبر صحرایی، اینجا چه می کنی گل سرخ از اصغر فکور و ... را در کارنامه خود دارد.
  موسسه انتشارات علمی و فرهنگی کوثر در سال 1992 در استانبول تاسیس شد و تا کنون حدود 200 عنوان کتاب منتشر کرده؛ که عموما دینی و ادبی هستند، و تعداد قابل توجهی از آنها را آثار متفکران ایرانی همچون علامه طباطبایی (تفسیر 30 مجلدی المیزان)، استاد مطهری، شهید باهنر، استادان جعفر سبحانی، قرائتی، جوادی آملی، علی شریعتی، شهید بهشتی، مقام معظم رهبری و ... تشکیل می دهد.
  این ناشر از قوی ترین انتشاراتیهای ترکیه و پایگاهی برای تبیین افکار و اندیشه های اهل بیت (ع) است.


حسینی: سرشار و مجتبی رحماندوست، خود از هیئت علمی جایزه جلال کنار رفتند

خبرگزاری تسنیم: سیدمحمد حسینی، وزیر سابق ارشاد با اشاره به امضای حکم تغییر اعضای هیئت علمی جایزه جلال گفت:‌ محمدرضا سرشار و مجتبی رحماندوست پس از برگزاری اختتامیه این جایزه خواستار کناره‌گیری از هیئت علمی بوده و انصراف خود را اعلام کردند.
printنسخه قابل چاپ
سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد سابق در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ در پی انتشار خبری با عنوان تغییر اعضای هیئت علمی جایزه جلال آل احمد گفت:‌ امضای حکم تغییر اعضای هیئت علمی جایزه جلال آل احمد در تیرماه به دنبال اعلام انصراف دو نفر از اعضا و فوت یک نفر دیگر رخ داد.
وی افزود: آقای مجتبی رحماندوست پس از اختتامیه جایزه جلال در نامه‌ای مکتوب اعلام کرده بود به دلیلی مشغله بسیار در مجلس شورای اسلامی خواستار کناره‌گیری از هیئت علمی هستند و ما به خواست ایشان عمل کردیم. در عین حال حضور این شخصیت طی 4 سال فعالیت بنده در ارشاد در مراسم‌ها،‌ همایش‌ها و نمایشگاه‌ها همواره نشان‌دهنده علاقه و دلسوزی ایشان به حوزه فرهنگ بوده است.
حسینی تصریح کرد: آقای محمدرضا سرشار نیز نویسنده ارزشی و انقلابی قبل از اینکه مراسم اختتامیه جایزه جلال آل احمد برگزار شود‌، از ادامه همکاری خود با این جایزه انصراف دادند، وگرنه ما همچنان علاقه‌مند بودیم که این نوینسده حضور داشته و حتی دبیری این جایزه را به وی پیشنهاد کردیم که نپذیرفت.
وی افزود:‌ بنابراین هر دو نفر خود خواستار کناره‌گیری از جایزه جلال آل احمد بوده‌اند‌، پس از آن به پیشنهاد معاون فرهنگی دو نفر از نویسندگان به عنوان اعضای جدید این جایزه معرفی شدند که در تیرماه حکم آن‌ها امضا شد.
مجید حمیدزاده دبیر جایزه جلال آل احمد هفته گذشته در گفت‌وگو با تسنیم از تغییر اعضای هیئت علمی جایزه جلال آل احمد خبر داد که بر اساس آن طبق حکمی که سیدمحمد حسینی در تاریخ چهارم تیرماه سال جاری برای اعضای هیئت علمی این جایزه امضا کرده است،‌ 3 تغییر در اعضای هیئت علمی این جایزه رخ داده و منوچهر اکبری،‌ نرگس محمدی‌بدر و احمد شاکری جایگزین مجتبی رحماندوست،‌ محمدرضا سرشار و زنده‌یاد امیرحسین فردی شده‌اند.

2 نظر

سلام من دانشجو رشته ادبیات داستانی در دانشگاه تهران مرکز هستم البته فعلادر لاهه اقامت دارم میتوانم در ماهنامه ادبیات داستانی بنویسم؟لطفا به ایمیل ام جواب دهید .

ارسال نظر