آخرین خبر

 • • محسن پرویز در گفت‌وگو با فارس: سیاست ما استفاده از چهره‌های تازه برای جشنواره قلم زرین است/ ایجاد نمایندگی در استان‌ها با برنامه‌ای مدون
 • شنبه 15 آذرماه 93

  سخنگوی انجمن قلم درباره انتخاب دبیر جایزه قلم زرین گفت: سیاست ما استفاده از افراد تازه در دبیری جشنواره است و افرادی که انتخاب می شوند باید توانایی کافی داشته و چهره نسبتا شناخته شده در عرصه شعر و داستان و نقد ادبی و پژوهش باشند.
  خبرگزاری فارس: سیاست ما استفاده از چهره‌های تازه برای جشنواره قلم زرین است/ ایجاد نمایندگی در استان‌ها با برنامه‌ای مدون

  محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون انتخاب دبیر سیزدهمین دوره جشنواره قلم زرین اظهار داشت: در آخرین جلسه هیات مدیره انجمن قلم چند موضوع مطرح و مورد بررسی قرار گرفت که یکی از مهمترین آنها انتخاب دبیر سیزدهمین دوره جشنواره قلم زرین بود.

  وی در ادامه با اشاره به روند انتخاب تصریح کرد: همه ساله جایزه قلم زرین در روز 14 تیرماه همزمان با روز قلم برگزار می شود و از نظر زمانی مقدم به سایر جوایز است، این قضیه هم مشکلاتی به دنبال دارد، اما ما مصر هستیم جشنواره در تیر برگزار شود.

  به گفته پرویز، مشکل اینجاست که ما وقتی جایزه را در تیر ماه برگزار می‌کنیم یعنی در واقع در نیمه چهارمین ماه سال هستیم، چون آثار سال قبل را مورد مطالعه قرار می دهیم . ممکن است انتشار برخی آثار به بهار سال بعد کشیده شده باشد ولی در شناسنامه کتاب قید سال گذشته را داشته باشد، از این رو داوران طبیعتا فرصت اندکی برای داوری دارند.

  سخنگوی انجمن قلم تصریح کرد: داوران باید ظرف مدت کوتاهی کار فشرده داتشه باشند، از این رو در انجمن سعی کردیم این مشکل را با انتخاب دبیر و سر داوران در پاییز همان سالی که قرار است آثارش مورد قضاوت قرار گیرد، جبران کنیم.

  وی توضیح داد: داوران و سرداوران جلسات ابتدایی خود را تشکیل می‌دهند و فراخوان‌ها منتشر می شود، از سوی دیگر کار جمع آوری اطلاعات هم صورت می‌گیرد تا برنامه‌ریزی هایی که نیاز است برای داوری پیش از ورود به سال بعد انجام شده باشد.

  وی در ادامه تصریح کرد: کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بهمن ماه برگزار می شود و فاصله 10 ماهه در اختیار گروه‌های داوری است تا آثار را بررسی و داوری کنند، اما اگر این فاصله زمانی در قیاسی با برگزاری جایزه قلم که در تیرماه برگزار می‌شود صورت گیرد متوجه سختی و دشواری کار خواهیم شد.

  پرویز بیان کرد: همه ساله در هیات مدیره انجمن، جوانب کار باز بینی می شود، یکی از مواردی که پیش روی ماست بحث استفاده از افراد تازه در دبیری جشنواره است و کسانی که قبلا دبیر جشنواره نبوده‌اند باید لحاظ شوند، افرادی که انتخاب می شوند باید هم توانایی کافی داشته باشند و چهره نسبتا شناخته شده در عرصه شعر و داستان و نقد ادبی و پژوهش باشند.

  وی ادامه داد: استفاده از چهره‌های نو این فایده را دارد که افراد جدیدی را در این عرصه معرفی کنیم و فرصت تجربه نو را در اختیار این افراد قرار دهیم. بهره از افرادی که در انجمن تجربه داشته‌اند کا را با سهولت همراه خواهد کرد.

  وی با بیان اینکه هر سال سعی می‌کنیم به تصمیم درستی برسیم و هردو جنبه را لحاظ کنیم گفت: اگر این موضوع و اجرای آن در دبیری جشنواره هم محقق نشد سعی داریم در داوری‌ها از افراد با تجریه استفاده کنیم، با تلفیق این موضوعات هم اجازه نخواهیم داد اعتبار جایزه کم شود و هم نوعی کادر سازی برای آینده صورت می گیرد.

  سخنگوی انجمن قلم ضمن تاکید بر اینکه رای هیات مدیره مبنی بر انتخاب «کامران پارسی‌نژاد» بود افزود: وی در دوره‌های متعدد در داوری‌ها حضور داشته و یا بعضا مسئولیت جشنواره‌هایی خارج از انجمن را داشته است، حتی دبیری بعضی جشنواره‌ها و جوایز ادبی را برعهده داشته، بر این اساس آقای پارسی نژاد انتخاب شد.

  وی اضافه کرد: برای سرگروه‌های داستان، شعر و پژوهش هم افرادی مطرح شدند و قرار شد پس از صحبت‌های آقای پارسی‌نژاد و نهایی شدن، نام این افراد در جلسات هیات مدیره مطرح شود.

  پرویز با بیان اینکه موضوع دیگر که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، مسئله راه‌اندازی انجمن در استان‌ها بود، از چندی پیش نمایندگی لرستان کار خود را آغاز کرده است، بر این اساس گزارشی از فعالیت‌های آن در جلسه ارائه شد.

  این مسئول با بیان اینکه از دیگر استان‌ها هم درخواست‌هایی داریم، ابراز داشت: تقاضاهایی از دیگر استان‌ها هم داریم، اعضای انجمن در استان‌ها متقاضی ایجاد نمایندگی هستند که پیرامون آنهم صحبت‌هایی شد. قرار شد برنامه مدونی برای نمایندگی ها داشته باشیم و هرکسی که متقاضی است ابتدا برنامه را مطالعه کند و اگر شرایط سازگاری داشت و صلاحیت هم در هیات مدیره مورد تصویب قرار گرفت آرام آرام برنامه ایجاد نمایندگی در استان‌ها را دنبال کنیم.

  - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930915000491#sthash.57Sm18Cz.dpuf

آخرين نظرات خوانندگان

 • گراوندی: یه وقتی مرحوم جلال درمقاله غربزدگی غربزده هارا کوبید.حالا امروز ادامه
 • ناصر: پس این دوستان قوۀ قضائیه کجا هستند؟ زن غربزده و ادامه
 • علی: به نطر من، اتفاقاتی که امسال در جایزۀ جلال شاهد ادامه
 • نویسنده: این خبر کاملاً موثق است جناب رهگذر عزیز. من تا ادامه
 • رهنما: سلام. مطلب تکان دهنده ای در خبر گزاری فارس خواندم ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • پخش ترجمه عربی نمایش رادیویی «از سرزمين نور»محمدرضا سرشار از راديو عربي
 • نمايشنامه رادیویی «از سرزمين نور» که به نمایش زندگي پيامبر اسلام(ص) از ولادت تا رحلت مي‌پردازد در راديو عربي شبکه عربي و آفريقايي برون مرزي در حال پخش است.

  به گزارش مشرق به نقل از برنا، نمايشنامه "از سرزمين نور" در راديو عربي شبکه عربي و آفريقايي معاونت برون مرزي در حال پخش است.

  داستان اين نمايشنامه زندگي پيامبر اسلام از ولادت تا رحلت را روايت مي‌کند. اين نمايشنامه نوشته محمدرضا سرشار است که ترجمه" عربی آن برعهده رائد دباب است.

  بلال بحراني، منار قيتولي، امير فوزي فرد، سلطان علي باغشاهي، سيد مصطفي رجاء و باسمه شکرچي بازيگران اين نمايشنامه راديويي هستند.

  طارق خزاعي راوي نمايشنامه و مصطفي فردوسي زاده ناظر لهجه ، عليرضا عزيزي تهيه کننده و عبدالکريم محمدي کارگردان نمايشنامه " از سرزمين نور" هستند که 70 قسمت آن آماده و در حال پخش است.

  نمايشنامه "از سرزمين نور" روزهاي چهارشنبه و جمعه از ساعت 16-15:30 پخش مي‌شود.


تبدیل یک جایزه بخش داستان جایزه جلال آل‌احمد به دو جایزه، از سوی هیئت علمی، مخالف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و غیرقانونی است

آیین‌نامه جایزه جلال آل احمد در پانصد و نود و سومین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مورخ 23/8/1385 به تصویب رسیده و مفاد آن توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - به عنوان مجری آن - لازم الاجراست. در غیر این صورت، هر تصمیم و گزینش کتابی که توسط وزارتخانه مذکور یا ادارات تابع آن، ذیل عنوان این جایزه صورت بگیرد، غیر قانونی است.
1. ماده 1 آیین‌نامه مذکور می‌گوید: «هدف از اهدای جایزه ملی جلال آل‌احمد «ارتقای زبان و ادبیات ملی - دینی» است.
با این تصریح، انتخاب هر اثر دارای سمت و سوی محتوایی مغایر یا حتی متفاوت با این هدف اصلی و راهبردی، نقض غرض، خلاف قانون و حتی قابل پیگیری در مراجع حقوقی ذیربط است.
متاسفانه نگاهی حتی اجمالی به سمت و سوی محتوایی عمده کتابهای رسیده به مرحله نهایی این جایزه در بخش داستان کوتاه، و تعدادی از کتابهای رسیده به مرحله نهایی در بخش نقد ادبی و ...، بیانگر مغایرت محتوای این آثار با هدف اصلی مذکور از تاسیس این جایزه است، یا حداقل این محتواها ربطی به این هدف مهم و اصلی ندارد.
2. ماده 2 آیین‌نامه مذکور می‌گوید: «آثاری که در حوزه بررسی و انتخاب هیئت علمی و هیئت داوران قرار خواهد گرفت شامل داستان بلند و کوتاه, نقد ادبی و کتب تاریخ و مستندنگاری خواهد بود.»
به عبارت دیگر، این جایزه فقط سه شاخه دارد، نه چهار شاخه مورد تصور و ادعای برگزار کنندگان این دوره آن. یعنی «داستان کوتاه و بلند» روی هم یک شاخه است نه دو شاخه؛ و تنها یک جایزه برای این دو قالب داستانی پیش‌بینی شده است نه دو جایزه. ضمن اینکه در تمام دوره‌های قبلی برگزاری این جایزه نیز، همین سه جایزه لحاظ شده است. یعنی بخش داستان فقط یک جایزه داشته؛ که بسته به قوت و کیفیت آثار،می‌توانسته به مجموعه داستان کوتاه یا داستان بلند تعلق بگیرد. حال چه چیز باعث شده است گردانندگان بنیاد شعر و ادبیات داستانی و هیئت علمی سال جاری جایزه جلال آل‌احمد تصور کرده‌اند این سه شاخه چهار شاخه است (!)و یک جایزه بخش داستان را دو جایزه («داستان کوتاه» و «داستان بلند» به تفکیک) تعیین کرده‌اند، از شگفتیهایی است که معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پاسخگوی آن باشد!
خاصه اگر توجه کنیم که اولا هر گونه کاهش و افزایش تعداد جوایز اصلی، اصولا در حیطه اختیارات هیئت علمی یا حتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست؛ و این کار منحصرا با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت قانونی به خود می‌گیرد (که تا این تاریخ چنین امری محقق نشده‌است). در ثانی، همین افزایش تعداد جوایز، هزینه این جایزه را 1،100،000،000 ریال ناقابل (به اضافه هزینه‌های قابل توجه جنبی مربوط به آن؛ مثل حقوق داوران و ...) افزایش می‌دهد؛ که طبعا باید از کیسه بیت‌المال برود.
3. طبق بند 1 ماده 7 آیین‌نامه جایزه - مصوب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی - «تدوین آیین‌نامه داخلی و اجرایی و نیز معیارهای ارزیابی آثار» این جایزه باید: اولا توسط «هیئت علمی» صورت پذیرد. در ثانی، متون مذکور باید برای «هیئت امنای جایزه جلال آل‌احمد» (متشکل از «اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی عضو شورای هنر») ارسال شود؛ و تنها پس از تصویب این هیئت امنا، قابلیت اجرایی قانونی می‌یابد.
در گزارشهای منتشره از سوی بنیاد ادبیات داستانی و شعر و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هیچ اشاره‌ای به طی این مرحله قانونی نشده است.
لذا چنانچه این دو بخش از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادعایی غیر از این دارند، خوب است با ذکر دقیق تاریخ و شماره نامه ارسالی و نامه جوابیه هیئت امنای جایزه، به رفع این شبهه بپردازند. که البته در آن صورت، هیئت امنای این جایزه نیز باید پاسخ دهد که با وجود مغایرت آشکار با «آیین‌نامه جایزه» (مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی)، چگونه و بر اساس کدام مجوز، مصوبه بنیاد ادبیات داستانی و شعر یا هیئت علمی را، در مورد افزایش جوایز اصلی از سه شاخه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی به چهار شاخه ، تایید کرده است؟!
4. «شیوه‌نامه اجرایی» جدید، به تصریح گردانندگان بنیاد ادبیات داستانی و شعر، پیشنهاد بنیاد مذکور است. در حالی که تدوین «آیین‌نامه‌های داخلی و اجرایی و نیز معیارهای ارزیابی آثار» این جایزه، طبق بند 1 ماده 7 «آیین‌نامه» (مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی)، جزء اختیارات «هیئت علمی» جایزه مذکور است، نه بنیاد ادبیات داستانی و شعر یا هر جای دیگر.
5. طبق ماده 3 «آیین‌نامه» جایزه ادبی جلال آل‌احمد (مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی)، «دبیرخانه» یکی از ارکان سه گانه این جایزه است. طبق ماده 9 همین آیین‌نامه، این دبیرخانه باید «در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل » ‌شود. همچنین در تبصره همین ماده آمده است: «انتخاب رئیس دبیرخانه توسط دبیر هیئت امنا [:وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی] خواهد بود.»
خوب است معاونت محترم فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح دهد: چه کسی، چه زمان، طبق کدام حکم صادره از سوی رئیس هیئت امنا، برای تصدی مسئولیت این رکن جایزه مذکور انتخاب شده است؟
6.در دوره‌های پیشین این جایزه، برخی استادان دانشگاه عضو هیئت علمی و داوری، اظهار می‌داشتند که بنا به تعریفهای دانشگاهی، مجموعه مقالات یا مجموعه نقدها، ولو اینکه به صورت کتاب منتشر شده باشند، «کتاب» محسوب نمی‌شوند. لذا این قبیل کتابها، از همان ابتدا، از گردونه داوری خارج می‌شدند.
در دوره فعلی، در شاخه نقد، شاهد راه یافتن چنین کتابی به مرحله نهایی و حتی خبرهایی مبنی بر گزینش این کتاب به عنوان کتاب برگزیده هستیم.
لازم است داوران و هیئت علمی جایزه به این نکته توجه داشته باشند؛ تا بعدا انتخابشان - از این نظر - مورد ایراد قرار نگیرد.
7. در پایان باید افزود: اعلام حذف ممیزی پیش از چاپ از سوی رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون فرهنگی محترم این وزارتخانه، اعلام کاهش 110 سکه جایزه جلال آل‌احمد به 30 سکه، از سوی وزیر و معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و مواردی از این قبیل - که خارج از اختیارات شخصی رئیس جمهور، وزیر یا معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است- یا افزایش سه جایزه اصلی جایزه جلال آل‌احمد به چهار جایزه - که خارج از اختیارات هیئت علمی یا بنیاد ادبیات داستانی و شعر است- همه و همه بیانگر ناآشنایی مسئولان محترم دولت تدبیر و امید با برخی قوانین و مقررات حیطه مسئولیتشان در عرصه فرهنگ و هنر است.
این ناآشنایی با قوانین، اختیارات و وظایف را، معاونان، مشاوران یا مدیران کاردان و دقیق می‌توانستند تا حدودی جبران کنند. که متاسفانه با تغییرات بعضا از صدر تا ذیل صورت گرفته توسط وزیر و معاون فرهنگی‌اش در این بخشها و جایگزینی افراد ناآشنا با کار به اضافه فاقد دقت کافی در امور، این اتفاق نیز نیفتاده است. این است که انسان وقتی فکر می‌کند با تسری این ناآشنایی در دیگر وظایف و اختیارات قانونی وزیر و معاونانش ،چه حقها که ممکن است ناحق شده باشد و بشود، و از این طریق، چه حقوقی از ملت و دولت وبیت‌المال ضایع شود، عمیقا نگران می‌شود!

5 نظر

سلام. مطلب تکان دهنده ای در خبر گزاری فارس خواندم مبنی بر توهین به امام خمینی در یکی از داستانهای کتاب گرمازدگی. برای اینکه مطمئن شوم کتاب را تهیه کردم و داستان جدول اصلاحات را خواندم. در آن داستان به امام خمینی و امربه معروف و نهی از منکر توهین بی شرمانه ای شده است . یعنی این نویسنده به پاس توهینش به امام قرار است صد و ده سکه بگیرد یا اینکه ارشاد کتابش را بخرد!!!!

این خبر کاملاً موثق است جناب رهگذر عزیز. من تا حالا آن را از دو نفر از داوران جایزۀ جلال شنیده ام. این خبر به برگزیدۀ شاخۀ نقد ادبی، [...] مربوط می شود، که از قضا امسال تنها کسی است که جایزۀ کامل به او تعلق گرفت. ایشان در یکی از جلسات رسمی جایزه که با حضور همۀ اعضای علمی و دکتر صالحی و قزلی و تعدادی از داورها تشکیل شده بوده به گریه می افتد که این جایزه در سال های قبل حق او را خورده است! همین طور جایزۀ کتاب سال! بنابراین مسئولین و داوران امسال باید باید آن حق را به ایشان برگرداننند و آقای صالحی نباید بگذارند تعداد سکه ها هم کاهش پیدا کند! آن جلسه بعد از آن روزی بوده که وزیر تعداد سکه ها را کم کرده بود. بعد هم قرآن را برداشته و می گوید به این کتاب آسمانی قسم که من اصلاً تصمیم گرفته ام کل این سکه ها را به یتیمخانۀ محلمان بدهم! پس کو؟ اگر ایشان واقعاً چنان تصمیمی داشته اند دیروز حتماً هنگام گرفتن جایزه اعلام می کردند. همان طور که شما فرموده اید کتابش هم که به خاطر آن 110 سکه از بیت المال را تصرف کرده است کتاب واقعی نیست، بلکه کتابسازی است. از شما انتظار می رود این کتاب را با قلم توانای خود نقد کنید تا شاید آن داورانی که چنین کتابی را برای جایزۀ جلال برگزیده اند اندکی خجالت بکشند. هکذا اعضای هیئت علمی که البته خود جناب[...] هم یکی از آن اعضا هستند! من شنیدم حتی نویسندگان سکولار هم از برگزیده شدن چنین نویسندگان ضعیفی برای جایزه های امسال جلال به شدت ناراحتند. خدا سایۀ شما را از سر ادبیات واقعی مملکت کم نکند.

به نطر من، اتفاقاتی که امسال در جایزۀ جلال شاهد آن بودیم مسئله ای حیثیتی است برای همۀ کسانی که ارزش های اصیل دینی و فرهنگی برایشان مهم است. شما پیشقدم شوید آقای سرشار تا مثلا در سایت خبرگزاری فارس پرونده ای را به این اتفاقات اختصاص دهند و کسانی که حرف و انتقادی در مورد کتاب های برگزیدۀ امسال و داورها و داوری آنها دارند در آن پرونده منعکس شود. 110 تا سکه برای ده تا مقالۀ کاملا بی ارزش و مغایر با آیین نامۀ جلال چیزی نیست که بشود راحت از کنار آن گذشت. یا همین طور کاندید شدن مجموعه داستانی که توهین به امر به معروف و نهی از منکر و بنیانگذار جمهوری اسلامی است! کسی چه می داند، شاید اگر سایت خبرگزاری فارس ماهیت مجموعه داستان سخیف و موهن «گرما زدگی » را لو نداده بود الآن آن کتاب هم جزء برگزیده ها بود تا جهانیان فکر نکنند جایزۀ جلال امسال که لابد نمایندۀ فرهنگی جمهوری اسلامی است به خانم ها بی اعتناست، و الآن شاهد آن بودیم که نویسندۀ گرمازدگی هم در مقام نمایدۀ ادبیات و فرهنگ متعهد و متعالی روی سن رفته و از مقامات عالی جمهوری اسلامی جایزه گرفته!

پس این دوستان قوۀ قضائیه کجا هستند؟ زن غربزده و روشنفکر منحطی خیلی راحت در کتاب خودش به مقدسات یک مملکت و ملت آن توهین کند و نه فقط آن کتاب با مجوز وزارت ارشاد اسلامی همین مملکت به زیور طبع آراسته گردد بلکه نامزد جایزۀ جلالش هم بشود! مطمئن باشید که قرار بوده است جایزه هم بگیرد. احتمالا لو رفتن این مسئله مانع شد تا جایزه نگیرد! شنیده می شود پارتی این خانم در بین اعضای هیئت علمی داوران جلال خیلی کلفت بوده!

یه وقتی مرحوم جلال درمقاله غربزدگی غربزده هارا کوبید.حالا امروز یه عده که ازغربزده ها بدترندوبلکه غرب پرست شده اند اومدن واین بلا رو سر جایزه جلال اوردن.ایناکه بدترازغربزده هان.اخردنیاس.

ارسال نظر