آخرین خبر

 • • داستانگویی محمدرضا سرشار در رادیو معارف
 • پنجشنبه 29 اسفندماه 92

  تاريخ : ۱۳۹۲/۱۲/۲۹ - ساعت : ۳۹ : ۱۵ - گروه : فرهنگي - حوزه : صدا و سيما نوروز 93
  'محمدرضا سرشار' در ایام نوروز 93 و با هدف بسط مفاهیم معنوی و اجتماعی در قالب برنامه 'داستان دوستان' رادیو معارف به روایتگری قصه‌ها و حکایت‌های معارفی می‌پردازدچکیده
  به گزارش «نسیم»، دراین برنامه محمدرضا سرشار، قصه‌گوی "ظهرهای جمعه" رادیو با صدایی که برای شنوندگان قدیمی رادیو همواره خاطره ساز بوده است، به روایت حکایت‌هایی اجتماعی و معارفی خواهد پرداخت.
  تصمیم، پرواز، درجبهه‌ای دیگر، گواهی، معلم جدید و جای خالی ماه از جمله داستان‌هایی است که با موضوعاتی مانند سفر، دید و بازدید، خوش خلقی و ... در صبح‌های نوروزی رادیو معارف حکایت خواهد شد.
  برنامه «داستان دوستان» کاری از گروه معارف و جامعه به سردبیر تهیه کنندگی و نویسندگی حسن توکلی زاده از 2 تا 7 فروردین هر روز صبح از ساعت 7:30 بامداد تقدیم شنوندگان رادیو معارف می‌شود.
  علاقمندان به دریافت این برنامه می‌توانند پس از پخش به صفحه اختصاصی برنامه «داستان دوستان» در سایت رادیو معارف مراجعه نمایند.

آخرين نظرات خوانندگان

 • mehdi: سلام وب خیلی خیلی زیبایی داری خیلی گله خوشحال میشم ادامه
 • سعید چراغی: با سلام. ببخشید. می خوام ساده و رک حرفم رابزنم. ادامه
 • یوسف نیک فام: استاد گرامی! با سلام و احترام. مثل همیشه حضوری تاثیرگزار ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • چاپ سوم "پیامبری که دوست بچه‌ها بود" منتشر شد
 • سومین چاپ "پیامبری که دوست بچه‌ها بود"، نوشته محمدرضا سرشار انتشار یافت.
  این کتاب که ابتدا در دهه 1370 با نام "داد و ستد کودکانه" به وسیله انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی، با تصویرگری محمدحسین صلواتیان منتشر شد، پس از سه با چاپ به وسیله آن ناشر، از سال 1377 دیگر ناشر به تجدید چاپ آن اقدام نکرد. تا آنکه پس از یک وقفه هشت ساله، از سال 1385 با تصویرگری سعید رزاقی، با نام «پیامبری که دوست بچه‌ها بود» به وسیله انتشارات سروش انتشار یافت. اکنون این نسخه از کتاب، در انتشارات سروش به چاپ سوم رسیده است.
  «پیامبری که دوست بچه‌ها بود»، بر اساس واقعه تاریخی مستند شیرینی از زندگی رسول اکرم (ص) نوشته شده، که بیانگر توجه و عطوفت ویژه آن رسول بزرگوار نسبت به بچه‌هاست.
  این کتاب در 12 صفحه قطع خشتی با تصاویر چهار رنگ، برای سالهای اول دبستان (اول، دوم و سوم) به قیمت 2000 تومان، با شمارگان 1500 نسخه انتشار یافته، و از طریق فروشگاههای کتاب سروش (وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران) یا شماره تلفن 8 - 88345063 قابل دریافت است. مجموع شمارگان دو چاپ قبلی این اثر توسط سروش، 6000 نسخه است.


کارنامه من در سال 92 - 2

ج) سایر فعالیتهای شخصی یا مرتبط:
1. آماده سازی، ویرایش و ارسال برای چاپ مجموعه داستان «مثل روزهای زندگی» (مجلد دوم از داستانهای کوتاه برگزیده جلسات نقد روزهای سه‌شنبه حوزه هنری).
این مجموعه که به توصیه زنده یاد امیرحسین فردی - سرپرست وقت مرکز آفرینشهای ادبی حوزه هنری - با ویرایش و به کوشش من تهیه و برای چاپ به انتشارات سوره مهر سپرده شده است. نام مجلد اول «سه‌شنبه‌های دوست‌داشتنی» بود؛ که تا کنون به دو چاپ رسیده است.)
2. داوری در بخش نقد و پژوهش یازدهمین دوره جشنواره قلم زرین.
3.قرار گرفتن کوتاه شده «داستان دوستان» از من، در کتاب فارسی ششم دبستان.
این داستان کوتاه، که هم انتخاب متن و هم اجرای آن در یکی از برنامه‌های قصه ظهر جمعه رادیو در اواخر دهه 1360، با اهدای کتابی پشت‌نویسی و امضا شده توسط مقام معظم رهبری مورد تقدیر قرار گرفت، از مجموعه داستان «جایزه» - اولین کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران در بخش داستان نوجوان (1361) - انتخاب و اندکی کوتاه شده است.
4. ویرایش کتاب فارسی سوم دبستان.
این کتاب را یکی از سرپرستان محترم این بخش از کتابهای درسی برای اظهار نظر کارشناسی قبل از چاپ در اختیار این ضعیف قرار داد. من در حین مطالعه، از نظر اصول ساده نویسی برای کودکان، آن را ویرایش نیز کردم. با آنکه وظیفه تعیین شده برای من ویرایش این کتاب نبود، آن بزرگوار و همکارانش، به دیده قبول در این ویرایش نگریستند، و وجهی هم به عنوان حق الزحمه، به حسابم ریختند.
5. شرکت در نخستین جشنواره ادبی گولان در سنندج ( به مناسبت چهارمین سالگرد سفر رهبر انقلاب به این استان) در 25 و 26 اردیبهشت 92. در حاشیه این جشنواره که با حضور مهمانانی از کردستان عراق - از جمله نایب رئیس اتحادیه نویسندگان عراق - و افرادی از برخی دیگر کشورها - مانند پاکستان - حضور داشتند، برنامه‌ای نیز برای تجلیلی از این فقیر در نظر گرفته شده بود؛ که با اهدای یک لوح محبانه و مقداری صنایع دستی زیبای این استان همراه شد.
استقبال از جشنواره خصوصا در شب اول بسیار خوب بود. این سفر که ناگزیر زمینی انجام شد، باعث شد من بعد از سی سال، بار دیگر سنندج، طبیعت زیبا و پرنعمت و سازندگیهای واقعا قابل توجه صورت گرفته در این شهر در دوران پس از انقلاب را ببینم. که مغتنم بود. همچنین در حاشیه این مراسم، آقای حسین جاف - نایب رئیس اتحادیه نویسندگان عراق - از من دعوت کرد که به عنوان مهمان در گردهمایی اعضای آن اتحادیه در سال آینده در عراق، شرکت کنم.
6. شرکت در بیست و ششمین جلسه تحلیل و بررسی کتاب نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور شعبه پاکدشت ورامین.
این برنامه با همکاری شورای شهر، اداره ارشاد، شهردای و نهاد کتابخانه‌های عمومی این شهرستان ترتیب داده شده بود و به بررسی و تحلیل کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» توسط دو منتقد محلی، و تجلیل از نویسنده آن اختصاص داشت.
سفر کوتاه مذکور در یک روز سرد و غبار و دود گرفته دهه فجر انجام شد؛ و باعث شد من پس از حدود بیست و هفت سال، منطقه مامازند را - که تازه متوجه شدم همان پاکدشت جدید است - از نزدیک ببینم. اما به سبب سازندگیها و تغییرات بسیار زیادی که در این منطقه انجام شده بود، به هیچ عنوان نتوانستم آن را با مامازندی که از بیست و هفت سال پیش در ذهن داشتم تطبیق دهم.
در حاشیه مراسم رونمایی از چند کتاب جدید به قلم نویسندگان این شهر صورت گرفت و جلسه‌ای خصوصی با هنرمندان برگزیده رشته‌های مختلف این شهر نیز داشتم. سپس با میهمان نوازی سرکار خانم ریاست نهاد کتابخانه عمومی شهر و یکی از خانمهای معاونشان، به دیدار از یکی از دهها مرکز پرورش گل بزرگ این شهر - که صادرات گل به جهان دارند - نایل شوم و چند دسته بزرگ گل ویژه نیز از صاحب آن گلخانه هدیه بگیرم؛ که در کنار مجموعه نفیس تفسیر مثنوی به قلم آقای رحیم زمانی و و لوح و تابلوی که هدیه گرفته بودم، حجم زیادی را تشکیل داد.
بعد از صرف ناهار در نهاد کتابخانه ها، به تهران برگشتم.
7. در این سال در سه برنامه کوتاه تلویزیونی که برای معرفی «آنک آن یتیم نظر کرده» اختصاص یافته بود شرکت کردم. یک برنامه از طرف مجمع اسلامی ناشران (منا)، یکی از طرف انتشارات سوره مهر و دیگری از طرف واحد مرکزی خبر سیما تهیه شد. از این بابت از همه این عزیزان و به طور خاص از سازمان صدا و سیما تشکر می‌کنم. این مصاحبه‌ها در دی و بهمن 92 پخش شد.
8.انجام دو مصاحبه مطبوعاتی با خبرگزاری فارس؛ در باره ممیزی کتاب و فضای امنیتی حاکم بر فرهنگ کشور در دولتهای دهم و یازدهم؛ که از سوی رئیس جمهور و وزیر ارشاد محترم دولت جدید ادعا شده بود. این گفتکوها در تاریخهای 8 و 11 آذر منتشر شد و بازتاب قابل توجهی یافت.
9. انتخاب در پانزدهمین مجمع عمومی انجمن قلم ایران در 17 مهرماه 92، به عنوان عضو هیئت مدیره جدید این تشکل؛ و سپس انتخاب به عنوان رئیس هیئت مدیره توسط سایر اعضای منتخب هیئت مدیره. با این ترتیب این افتخار را داشته‌ام که از بدو تاسیس انجمن قلم ایران، پیوسته مورد اعتماد اکثریت مطلق اعضای این تشکل مهم قرار گیرم و هر بار در معیت شش تن دیگر از اعضا، خدمتگزاری بخشی مهم و تاثیرگذار از اهالی قلم متعهد کشور را بر عهده بگیرم. در سال گذشته، یکی از کارهای منظمم، شرکت در جلسات هیئت مدیره و رتق و فتق سایر امور انجمن بود.
10. برگزیده شدن مصاحبه آقای سینا علیمحمدی، شاعر و خبرنگار روزنامه جام جم با من، به عنوان برترین مصاحبه ادبی مطبوعاتی سال 91، از سوی جشنواره مطبوعات کشور، در تاریخ 6 تیر.
11. به پایان رسیدن ترجمه اسپانیولی کتاب «اگر بابا بمیرد»، به زبان اسپانیولی، توسط خانم دکتر نجمه شبیری.
12. صدور پروانه عضویت «انتشارات انجمن قلم ایرانیان امروز» - وابسته به انجمن قلم ایران - در اتحادیه ناشران و کتابفروشان، به مدیر مسئولی بنده. (پروانه در سال 91 صادر شده بود اما خبرش در 28 فروردین 92 انتشار یافت.)
13. صدور پروانه فعالیت انجمن قلم ایران از سوی اداره مجامع فرهنگی وزارت ارشاد، به مدیر مسئولی اینجانب. این اتفاق در خرداد 92 رخ داد.
14. به مسابقه گذاشته شدن مجموعه داستان «جایزه» از این ضعیف از سوی شعبه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و اداره آموزش و پرورش شهرستان استهبان واقع در استان فارس.
15. ارزیابی شدن برنامه «قصه ظهر جمعه» به عنوان پرمخاطب‌ترین برنامه رادیو کتاب.
این برنامه که از اسفند 91، هر روز ساعت 19 از این رادیو پخش می‌شود، بازپخش داستانهای اجرا شده توسط بنده در سالیان گذشته است.
16. اجرای یازده داستان کوچک در یازده برنامه تلویزیونی مربوط به سازمان جوانان هلال احمر. این برنامه از سوم فروردین 93، همه روزه از ساعت 19 از شبکه 3 سیما پخش شد.
17. اجرای متن (نریشن) یک مستند به کارگردانی و تهیه کنندگی آقای محمدعلی فارسی - از مستندسازان باسابقه و مطرح - ، با عنوان «ابرها در راه‌اند». این مستند قرار است در قالب 4 برنامه نیم ساعته، از سیما پخش شود.
مستند مذکور در باره یک گروه از شیعیان ترک ترکیه‌ای ساکن آلمان است که پدران آنها بیش از چهل سال پیش به آن کشور مهاجرت کرده‌اند؛ و پس از تبلیغات منفی وسیع سازمان یافته اسلام هراسانه‌ای که طی سالهای اخیر سبب هم مخدوش جلوه داده شده چهره اسلام و مسلمانان و هم از آن سو، جلب توجه ویژه بیشتر مردم جهان به این دین آسمانی شده است، می‌کوشند تصویری صحیح از اسلام را به جامعه آلمان عرضه کنند.
18. اجرای متن برای شش برنامه تلویزیونی در باره تاریخچه انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی (ره) در کشور، برای پخش در شبکه 1 سیما.
مجری این طرح آقای علیمحمدی بود و بنا بود در دهه فجر 92 از سیما پخش شود و سپس نیز ادامه یابد. اما ظاهرا به سبب آماده نشدن به موقع برنامه‌ها، پخش آنها به آینده موکول شده است.
19. شرکت در رونمایی از کتاب «روزنگاشتهایی در باره ادبیات داستانی پس از انقلاب»، به قلم خودم، در غرفه انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی (ناشر کتاب) در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سال92. بیانات بنده در این رونمایی، بازتابهای موافق و مخالف وسیعی یافت.
20. آغاز به تدریس سومین ترم «مبانی داستان نویسی» در واحد آموزش حوزه هنری. هنرجویان این مرکز اغلب کارآموز رشته فیلمسازی مستندند؛ و داستان نویسی را به عنوان یکی از پیش‌نیازهای این رشته می‌گذرانند.
21. تدریس یک دوره 8 جلسه‌ای مبانی داستان نویسی در شهرستان اراک در تاریخهای 5 و 6 اردیبهشت؛ برای یک گروه آزاد ادبی این شهرستان؛ و ایراد یک سخنرانی در محل اجتماعات فروشگاه کتاب این تشکل؛ با عنوان «جریان شناسی ادبیات داستانی امروز ایران» .
22. سفر سه روزه به مشهد مقدس به دعوت اتحادیه انجمنهای اسلامی مستقل دانشجویان کشور؛ و ایراد سخنرانی در باره «جریان شناسی ادبیات داستانی معاصر کشور».
23. سخنرانی در باره آموزش داستان نویسی، در جمع داستان نویسان نوجوان دبیرستان البرز تهران در دهه فجر 92.
24. سخنرانی در جمع تشکلی از کتابداران برخی مدارس غیر انتفاعی کشور (شامل مدارس نیکپرور، صلحا، علوی، احسان، ...) در باره راههای علاقه‌مند کردن کودکان و نوجوانان به مطالعه در مدرسه.
25. شرکت و سخنرانی در جمع کتابداران سازمان فرهنگی هنری کشور در منطقه قلهک در یک خانه فرهنگ این منطقه. این برنامه در اصل، به لطف مسئولان فرهنگی این خانه فرهنگ، برای تجلیل از بنده تشکیل شده بود؛ و طبق معمول با اهدای هدایایی همراه بود.
26. سخنرانی در مراسم اهدای جوایز برندگان مسابقه کتابخوانی کتابخانه های وابسته به سازمان فرهنگی - هنری شهرداری منطقه 4 تهران، در باره اهمیت مطالع و کتابخوانی.
27. سخنرانی در باره انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی، در سالگرد انقلاب مدرسه راهنمایی نیکپرور، به مناسبت سی و پنجمین سال پیروزی انقلاب اسلامی.
27. تدریس 4 جلسه 2:15 ساعته مباحث داستان نویسی در جمع فیلمنامه نویسان سازمان بسیج هنرمندان سراسر کشور (در تهران).
28. سه جلسه تدریس مباحث داستانی در دوره بازآموزی مربیان هنری سازمان هنرمندان بسیج کشور (در تهران).
29. مدیر مسئولی، سردبیری و دبیری بخش داستان ماهنامه تخصصی «اقلیم نقد».
بحمدالله، با کمک دوستان اهل نقد و همکاری صمیمانه عزیزانی چون آقایان رضا اسماعیلی و محمود پوروهاب، در بخش دبیری، در سال 92، به طور مرتب، 12 شماره این نشریه منتشر و در تمام کتابخانه‌های عمومی کشور توزیع شد. به طوری که از بدو انتشار، تا به حال 19 شماره آن، بی وقفه، انتشار یافته است. امیدوارم با تداوم همکاری مدیرعامل و دیگر مدیران جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در سال 93 و بعد نیز، این نشریه بتواند به حیات مبارک خود ادامه دهد.
30. ادامه مدیریت جلسات نقد داستان روزهای سه‌شنبه حوزه هنری، برای یازدهمین سال متوالی.
این جلسات، به درخواست بنده و پذیرش مدیریت محترم حوزه هنری، از اواسط سال 92، از سرپرستی مرکز آفرینشهای ادبی خارج شد و تحت پوشش واحد آموزش حوزه هنری قرار گرفت.
31. دعوت شدن برای اعزام به یک سفر یک هفته‌ای به لبنان، در معیت کاروان 100 نفره نویسندگان و هنرمندان کشور، در تابستان سال 92.
با وجود علاقه بسیار برای رفتن به این سفر، - ضمن تشکر از مسئولان محترم امر - به دو دلیل اعلام کردم که قادر به رفتن به این سفر نیستم و کسی دیگر را جایگزین من کنند: ا. گرفتاریهای شدید کاری در آن زمان. 2. بی‌علاقگی به سفرهای گروهی؛ خاصه با هنرمندانی که با اکثر آنها ارتباطات نزدیک دوستی و آشنایی ندارم. البته فاصله بین زمان اعلام و سفر هم کم بود؛ و همین نیز مزید بر علت شد. امیدوارم در آینده نزدیک و در شرایطی مناسبتر، امکان این سفر برایم فراهم شود.
32. شرکت در یک مصاحبه رادیو معارف؛ در باره زندگی و آثارم.
این مصاحبه در بهمن ماه در قم انجام شد.


.

3 نظر

استاد گرامی! با سلام و احترام. مثل همیشه حضوری تاثیرگزار و پویا در پهنه ادب و هنر کشور. موفق باشید. لطفا نام کوچک محمدعلی فارسی را که به اشتباه محسن نوشته شده تصحیح فرمایید. با سپاس. نیک فام

با سلام.
ببخشید. می خوام ساده و رک حرفم رابزنم.
سالها با صدایی خاطره انگیز روزهای جمعه فقط نیم ساعت قصه گوش می کردم،افسوس که اقای سرشار به بهانه ای (به نظر من واهی)"با عرض معذرت"!!! که روز اخر مطرح کرد همین مختصر را از ما دریغ کرد.
و دیگه هرگز ... تا الان.
شما باکمال خود خواهی صداتون را از مردم دریغ کردید غافل از اینکه مردم به صدای شما نیاز دارند.
این صدا مال شما نیست مال مردم است.
خواهش میکنم برگردید و ظهر جمعه قصه بگید.
شاید بتونیم به بچه هامون ...
ببخشید...
همین!

سلام وب خیلی خیلی زیبایی داری خیلی گله خوشحال میشم به من سربزنی یه ترک جدید باصدای خودم خوندم خخخ ممنون راستی بیاتبادل لینک کنیم??????

ارسال نظر