آخرین خبر

 • • تجدید چاپ سه کتاب از محمد رضا سرشار
 • چهارشنبه 17 آذرماه 89

  3_890917_M200.jpg1_890917_M200.jpg2_890917_M200.jpg
  «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد»
  سه كتاب از محمدرضا سرشار به چاپ دوم رسيد

  خبرگزاري فارس: چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد

  به گزارش خبرگزاري فارس چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.
  كتاب «عكس يادگاري با كت دكتر احمدي‌نژاد» خاطرات محمدرضا سرشار از انتخابات مجلس ششم در سال 78 است كه او و دكتر احمدي نژاد هر دو نامزد انتخابات بودند.
  در اين كتاب حضور دكتر احمدي‌نژاد و بسياري از دولتمردان فعلي در اين خاطرات منعكس شده است و پيش از اين در سال 1388 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده بود و چاپ دوم آن نيز با شمارگان در 2500 نسخه توسط همين ناشر منتشر شده است

  همچنين دو كتاب با عناوين «جاسوس» و «غريبه‌ها» از سري مجموعه كتاب‌هاي «قصه‌هاي انقلاب» نيز توسط سوره تجديد چاپ شده است.
  كتاب «غريبه‌ها» منتخبي از چهار داستان است كه براي گروه سني نوجوان انتخاب شده است و در آن چهار داستان با عناوين «آخر تعزيه» علي‌اكبر والايي، «بسته عجيب» اثر م.تقوا، «شاخه‌هاي شكسته» و «غريبه‌ها» اثر محمدحسين كيانپور منتشر شده است. اين چهار داستان توسط محمدرضا سرشار برگزيده و ويراستاري شده است.

  كتاب «جاسوس» كه كتاب ششم از مجموعه «قصه‌هاي انقلاب» است چهار داستان مخصوص گروه جوان است كه علي آقاغفار، مجيد درخشاني، محمدحسين كيانپور و حسين عبدي داستان‌هاي «اولين نقش من»، «جاسوس»، «مجسمه» و «نقشه» را تاليف كرده‌اند.
  سوره مهر اين دو اثر را در شمارگان 25000نسخه در نوبت دوم چاپ كرده است
آخرين نظرات خوانندگان

 • حميد هنرجو: سلام استاد . انشا’ الله همواره تندرست و برناقلم باشيد ادامه
 • یوسف یزدیان: سلام جناب آقاي سرشار عزيز! آرزومندم هماره سربلند و موفق ادامه
 • سید مرتضی شرافت: سلام آقای سرشار خیلی از شما گله دارم من زیاد ادامه
 • آل مجتبی: بـیـا و زنـده کن آیـیـن دیـن زردشـتـی کنون که لاله ادامه
 • سيداحمد ميرزاده: سلام بر استاد عالي قدر ادبيات داستاني و نويسنده ي ادامه
 • سيد احمد ميرزاده: سلام بر استاد ارجمند ادبيات داستاني و نويسنده ي محبوب ادامه

آخرين تصاوير

 • ResizeofzohreAshoora.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • 1_890917_M200.jpg
 • 2_890917_M200.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • mohsen-parviz.jpg
 • dastan-yek-ensan.jpg
 • morteza-avini.jpg
 • mahdi-azar-yazdi0.jpg
 • mahdi-azar-yazdi.jpg

آخرین کتاب

 • • چاپی دیگر با تصويرگری جديد سرشار همچنان «تشنه ديدار» است
 • كتاب «تشنه ديدار» نوشته محمدرضا سرشار با تصويرگری و ويرايش جديد از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می‌شود.
  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری به نقل از ستاد خبر انتشارات سوره مهر،«محمدرضا سرشار» درباره تجدید چاپ كتاب «تشنه ديدار» گفت: اين كتاب كه برای نخستين‌بار در سال 60 منتشر شده بود، به عنوان پرتيراژ‌ترين كتاب جدی كودك و نوجوان کشور تا به امروز بوده است.
  نویسنده کتاب «بیعت با بیداری» گفت: اين كتاب برای گروه سنی كودك و نوجوان است که سوره مهر آن را با ويرايش و تصويرگری جديد عرضه خواهد کرد و قرار است از قطع خشتی به قطع وزيری كوتاه تبديل ‌شود.
  سرشار درباره داستان این کتاب گفت: كتاب«تشنه ديدار» روايتی از جنگ برموك، جنگ‌های زمان پيامبر را به تصوير می‌كشد و داستان كتاب به اين شكل است كه پيك مسلمانان از مرز روم از راه رسيده و خبر می‌دهد كه امپراطور روم با لشكری بزرگ برای حمله به مسلمانان تشكيل می‌شود.
  وی ادامه داد: پس از رسيدن اين پيك پيامبر اسلام دستور بسيج عمومی را صادر می‌كند كه از اين پس داستان كتاب روی ابوذر شخصيت مهم داستان متمرکز شده و آماده شدن ابوذر برای مقابله با دشمنان و تجهيز شتر لاغرش را نشان می‌دهد و داستان به اين شكل ادامه پيدا می‌كند.
  سرشار در پایان اظهار کرد: اين كتاب قبلا به زبان انگليسی و در هندوستان نيز به زبان اردو ترجمه و منتشر شده است.


کارنامه من در سال 86 - قسمت آخر(پنجم)

باسمه تعالی
خرده کاریهای دیگر
          1. شرکت در دهها ساعت مصاحبهٔ آقای مهدی کاموس با عنوان طرح "تاریخ شفاهی ادبیات کودکان و نوجوانان پس از انقلاب " . این گفتگوها عمدتاً در محل دفتر مجله "ادبیات داستانی" ٬ در بعد از ظهرهای یکشنبه انجام می شد ؛ و بناست به صورت یک کتاب مستقل چاپ شود . مشابه این مصاحبه  ٬‌با آقایان مصطفی رحماندوست ٬ محمود حکیمی ٬‌ محمد میرکیانی ٬ مهدی حجوانی و ... نیز انجام شده است .
گفتگوهای مذکور ٬ صریح ٬ بی پرده و بدون ملاحظه کاری ها و محافظه کاری های رایج انجام شده است . حقیقتش این است که وقتی اولین بار ٬‌آقایان کاموس و حمید باباوند ٬ در سال 84 ٬ در دفتر مجله "ادبیات داستانی " واقع در حوزهٔ هنری نزد من آمدند و طرح خود را در این باره تشریح کردند ٬‌ من ٬‌ضمن تشویق آنها به این کار و ارائهٔ اطلاعات و راهنماییهایی به ایشان ٬‌به طور مطلق از پذیرش مصاحبه با خودم ٬‌امتناع کردم . اما بعد ٬‌ در اثر اصرار زیاد خاصه آقای کاموس و برخی ترفندهای زیرکانه که او در این راه به کار برد ٬ ناگزیر٬ به عنوان آخرین نفرات ٬‌ در این مصاحبه ها شرکت کردم . امیدوارم لااقل فایده ای برای ادبیات کشور ٬ داشته باشد .
          2. نقد شفاهی کتاب فارسی اول دبستان در سمینار یک روزهٔ مربوط به این امر ٬‌در مرکز انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش ؛ و شرکت در مراسم هم اندیشی کتابهای فارسی دورهٔ ابتدایی و راهنمایی ٬ در اردوگاه شهید باهنر ٬‌ به مدت یک روز .
           هر دوی این کارها را به سبب اصرار بسیار زیاد و در واقع آزاردهندهٔ آقایان صدوقی و ... ٬ از مدیران مرتبط با این امور در وزارت آموزش و پرورش انجام دادم . با وجود انتقادهای بنیادینی که به کتب درسی فارسی و کل ادبیات سه مقطع تحصیلی ابتدایی ‌٬ راهنمایی و دبیرستان دارم ٬‌ به سبب نداشتن وقت ٬ نداشتن حوصلهٔ‌ شرکت در کارهای بی ثمر یا بسیار کم ثمر ٬ و بیزاری از شرکت در جلسه و بحث و سمینار ٬ همچنین عدم تمایل به دشمن تراشی بیهوده برای خود ٬ با تمام وجود کوشیدم وارد این مسائل نشوم . اما نشد . آقایانی هم که این همه اصرار بر حضور من در این جلسات داشتند ٬‌ نهایتاً نشان دادند که جرئت و جسارت واقعی برای اصلاح این کتب را ندارند ؛ و می خواهند با سیاست گام به گام و "آسته بیا آسته برو که ..." پیش بروند . که طبیعی است ٬‌ در عمر محدود مدیریتی آنان ٬ به هیچ جا نخواهد رسید .
          به هرحال ٬ بابت ساعاتی که صرف این کار کسل کننده و بیهوده کردم ٬ واقعاً متأسفم . در یک کلام باید بگویم : دولت نهم ٬ در مورد کتابهای درسی فارسی و ادبیات ٬‌ تا امروز ٬ عملاً هیچ کار مثبتی صورت نداده ؛ و در ٬ همچنان بر پاشنهٔ کج می چرخد . در فرصت کوتاه باقی مانده از عمر این دولت هم ٬ بعید به نظر می رسد کاری در این زمینه صورت پذیرد . زیرا کادرهای فنی این بخش حیاتی آموزش و پرورش ٬‌ همچنان دست نخورده باقی مانده اند و فقط مدیران اجرایی – آن هم با آن اوصاف – عوض شده اند .
          3. شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان نامزد مستقل از تهران . این ماجرا ٬ دست کم یک ماه ٬ تمام وقت مرا گرفت و با آنکه ٬ فقط پنجاه هزار تومان برای چاپ تعداد محدودی برگه تبلیغاتی ( به طور مشترک با سه نامزد هنرمند یا اهل قلم دیگر ) هزینه کردم ٬ حدود هشتصد و پنجاه هزار تومان برایم هزینه های جنبی در بر داشت . یعنی در مجموع ٬ یک ماه عمر و قریب به نهصد هزار تومان هزینه از جیب مبارک !
          4. به تبع این قضیه ٬ نوشتن خاطرات خود از حضورم در انتخابات مجلس ششم (1378) به عنوان نامزد "جامعه روحانیت مبارز" و پانزده گروه کوچک تر همسو را ٬ شروع کردم ؛ و پانزده قسمت آن را نوشتم . این خاطرات ٬ در سایت خبری فارس ٬ به تدریج منتشر می شد . (بعد از انتخابات نیز ٬ نُه قسمت دیگر آن ٬ نوشته و منتشر شد . که این کار ٬‌ همچنان ادامه دارد . اگر موفق شوم کار را به پایان برسانم و ناشری هم برای آن پیدا شود ٬ در نظر دارم مجموعهٔ این خاطرات را ٬ در قالب یک کتاب کوچک ٬ به چاپ برسانم .)
          5. در این سال ٬ فیلم بازدید رهبر معظم انقلاب از موزهٔ‌ عبرت (کمیتهٔ‌ مشترک ضد خرابکاری رژیم سابق ) ٬ در یکی از روزهای دههٔ فجر ٬ از شبکهٔ‌ دوی سیما پخش شد . این بازدید در دههٔ فجر سال 1384 انجام شده بود ؛ و در بخشهایی از آن ٬ فقیر ٬ افتخار حضور در کنار معظم له را ٬ به عنوان پرسش کننده ٬ داشتم .
         6. پیرو انتخابم به عنوان یکی از اعضای هیئت امنای "بنیاد ]تازه تأسیس[ ادبیات داستانی " – به اتفاق آقایان محسن پرویز ٬ علی شجاعی صائین ٬ محمود حکیمی ٬ امیر حسین فردی و خانم راضیهٔ تجار – در دوجلسهٔ مقدماتی این بنیاد ٬ به بحث و بررسی اساسنامهٔ آن اختصاص داشت ٬ شرکت کردم .
دکتر محسن پرویز ٬ به عنوان معاون فرهنگی وزیر ارشاد ٬‌ در قالب یک شخصیت حقوقی ٬‌ ریاست این هیئت را به عهده دارد . آقای شجاعی صائین ٬ رئیس خانهٔ کتاب نیز ٬‌ دیگر عضو حقوقی این مجموعه است . چارچوب کلی سازمانیِ این بنیاد – که برای نخستین بار در کشور تأسیس شده است – چیزی شبیه "بنیاد فارابی" ٬ منتها با حیطهٔ کاری "ادبیات داستانی" است .
          7. در این سال به دو سفر علمی خارجی به کشورهای چین (پکن) و ترکمنستان دعوت شدم ؛ که هر دو را ٬‌ طبق معمول ٬‌ عذرخواهی کردم و نرفتم .
سفر به چین ٬ به دعوت سازمان ارتباطات اسلامی ٬‌ برای سخنرانی در جمع اساتید و دانشجویان زبان فارسی دانشگاه آن کشور ٬‌ و سفر به ترکمنستان ٬‌ به دعوت رایزنی فرهنگی سفارت ایران در این کشور ٬ برای شرکت و سخنرانی در "هفتهٔ ادبیات ایران" بود .
          به سفرهای داخلی ای نیز ٬ دعوت شدم . که از پذیرفتن آنها هم ٬‌ پوزش خواستم (از جمله ٬‌ از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه اهواز و برگزارکنندگان مراسم سالگرد استاد نصرالله مردانی ٬ در شیراز) .
          8. سال گذشته ٬ توفیق چهار سفر به مشهد مقدس را داشتم ٬‌ که دو سفر آن ٬ با اعضای خانواده و دو سفرش به صورت مجردی بود . سفر اول ٬‌ به دعوت دانشسرای تربیت معلم این شهر ٬‌ برای شرکت در یک سمینار علمی بود . سفر دوم ٬ به اتفاق آقایان محسن مؤمنی ٬ احمد شاکری ٬ داوود میرباقری و ... بود . سفر سوم ٬‌ به دعوت بخش فعالیتهای فرهنگی آستان قدس رضوی ٬ برای شرکت در جلسهٔ نقد حضوری رمان "آنک آن یتیم نظر کرده" – از خودم – بود ؛‌ که نزدیک به دویست و چهل نفر از اهالی قلم و ادبیات مشهد ٬ در آن شرکت کرده بودند ؛ و جلسهٔ گرم و پرشوری بود . سفر آخر ٬ همان سفرهای سنواتیِ تابستانیِ معمولِ سالهای اخیر بود ؛ که حداکثر سه روزه است .
          از این نظر ٬‌ سال 86 ٬ یکی از توفیق آمیزترین سالها – توفیق بلا استحقاق – برای بنده بود ؛ که بابت آن ٬‌ خدا را بسیار شاکرم .
          9. در سال 86 ٬‌ از سوی ادارهٔ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران ٬ به عنوان عضو هیئت داوران برگزینندهٔ "خادمان فرهنگ استان تهران" برگزیده شدم . حداقل در پنج جلسهٔ آن نیز – به اتفاق بزرگانی همچون حجت الاسلام و المسلمین دین پرور – شرکت کردم . اما با تغییر مدیر کل ارشاد استان ٬ از آقای امیرنیا به آقای عرب اسدی ٬ اصولا نه چنان برنامه ای اجرا شد و برگزیدگان معرفی شدند ٬ و نه حتی یک تشکر خشک و خالی زبانی از داوران به عمل آمد !
          10.  سایر فعالیتهای پراکنده ام ٬ فهرست وار ٬ به شرح ذیل بود :
          ×انجام یک مصاحبه مفصل با روزنامه "حزب الله" (در دو شماره چاپ شد) ٬ یک مصاحبه مفصل با روزنامه "سیاست روز" (در دو شماره چاپ شد) ٬ یک مصاحبه با "باشگاه خبرنگاران جوان" ٬ سه مصاحبه کوتاه با "کتاب هفته" ٬ یک مصاحبه با مرکز پژوهشهای اسلامی صدا و سیمای قم ٬ یک مصاحبه کوتاه با همشهری جوان ٬ یک مصاحبه کوتاه با برنا ٬ ایسکا نیوز ٬ لوح ٬‌ روابط عمومی سوره مهر ٬ دو مصاحبه کوتاه با ایسنا .
          × تلخیص کتاب حدوداً سیصد صفحه ای "در مسیر تندباد" – از خودم – در حدود شصت صفحه ٬ برای ترجمه و قرار گرفتن روی سایت لوح .
          ×شرکت و سخنرانی در اردوی تفریحی پسران تحت پوشش سازمان بهزیستی ٬‌ و مراسم افتتاح کتابخانه مدرسه راهنمایی دخترانه روشنگران ٬ در تجریش .
          ×شرکت در داوری نهایی کتاب سال ادبیات داستانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی .
          × ارائهٔ تلخیص از "منظری از ادبیات داستانی" – از خودم – برای چاپ به صورت کتاب مترو.
          × شرکت در جلسه نقد "مرد معلق" ٬ نوشتهٔ‌ سال بلو ٬ در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشهٔ اسلامی .
          ×چاپ "مرگ ایوان ایلیچ" در "رویداد" (ویژه نامه هفتگی ضمیمه روزنامهٔ "اعتماد" ) و مقاله "حماسهٔ عاشورا ٬ دستمایه ای غنی برای هنر و ادبیات شیعی در" کتاب هفته" .
          ×چاپ مقالهٔ "پیشینهٔ داستان و داستانگویی در ایران و جهان" در دو شمارهٔ مجلهٔ "ادبیات داستانی" و ... .
          در پایان ٬ باید از پسرم ٬ آقا یوسف ٬‌ که مرا به نوشتن این کارنامه تشویق کرد ٬ تشکر کنم . البته ٬ برای خودم که جز صرف ساعتها وقت – که می توانست صرف کاری مفید تر شود – فایده ای نداشت . امیدوارم برای شما خوانندهٔ عزیز٬ فایده ای در برداشته باشد .

 والسلام    
خداوند عاقبت همهٔ ما را ختم به خیر فرماید .    

6 نظر

سلام بر استاد ارجمند ادبيات داستاني و نويسنده ي محبوب ايرانيان.خسته نباشيد.زندگي پربار شما هميشه الگوي جوانان ايراني است .صميمانه از آقا يوسف عزيز تشكر مي كنم .اميدوارم به زودي زندگي نامه كامل شما در قالب كتاب خاطرات منتشر بشود.از آقا يوسف سرشار درخواست مي كنم كه دراين زمينه هم شما را تشويق به نوشتن كنند.از خداوند بزرگ مسالت دارم كه در سال 87 توفيق زيارت حضرت علي بن موسي الرضا _عليه السلام _ را خيلي بيشتر از چهار بار داشته باشيد.تا دوستداران خراساني شما نيز توفيق زيارت حضرت عالي را بيشتر از اين ها داشته باشند.هزار دريغ كه به دليل بي اطلاعي از چهار سفر سال گذشته فقط دريكي توفيق شرفيابي به حضور شما استاد فرزانه را داشتم.از صميم دل براي سلامتي و بهروزي شما دعامي كنم .اميدوارم آن روز كه كارنامه 87 را خواهيد نوشت چاپ مجلد سوم آنك آن يتيم نظركرده و كتاب زندگي نامه خودنوشت درشمار فهرست آن كارنامه ارجمند باشد.ان شاءالله.شادوپيروزباشيد.

سلام بر استاد عالي قدر ادبيات داستاني و نويسنده ي محبوب ايرانيان .زندگي پربار شما هميشه الگوي جوانان ايراني است.صميمانه از آقايوسف عزيز تشكر مي كنم كه شما را به اين كار مهم و باارزش تشويق كردند.و از ايشان درخواست مي كنم كه براي نوشتن كتاب زندگي نامه خودنوشت (مجموعه خاطرات شما) نيز شمارا تشويق كنند .اين يكي از آرزوهاي هميشگي من بوده است.از درگاه خداوند بزرگ مسالت دارم كه درسال 87 خيلي بيشتر از چهار بار زيارت حضرت علي بن موسي الرضا _عليه السلام _ را نصيب شما بفرمايد تا دوستداران خراساني شما نيز بيش از اين ها توفيق ديدار شما را داشته باشند.هزار دريغ كه به دليل بي اطلاعي تنها دريكي از آن چهار سفر توفيق شرفيابي به محضر حضرت عالي را پيدا كردم.آرزو دارم هميشه شاد و تندرست باشيد.اميدوارم آن روز كه كارنامه سال 87 را خواهيد نوشت چاپ مجلد سوم آنك آن يتيم نظر كرده و زندگي نامه ي خودنوشت نيز در فهرست آن كارنامه ي ارجمند باشد.ان شاءالله .


________________________
- با سلام متقابل و آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون برای شما ، خوشحال و شاکرم که همچنان از محبتهای بی دریغ شما برخوردارم . سرفراز باشید!

بـیـا و زنـده کن آیـیـن دیـن زردشـتـی
کنون که لاله بر افـروخت آتش نـمـرود

سلام مهربان ؛

با شرح غزلهای شماره (219) و (220) پذیرای حضور گرمـتان هستیم .


مانا باشید و شـادکام

سلام آقای سرشار خیلی از شما گله دارم
من زیاد داستان و رمان ایرانی می خونم رمان های قشنگی هم خوندم اما قشنگ ترین رمانی که خوندم یه رمان ناتمامه به نام «آنک آن یتیم نظز کرده...» که خیلی دوستش دارم اما از بعثت به بعد...
آقای سرشار لطفا بنویسید و لطف کنید به سمت قبل از هجرت به حبشه برید ( آخه بعد از هجرت به حبشه به یاران پیامبر پرداختین) خوبی این کتاب اینه که شخص اولش پیامبره و من با شخص اول رمان هایی که می خونم(اگه رمان خوب باشه) انس می گیرم
حالا لازم نیست که 20 سال تمام شود این کار اگر زود تر از 20 سال هم تما شود باز هم ارزش دارد!!!
من قبلا دوسه بار سعی کردم این پیام رو یه شما برسونم و خیلی مفصل تر تشکر می کردم و نظرم رو عرض می کردم اما خب فکر نمی کنم پیامم به شما رسیده باشه من به دوتام کتاب معرفی می کنم بخونن اما این کتاب رو واقعا از ته دل دوست دارم همه بخونن
امیدوارم پیام بهتون برسه
با تشکر


____________________________

- سلام و تشکر می کنم . ظاهرا شما فقط جلد دوم این رمان را خوانده اید ، جلد اول آن از تولد تا بعثت رسول اکرم (ص) است . بقیه را هم اگر خدا توفیق بدهد ، ادامه می دهم . در ضمن ، یک زندگینامهٔ داستانی کامل از رسول اکرم (ص) به قلم بنده منتشر شده است . نام این کتاب ، آخرین فرستاده ، و‌ ناشر آن انتشارات مدرسه است .

سلام جناب آقاي سرشار عزيز!
آرزومندم هماره سربلند و موفق باشيد! لطفا چند تا از قصه هاي ظهر جمعه را روي سايت بگذاريد تا با ذخيره و شنيدن آن ها خاطرات خوب گذشته ها سرشار از يكرنگي ها و عطوفت ها شود. همينطور لطفا نام انتشارات كتاب "آنك آ، ينيم..." را ذكر نماييد تا ما هم از خواندن آن بهره مند گرديم. با تشكر فراوان. يزديان كارشناس كشاورزي


-----------------------------------
- سلام بر شما !
متشکرم . در صورت امکان این کار را ان شاءالله خواهم کرد .
انتشارات "به نشر" (آستان قدس رضوی).

سلام استاد . انشا’ الله همواره تندرست و برناقلم باشيد . چنانچه يادتون باشه مطلبي درباره انجمن قلم در سايت راديوفرهنگ نگاشته بوديم و شما هم ملاحظه فرموديد . اين سايت الان فعال تر شده با نشاني : www.radiofarhang.ir و در خدمت شما . چنانچه با بحثي مطلبي اقتراحي يادداشتي و ... ما را بنوازيد منت گذارده ايد . با سپاس


------------------------------
- با سلام و تشکر ، ندیده ام . می بینم . ان شاء الله !

ارسال نظر