آخرین خبر

 • • تجدید چاپ سه کتاب از محمد رضا سرشار
 • چهارشنبه 17 آذرماه 89

  3_890917_M200.jpg1_890917_M200.jpg2_890917_M200.jpg
  «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد»
  سه كتاب از محمدرضا سرشار به چاپ دوم رسيد

  خبرگزاري فارس: چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد

  به گزارش خبرگزاري فارس چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.
  كتاب «عكس يادگاري با كت دكتر احمدي‌نژاد» خاطرات محمدرضا سرشار از انتخابات مجلس ششم در سال 78 است كه او و دكتر احمدي نژاد هر دو نامزد انتخابات بودند.
  در اين كتاب حضور دكتر احمدي‌نژاد و بسياري از دولتمردان فعلي در اين خاطرات منعكس شده است و پيش از اين در سال 1388 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده بود و چاپ دوم آن نيز با شمارگان در 2500 نسخه توسط همين ناشر منتشر شده است

  همچنين دو كتاب با عناوين «جاسوس» و «غريبه‌ها» از سري مجموعه كتاب‌هاي «قصه‌هاي انقلاب» نيز توسط سوره تجديد چاپ شده است.
  كتاب «غريبه‌ها» منتخبي از چهار داستان است كه براي گروه سني نوجوان انتخاب شده است و در آن چهار داستان با عناوين «آخر تعزيه» علي‌اكبر والايي، «بسته عجيب» اثر م.تقوا، «شاخه‌هاي شكسته» و «غريبه‌ها» اثر محمدحسين كيانپور منتشر شده است. اين چهار داستان توسط محمدرضا سرشار برگزيده و ويراستاري شده است.

  كتاب «جاسوس» كه كتاب ششم از مجموعه «قصه‌هاي انقلاب» است چهار داستان مخصوص گروه جوان است كه علي آقاغفار، مجيد درخشاني، محمدحسين كيانپور و حسين عبدي داستان‌هاي «اولين نقش من»، «جاسوس»، «مجسمه» و «نقشه» را تاليف كرده‌اند.
  سوره مهر اين دو اثر را در شمارگان 25000نسخه در نوبت دوم چاپ كرده است
آخرين نظرات خوانندگان

 • باران محسني: http://207.176.218.145/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1137600&Lang=P سلام استاد...اين لينك خبر شما راجع به (پس از ادامه
 • باران محسني: سلام... چه خوب كه شما را ديدم...و شنيدم...و خواندم... ادامه

آخرين تصاوير

 • ResizeofzohreAshoora.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • 1_890917_M200.jpg
 • 2_890917_M200.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • mohsen-parviz.jpg
 • dastan-yek-ensan.jpg
 • morteza-avini.jpg
 • mahdi-azar-yazdi0.jpg
 • mahdi-azar-yazdi.jpg

آخرین کتاب

 • • چاپی دیگر با تصويرگری جديد سرشار همچنان «تشنه ديدار» است
 • كتاب «تشنه ديدار» نوشته محمدرضا سرشار با تصويرگری و ويرايش جديد از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می‌شود.
  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری به نقل از ستاد خبر انتشارات سوره مهر،«محمدرضا سرشار» درباره تجدید چاپ كتاب «تشنه ديدار» گفت: اين كتاب كه برای نخستين‌بار در سال 60 منتشر شده بود، به عنوان پرتيراژ‌ترين كتاب جدی كودك و نوجوان کشور تا به امروز بوده است.
  نویسنده کتاب «بیعت با بیداری» گفت: اين كتاب برای گروه سنی كودك و نوجوان است که سوره مهر آن را با ويرايش و تصويرگری جديد عرضه خواهد کرد و قرار است از قطع خشتی به قطع وزيری كوتاه تبديل ‌شود.
  سرشار درباره داستان این کتاب گفت: كتاب«تشنه ديدار» روايتی از جنگ برموك، جنگ‌های زمان پيامبر را به تصوير می‌كشد و داستان كتاب به اين شكل است كه پيك مسلمانان از مرز روم از راه رسيده و خبر می‌دهد كه امپراطور روم با لشكری بزرگ برای حمله به مسلمانان تشكيل می‌شود.
  وی ادامه داد: پس از رسيدن اين پيك پيامبر اسلام دستور بسيج عمومی را صادر می‌كند كه از اين پس داستان كتاب روی ابوذر شخصيت مهم داستان متمرکز شده و آماده شدن ابوذر برای مقابله با دشمنان و تجهيز شتر لاغرش را نشان می‌دهد و داستان به اين شكل ادامه پيدا می‌كند.
  سرشار در پایان اظهار کرد: اين كتاب قبلا به زبان انگليسی و در هندوستان نيز به زبان اردو ترجمه و منتشر شده است.


کارنامه من در سال 86 – قسمت چهارم

باسمه تعالی

چند کار نوشتنی :
          الف) در سال 1367 ٬ به دنبال خواهش مسئول وقت صفحهٔ ادب و هنر روزنامهٔ کیهان ٬ آقای محمود ا. ٬ در قالب یک مقالهٔ نیمه مفصل ٬‌ به بررسی ادبیات داستانی بزرگسالان دههٔ اول پس از پیروزی انقلاب پرداختم . اما پس از آنکه این نوشته را به او تحویل دادم ٬‌بی هماهنگی با من و حتی مطلع ساختنم ٬ تنها نیمی از آن را ٬ که صرفاً به نقاط قوت این ادبیات پرداخته بود ٬ به چاپ رساند ؛ و از انتشار نیمهٔ دوم آن که حاوی ضعفها و آفات این مقوله بود ٬ خودداری کرد! این در حالی بود که به رغم وقت زیادی که صرف این کار شده بود ٬‌ نه من از آنان مطالبهٔ حق التحریری بابت آن کرده بودم و نه آنان درصدد پرداخت حق الزحمه ای برای آن بودند . ضمن آنکه ٬‌ چاپ نشدن نیمهٔ دوم این پژوهش ٬ که به رویهٔ دیگر این سکه می پرداخت ٬ آن هم بدون کمترین اشاره ای به آن نیمه ٬‌ برای وجههٔ علمی و اجتماعی من ٬ بسیار بد بود . اما متاسفانه ٬‌ پیگیریهای بعدی و استدلالهای محکم من در این باره هم ٬‌ باعث نشد که آن جوان(1) ٬‌ که من برگردنش حق استادی داشتم ٬‌ و می توان گفت اصولاً ورودش به وادی ادبیات داستانی ٬ تا حد زیادی مدیون من بود ٬ نتوانست او را وادار به چاپ بقیهٔ آن مقاله کند !
          این ناراحتی بر دل من ماند . تا آنکه هفت سال بعد (1374) ٬‌ زمانی که به عضویت شورای سردبیری مجله "ادبیات داستانی" درآمدم ٬ صورت کامل این مقاله ٬‌ با ویرایشی جدید ٬ در شمارهٔ بهمنِ آن سالِ این مجله چاپ شد ؛ و از قضا ٬ در جشنوارهٔ مطبوعات سال بعد ٬ به عنوان برترین نقد ادبی مطبوعاتی سال 74 ٬‌ انتخاب شد .
          بعدها ٬ این مقاله را ٬ به همراه چندین نقد ٬ در کتاب "منظری از ادبیات داستانی پس از انقلاب" (2)به چاپ رساندم . در اواخر سال 85 ٬‌ با توجه به نبودِ تحلیلی جامع ٬ منصفانه و قابل استناد در این زمینه ٬‌ درصدد برآمدم همان موضوع را ٬‌ این بار در سطحی وسیع‌تر ٬ با تفصیل و ارجاعات بیشتر ٬ و نیز این بار در ارتباط با نزدیک به سه دهه ای که از پیروزی انقلاب می گذرد ٬‌ در دستور کار خود قرار دهم . اولین بخش این پژوهش هم ٬ در شمارهٔ بهمن و اسفند ماهنامهٔ "زمانه" به چاپ رسید ؛‌ و از قضا این بخش از این تحقیق نیز ٬ از سوی جشنوارهٔ مطبوعات سال 86 ٬‌ به عنوان برترین پژوهش ادبی چاپ شده در سال 85 مطبوعات کشور ٬ برگزیده شد .
          در سال 86 ٬‌ بنا به تعهدی که به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشهٔ اسلامی ٬‌ مبنی بر اتمام این کار در قالب یک کتاب حدود 250 تا 300 صفحه ای داده بودم ٬ به مطالعات وسیعی در این زمینه دست زدم ؛ و در واقع ٬ کار اصلی نوشتنی ام تا حوالی بهمن 86 ٬ همین موضوع بود . تا آنکه بحمدالله موفق شدم در مجموع ٬ نوشتن بالغ بر 150 صفحهٔ آن را به انجام برسانم . ضمن آنکه امیدوارم بتوانم تا پایان خرداد ماه سال جاری ٬ کل کار را ٬ به پایان برسانم .
          ب) در این سال ٬ با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس هشتم ٬‌ بخشی هم برای کمک به گرم شدن تنور انتخابات ٬‌ تصمیم گرفتم به بازنویسی خاطراتم از نامزدی ام برای مجلس ششم (سال 78) و انتشار آن در یک یا چند وسیلهٔ ارتباط جمعی کنم .
          با‌واسطه یا بی‌واسطه ٬‌ با مدیران مسئول سایتهای "برنا" ٬ "ایسنا" و "فارس" تماس گرفتم ٬ و موضوع را با آنها در میان گذاشتم .
          همهٔ آنها ٬ با توجه به کاملاً بدیع بودن این اقدام در تاریخ ادبیات سیاسی کشور ٬ خاصه از آن جهت که نویسنده اش داستان‌نویس و ادیبی در قد و قوارهٔ بنده بود ٬ از این کار استقبال کردند .اما با وجود شناختی که از من داشتند ٬ به سبب حساسیت شرایط زمانی و بی اطلاعی از جزئیاتی که بنا بود در این خاطرات مطرح شود و تاثیر مثبت یا منفی ِ احتمالی ِ آنها بر مخاطبان ٬ مدیران مسئول دو سایت خبری اولی ٬ مایل بودند قبلاً ٬ کل این خاطرات را ببینند ٬ تا بعد ٬ نظر نهایی خود را در مورد انتشار یا عدم انتشار آنها بیان کنند . به عکس ٬ مدیر مسئول سایت فارس ٬ با شجاعتی حرفه ای و در خور تحسین ٬ ندیده و نخوانده ٬ و در شرایطی که ممکن بود به خاطر انتشار این خاطرات ٬ از هر دو سو مورد بازخواست و انتقاد قرار گیرد ٬ موافقت خود را با انتشار روزانهٔ آنها ٬ اعلام کرد . (تا به حال ٬ به طور تلویحی ٬ یکی از ناشران معتبر نیز ٬ آمادگی خود را برای چاپ این سلسله خاطرات به صورت کتاب ٬ اعلام کرده است .)
          خانم معصومهٔ اخوان ٬ همکار پرتلاش و دلسوزم در مجلهٔ "ادبیات داستانی" هم ٬ داوطلبانه ٬ حروفنگاری و ارسال روز به روزِ این خاطرات را بر عهده گرفت . در نتیجه ٬‌ حداقل پانزده قسمت از این خاطرات ٬ در سال 86 ٬ روی صفحهٔ پربیننده‌ترین سایت خبری کشور قرار گرفت . که جای تشکر بسیار از سوی بنده ٬ نسبت به این عزیزان را دارد .
          البته ٬ اولین بخش از این خاطرات ٬ که در آن ٬ به ضرورت ٬ مطالبی راجع به آقای عطاءالله مهاجرانی آمده بود ٬ واکنش تند و عصبی این وزیر سابقِ در حالِ حاضر ساکن انگلیس را برانگیخت . که من نیز ٬ ناگزیر به دادن پاسخی به ایشان شدم . و همان پاسخ نیز ٬ روی سایت فارس قرار گرفت .
          ج) سومین کار قلمی قابل ذکر سال 86ام ٬ تکمیل و بازنویسی یکی از مقالات سابقم ٬ با عنوان "پیشینه ٬ نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان" ٬ در طولی نزدیک به 60 صفحه بود . این پژوهش ٬ در سه شماره پیاپی مجلهٔ ادبیات داستانی ٬ به چاپ رسید .

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 • (1) توضیحات بیشتر در این باره ٬ اگر خدا خواست ٬ بماند برای مجالی دیگر.
 • (2) چاپ اول :   ؛انتشارات آزادی . این کتاب ٬ تا کنون دوبار چاپ شده است .

ادامه دارد./ 

2 نظر

سلام...
چه خوب كه شما را ديدم...و شنيدم...و خواندم...

http://207.176.218.145/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1137600&Lang=P

سلام استاد...اين لينك خبر شما راجع به
(پس از نقد «بوف كور»،
سرشار اين‌باره به سراغ «داش آكل» هدايت رفت ) در خبرگزاري دانشجويان ايران ايسنا است.

-----------------------------------
-از شما به خاطر محبتتان متشکرم.

ارسال نظر