آخرین خبر

 • • داستانگویی محمدرضا سرشار در رادیو معارف
 • پنجشنبه 29 اسفندماه 92

  تاريخ : ۱۳۹۲/۱۲/۲۹ - ساعت : ۳۹ : ۱۵ - گروه : فرهنگي - حوزه : صدا و سيما نوروز 93
  'محمدرضا سرشار' در ایام نوروز 93 و با هدف بسط مفاهیم معنوی و اجتماعی در قالب برنامه 'داستان دوستان' رادیو معارف به روایتگری قصه‌ها و حکایت‌های معارفی می‌پردازدچکیده
  به گزارش «نسیم»، دراین برنامه محمدرضا سرشار، قصه‌گوی "ظهرهای جمعه" رادیو با صدایی که برای شنوندگان قدیمی رادیو همواره خاطره ساز بوده است، به روایت حکایت‌هایی اجتماعی و معارفی خواهد پرداخت.
  تصمیم، پرواز، درجبهه‌ای دیگر، گواهی، معلم جدید و جای خالی ماه از جمله داستان‌هایی است که با موضوعاتی مانند سفر، دید و بازدید، خوش خلقی و ... در صبح‌های نوروزی رادیو معارف حکایت خواهد شد.
  برنامه «داستان دوستان» کاری از گروه معارف و جامعه به سردبیر تهیه کنندگی و نویسندگی حسن توکلی زاده از 2 تا 7 فروردین هر روز صبح از ساعت 7:30 بامداد تقدیم شنوندگان رادیو معارف می‌شود.
  علاقمندان به دریافت این برنامه می‌توانند پس از پخش به صفحه اختصاصی برنامه «داستان دوستان» در سایت رادیو معارف مراجعه نمایند.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • چاپ سوم "پیامبری که دوست بچه‌ها بود" منتشر شد
 • سومین چاپ "پیامبری که دوست بچه‌ها بود"، نوشته محمدرضا سرشار انتشار یافت.
  این کتاب که ابتدا در دهه 1370 با نام "داد و ستد کودکانه" به وسیله انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی، با تصویرگری محمدحسین صلواتیان منتشر شد، پس از سه با چاپ به وسیله آن ناشر، از سال 1377 دیگر ناشر به تجدید چاپ آن اقدام نکرد. تا آنکه پس از یک وقفه هشت ساله، از سال 1385 با تصویرگری سعید رزاقی، با نام «پیامبری که دوست بچه‌ها بود» به وسیله انتشارات سروش انتشار یافت. اکنون این نسخه از کتاب، در انتشارات سروش به چاپ سوم رسیده است.
  «پیامبری که دوست بچه‌ها بود»، بر اساس واقعه تاریخی مستند شیرینی از زندگی رسول اکرم (ص) نوشته شده، که بیانگر توجه و عطوفت ویژه آن رسول بزرگوار نسبت به بچه‌هاست.
  این کتاب در 12 صفحه قطع خشتی با تصاویر چهار رنگ، برای سالهای اول دبستان (اول، دوم و سوم) به قیمت 2000 تومان، با شمارگان 1500 نسخه انتشار یافته، و از طریق فروشگاههای کتاب سروش (وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران) یا شماره تلفن 8 - 88345063 قابل دریافت است. مجموع شمارگان دو چاپ قبلی این اثر توسط سروش، 6000 نسخه است.


کتابهای داستانی قابل توصیه برای خواندن/ 4. ربه‌کا؛ نوشته دافنه دوموریه (1907-1989)

این داستان بلند که از قلم یک بانوی نویسنده انگلیسی، اولین بار در سال 1938 منتشر شده، یکی از داستانهای مشهور عشقی معاصر جهان است. نویسنده گمنام آن، که پیش از نوشتن این کتاب، داستانهای دیگری نیز منتشر کرده بود، تنها با انتشار این اثر بود که به شهرت بسیاری دست یافت؛ همان گونه که پس از آن نیز هیچ‌یک از آثارش با چنین استقبالی رو‌به‌رو نشد و چنین شهرتی برای او به ارمغان نیاورد.
به فاصله کوتاهی پساز انتشار، این اثر به زبانهای مشور دنیا ترجمه شد و فیلم سینمایی موفقی نیز از آن تهیه شد؛ که آن هم مورد استقبال وسیع مردم قرار گرفت.
با معیارهای نقد امروزی، البته این اثر از نظر ساختار و پرداخت، فقط اثری کمی بالاتر از متوسط، و چیزی میان ادبیات جدی و عامه‌پسند قرار می‌گیرد. اما قصه جالبی دارد؛ و با درآمیختن متناسب عشق و معما و خشونت و ماجراها با دیدگاهی نسبتا رمانتیک، تبدیل به نوشته‌ای خوشخوان با تعلیق کافی شده؛ که می‌تواند طیف وسیعی از خوانندگان را سرگرم کند؛ بی آنکه بدآموزی اغلب داستانهای عاشقانه غربی یا حتی داخلی مشابه را داشته باشد.
***
در کنار این چهار کتاب، البته، اخیرا کتابهای داستانی دیگری نیز خواندم. از جمله کتاب سه مجلدی «سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما آمد»، نوشته نادر ابراهیمی. اما این کتاب، اگر چه در قالب داستانی بلند، کوشیده است زندگی امام خمینی را به تصویر بکشد، اما به‌رغم نثر در جاهایی درخشان، از نظر ساختار و پرداخت، دارای اشکالهای قابل توجهی است. از آن بدتر، داستانی خشک، سرد، نچسب و کسل کننده است، که خواندن آن تا پایان، واقعا جز با تحمل ریاضت، ممکن نیست. به طوری که من، پس از سالها که از انتشار این اثر می‌گذشت، وقتی تازه، آن هم برای قرار گرفتن در جریان یکی از آثار داستانی نوشته شده در باره انقلاب، به مطالعه آن پرداختم، جز با انگیزه انجام یک تکلیف ادبی و کاری - و البته با کندی و دشواری بسیار - نتوانستم آن را به پایان برسانم. به همین سبب نیز، در پایان کتاب نوشتم: مظلوم مذهبیها و انقلابیها؛ که حتی وقتی میلیونها تومان پول بی زبان بیت‌المال را، برای نوشتن داستانی در این زمینه، به یک نویسنده سابقا مربوط به جناح شبه‌روشنفکری و در زمان نوشتن این اثر، غیرمتعلق به طیف غیرمذهبی، می‌دهند تا داستانی در این باره بنویسد، در نهایت، مجبورند چنین کتابی را بخوانند!

ارسال نظر