آخرین خبر

 • • انتشار چاپ نهم "داستان یک انسان واقعی" توسط انتشارات قدیانی
 • سه شنبه 06 فروردینماه 92

  "داستان یک انسان واقعی"نوشته بوریس پوله وی با ویرایش و پیرایش محمدرضا سرشار با شمارگان 2،800 نسخه به چاپ دهم رسید.
  این کتاب که اولین بار در سال 1376 در قالب دو مجلد مجزا توسط انتشارات قدیانی به چاپ رسید،با استقبال خوب مخاطبان رو به رو شد. به طوری که پس از چهار بار چاپ به شکل دو مجلدی، از سال1384 با جلد سخت(گالینگور) به شکل یک مجلدی انتشار یافت؛ و تا کنون پنج بار نیز به صورت جدید خود منتشر شده است.
  مقام معظم رهبری، ضمن آنکه این رمان را از جمله کتابهای تبلیغاتی رژیم اتحاد جماهیر شوروی دانسته ، و قهرمان آن را یک انسان واقعی - البته با معیارهای مارکسیسم - عنوان کرده اند، آن را یک کتاب "شیرین" و" زیبا" توصیف کرده، فرموده اند:
  "واقعا یک انسان واقعی همین است دیگر!:تلاش می کند؛کوشش می کند؛تا بالاخره خودش را به خانه اول ،یعنی کار و تلاش و مبارزه می رساند." "هر خلبان و یا هر جانبازی که پایش قطع شده باشد؛یک چشمش نابینا شده باشد ،یک دستش قطع شده باشد، این کتاب را که بخواند، احساس آرامش و رضایت می کند."
  مجموع شمارگان "داستان یک انسان واقعی"در 9 چاپ خود تا کنون - با ویرایش و پیرایش محمدرضا سرشار _ در قطع رقعی 25،150 نسخه ،تعدادصفحات کتاب 542، و شماره تلفن مرکز پخش آن 66404410 است.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام و رحمت الله. سپاسگزارم. بزرگوارید آقای میرزاده عزیز. ادامه
 • سید احمد میرزاده: با سلام ِ دوباره و عرض ِ ادب .به عنوان ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «شب گرفتن ماه»(داستان زندگی فردوسی) به چاپ پنجم می‌رسد
 • خبرگزاری تسنیم : «شب گرفتن ماه» عنوان کتابی است گردانیده و تلخیص شده توسط محمدرضا سرشار که بر مبنای کتاب «بسی رنج بردم» ساتم الوغ‌زاده، نویسنده مشهور تاجیک، برای نوجوانان منتشر شده است.
  به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم , «شب گرفتن ماه» عنوان رمانی با موضوع زندگی حکیم ابوالقاسم فردوسی است که به قلم محمدرضا سرشار و بر مبنای کتاب «بسی رنج بردم» اثر ساتم الوغ زاده، نویسنده مشهور تاجیک برای نوجوانان به فارسی گردانیده و تلخیص شده است.
  این کتاب، داستانی شیرین و دلکش از زندگی حکیم ابوالقاسم فردوسی، داستان‌سرا و شاعر نامدار ایرانی قرن چهارم هجری قمری و سراینده میراث جاویدان زبان و ادب فارسی، شاهنامه است. داستان مذکور در اصل، با نام«بسی رنج بردم» توسط ساتم الوغ زاده، نویسنده مشهور تاجیک، به فارسی تاجیکی نوشته شده است.
  «بسی رنج بردم» یک سال پس از انتشار، توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از کتاب‌های خارجی برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران معرفی و از نویسنده آن تقدیر به عمل آمد. بعدها تلخیص و گردانیده - به فارسی ایرانی - این اثر توسط محمدرضا سرشار برای نوجوانان صورت پذیرفت. چاپ پنجم این اثر در قطع وزیری و در شمارگان 2500 نسخه در 296 توسط انتشارات سوره مهر به زودی منتشر خواهد شد.


کارنامه من در سال 1391 - قسمت دوم

1. تدریس دو ترم 16 و 18 جلسه ای آموزش داستان 1 و 2 در پژوهشگاه فرهنگ و هنر حوزه هنری تهران مرکز. (از این دوره تا کنون چهار داستان نویس به عرصه رسیده اند.)
2. چهار جلسه تدریس جریانهای شاخص ادبیات داستانی در قبل و بعد از انقلاب در کشور در جمع دانشجویان دختر و پسر کلاسهای نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاههای تهران.
3. چهار جلسه تدریس جریان شناسی ادبیات داستانی معاصر کشور در بسیج هنرمندان جهاد کشاورزی در تهران.
4. سفر به ابهر - از توابع استان زنجان - به دعوت رئیس اداره ارشاد این شهر و ایراد دو سخنرانی در باره داستان نویسی(در جمع داستان نویسان) و حضرت فاطمه(س) در جمع مردم شهر.
5. سفر به مشهد مقدس در تابستان، به دعوت مرکز آموزشهای فرهنگی آستان قدس رضوی، برای شرکت در جلسه نقد سه کتاب «پیشینه، نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان»، «نقد ادبی، کارکردها و آفات»، «انواع رویکردهای نقد ادبی» از خودم.
6. سفر به مشهد مقدس در تابستان، و سخنرانی در باره جریانهای ادبیات داستانی معاصر کشور، به دعوت بسیج هنرمندان، در جمع نمایندگان این ارگان در استانهای مختلف کشور.
7. سفر به شیراز به دعوت یک ناشر خصوصی آثار دفاع مقدس و سخنرانی در باره جریانهای ادبیات داستانی دفاع مقدس در محل اجتماعات نمایشگاه مربوطه، در مهرماه.
8. شرکت در میزگرد بنیاد ادبیات داستانی در باره چهره پیامبر اکرم(ص) در ادبیات داستانی معاصر کشور(به اتفاق آقایان محمود حکیمی و محمد میرکیانی).
9. شرکت در میزگرد بنیاد ادبیات داستانی در باره ترجمه عربی «آنک آن یتیم نظر کرده»(ها هو الیتیم بعین الله)؛ به اتفاق خانم دکتر بتول مشکین فام(مترجم اثر).
10. شرکت و سخنرانی در مراسم رونمایی از دو مجلد از مجموعه قلم رصاص(داستانهای نویسندگان لبنانی در باره جنگ 33 روزه) درسالن بیداری اسلامی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛ به اتفاق دو تن از نویسندگان لبنانی این کتابها (عبدالقدوس الامین و ...) و ناشر آنها (رسالات).
11. شرکت و سخنرانی در مراسم رونمایی از 8 عنوان از کتابهای قلم رصاص، در دهه فجر، در تالار اجتماعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ به اتفاق ناشر این آثار، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مترجمان (خانم دکتر شکوه حسینی، خانم فاطمه پرچگانی، خانم عباسی، آقای یوسف سرشار) و ویراستاران این آثار( خانمها مریم شریف رضویان، مهدیه ارطایفه، مریم مقانی)؛ به عنوان سرویراستار این مجموعه.
12. دو سفر خانوادگی به شیراز.
13. شرکت در مراسم رونمایی از کتاب «جلوه هایی از ادبیات داستانی سیاسی معاصر ایران» و پاسخگویی به پرسشهای مراجعان؛ در غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران.
14. شرکت در گفتگوی زنده اخبار ساعت 22:30 شبکه دوی سیما، به اتفاق آقای بهمن دری؛ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در باره وضعیت مطالعه در کشور.
15. شرکت در گفتگوی زنده شبکه چهار سیما در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛ به اتفاق آقای مصطفی زمانی؛ مدبر انتشارات پیام آزادی؛ و صحبت در باره چهارگانه نقد آثار صادق هدایت به قلم یا با مشارکت صاحب این قلم.
16. شرکت در گفتگوی زنده شبکه قرآن سیما در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، در باره "آنک آن یتیم نظر کرده».
17. شرکت در گفتگوی تفصیلی روزنامه جام جم، در باره ادبیات داستانی معاصر کشور و آثار و نقدهای خودم.
18. سخنرانی در باره ادبیات معاصر کشور در دبیرستان دخترانه فرهنگ شعبه الهیه.
19. سخنرانی در دبیرستان دخترانه صهبای صبا در باره ادبیات داستانی.
20. شرکت در غرفه کتاب نمایشگاه کتاب، ویژه بازدید مقام معظم رهبری.
21. شرکت در دو مصاحبه تلویزیونی در باره کتابهای نقد منتشره از خودم در مورد داستانهای صادق هدایت و تخلفات صورت گرفته از سوی دبیر جایزه جلال آل احمد سال جاری، برای اخبار 20:30 شبکه دوی سیما. (دومی را از اخبار شبکه سه پخش کردند.)
22. شرکت و داستانگویی در مراسم شبهای ماه مبارک رمضان فرهنگسرای ولای شهر ری.
23. شرکت در مراسم تجلیل از مادران قصه گوی تهران، در اسفندماه. ( در حاشیه این مراسم از اینجانب، خانم عذرا وکیلی و آقای محمدحسن راستگو نیز - به عنوان پیشکسوتان داستانگویی - تجلیل به عمل آمد.)

2 نظر

با سلام ِ دوباره و عرض ِ ادب .به عنوان کوچکترین شاگرد ِ شما و شخصی که شدیدا علاقه مند به پیگیری اخبار مربوط به شماست از این که به دلیل بی خبری ، تعدادی از این برنامه های حضوری و غیر حضوری ارزشمند را از دست دادم احساس ِ خسارت می کنم.بخصوص جلسه ی نقد آثارتان در مشهد که در آن ایام در سفر بودم.امیدوارم خداوند بزرگ ، توفیق بهره مندی هرچه بیشتر از افاضات و نفسهای خرم آن استاد عزیز را به این حقیر و دیگر دوستداران شما عنایت فرماید.زنده و سلامت باشید.

ارسال نظر