آخرین خبر

 • • رژيم صهيونيستي در تمام مرزهايش آماده‌باش داد
 • جمعه 11 فروردینماه 91


  در آستانه آغاز راهپیمایی جهانی "به سوی قدس" رژیم صهیونیستی نیروهای خود را در مناطق مرزی فلسطین اشغالی به حالت آماده باش در آورده است.

  به گزارش العالم، امروز تظاهراتی از کشورهای مختلف به سوی مرزهای فلسطین اشغالی برگزار می شود.

  آوارگان فلسطینی در لبنان با اعلام آمادگی برای شرکت در این راهپیمایی، بر پایبندی خود به مسأله فلسطین تأکید کردند.

  گروه ها و جمعیت های فلسطینی و همچنین جریانهای حامی فلسطین در بیش از 60 کشور مختلف جهان با وجود آماده باش نیروهای اشغالگر و تأکید بر مقابله با این تظاهرات میلیونی، بر آمادگی خود برای شرکت در این تظاهرات تأکید کردند.

  در همین راستا رژیم اشغالگر نیروهای خود را در مناطق مرزی اراضی اشغالی با سوریه، لبنان، اردن، کرانه باختری و غزه، به حالت آماده باش کامل در آورده است.

  کمیته عالی هماهنگی احزاب مخالف در اردن نیز از مردم این کشور برای شرکت پرشور در راهپیمایی جهانی حرکت به سوی قدس شرکت کنند.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام علیکم و رحمت الله. از بزرگواری شماست. از خداوند ادامه
 • نامشخص: با عرض سلام و تبریک سال نو. حمد و ادامه
 • مدیر: سلام و رحمت الله. بزرگوارید. ادامه
 • یوسف نیک فام: با سلام و احترام سپاسگزار الطاف و مرحمت شما هستم.افتخار ادامه
 • مدیر: سلام علیکم و رحمت الله. به محاسن متعدد شما باید ادامه
 • سید احمد میرزاده : سلام استادعزیز.این بخش،یکی ازجذاب ترین خواندنی هایی است که ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • نقد آثار و زندگی نامه سیمین دانشور در منشورات جدید مركز اسناد انقلاب اسلامی


 • تهران - موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی ، به زودی كتابی در حوزه نقد داستانهای ادبی آثار و زندگی نامه سیمین دانشور را منتشر خواهد كرد.
  نقد آثار و زندگی نامه سیمین دانشور در منشورات جدید مركز اسناد انقلاب اسلامی

  به گزارش ایرنا، نویسنده این كتاب محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) تاكنون چند نمونه از داستانهای ایرانی و خارجی را مورد بررسی و نقد قرار داده است. در این مجموعه ، آثاری از نویسندگان بزرگی همچون 'سیمین دانشور' و 'لئون تولستوی' به چشم می خورد.

  سرشار در این كتاب ، دو رمان 'جزیره سرگردانی' و 'ساربان سرگردان' ، از آخرین نوشته های 'سیمین دانشور' را مورد تحلیل و نقد قرار داده است.

  'جلوه هایی از ادبیات سیاسی' ، به قلم محمدرضا سرشار نیز به زودی به همت موسسه فرهنگی هنری و انتشارات چاپ خواهد شد.

  در این كتاب بخشی از زندگی نامه سیمین دانشور آمده است.


کارنامه من در سال 1390 - قسمت آخر


ه) سخنرانیها:
ا. در جمع معاونان نمایندگیهای نهاد رهبری در دانشگاهها، در باره جریان شناسی ادبیات داستانی معاصر ایران.
2. در دبیرستان دخترانه فرهنگ شماره 2، در باره راه و رسم های داستان نویسی.
3. در مدرسه راهنمایی احسان؛ در باره انقلاب و زندگی رسول اکرم(ص).
4. در سمینار "ایران 1404"در حوزه هنری تهران مرکز؛ در باره چشم انداز و بایدها و نبایدهای داستان نویسی ایران در سال1404 .
5. در سمینار روز حهانی داستان کوتاه، برگزار شده به وسیله بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان؛ در باره موقعیت و تاثیر داستان کوتاه در زندگی امروز مردم ایران.
6. در گردهمایی دانشجویان دختر برگزیده - برگزار شده توسط نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها - در باره جریان شناسی داستان امروز ایران.
7. در مراسم نکوداشت خودم - برگزار شده توسط انجمن ادبی امین، در دانشگاه تربیت مدرس - حول محور امر به معروف و نهی از منکر.
8. در دومین جشنواره داستان فتنه در ورامین؛ در باره مسائل و حواشی مربوط به فتنه سال 88.
9. سخنرانی کوتاه در جمع اعضای کاروان بین المللی الی بیت المقدس؛ در هتل هویزه تهران.
10. سخنرانی کوتاه در اولین گردهمایی ناشران جهان اسلام، در هتل استقلال تهران.
و) سایر فعالیتهای پراکنده:
- شرکت در نشستهای شورای راهبردی شبکه دوی سیما؛ حدودا هر ماه یک بار.
- شرکت در جلسات هیئت مدیره انجمن قلم ایران؛ دو هفته یک بار.(در مجمع عمومی انجمن قلم که در مهرماه برگزار شد، مجددا - برای نهمین بار - به عنوان عضو هیئت مدیره؛ و سپس با اعلام انصراف آقای پرویز از نامزدی ریاست، به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شدم.)
- شرکت در دو جلسه جایزه جلال آل احمد، به عنوان عضو هیئت علمی.
- شرکت در یک جلسه کمیته تخصصی ارزشیابی شاعران و نویسندگان، در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلام. (در سال 90 برای سومین بار با حکم وزیر ارشاد به عضویت این کمیته انتخاب شدم؛ و در سال مذکور فقط همین یک جلسه برگزار شد.)
- اداره جلسات نقد داستان سه شنبه های حوزه هنری تهران مرکز، هر هفته؛ جز ماه مبارک رمضان- که تعطیل می شود.(در این جلسه، بحمدالله نویسندگان و منتقدان توانایی تربیت شده اند؛ و جز سه - چهار نفرشان که از قبل یک یا دو - سه کتاب معمولی یا غیر داستانی منتشر کرده بودند، عده ای از آنان، در همین مدت حضور در این جلسات، آثار قابل توجهی منتشر کرده یا به دست چاپ سپرده اند؛ و برخی نیز در جشنواره های داستان مختلف، موفق به احراز رتبه و دریافت جوایز ارزشمندی شده اند و متعاقب آن حتی به عضویت انجمن قلم ایران درآمده اند. از این افراد می توان به خانمها و آقایان اقدس ارطایفه، مریم شریف رضویان، مریم مقانی، معصومه عیوضی، سهیلا ازگلی، لیلا قره گزلو، بابک، مریم دانشور، یوسف نیکفام،... اشاره کرد. تنی چند هم، طبق معمول این قبیل افراد، بعد از آنکه از این طریق، اعتبارکی کسب کردند، و به تصور خودشان، خرشان از پل گذشت ، رفتند و ... شتر دیدی ندیدی!)
- انجام مصاحبه های مطبوعاتی متعدد؛ با وجود اکراه بسیار از این کار؛ و به خلاف میل باطنی.
طولانی ترین آنها یک مصاحبه سه ساعته با ماهنامه مشرق - متعلق به شورای فرهنگ عمومی - بود؛ که توسط سردبیر دانشمند آن، آقای شهریار زرشناس با من انجام شد و سه ساعت به طول انجامید(این گفتگو بعد از ماهها اصرار ایشان صورت گرفت). مصاحبه مذکور ، به معنی واقعی کلمه، آب در لانه مورچگان انداخت؛ و باعث ایجاد بازتابهای بسیاری در داخل و خارج کشور شد. به گونه ای که، برخی همچون رادیوی فارسی صدای آمریکا و سایتهای ضد انقلابی یا بیمار و استحاله شده داخلی، بی ارائه هر گونه استدلالی، بابت بخشهایی از مطالب اظهار شده در آن به من تاختند و بعضا حتی - بر اساس اقتضای تربیت خانوادگی و شخصیتشان - اهانت روا داشتند. از آن سو، آقای زرشناس به علت نشر آن، تحت فشارهای شدید از سوی اطرافیان و مقامات بالاتر خود در مجله قرار گرفت. سرانجام هم مدیر مسئول ماهنامه مذکور - شایع کردند: تحت فشار دفتر بزرگی - بابت مطالب کاملا تخصصی ای که من در باره یکی از نویسندگان سابقا عضو جبهه انقلاب گفته بودم - که هنوز هم عده ای بی خبر، او را متعلق به همین جبهه تصور می کردند - طی یادداشتی، از آن نویسنده، عذرخواهی کرد.
این امر باعث خوشحالی زایدالوصف عده ای پادوهای مطبوعاتی، که خود یا از اساس اعتقادی به انقلاب ندارند یا مدتهاست استحاله شده اند و از ترس بریده شدن نانشان، یا از سر نفاق، جرئت ابراز آن را ندارند، شد؛ و سوء استفاده های خاص خود را از این موضوع کردند.
این ماجرا یک بار دیگر ثابت کرد که، آستانه تحمل نقد در جامعه ما - فرق نمی کند کدام جناح - چقدر نازل است. و متاسفانه دخالتهای افراد غیر مرتبط با این رشته - با ملاحظات ویژه (غیر ادبی) خود - نیز، کار را مشکل تر می کند.
خوشبختانه، به فاصله کوتاهی، همان نویسنده، طی سخنانی در مراسم نکوداشت خود - که توسط همفکرانش برگزار شده بود - گوشه ای از تفکرات پنهان خود را آشکار کرد؛ و ناخواسته، به اثبات حقانیت مطالب مطرح شده از سوی من در ان مصاحبه پرداخت.
- شرکت در جلسات هفتگی شورای بررسی و گزینش کتاب کودک و نوجوان نهاد کتابخانه های عمومی کشور، تا اواسط تابستان.(پس از آن عذرخواهی بی وجه مدیر مسئول مذکور، که در عین حال رئیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور هم بود، من فرصت را مغتنم شمردم و - المنت لله - پس از حدود دو و نیم سال، از ادامه عضویت در شورای مذکور استعفا دادم.)
- داوری بخش پژوهش و نقد ادبی جایزه قلم زرین؛ مربوط به انجمن قلم ایران.
- مدیریت غرفه کتاب انجمن قلم ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان(که انجمن قلم برای اولین بار در آن شرکت می کرد).
- انجام نشستها و مذکرات متعدد با مسئولان فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگی - هنری شهردای تهران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اتحادیه ناشران و کتابفروشان و ... در ارتباط با انجمن قلم ایران.
- ویرایش مفصل تعداد قابل توجهی از میزگردهای نقد داستانی که در آن حضور داشته ام، برای انتشار در قالب دو کتاب.(از جمله: خوشه های خشم از جان اشتاین بک؛ روی ماه خداوند را ببوس از مصطفی مستور؛ چراغها را من خاموش می کنم از زویا پیرزاد؛ دنیای سوفی از یوستین گردر؛ تاوان عشق از فهیمه رحیمی؛ شوخی از میلان کوندرا؛ بامداد خمار از فتانه حاج سیدجوادی؛ کوری از ژوزه ساراماگو؛ غیر قابل چاپ از مهدی شجاعی؛ ....)
- اتمام ویرایش مجموعه میزگردهای نقد داستانهای کوتاه، ترجمه ها و نوشته های پراکنده صادق هدایت. در این میزگردها، من هم حضور دارم.
- انجام نقد شفاهی "بر باد رفته"، اثر مشهور مارگارت میچل، در جلسات نقد سه شنبه های حوزه هنری، به اتفاق اعضای جلسه.
- در این سال همچنین از سوی انجمن ادبی امین - مربوط به دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس - طی مراسمی که به همین عنوان برگزار شده بود، از بنده تقدیر به عمل امد. نیز در مراسم اختتامیه دومین جشنواره داستان فتنه در ورامین، از این ضعیف تقدیر شد. که به سهم خود، صمیمانه از گردانندگان و برگزار کنندگان این دو مراسم، تشکر می کنم.
در یک جمعبندی کلی، به نظرم در این سال نیز - مانند بسیاری از سالهای پیشین؛ و خواسته یا ناخواسته - کارهای کم اهمیت بسیاری انجام داده و اتلاف وقتهای زیادی داشته ام. امیدوارم خداوند کمک کند در سال جاری - اگر عمر و توانی باقی بود - از عمر عزیز- که گرانمایه ترین سرمایه هر کس است - استفاده بهتر و بیشتری بکنم.

6 نظر


سلام استادعزیز.این بخش،یکی ازجذاب ترین خواندنی هایی است که درابتدای هرسال نصیب دوستدارانتان می شود.آگاهی ازعملکرداسوه های فرهنگی کشوربرای جامعه ی ادبی هم مفید و هم ضروری است.برای خودم متاسفم که به دلیل بی اطلاعی از مراسم بزرگداشت شما ، نتوانستم در آن شرکت کنم.چاپ روایت شمااز جنگ و صلح ، خبر بسیار خوبی است گرچه متاسفانه هنوز این اثر ارزشمند را ندیده ام و بعد از تعطیلات حتما تهیه می کنم.اظهار لطفی که به این حقیرکرده اید شرمسارم کرد.من خجالتزده ام که در آن روزگرم بسیار اذیت شدید.پیش بینی آن همه شلوغی را نمی کردم.امااز افتخاری که به من دادید سرافرازم.امیدوارم افتخار میزبانی از شما بازهم نصیب ما بشود.دعامی کنم در سال نودو یک مجلد سوم "آنک آن یتیم نظرکرده "هم درکارنامه ی شما باشد! لحظه هاتان بهاری و بهارتان همیشگی باد.

با سلام و احترام
سپاسگزار الطاف و مرحمت شما هستم.افتخار شاگردی حضرتعالی همیشه همراه من است.سال پربار و مبارکی برایتان آرزومندم.
پیروز باشید.

با عرض سلام و تبریک سال نو.
حمد و سپاس خدایی را که اجازه نداد در ازای یاد گرفتن کلمه ای از بندگان ناشایستش، عمری مدیونشان شوم. خداوند را سپاسگزارم که الفبای داستان نویسی را از شما، استاد محترم، آموختم و همچنان از راهنماییهای شما بهره مندم. همواره قدردان زحماتتان هستم. موفق و مؤید باشید.
شاگردتان
ارطایفه

ارسال نظر