آخرین خبر

 • • نخستین نشست خبری رئیس جدید حوزه هنری تهران برگزار می شود
 • دوشنبه 11 دیماه 91

  خبرگزاری فارس: نشست مطبوعاتی محمد سرشار رئیس حوزه هنری استان تهران به زودی برای تشریح برنامه‌های وی برگزار خواهد شد.
  خبرگزاری فارس: اولین نشست خبری رئیس جدید حوزه هنری برگزار می‌شود

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، محمد سرشار هفته گذشته با با حکمی از سوی مومنی شریف، رییس حوزه هنری تهران شد.

  سرشار پس از قبول مسئولیت از ابتدای هفته جاری به حوزه هنری استان تهران رفت و در سمت جدید خود قرار گرفت.

  رئیس جوان حوزه هنری استان تهران در گفت‌وگو با فارس درباره برنامه‌ها به نشست خبری اشاره کرد که بزودی با اصحاب رسانه برگزار و تمام موارد و ماموریت‌ها را تشریح خواهد کرد.  

  نشست مطبوعاتی با حضور اصحاب رسانه در آینده نزدیک برپا می‌شود تا همانگونه که سرشار در معارفه اشاره کرده بود ماموریت‌ها را برای اهالی قلم بازگو کند.

  محمد سرشار در مراسم معارفه خود اینگونه عنوان کرده بود که؛ در حوزه هنری استان تهران، قرار است چهار مأموریت را دنبال کنم. دو مأموریت پیش از این توسط فاضل نظری عزیز پیش رفته و به امید خداوند دو مأموریت پس از این، همدلی او و دیگر برادران و خواهرانمان، پیش خواهد رفت. انجام وظایف استانی حوزه هنری و شناسایی، آموزش حرفه‌ای و همکاری با هنرمندان و ادبیان جوان، کارهای بزرگی بود که در هشت سال گذشته، به همت این برادر جلو رفته و ادامه پر توان آن امید این حقیر است، تعیین حوزه هنری کودک و نوجوان و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، نقد و نظریه‌پدرازی در عرصه ادبیات و هنر از توقعات جدید است که باید برای آن برنامه بریزیم و اقدام کنیم. امیدوارم خداوند این توان را به سرمایه گرانبهای انسانی حوزه هنری تهران، بیش از پیش عنایت فرماید تا از پس این چهار مأموریت مهم برآییم.

  وی گفته بود، برای انجام این مأموریت‌ها، الگوها و فرایندها را در نظر داریم که ارائه آنها، در این فرصت به اطاله کلام می‌انجامد. انشاءالله در آینده‌ای نزدیک و در نشستی ویژه، به تبیین این طراحی‌ها و برنامه‌ها خواهیم پرداخت.(شرح کامل مراسم را اینجا بخوانید)

  زمان و مکان و تاریخ دقیق برگزاری این نشست قرار است از سوی حوزه هنری اعلام شود.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • تجدید چاپ سه عنوان كتاب محمدرضا سرشار
 • 18 دی
  «غیر از خدا هیچ كس نبود»، «اگر بابا بمیرد» و «شهری كه مردم آن با زانو راه می‌رفتند» سه عنوان كتاب از محمدرضا سرشار است كه به زودی تجدیدچاپ خواهد شد.

  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری و به نقل از سوره مهر، كتاب «غیر از خدا هیچ كس نبود»؛ مجموعه داستان‌های قدیمی و تاریخی است كه در سال‌های گذشته از سوی این نویسنده در مطبوعات چاپ شده است.

  در این كتاب كه توسط سوره مهر چاپ شده یك داستان دو قسمتی بنام «هوش ثروت است» و «قاضی و دختر باهوش» از زبان عربی ترجمه و به كتاب اضافه شده است.

  دومین كتاب سرشار «اگر بابا بمیرد» شامل یك داستان كوتاه بلند برای نوجوانان است. جنبه‌های تصویری و غنای مضمون و محتوای این اثر سبب شد كه در سال 1363 به سفارش بنیاد سینمایی فارابی، فیلم سینمایی «جاده‌های سرد» از روی این داستان ساخته شود.

  آخرین اثر سرشار كه قرار است به زودی تجدیدچاپ شود، «شهری كه مردم آن با زانو راه می‌رفتند» در اصل اقتباسی از یك داستان تخیلی و افسانه‌ای خارجی است كه توسط سرشار جنبه نمادین یافته است.د.

  شایان ذكر است كه هر سه این كتاب ها در طرح تجمیع آثار نویسندگان مطرح جای می گیرند كه از سوی سوره مهر به ترتیب برای دوازدهمین، بیستمین و ششمین بار تجدیدچاپ می‌شوند.


آیت الله مجتبی تهرانی؛ دبیرستان "نور"؛ دهه 1360

تابستان پارسال، حوزه هنری تهران - مرکز متولی برگزاری چشم انداز هنر و ادبیات ایران در سال ۱۴۰۴ بود. یکی از سخنرانان این نشست - در باره ادبیات داستانی - بنده بودم. مجری، من و آقای دکتر مجید شاه حسینی را با هم روی صحنه فراخواند. این در حالی بود که هر یک از ما قرار بود در باره یک موضوع مستقل جداگانه صحبت کنیم. بعد هم برای اینکه - لابد - توجیهی برای این خوانش همزمان ما بیابد، وقت را به این گونه تقسیم کرد که هر یک از ما به نوبت ۱۵ دقیقه صحبت کنیم و بعد دوباره همین روال تکرار شود.
در پایان جلسه، ما نماز و ناهار را مهمان آقای مؤمنی - در دفتر کار ایشان - بودیم.
با نام آقای شاه حسینی، اولین بار، سال‌ها پیش - آن زمان که آقای احمد شاکری یکی از کتاب‌هایش را - در شناسنامه آن - همزمان به آقامجتبی شاکری (اخوی‌اش) , من و آقای شاه حسینی تقدیم کرده بود آشنا شدم. بعدها نیز در برخی مطبوعات نام یا تصویر ایشان را می دیدم. در دفتر آقای مومنی, فرصتی شد که برای اولین بار صحبت‌هایی بین ما رد و بدل شود.
آنجا او مرا به یاد یکی از روزهای یکی از سال‌های - اگر درست به خاطرم مانده باشد - اواخر دهه ۱۳۶۰ انداخت: آن زمان از طرف یک دبیرستان پسرانه به نام «نور» واقع در خیابان ایران از من دعوت کرده بودند که بروم و برای بچه‌ها در باره ادبیات داستانی معاصر صحبت کنم.
جز موارد کاملا خاص، من اغلب از قبول دعوت مدارس به طور کلی و مدارس به اصطلاح غیرانتفاعی به طور خاص خودداری می‌کردم. اما وقتی شنیدم موسس این دبیرستان حاج آقا مجتبی تهرانی هستند، پذیرفتم.
دبیرستان یک ساختمان قدیمی سابقاً مسکونی، در انتهای یک کوچه بن بست در خیابان ایران بود. (اگر اشتباه نکنم، منزل سابق یا مدرس خود حاج آقا بود که تبدیل به دبیرستان شده بود. ضمن اینکه این دبیرستان زیاد دوام نیاورد و پس از شاید پنج - شش سال - گویا به علت مشکلات مالی- تعطیل شد.)
مراسم در نمازخانه مدرسه که حکم تالار اجتماعات آن راهم داشت برگزار شد. بچه‌ها روی فرش نشسته بودند و من روی یک صندلی پشت یک میز؛ و یکی از دبیران هم - که آن روز در حوزه هنری، با معرفی دکتر شاه حسینی متوجه شدم خود ایشان بوده است - گرداننده جلسه بود.
نشست خوبی بود. بچه‌ها به خلاف تصور من، مطالعات زیاد و - البته، از نظر من، متأسفانه - آزادی در عرصه رمان و داستان‌های کوتاه معاصر داشتند و سؤال‌های حساب شده ای هم می‌کردند. دبیر گرداننده جلسه نیز معلوم بود که با این مقوله‌ها به اندازه کافی آشناست.....
سال‌ها سکونت ما در خیابان ایران و بعد خیابان مجاهدین اسلام و توصیه های آقای مصطفی زمانی - از مدیران انتشارات پیام آزادی که از شاگردان پای ثابت درس اخلاق هفتگی حاج آقا تهرانی بود - هم، متاسفانه نتوانست توفیق درک محضر این عالم بزرگوار را - که اندازه واقعی بزرگی‌اش تنها پس از ارتحال ایشان - با پیام رهبر معظم انقلاب - بر آشکار شد، نصیب این فقیر کند. تا پریشب که خبر ارتحال ایشان از سیما پخش شد، من حتی چهره یا تصویری هم از آن بزرگوار ندیده بودم. دیروز صبح که با خانواده برای شرکت در مراسم تشییع مشارالیه رفتیم تصویری از ایشان هم به ما رسید، تا آن را با خود به خانه بیاوریم و به تلافی این همه سال ندیدن، یک دل سیر، تماشایش کنیم.
خداوند درجات ایشان را متعالی فرماید، و به احترام و منزلت این بزرگان، ما را نیز مشمول رحمت و غفران واسعه خود قرار دهد.

ارسال نظر