آخرین خبر

 • • تجلیل از محمدرضا سرشار در نخستین جشنواره ادبیات داستانی گولان در سنندج
 • پنجشنبه 26 اردیبهشتماه 92

  در اولین جشنواره ادبیات داستانی گولان - به معنی اردیبهشت - در سنندج، که به میمنت سفر پر برکت مقام معظم رهبری در اردیبهشت سال 1388، در روز سه شنبه 24 اردیبهشت در تالار اجتماعات سینما بهمن این شهر افتتاح و در 25 اردیبهشت در تالار تئاتر شهر مراسم اختتامیه آن برگزار شد، محمدرضا سرشار، به عنوان یکی از مفاخر ادبی کشور، مورد تجلیل قرار گرفت.
  در این مراسم که با حضور مهمانانی از کردستان عراق، پاکستان، نویسندگان و منتقدانی از داخل کشور، استاندار، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس حوزه هنری استان برگزار شد، با اهدای یک لوح و صنایع دستی استان سنندج، از نامبرده تجلیل به عمل آمد. در این مراسم، همچنین از سوی دکتر حسین جاف، استاد دانشگاه بغداد و نایب رئیس اتحادیه نویسندگان و شاعران عراق، از سرشار، برای شرکت در نشست سالانه این تشکل ادبی در آن کشور دعوت به عمل آمد.
  متن لوح اهدایی که به امضای مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان - به عنوان دبیر جشنواره - رسیده، به قرار ذیل است:
  « تکریم مفاخر فرهنگی - هنری زادگاهمان ایران اسلامی، تکریم بخشی از هویتمان است.
  فرهیخته ارجمند، استاد محمدرضا سرشار (رهگذر)
  داستان نویس، پژوهشگر و منتقد ادبی نامی کشور
  با درود و احترام؛ خرسندیم که در آغازین راه دهه نود خورشیدی و در نخستین گام از جشنواره بین المللی داستانی گولان، توفیق پاسداشت یکی از مفاخر و مشاهیر فرهنگی- هنری ایران اسلامی در سرزمین فرهنگ و هنر کردستان نصیب ما شد.
  روز چهارشنبه، بیست و پنجم اردیبهشت ماه 92 که معطر به شمیم عطر ولایت در سفر تاریخی شان به این استان فرهنگی می باشد، برای ما شاگردان تشنه¬ی دانش و تجربه¬ی استاد، هیچگاه از اذهان فراموش نخواهد شد. این افتخار بر تارک خاطرمان ماندگار خواهد شد که در کنار مردی با ویژگی تواضع، دانش و از همه مهمتر، از جنس مردمی سختکوش و فرهنگ پرور بودیم و به واکاوی بخشی از هویت اصیل خویش در قالب داستانها و پژوهشهای ادبی ایشان دست یافتیم.
  به رسم ادب و قدردانی از سالیان متمادی خدمت به جامعه فرهنگ و هنر توسط حضرتعالی، این لوح را تقدیم حضورتان می نمائیم.
  امید که با راهنمایی و نشر تجارب شما استاد ارجمند، نسل خودجوش و جوان ایران اسلامی بالاخص کردستان، به دور از مظاهر فرهنگی بیگانه، به آنچه غنای فرهنگی پیشینیان خویش می باشد، نائل گردند.»

آخرين نظرات خوانندگان

 • یه دوست: سلام.خسته نباشید سال پر باری را پشت سر گذاشتید. ان ادامه
 • مدیر: سلام علیکم و رحت الله و برکاته. متشکرم. لطف کردید. ادامه
 • پایگاه فرهنگی ادبی دل آباد: سلام و رحمت و رضوان خدا بر شما سایت شما ادامه
 • سید احمد میرزاده: با سلام مجدد به استاد بزرگوارم. 1.آیابازنشستگی تغییری در روند ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار «زندگی که گریخت» (مجموعه ای از داستانهای کوتاه جلال آل احمد، به انتخاب محمدرضا سرشار)
 • ا
  مجموعه داستان «زندگی که گریخت» (گزیده ای از داستانهای کوتاه جلال آل احمد، به انتخاب محمدرضا سرشار)، در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران چاپ و منتشر شد.
  داستانهای این مجموعه عبارت اند از: خانم نزهت الدوله، زندگی که گریخت، گناه، نزدیک مرزون آباد، دهن کجی، آرزوی قدرت، اختلاف حساب، دفترچه بیمه، عکاس با معرفت، دزد زده، جا پا، مسلول، زن زیادی، بچه مردم، وسواس، لاک صورتی، و الگمارک و المکوس.
  جلا آل احمد، در زندگی چهل و شش ساله خود، دورانهای فکری مختلفی را پشت سر گذاشت؛ و
  کتابها و نوشته های او، حاصل و دربردارنده اندیشه های او در این دورانهای فکری چندگانه است. به همین سبب و نیز اینکه او در حتی بهترین دورانهای فکری اش هم برخی حساسیتهای جامعه اسلامی فعلی را در طرح بعضی مسائل اخلاقی در نوشته هایش نداشت، نیز تفاوت سطح فنی داستانهای او، باعث می شود که نتوان همه آثار داستانی وی را به نوجوانان و جوانان متعهد کشور توصیه کرد. گزینش و انتشار داستانهای مجموعه «زندگی که گریخت» به قصد تهیه مجموعه ای نسبتا مطمئن برای این مقاطع سنی صورت گرفته است.
  این کتاب، در 328 صفحه قطع رقعی، با شمارگان 2000 نسخه، به بهای 8700 تومان، توسط نشر تکا - وابسته به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - انتشار یافته؛ و هم اکنون در غرفه این انتشاراتی، واقع در تالار شبستان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، قابل تهیه است.


کارنامه من در سال ۱۳۹۱ - قسمت سوم و آخر

۱.اجرای سی داستان برای برنامه کودک و نوجوان شبکه 5 سیما. (این اجراها در برنامه های بعد از ظهر این شبکه در ماه مبارک رمضان پخش شد.)
۲. اجرای سی داستان برای برنامه کودک و نوجوان شبکه 2 سیما، از کتاب «داستان راستان». (این برنامه ها در سحرهای ماه مبارک پخش شد.)
۳.اجرای چهارده بخش از کتاب «ماجراهای من و کتاب» - حواشی مقام معظم رهبری بر چهارده کتاب مربوط به دفاع مقدس؛ همراه با معرفی و شرح این کتابها- برای مؤسسه روایت فتح. (این برنامه ها قرار است در آینده از یکی از شبکه های نوتاسیس سیما پخش شود.)
۴.شرکت در ده جلسه «شورای سیاستگذاری شبکه 2 سیما».
5.شرکت در جلسات کمیته ارزشیابی شاعران و نویسندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عنوان عضو اصلی و ثابت. (از ابتدای تشکیل این جلسات در سال ۱۳۸۶، عضو این کمیته هستم.)
۶. انتصاب به عضویت در هیئت تجدید نظر تخلفات ناشران از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی. (در این سال، فقط دو جلسه آن تشکیل شد.)
۷.عضویت و سپس استعفا از هیئت علمی جایزه جلال آل احمد. (استعفا از این هیئت به علت تخلفات محرز دبیر این جشنواره از اساسنامه و آیین نامه مربوطه بود؛ که تفاصیل آنها را در یادداشتهایی - که در همین سایت قابل دسترسی است - آورده ام.)
8.عضویت در شورای داوری بخش داستان جایزه جلال آل احمد؛ به اتفاق دکتر بشیری و خانم تجار.
9.بنیانگذاری ماهنامه «اقلیم نقد» و انتشار هفت شماره از آن با همکاری دوستان منتقد.
10.گردآوری و ویرایش دو مجلد جدید از «داستانهای انقلاب»، برای چاپ در انتشارات سوره مهر. همچنین اقدام برای تجدید چاپ سه مجلد دیگر از این مجموعه توسط این انتشاراتی، پس از حدود پانزده سال وقفه. (با این ترتیب، تعداد مجلدات این مجموعه که توسط بنده آماده شده، به هفت عنوان رسید.
11.تهیه هشتمین مجلد از مجموعه «در باره ادبیات داستانی» با عنوان «انواع ادبیات کودک محور» برای کانون اندیشه جوان(وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی). تا کنون فقط سه عنوان از این مجموعه چاپ شده است.
12.افزودن بیش از یک سوم (صد صفحه) به کتاب «راز شهرت صادق هدایت»(از انتشارات کانون اندیشه جوان)؛ که قبلا - در اندازه پیشینش - پنج بار چاپ شده بود.
13.به پایان رساندن بقیه ده داستان از زندگی پیامبر (ص) برای کودکان. (این مجموعه ده مجلدی قرار است توسط انتشارات قدیانی منتشر شود.)
14.اداره جلسات هفتگی نقد داستان روزهای سه شنبه حوزه هنری تهران مرکز (جز ماه مبارک رمضان؛ که در این ایام تعطیل می شود). (این جلسات را از سال ۱۳۸۲ به طور پیوسته اداره می کنم.)
15. حضور در جلسات هیئت مدیره انجمن قلم ایران به صورت هر دو هفته یک بار، و رتق و فتق امور آن از راه دور به صورت تقریبا هر روزه.
16.انتخاب کتاب «ادبیات داستانی ایران پس از انقلاب اسلامی» من به عنوان کتاب تقدیری(!) فصل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ به رغم دو نمره بالای 90 داده شده توسط دو تن از اساتید عضو هیئت داوری این بخش به آن. (این انتخاب حکایتی دارد؛ که به بخشی از آن، در یادداشتهای روشنگرانه راجع به تخلفات جدی و محرز صورت گرفته در جایزه جلال آل احمد توسط دبیر آن اشاره کرده ام. در یک کلام: این کتاب هم ظاهرا خواب بعضی اهالی ادبیات لیبرال مسلک - از جمله آنهایی را که از قضا در داوریهای جشنواره های کتاب وزارت ارشاد نفوذ کرده اند - به شدت آشفت؛ و به تصور خود، با دادن نمره های غیرمتعارف پایین به آن، انتقام خود را از کتاب و نویسنده اش گرفتند.
16.انتخاب شدن کتاب «ادبیات داستانی ایران پس از انقلاب اسلامی» در «جشنواره قلم زرین» - انجمن قلم ایران - به عنوان اثر برگزیده بخش نقد و پژوهش. (داوران این بخش آقایان دکتر صابر امامی، دکتر محسن پرویز و خانم سهیلا عبدالحسینی بودند.)
17.بازنشستگی؛ با سی سال و سه ماه پرداخت حق بیمه در آخر آذرماه؛ و اجحاف علنی سازمان تامین اجتماعی به من .

4 نظر

با سلام مجدد به استاد بزرگوارم.
1.آیابازنشستگی تغییری در روند کاری شما ایجاد کرده است ؟آیا دیگر در هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عضو نیستید؟
2. سال ِ گذشته کتابهایی را هم که مطالعه کرده بودید همراه با اظهار نظر اجمالی در خصوص ِ آنها ذکر فرمودید.که در نوع ِخود بسیار جذاب بود.

سلام و رحمت و رضوان خدا بر شما
سایت شما در بخش پیوند های ارزشی پایگاه فرهنگی ادبی دل آباد لینک شد.
http://delabad.ir/page/links
یا زهرا

سلام.خسته نباشید سال پر باری را پشت سر گذاشتید.
ان شا الله این سال هم سال پر باری برای شما باشد.و ما جوانان نیز سال پر برکتی را پشت سر بگداریم.
جسارتا این مورد اول که در بالا فرمودید از شبکه ی ۵ پخش نمیشد؟!

ارسال نظر