آخرین خبر

 • • بیانیه هیئت داوران یازدهمین جشنواره کتاب سال « قلم زرین»
 • یکشنبه 16 تیرماه 92

  به نام خداوند لوح و قلم
  حقیقت نگار وجود و عدم
  خدایی که داننده ی رازهاست
  نخستین سرآغاز آغازهاست
  هنر و ادبیات ، زبان گویایی است که گفت و گو در باره آن نه تنها ملال آور نیست ، بلکه بسیاری از مباحث ملال آور و غیر مانوس نیز وقتی در قالب هنر عرصه می¬شود ، از چنان جذابیتی برخوردار می¬شود که حتی بی احساس ترین افراد را نیز به ابراز احساسات وامی دارد . در واقع تاثیر جادویی ادبیات بر افراد چنان عمیق و گسترده است که هیچ انسانی نمی¬تواند خود را از حیطه آن به دور نگاه دارد .
  ادبیات به عنوان عالی¬ترین شکل بیان احساس ، زبان جان و آیینه روح است . به عبارت دیگر ، ادبیات پلی است که برقراری ارتباط با انسانهای دیگر را به دلپذیرترین صورت آن ممکن می سازد . ما نیز به عنوان طلایه داران فرهنگ و تمدن اسلامی بر آن سر و سوداییم که با این زبان ، جهانیان را مخاطب خویش قرار دهیم و آنان را بر خوان ارزشهای انسانی و اسلامی فرا بخوانیم .
  برای تحقق این مهم ، و به منظور باروری و بالندگی ادبیات کهنسال فارسی که پیشینه ای هزاران ساله دارد ، باید خود را به سلاح دانش و بینش علمی و ادبی مجهز کنیم تا بتوانیم در عرصه¬های خلاقیت و نوآوری ، حرفی برای گفتن و متاعی برای عرصه کردن داشته باشیم .
  بدون تردید ، برای باروری و بالندگی شجره طیبه ادبیات انقلاب اسلامی که مشعلدار ارزشهای فطری و انسانی است ، باید در کنار تولید ادبی ، فرهنگ نقد و نقد نویسی را نیز نهادینه کنیم . بدین معنا که در حوزه « نقد » ، به اصول فنی و علمی نقد وفادار بمانیم ، و با سعه صدر علمی ، به داوری آثار ادبی بنشینیم .
  « انجمن قلم ایران » نیز، به عنوان نهادی برآمده از بطن انقلاب اسلامی ، با همین رویکرد ، به گزینش ، معرفی و تقدیر از آثار شایسته ی ادبی ، تکریم و تقدیر از مولفان و پدید آورندگان آثار برگزیده و معرفی آثار برتر به جامعه پرداخته است .
  با استمداد از ذات اقدس پروردگار و با بهره گیری از تجربه ارزنده ده دوره برگزاری جشنواره کتاب سال قلم زرین ، با همراهی و همدلی هیات مدیره محترم انجمن قلم ایران ، امسال شاهد برپایی یازدهمین دوره این جشنواره هستیم. که به خاطر این توفیق بزرگ، خدا را سپاسگزاریم .
  دبیرخانه یازدهمین جشنواره قلم زرین در اوایل دی ماه سال 91 با انتشار فراخوان ، فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد .
  در یازدهمین دوره ی جشنواره ، به منظور داوری آثار منتشره در سال 1391 در سه بخش نقد و پژوهش ادبی ، داستان و شعر ، از داوران ارجمند و صاحب تجربه زیر برای همکاری دعوت به عمل آمد :
  در بخش نقد و پژوهش ادبی :
  آقایان محمد رضا سرشار ، دکتر محسن پرویز و کامران پارسی نژاد ، به سر داوری آقای محمد رضا سرشار .
  در بخش داستان :
  آقای احمد شاکری و خانمها راضیه تجار و سهیلا عبدالحسینی ، به سر داوری آقای احمد شاکری .
  در بخش شعر :
  آقایان عباسعلی براتی پور ، عبدالرحیم سعیدی راد و رضا اسماعیلی ، به سر داوری رضا اسماعیلی .

  هیات داوران یازدهمین جشنواره ی قلم زرین ، ضمن ارج نهادن به تلاشهای متعهدانه وارزنده همه شاعران ، نویسندگان و پژوهشگران و منتقدان میهن اسلامی در مسیر پاسداری از اصالتهای فرهنگی ، کرامتهای انسانی ، و صیانت از گنجینه هزاران ساله ادب پارسی ، پس از بررسی ، مطالعه و نقد بیش از 600 عنوان مجموعه شعر ، 500 عنوان مجموعه داستان کوتاه و رمان ، و 200 عنوان پژوهش منتشره در سال 1391، با مطالعه دقیق و همه جانبه ، تبادل نظر و گفت و گو ، و وسواسی شایسته در خصوص یکایک آثار - طی چند مرحله داوری - آثاری چند را شایسته احراز عنوان آثار برتر دانستند. اما باید متذکر شد که این گزینشها هرگز به معنای نفی توانمندیها و قابلیتهای ادبی دیگر عزیزان نیست ، و به زعم ما و به دور از هر گونه اغراق ، تمامی آثار معرفی شده به عنوان نامزد دریافت جایزه قلم زرین در سه بخش پژوهش ، داستان و شعر ، آثاری فاخر ، قابل تامل و ارجمند می باشند .
  در خاتمه ، با آرزوی اینکه بتوانیم این حرکت خجسته فرهنگی را با تاییدات حضرت حق و به پشتوانه همراهی ، همدلی و همنفسی اصحاب فکر و فرهنگ، در سالهای آتی نیز استمرار و گسترش بیشتری ببخشیم ، به اغتنام فرصت، وظیفه خود می دانم به نمایندگی از هیات مدیره محترم انجمن قلم ایران ، از معاونت محترم فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مراکز و نهادهایی که با کمکهای خود، ما را در هر چه بهتر برگزار کردن این جشنواره یاری کردند؛ همچنین، ، مولفین و ناشرین و اصحاب مطبوعات و رسانه¬های خبری که با پوشش شایسته اخبار جشنواره ، از آغاز راه تا پایان همراه ما بودند، صمیمانه تشکر کرده ، توفیق و سربلندی همه این خوبان را در خدمت به فرهنگ و ادب میهن اسلامی ، از درگاه حضرت احدیت بخواهم .
  خدایا چنان کن سرانجام کار
  تو خشنود باشی و ما رستگار.
  با احترام
  رضا اسماعیلی
  دبیر یازدهمین جشنواره قلم زرین
  شنبه 15 تیر ماه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «اگر بابا بمیرد » سرشار به زبان اسپانیولی ترجمه می شود
 • به گزارش خبرگزاری فارس، فهیمه سمسار دبیر شورای ترجمه حوزه هنری با بیان این که کتاب «پایی که جا ماند» خاطرات سید ناصر حسینی پور توسط مریم اورنرو سوله در حال ترجمه به زبان اسپانیولی است، گفت: این کتاب به زودی و پس از انتخاب مترجم به زبان انگلیسی ترجمه می‌شود.

  وی ادامه داد: کتاب «اگر بابا بمیرد» نوشته محمدرضا سرشار نیز توسط نجمه شبیری به زبان اسپانیولی ترجمه می‌شود. «مهمان صخره‌ها» خاطرات خلبان محمد غلامحسینی دیگر کتاب انتشارات سوره مهر است که ترجمه آن به زبان انگلیسی و توسط محسن کریمی به اتمام رسیده و در مرحله ویراستاری است.

  سمسار تصریح کرد: مجموعه داستان طنز «عشق خامه‌ای» نوشته شهرام شفیعی نیز به زبان اسپانیولی در حال ترجمه است.

  شورای ترجمه حوزه هنری با مدیریت حمیدرضا شاه آبادی آثار منتشر شده توسط انتشارات سوره مهر را با کمک مترجمان متخصص و استادان دانشگاه به زبان‌های مختلف ترجمه می‌کند.


بیانیه هیئت داوران بخش پژوهش و نقد ادبی یازدهمین جشنواره قلم زرین

باسمه تعالی
خدا را شاکریم که یك بار ديگر اين فرصت فراهم آمد تا در گستره پژوهش و نقد ادبی در یازدهمین جشنواره ادبي قلم زرین باخدا همفكري ، دقت نظر و ريزبيني جمعي از داوران و صاحب¬نظران اين عرصه حاصل یک سال تلاش و جديت پژوهشگران و منتقدین عرصه ادبیات از سراسر كشور مورد سنجش و داوري قرار گيرد . در اين بخش - به سياق ساير جشنواره هاي پيشين - تعداد 200 اثری که در سال گذشته برای نخستین بار منتشر شده بودند در بدو كار به رويت سه داور این بخش رسيد و پس از بررسي آثار ياد شده و ريزشهای اوليه، نخست 65 اثر و در بررسی دقیق¬تر 14 عنوان کتاب به مرحله¬های بعدی راه يافتند. آنگاه كتابهاي راه يافته به مرحله نهايي بر اساس ميانگين نمرات سه داور - مندرج در برگه های مخصوص - مورد ارزيابي قرار گرفتند.
همه آثار راه يافته به مرحله نهايي به رغم داشتن نوآوري نسبی در موضوع ، رعايت قابل قبول فصل¬بندي و نثري در خور، آن¬چنان كه شايسته بود، در دايره معيار¬هايي چون جامعيت ، مانعيت ، بومی¬گرایی و بهره¬مندي از نظام بررسي وتحليل موشكافانه اصولي، حداقل معدل 85 از مجموع 100 امتياز را دريافت نكردند و در نتيجه حائز رتبه برتر شناخته نشدند. از مجموع آثار ياد شده تنها سه اثر از جنبه كاربردي ، روشمندي و ارائه آراء و انديشه¬هاي نسبتا بديع به عنوان نامزد دریافت جایزه قلم زرین به مرحله نهایی راه یافتند که در نهایت یک اثر به عنوان برترین اثر پژوهشی سال انتخاب گردید.سه نامزد بخش پژوهش و نقد ادبی عبارت بودند از:
1.سبک شناسی نوشته دکتر محمود فتوحی.
2.روایت شناسی داستان های مثنوی نوشته خانم سمیرا بامشکی.
3.رستاخیز کلمات نوشته دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی.
در پايان اشاره به اين نكته ضروري است كه کلیت توانمندي منتقدان، تحليلگران و پژوهشگران آثار ادبي کشور، يقينا فراتر از مجموعه آثاري است كه در یازدهمین جشنواره قلم زرين مورد سنجش قرار گرفتند. لذا اميد مي¬رود در آينده¬ای نه چندان دور شاهد ظهور ذهنيت هاي نوتر و بالطبع آثار قوام يافته¬تر با حفظ تمامي معیارهاي معتبر پژوهشی باشيم.
داوران: کامران پارسی نژاد - دکتر محسن پرویز - محمدرضا سرشار.
14 تیر 1392

ارسال نظر