آخرین خبر

 • • نقد 'سرشار' از رمان 'بایرامی
 • چهارشنبه 15 دیماه 89

  محمدرضا سرشار عصر روز گذشته (سه‌شنبه، 14 دی‌ماه) در جلسه ی نقد حوزه‌ی هنری به نقد رمان «مردگان باغ سبز» محمدرضا بایرامی پرداخت و گفت: با خواندن این اثر از بایرامی مأیوس شدم.

  به گزارش مشرق به نقل از ایسنا، این نویسنده و منتقد با اشاره به توجه به بیش از اندازه‌ی محمدرضا بایرامی به فرم در نگارش «مردگان باغ سبز» گفت: این رمان قصه‌ی درخوری برای تبدیل شدن به یک رمان را ندارد و برای رمان شدن با فرم بازی کرده است. بایرامی در این رمان از نظر فرم به تفننی نوجوانانه دست زده است که ، باعث شده تا این کتاب به اثری بسیار بدخوان تبدیل شود.

  او به اولین جمله‌ی خود هنگام خواندن این کتاب اشاره کرد و گفت: من بعد از خواندن این رمان در ابتدایش نوشتم: «چرا خواندن آثار نویسندگان این نسل به سبب نداشتن کشش و جذابیت کافی این‌قدر سخت است؟»

  او همچنین افزود: بایرامی کسی نیست که داستان‌نویسی بلد نباشد. او از زمانی که دانش‌آموز دبیرستان بود، با من مکاتبه داشت و برخی آثارش را پیش از چاپ به من می‌داد؛ اما ظاهرا مطالعات ناقص درباره‌ی فرم‌گرایی و میل به متفاوت بودن، اثر او را به این‌جا کشانده است.

  سرشار با اشاره به آثار محمود دولت‌آبادی و احمد محمود گفت: همین روند باعث می‌شود تا دولت‌آبادی بعد از آن همه کار، «سلوک» را بنویسد و احمد محمود نیز در «درخت انجیر معابد» می‌خواهد رئالیسم جادویی را تجربه کند. وقتی انسان پایه‌های اصول زیباشناسی‌اش محکم نباشد، چنین می‌شود. این در حالی است که بایرامی خیلی زود به این‌جا رسیده است؛ اگر دیگران بعد از 50 سال به این نقطه می‌رسند.

  او با اشاره به قصه‌ی این رمان گفت: این کار قصه‌ای ندارد که بتواند به اثری 400صفحه‌یی تبدیل شود. این کار در واقع یک داستان کوتاه بلند است که برخی شخصیت‌ها فقط برای چاق کردن داستان در آن آمده‌اند.

  این نویسنده با اشاره به نحوه روایت در این داستان گفت: باید یک ضرورت در داستان ایجاب کند تا روایت به این صورت منقطع باشد؛ در حالی‌که در این داستان توجیهی قابل قبول برای استفاده از این شیوه‌ی روایت وجود ندارد.
  او با اشاره به سبک بایرامی در این رمان گفت: مکتب این اثر در واقع رئالیسمی است که رگه‌هایی از رئالیسم جادویی دارد.

  سرشار با اشاره به حضور روحی که در این اثر ظاهر می‌شود، گفت: حضور روح در این اثر به این شکل جایگاهی ندارد و نمی‌شود توجیهی برای آن یافت.
  او همچنین افزود: در قسمت‌هایی از این مجموعه نویسنده حرف‌های کلی می‌زند و افاضه هایی می‌کند. ما این توصیف نویسنده است، نویسنده انشا می‌نویسد اما اثر نظر او را پشتیبانی نمی‌کند.

  او در ادامه با اشاره به دوبستره بودن این داستان گفت: چه توجیهی وجود دارد داستانی را که در 15 سال پیش می‌گذرد و داستانی را که در 15 سال بعد می‌گذرد، به صورت یک فصل در میان بیاورد. ضرورتی باید در داستان ایجاب کند که این‌گونه روایت شود؛ در حالی‌که توجیهی وجود ندارد.

  این منتقد به آوردن احتمالات متعدد در قسمتی از رمان اشاره و عنوان کرد: رضا امیرخانی در رمان «من او» پیش‌تر این کار را کرده بود که شاید برای عده‌ای شوخی بامزه‌ای بود. اما وقتی بایرامی این کار را انجام می‌دهد، کاری تکراری و بی‌منطق است .

  سرشار با اشاره به جابه‌جا بودن بعضی فصل‌های این کتاب گفت: بایرامی با جابه‌جا کردن فصل‌ها خواسته کار متفاوتی انجام دهد؛ در حالی‌که کاری نکرده است. جابه‌جایی بی توجیه فصل‌ها هنر داستان‌نویسی نیست؛ کار ریاضی وار در جهت تولید معماست،این گونه بازی‌های فرمی از نویسندگانی صادر می‌شود که حرفی برای گفتن ندارند و از نظر جاذبه های واقعی داستانی آن‌قدر داستان‌شان فقیر است که به صورت معمول و سرراست کسی حاضر نیست آن را بخواند. این شیوه‌هایی است که در ضد رمان و برخی داستانهای پست مدرن هم استفاده می‌شود.

  این نویسنده در جواب یکی از شرکت‌کنندگان در نشست مبنی بر توصیف‌های بسیار خوب این رمان گفت: این کار توصیف‌های خوبی دارد؛ اما اگر نویسنده در این سن نتواند توصیف کند که کاری انجام نداده است.

  او با اعتقاد به وجود اطناب بیش از اندازه در این اثر، گفت: دو فصل از زبان یکی از شخصیت‌ها به این می‌پردازد که چگونه سیب‌زمینی را در آتش می‌گذارند و کباب می کنند.

  او همچنین ساختار رمان «باغ سبز مردگان» راساختار روایی خواند و گفت: در این رمان حرف حرف می‌آورد و در جاهایی هم نویسنده مانند داستان‌های قرن 19 جریان داستان را متوقف می‌کند تا توصیف کند و توضیح بدهد. ضمن آنکه تعمدا و بدون بردن هیچ بهره زیبایی شناختی، حضور خود را اعلام کند؛ حضوری که مخل است.

  او با اشاره به این‌که شخصیت‌های این اثر تشخص کلامی ندارند، گفت: تکیه‌کلام‌هایی در این رمان وجود دارد که هم تکیه‌کلام خود نویسنده است و هم تکیه‌کلام شخصیت روستایی یا بالاش . همه مثل هم حرف می‌زنند و همه مثل نویسنده حرف می‌زنند؛ در حالی‌که تشخص کلامی یکی از اصول رئالیسم است. شخصیت 17ساله با سواد پنجم ابتدایی، در جایی به شیوه‌ی همینگوی و در جاهایی مثل محمود گلا‌بدره‌ای یا خود بایرامی
  توصیف می کند.

  او در ادامه به آوردن کلمات هم‌قافیه و تاش برای ایجاد سجع در کلام در کارهای گلابدره‌ای اشاره کرد و گفت:این کار گلابدره‌ای، از نظر منطق داستانی کار بی‌خودی است. بایرامی هم در جاهایی از اثرش همین کار را - البته به صورت متعدل‌تری - انجام داده است.

  سرشار این اثر را دارای تعلیق کاذب خواند و گفت: نویسنده در این رمان برخی از اطلاعاتی را که باید در ابتدا می‌داده، نداده است و آن‌ها را در انتهای داستان آورده . که این از نظر ادبی غیر اخلاقی است.

  او با اشاره به زبان داستان گفت: زبان داستان بسیار پراشکال است و چیزی بالغ بر 60 مورد لغزش‌های نگارش در این اثر وجود دارد. همچنان که برای مثال، نویسنده در جایی می‌گوید: «او مثل شتری که به نعلبندش نگاه کند، نگاه کرد.» در حالی‌که شتر سم ندارد که نعل داشته باشد . یا فرد روستایی در این اثر به مدفوع اسب و خر می‌گوید «پشکل». در این کار ، در جاهایی، از حروف اضافه به شیوه‌ی ترکی در زبان فارسی استفاده شده است که با ویراستاری می‌توانست برطرف شود.

  سرشار در پایان گفت: بهتر است این کار را به عنوان عبرتی در داستان‌نویسی بخوانیم.
  [ادامه این نشست به سه شنبه آینده موکول شد.].

آخرين تصاوير

 • 16676.jpg
 • ResizeofzohreAshoora.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • 1_890917_M200.jpg
 • 2_890917_M200.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • mohsen-parviz.jpg
 • dastan-yek-ensan.jpg
 • morteza-avini.jpg
 • mahdi-azar-yazdi0.jpg

آخرین کتاب

 • • "دوستی پردردسر" محمد رضا سرشار منتشر شد

 • 21 دى 1389، ساعت 14:38

  «دوستي پردردسر»؛مجموعه‌ داستان‌ نوجوان،نوشته آنتون چخوف و دیگران به انتخاب،ویراسته و گردانیده محمدرضا سرشار توسط سوره مهر منتشر شد.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، اين كتاب كه 10 داستان از نويسندگان مختلف را شامل مي‌شود، مشتمل بر داستان‌هايي از نويسندگان مختلف است كه بخشي از آنها پيشتر توسط نويسندگان روسي به زبان فارسي ترجمه شده‌اند و سرشار نسبت به بازنويسي آنها اقدام كرده است.

  داستان «خروس» و «شامگاهان در راه» از فاضل اسکندر ،«کیسه توتون مادربزرگ» از اکرم ایلیسلی،«مهمان شبانه» و «چطور خان را ورشکست کردم» از غفور غلام،«مهمانی در روستا» نوشته حسین فخری،«کرکس» نوشته لطیف محمود اف،«آن سوی که باد می وزید» نوشته و.کراپیوین،«پسر بچه ها» نوشته آنتون چخوف و «دوستی پردردسر» نوشته واسیل وتیکا این ده داستان را شامل می شوند.

  «هستم اگر می روم »، « شهری که مردمان آن با زانو راه می روند »، « آنجا که خانه ام نیست » ، « اصیل آباد » ، « اگر بابا بمیرد »، « غیر از خدا هیچکس نبود »، « جایزه » و « سفر به جنوب » عنوان برخی از کتاب های سرشار است که در قالب طرح تجمیع آثار این نویسنده توسط سوره مهر منتشر شده است.

  کتاب «دوستی پردردسر» تولید مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است که در 143 صفحه،قطع وزیری کوتاه و در تیراژ 2 هزار و 500 نسخه و با قیمت 2 هزار و 400 تومان توسط سوره مهر منتشر شده است.

شجاعی در گفتگو با مهر: تعیین دبیر جایزه کتاب سال امروز به سرانجام می‌رسد

به گفته مدیرعامل موسسه خانه کتاب مسئله تعیین دبیر جایزه های کتاب سال، پروین اعتصامی و جلال آل‌احمد امروز سوم مهرماه از سوی معاونت فرهنگی ارشاد به سرانجام می‌رسد.

علی شجاعی صائین در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه مساله تعیین دبیر جایزه های ادبی کتاب سال، جلال آل‌احمد و پروین اعتصامی در اولویت کاری معاونت فرهنگی وزارت ارشاد است گفت: تا آنجایی که من از معاونت فرهنگی پیگیر این مساله هستیم قرار است امروز شنبه سوم مهرماه این مسئله به سرانجام برسد.
وی ادامه داد: تعیین دبیر برای این جایزه‌ها در حوزه اختیارات معاونت فرهنگی است و موسسه خانه کتاب به عنوان کارگزار، کارهای جشنواره را پیگیری می‌کند البته این به عنوان سلب مسئولیت یا قطع ارتباط ما با معاونت فرهنگی نیست بلکه همواره تعامل و مشورت وجود داشته است و حتی ما نیز پیشنهادهایی برای دبیری جوایز داشته‌ایم که مورد بررسی قرار گرفته است و دوستان در معاونت فرهنگی هم درباره گزینه‌های خود از ما نظرخواهی می‌کنند.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب با تاکید بر اینکه معاونت فرهنگی تعیین دبیر برای این جایزه‌ها را در اولویت کاری خود دارد و در این زمینه هم اطلاع‌رسانی می،کند، گفت: پس از استعفای محمدرضا سرشار روند کار به این شکل بود که ابتدا رایزنی‌هایی برای بازگشت وی انجام گرفت و پس از اینکه به قطعیت رسیدیم که حضور سرشار میسر نخواهد بود گزینه‌های جایگزین مطرح شد که از بین آنها با چند نفر رایزنی‌هایی شده و در نهایت تا فردا دبیر جایزه‌های کتاب سال، پروین اعتصامی و جلال آل احمد معرفی خواهد شد.

شجاعی صائین افزود: مسئله استعفای محمدرضا سرشار با جابجایی معاون فرهنگی مقارن شد که خود این جابجایی در به درازا کشیده شدن مساله دخیل بود و اگر این دو موضوع با همدیگر همزمان نشده بود قطعاً مساله با سرعت بیشتری به نتیجه می‌رسید.

وی در پاسخ به این پرسش که "اگر دبیر جوایز مذکور در زمان وعده داده شده تعیین شوند، عقب‌افتادگی از زمانبندی جوایز چگونه جبران خواهد شد؟" بیان کرد: جوایز کتاب سال و پروین اعتصامی از جدول زمانی‌شان عقب نیستند. کتاب سال از اواخر مهر وارد مرحله داوری می‌شود و از اوایل آذرماه هم داوری پروین باید آغاز شود که ما به این زمانبندی می‌رسیم. دغدغه ما درباره جایزه جلال است که طبق جدول زمانی می‌بایست داوری آن از 15 شهریور شروع می‌شد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در پایان گفت: البته دبیرخانه جایزه جلال اقدامات اولیه را انجام داده و آثار گردآوری و دسته‌بندی شده و در اولین فرصت با تعیین دبیر از سوی دبیرخانه داوران پیشنهادی به هیئت علمی معرفی خواهند شد. ما نیز از داوران درخواست خواهیم کرد که جلسات خود را بیشتر و فشرده‌تر برگزار کنند تا این تاخیر جبران شود

ارسال نظر