آخرین خبر

 • • تقدیر از بازیگران و عوامل فیلم "گلوگاه شیطان" در مراسم نمایش اختصاصی این فیلم برای اعضای انجمن قلم ایران
 • جمعه 30 دیماه 90

  بعد از ظهر روز چهارشنبه 28/10/90، در محل سینما فلسطین، فیلم سینمایی "گلوگاه شیطان"، با حضور چند تن از بازیگران(از جمله امین زندگانی، محمد حاتمی، علیرام نورانی، علیرضا کمالی) و دیگر عوامل این فیلم - از جمله شرفی کیا:تهیه کننده ـ به نمایش درآمد.
  در ابتدای این مراسم، درمنش - کارگردان و طراح و مسئول طرح نمایش فیلمهای سینمایی مخاطب خاص(مضمونگرا) - در باره این طرح توضیح کوتاهی داد. سپس محمدرضا سرشار - رئیس هیات مدیره انجمن قلم ایران - به نمایندگی از این انجمن، ضمن گفتن خیرمقدم به حاضران و دست اندرکاران این فیلم، اظهار داشت:در زمانه ای که برای هنرمندان، کارگردانان و تهیه کنندگان، انواع وسوسه ها برای تهیه و مشارکت در ساخت فیلمهای پرفروش - به هر قیمت ممکن - وجود دارد، باید از کسانی که در این عرصه همچنان بر ارزشها پامی فشارند و هنر و استعدادهای خود را در این راه به کار می گیرند تشکر کرد.
  وی همچنین افزود: اعضای انجمن قلم ایران که به تماشای این فیلم آمده اند، شاعران، نویسندگان، مترجمان و دیگر اهالی قلم و اندیشه اند، که هر یک مخاطبان قابل توجهی در جامعه فرهنگی کشور دارند؛ و اصطلاحا جزء گروههای "مرجع" در این عرصه محسوب می شوند.
  سپس میرعلایی - رئیس بنیاد فارابی؛ به عنوان سازمان تهیه کننده فیلم - بر صحنه رفت و او نیز طی صحبت کوتاهی، از دست اندرکاران فیلم ارزشی "گلوگاه شیطان" تشکر کرد.
  در پایان، سرشار، میرعلایی ودرمنش، با اهدای هدایای تهیه شده از سوی بنیادفارابی به هنرپیشگان، کارگردان، تهیه کننده، فیلمبردار، صدابردار و ...، تقدیر به عمل آوردند.گفتنی است: هدیه حمید بهمنی - کارگردان فیلم - به علت سفر به لبنان برای تهیه مقدمات فیلم جدیدش - که آن هم در گونه دفاع مقدس است ـ در این مراسم حضور نداشت. که هدیه مربوط به او، به همسرش داده شد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • "بررسی تطبیقی حقوق مطبوعات در ایران و آمریکا" از محمد سرشار منتشر می شود
 • خبرگزاری فارس: دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها به زودی کتاب «حقوق مطبوعات در جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا» را منتشر می‌کند.

  خبرگزاری فارس: بررسی تطبیقی حقوق مطبوعات در ایران و آمریکا منتشر می‌شود

  محمد سرشار، پژوهشگر در گفتگو با خبرگزاری فارس اعلام کرد: این کتاب به بررسی تطبیقی وضعیت حقوقی مطبوعات در دو کشور ایران و آمریکا پرداخته است و تلاش می‌کند با بررسی همه‌جانبه این رسانه، وضعیت مطلوب مطبوعات در جمهوری اسلامی ایران را پیشنهاد کند.

  سرشار افزود: در این مطالعه تطبیقی، آزادی‌های نشریات، امتیازات آنها، محدویت‌های مطبوعات، جرایم مطبوعاتی، کیفرهای مطبوعات و نظام دادرسی به جرایم نشریات، مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند.
  وی اضافه کرد: در این کتاب برای نخستین بار، پانزده محدودیت قانونی آزادی بیان در حقوق آمریکا به مخاطبان فارسی‌زبان معرفی شده است. در واقع می‌توان گفت که مطالعه حقوق ایالات متحده آمریکا در حوزه نشریات، در کشور ما کم‌سابقه بوده است.

  سرشار اظهار داشت: کشور آمریکا در حوزه رسانه‌های مدرن، پیشتاز دنیای غرب است و مطالعه این کشور به ما کمک می‌کند تا با استفاده از این تجربیات و البته براساس الگوی اسلامی ـ ایرانی، راه‌های میانبری را برای پیشرفت رسانه‌ها در جمهوری اسلامی ایران طراحی و اجرا کنیم. این وظیفه پژوهشگران ایرانی است که با نگاه انتقادی غرب‌شناسانه، نقاط قوت و ضعف آنان را شناسایی کنند و به تسریع در حرکت تمدنی نظام جمهوری اسلامی، کمک نمایند.

  او گفت: در کتاب حقوق مطبوعات در ایران و آمریکا، پیشینه تاریخی نشریات در این دو کشور مورد بررسی قرار گرفته و برمبنای فقه اسلامی، قانون اساسی و اندیشه‌های رهبران جمهوری اسلامی ایران، تلاش شده وضعیت مطلوب مطبوعات در جمهوری اسلامی ایران ترسیم گردد.
  کتاب «حقوق مطبوعات در جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا» در 314 صفحه و شمارگان 2000 جلد، توسط انتشارات دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها در بهمن ماه منتشر خواهد شد.

  محمد سرشار کارشناس ارشد حقوق و دانشجوی ترم آخر دکتری مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی است.


مراسم تجلیل از «محمدرضا سرشار»/ عربلو: مسائل شخصی، جناحی و سیاسی در قلم سرشار وجود ندارد

به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب باشگاه خبری فارس «توانا» مراسم تجلیل از محمدرضا سرشار نویسنده و منتقد ادبی امروز با حضور محسن مؤمنی(رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی)، محمد میرکیانی، محمدعلی گودینی، احمد شاکری، احمد عربلو ، جهانگیر خسروشاهی، دکتر سیدحبیب الله لزگی، مریم شریف رضویان و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

* بزودی کارگاه داستان‌نویسی با حضور احمد شاکری برپا می‌شود

در ابتدای این مراسم گریبانی یکی از اعضای انجمن ادبی امین، بیان داشت: محمدرضا سرشار در فتنه 88 با سلاح قلم در عرصه نرم با تمام توان جنگید و در حوادث سخت سکوت نکرد.
وی با بیان اینکه محمدرضا سرشار همواره پشتیبان ولایت بوده است، اضافه کرد: انجمن ادبی امین وابسته به بسیج دانشجویی در نیمه سال 89 و به تأکید مقام معظم رهبری و با هدف نقش مفاهیم هنر و شکوفایی نویسندگان جوان برپا شد.
گریبانی ادامه داد: این انجمن طی هفته برنامه‌های گوناگونی را برپا می‌کند که از جمله آن می‌توان به کارگاه شعر در روزهای سه‌شنبه توسط استاد فیروزی و به زودی برپایی کارگاه داستان نویسی توسط احمد شاکری یکی از نویسندگان برجسته کشور اشاره کرد.

* عربلو : مسائل شخصی، جناحی و سیاسی در قلم محمدرضا سرشار وجود ندارد

در ادامه این مراسم احمد عربلو نویسنده درباره شخصیت سرشار و آثار وی، اظهار داشت: محمدرضا سرشار به گردن همه ما حق دارد چرا که این نویسنده در ایجاد مطالعه در ما نقش بسیاری داشته است.
وی اضافه کرد: محمدرضا سرشار را با مطالعه داستان می‌شناسیم تأثیرگذاری او در ایران و ادبیات داستانی تأثیرگذاری عمیق بوده است.
عربلو با بیان اینکه یکی از نکات بارز محمدرضا سرشار ثابت قدمی او بوده است، ادامه داد: آثار این نویسنده هیچ‌گاه با مسائل شخصی، جناحی و سیاسی آمیخته نشده است و به نوعی این گونه مسائل در قلم‌های این نویسنده وارد نشده و همیشه ثابت قلم بودند.

* میرکیانی: ایجاد اعتماد به نفس در مخاطب با مطالعه آثار محمدرضا سرشار

در ادامه این مراسم میرکیانی، مشاور فرهنگی مدیر شبکه 2، بیان داشت: هنرمندان، نویسنده و نویسندگان هنرمند با کلمات زندگی می‌کنند چرا که آنها محیط پیرامون خود را مشاهده و احساسات خود را بیان می‌کند.
وی اضافه کرد: نویسندگان لحظه لحظه زندگی را با کلمات سپری می‌کنند که در حقیقت دشواری‌‌ها و تلخی‌های زندگی را احساس و با کلمات آن را بیان می‌کنند و با این ویژگی است که زندگی، هستی و معرفت انسان را تسخیر می‌کند اما گاهی همین امر در چشم نویسندگان ناتوان می‌آید.
وی افزود: در این راستا باید برخی از نویسندگان زمانی که می‌خواهند شکوه بزرگی را به نمایش بگذارند کلمات آنها ناتوان خواهند شد، همچنین شکوه، عظمت روح و روان محمدرضا سرشار در کلمات و در بیان بنده نمی‌گنجد چرا که این نویسنده در یادادن بخل و تکبر ندارد.
مشاور فرهنگی مدیر شبکه 2 سیما گفت: بارها این واژه را که «من نمی‌دانستم» را از زبان محمدرضا سرشار شنیده‌ام که گفتن این کلمات برای برخی از افراد بسیار دشوار است.
وی اضافه کرد: آثار محمدرضا سرشار به گونه‌ای است که مخاطب پس از مطالعه آن تحولی در او رخ می‌دهد و به نوعی اعتماد به نفس پیدا می‌کند.

ارسال نظر