آخرین خبر

 • • سومین شماره ماهنامه "اقلیم نقد" منتشر شد
 • جمعه 12 آبانماه 91

     سومین شماره ماهنامه اقلیم نقد - ویژه آبانماه 91 - منتشر شد. این نشریه تخصصی که نخستین شماره آن در شهریورماه سال جاری انتشار یافت، به مدیرمسئولی و سردبیری محمدرضا سرشار و زیر نظر هیئت تحریریه‌ای شامل رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی پور، راضیه تجار، دکتر محسن پرویز، کامران پارسی نژاد شیرازی، پدرام پاک آیین اداره می‌شود.

     اقلیم نقد، شامل دو بخش نقد داستان و نقد شعر است؛ و دبیری دو بخش مذکور را به ترتیب سرشار و اسماعیلی برعهده دارند. کتابهای داستانی که در این شماره مورد نقد قرار گرفته‌اند عبارت‌اند از: دکامرون(بوکاچیو)؛ شوهر عزیز من(فریبا کلهر)؛ از راه تا راز(دکتر یحیی یثربی)؛ خلوت مدیر(علی اکبروالایی)؛ قسمت دوم(سیدهاشم حسینی)؛ قیدار(رضا امیرخانی)؛ دیلمزاد(محمد رودگر)؛ گرگها از برف نمی ترسند(محمدرضا بایرامی)؛ جایزه(محمدرضا سرشار).

     کتابهای شعر مورد نقد قرار گرفته عبارت اند از: حق السکوت(محمدمهدی سیار)؛ او نویسی(جلیل صفربیگی)؛ بی‌خبری‌ها(میلادعرفانپور)؛ این شعرها ادامه باران است(اسماعیل محمدپور). همچنین: نقد اشعار آیینی محمدحسین بهجتی(شفق)؛ نقد اشعار فاضل نظری؛ تاملی در چگونگی نزدیکی به مفهوم انقلاب اسلامی در شعر؛ جامعه شعر یا شعر جامعه.

     منتقدان بخش داستان سومین شماره اقلیم نقد، به ترتیب شهریار زرشناس، منیژه جانقلی، مهدیه ارطایفه، محبوبه جان نثاری، مریم مقانی، زینب گودینی، محبوبه یزدانی، علیرضا عیوضی، مجید محبوبی و غلامرضا گراوندی هستند. همچنین، نویسندگان مطالب بخش نقد شعر به قرار ذیل اند: سید مهدی طباطبایی، بهروز سپیدنامه، علی داوودی، کاظم رستمی، سید حسن مبارز، میر شمس الدین فلاح هاشمی، کاظم رستمی و مهدی مظفری ساوجی.

     سومین شماره ماهنامه اقلیم نقد در 196 صفحه قطع وزیری کوتاه، به قیمت 3000 تومان منتشر شده، و از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 358 - ت. 88214440 قابل دریافت است.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


داستان جالب دو برادر پس از مرگ(در باره "دره گل سرخ"؛ نوشته آسترید لیندگرن)

داستان جالب دو برادر پس از مرگ در دره گل سرخ

کتاب - کارل پسر بچه 10 ساله و ضعیفی است که قادر نیست که از رختخواب خارج شود. او برادر 13 ساله شجاع و زیبایی به نام یوناتان دارد. کارل که متوجه مریضی وحشتناک خود هست از یوناتان درباره مرگ می‌پرسد و یوناتان می‌گوید بعد از مرگ، آنها به نانگیلیا خواهند رفت.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «دره گل سرخ» نوشته آسترید لیندگرن با ترجمه دکتر عزیزالله قوطاسلو و ویراستاری محمدرضا سرشار در 299 صفحه با قیمت  5500 تومان از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شد. رمان «دره گل سرخ»؛ مشهورترین اثر این نویسنده سوئدی آسترید لیندگرن درباره زندگی پس از مرگ است.

رمان «دره گل سرخ» درباره دو برادر به نام‌های یوناتان و کارل شیردل است. کارل پسر بچه 10 ساله و ضعیفی است که قادر نیست از رختخواب خارج شود. او برادر 13 ساله شجاع و زیبایی به نام یوناتان دارد. کارل که متوجه مریضی وحشتناک خود هست از یوناتان درباره مرگ می‌پرسد و یوناتان می‌گوید بعد از مرگ، آنها به نانگیلیا خواهند رفت. بعد از مدتی یوناتان در آتش سوزی و کارل در اثر مریضی جان خود را از دست می دهند و در دره آلبالو در نانگیلیا با یکدیگر ملاقات می کنند. در این سرزمین لباس ها و نحوه زندگی مردم مثل قرون وسطی است. یوناتان و کارل تصمیم دارند به مردم دره گل سرخ کمک کنند تا از دست تنگیل و اژدهای او کاتلا رهایی یابند و ماجراهای آنها در این سرزمین افسانه ای شروع می شود. نبرد نیکی و بدی....

 

این رمان آکنده از مفاهیمی همچون عشق، محبت، شجاعت، مبارزه با پلیدی‌ها است و نویسنده با خلاقیت اعجاب انگیز و پر احساس دنیای پس از مرگ را برای نوجوانان بیان کرده است.

 

پیش از این، سریالی با اقتباس از همین رمان ساخته و در ایران هم از تلویزیون پخش شده است.

 

لیندگرن در سال 2002 درگذشت و بعد از مرگش، دولت سوئد برای گرامی‌داشت خاطره او «جایزه یادبود آسترید لیندگرن» را بنیاد نهاد. این جایزه، که مبلغ آن بالغ بر 5 میلیون کرون سوئد است، بزرگ‌ترین جایزه نقدی جهان در رابطه با ادبیات کودک و نوجوان به حساب می‌آید.

ساکنان پایتخت برای تهیه این کتاب‌‌‌ کافیست با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند.

ارسال نظر