آخرین خبر

 • • تالیف کتاب نقد آثار برگزیده پنج دوره قبل جایزه ادبی یوسف توسط سرشار
 • یکشنبه 22 دیماه 92

  برپایی اختتامیه ششمین جشنواره ادبی «یوسف» در هفته پایانی بهمن


  خبرگزاری فارس: برپایی اختتامیه ششمین جشنواره ادبی «یوسف» در هفته پایانی بهمن

  رحیم مخدومی، دبیر علمی ششمین جشنواره ادبی یوسف در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، بیان داشت: اختتامیه این جشنواره هفته پایانی بهمن سال جاری برگزار می‌شود.

  وی با بیان اینکه مرحله اول داوری آثار به اتمام رسیده است، اضافه کرد: سر داور آثار چاپی ششمین جشنواره ادبی یوسف «خسرو باباخانی» و سرداور بخش آثار ارسالی «عباس جعفری مقدم» است که تاکنون مرحله نخست داوری را پیش برده‌اند و ریزش‌های اولیه نیز صورت گرفته است.

  مخدومی ادامه داد: مرحله دوم داوری ششمین جشنواره ادبی یوسف آغاز شده است که در این راستا نیز باید گفت که «محمدرضا سرشار» مسئولیت تألیف یک کتاب نقد را از آثار برگزیده پنج دوره گذشته را برعهده دارد و به اتفاق تیمی این آثار را نقد کرده است و اکنون این کتاب در مرحله صفحه‌آرایی و مقدمه چاپ قرار دارد، که پس از چاپ در مراسم اختتامیه رونمایی می‌شود اما هنوز عنوان آن مشخص نشده است.

  بر اساس این گزارش، جایزه ادبی یوسف با همت جمعی از فعالان ادبیات کشور و با محوریت مرحوم امیرحسین فردی پایه‌گذاری شد و محل بروز و معرفی چهره‌های جوان و مستعد بسیاری در عرصه قصه‌نویسی دفاع مقدس قرار گرفت.

  شهید «یوسف ملک‌شامران» که این جشنواره به نام او است، یکی از برادران بسیجی نویسنده بود که جدای از عرصه دفاع مقدس دستی هم به قلم داشت و در عملیات الی بیت‌المقدس به شهادت رسید و این جشنواره نیز به دلیل تجلیل از او به نام این شهید نامگذاری شده است.


آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «پایی که جا ماند» و «اگر بابا بمیرد» به سراغ اسپانیولی‌ها رفت
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۴

  مدیر دفتر ترجمه حوزه هنری از اتمام ترجمه تعدادی از آثار دفاع مقدس از جمله «پایی که جاماند» به زبان اسپانیولی و توزیع آن در کشورهای اسپانیولی‌زبان در آینده نزدیک خبر داد.
  به گزارش جهان، فهیمه محمدسمسار، مسئول دفتر ترجمه حوزه هنری، در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اتمام ترجمه برخی از آثار دفاع مقدس به زبان اسپانیولی، گفت: از جمله کارهایی که اخیراً توسط دفتر ترجمه پیگیری و به انجام رسیده، ارائه ترجمه اسپانیولی از دو اثر با موضوع دفاع مقدس با عناوین «پایی که جاماند» نوشته سیدناصر حسینی‌پور و «اگر بابا بمیرد» نوشته محمدرضا سرشار است.

  وی ادامه داد: ترجمه خاطرات سیدناصر حسینی‌پور توسط مریم اورنرو سوله، از مترجمان ادبیات آمریکای لاتین، چندی پیش از سوی دفتر ترجمه آغاز شده و به تازگی به اتمام رسیده است. علاوه بر این، «اگر بابا بمیرد» نیز توسط نجمه شبیری به اسپانیولی برگردانده شده و قرار است با همکاری یک ناشر اسپانیایی در این کشور ترجمه و توزیع شود.

  وی بر پیگیری دفتر ترجمه حوزه هنری بر ترجمه آثار فاخر دفاع مقدس به دیگر زبان‌ها به منظور انتقال ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب و نشان دادن مظلومیت مردم ایران در طی جنگ هشت ساله تأکید و عنوان کرد: پیش از این نیز آثار متعددی از سوی این دفتر به زبان‌های عربی، انگلیسی، ترکی استانبولی و اسپانیولی برگردانده شده است که از جمله این منابع می‌توان به کتاب پرمخاطب «دا» اشاره کرد. این اثر و دیگر آثاری که از سوی دفتر ترجمه برگردانده شده‌اند، با همکاری و مشارکت نویسنده، راوی و مترجم انجام شده است.

  مسئول دفتر ترجمه حوزه هنری ادامه داد: روال کار در ترجمه آثار سوره مهر بر این است که ابتدا مترجم با راوی و نویسنده ارتباط برقرار می‌کند و بعد از رفع ابهامات کار ترجمه آغاز خواهد شد که از این نمونه می‌توان به برپایی نشستی با همین محوریت بعد از انتشار کتاب «دا» با حضور راوی و مترجم اشاره کرد. به همین منظور نشستی با همین محوریت با راوی و مترجم «پایی که جاماند» نیز برگزار خواهد شد.

  سمسار در ادامه به ترجمه «پایی که جاماند» به زبان اسپانیولی اشاره کرد و با بیان اینکه این اثر یکی از پرفروش‌های سوره مهر است، یادآور شد: هنوز مشخص نیست که ترجمه این کتاب در ایران یا در اسپانیا منتشر شود. تلاش داریم تا هر چه زودتر برگردان این کتاب را روانه بازار کتاب کنیم.

  «پایی که جاماند» مجموعه خاطرات سیدناصر حسینی پور از روزهای اسارت است که در چند ماه اخیر به ویژه در بیست و ششمین دوره نمایشگاه کتاب تهران با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد و یکی از آثار پرفروش سوره مهر معرفی شده است. حسینی پور در این اثر خاطرات خود ار اردوگاه های مخفی عراق را روایت می کند و همین امر بر جذابیت اثر می افزاید. راوی که خود نگارش خاطرات را نیز برعهده داشته است، کتاب را به ولید فرحان، فرمانده عراقی، تقدیم می‌کند.

  در بخش هایی از این اثر می خوانیم: «در حالی که سرم پایین بود، کنارم نشست، موهایم را گرفت و سرم را بالا آورد؛ چنان به صورتم زل زد، احساس کردم اولین بار است ایرانی می بیند. بیشتر نظامیان از همان لحظه اول اسارتم اطرافم ایستاده بودند و نمی رفتند.

  زیاد که می ماندند، با تشر یکی از فرماندهان و یا افسران ارشدشان آن جا را ترک می کردند. چند نظامی جدید آمدند. یکی از آنها با پوتین به صورتم خاک پاشید. چشمانم پر از خاک شد. دلم می خواست دست هایم باز بود تا چشم هایم را بمالم. کلمات و جملاتی بین آنها رد و بدل می شد که در ذهنم مانده. فحش ها و توهین هایی که روزهای بعد در العماره و بغداد زیاد شنیدم. یکی شان که آدم میان سالی بود گفت: لعنه الله علیکم ایها الایرانیون المجوس. دیگری گفت: الایرانیون اعداء العرب. دیگر افسر عراقی که مؤدب تر از بقیه به نظر می رسید، گفت: لیش اجیت للحرب؟ (چرا اومدی جبهه؟ ) بعد که جوابی از من نشنید، گفت: اقتلک؟ (بکشمت؟ ) آنها با حرف هایی که زدند، خودشان را تخلیه کردند. ... »


انتشار مجموعه شعر «تو را باران صدا کردم» توسط انجمن قلم ایران

23.gifتو که با چشمهایت چشمهایم را صدا کردی

تو را باران صدا کردم، چرا توفان به پا کردی؟!

دلم افتاد دنبالت، رسیدم تا در خانه

تو در را بستی و در من، دری از بغض وا کردی.

مرا از پنجره دیدی که غرق دیدنت بودم

نگاهم تارتر می شد، چرا بر شیشه"ها" کردی؟!

تو را باران صدا کردم، چرا بر من نباریدی؟!

تو را توفان صدا کردم، تو آیا اعتنا کردی؟!

بیا و آخرین شبهای عمرم را نگاهی

تو که هر شب برای رفتنم از دل، دعا کردی.

دعا کن آسمان، امشب نبیند گریه هایم را

که می ترسم بفهمد با زمینیها چه ها کردی.

دل من کودکی بود و نگاهت مثل یک مادر

چرا در کوچه های شهر، دستش را رها کردی؟!

در ادامه روند انتشار "صد اثر از صد نوقلم" به تازگی هفتاد و یکمین عنوان از این مجموعه به چاپ رسید. این اثر  مجموعه شعر "تو را باران صدا کردم" نام دارد که سرایندۀ آن حسن اسحاقی(1367-) است. این مجموعه در 96 صفحه قطع رقعی به شمارگان 2200 نسخه و به بهای 1200 تومان در دسترس است.

در این کتاب می خوانیم:نردبان نبود، دنیا عقب کشید، نمی دانم هنوز، باید صدایت می زدم، با چه رویی به تماشای خودم برگردم، بیا قدم بزنیم، پاییز کشید آهی، حالا که خواب رفته دلم، تو را باران صدا کردم، عشق پایان خوشی نیست، برگرد تا دوباره به هم مبتلا شویم، خسته، عشق سرگردان، کودک بخواب، دست تقدیر، گله هایت عوض شده، لبخند بهتر است، لیلا فهمید، نگاهت می کنم، فاصله، دلش ریخت، ابر باران نیستم، به هم بریز، چیزی نمانده است، یک نفر رسید، بی دعوت، تکلیف  ما دیوانه ها، دستهایم را بگیر، عطر حضور تو، و رباعیهای مقصر، خیالی تر، کوچه های سوخته، درون جعبه چرا، حسین را فهمید، شبیه خودت، در بسته، ماه گرفت، دود و خون، قصه دریا، نهال سرخ، اب بابا بغض، ماه به دریا افتاد، خاک بر سر دنیا، حال مریم، چهل روز، چند کودک، دختر قصه، وقتی خدا مرا به حریم تو راه داد، هزار معما، پایان یک اغاز رویایی، ستاره سهیل،؛ من از تردید می ترسم، انجا که جبرئیل هم پرهاش می سوخت.

علاقه مندان می توانند این کتاب را از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران-خیابان سید جمال الدین اسد آبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه44 -پلاک 358-شماره تلفن 88214440تهیه کنند.

ارسال نظر