آخرین خبر

 • • انتخاب رضا اسماعیلی به عنوان دبیر یازدهمین دوره جشنواره قلم زرین
 • سه شنبه 28 آذرماه 91

  در آخرین جلسه هیئت مدیره انجمن قلم که در تاریخ 25/9/91 در محل دفتر انجمن برگزار شد رضا اسماعیلی(شاعر ، منتقد شعر و پژوهشگر) به عنوان دبیر یازدهمین دوره جشنواره قلم زرین انتخاب شد.
  رضا اسماعیلی، متولد 1339 تهران می باشد. از سوابق فرهنگی نامبرده می توان به موارد ذیل اشاره کرد::
  سردبيري مجله «اميد سلام» (از سال 59 تا 63)
  عضو شوراي سردبيري مجلات شاهد و شاهد بانوان (ازسال 63 تا 68)
  دبير سرويس فرهنگي مجله علمي، پژوهشي «طب و تزكيه» (از سال 77 تا 84)
  عضو شوراي سياست‌گذاري جشنواره‌هاي ادبي دانشجويان (از سال 77 تا 84)
  دبير سومين جشنواره قلم زرين (سال 83)
  دبير سرويس شعر و ادب فصلنامه اصحاب قلم (سال 1384)
  داور بخش ادبي يادواره شهداي دانشجوي كشور و جشنواره‌هاي ادبي بسيج (سال 77 تا 84)
  - است.اسماعیلی دارای مدرک داراي ليسانس علوم اجتماعي( فارغ‌التحصيل سال 1365 و گواهینامه درجه 2 هنری(معادل کارشناسی ارشد) است.(

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


چهارمين مسابقه سراسري كتابخواني ويژه نابينايان و كم بينايان


اداره كل امور فرهنگي در راستاي دستيابي به اهداف سند چشم انداز نهاد كتابخانه‌هاي عمومي اقدام به برگزاري چهارمين مسابقات سراسري كتابخواني ويژه نابينايان و كم بينايان مي كند.

به گزارش روابط عمومي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور، اداره كل امور فرهنگي قصد دارد در راستاي دستيابي به اهداف سند چشم انداز نهاد كتابخانه‌هاي عمومي، ارتقاء مطالعه مفيد، ترويج كتابخواني، معرفي منابع فاخر و ارزشمند و برگزاري فعاليت‌هاي فرهنگي براي يكايك ايرانيان اقدام به برگزاري "چهارمين مسابقات سراسري كتابخواني ويژه نابينايان و كم بينايان" نمايد.

در اين مسابقات:
- كليه مخاطبين اعم از عضو و غيرعضو مي‌توانند در اين مسابقه شركت نمايند.
- مسابقات بصورت آنلاين و از طريق شبكه كتابخوانان حرفه‌اي به آدرس www.booki.ir برگزار خواهد شد.
- زمان برگزاري مسابقات به صورت دوماهه و در ماه هاي دي- بهمن از تاريخ 1/10/91 لغايت 1/12/91 مي باشد.

منابع مسابقات عبارتند از:
• داستان يك انسان واقعي، بوريس پوليوي، ويراستار محمدرضا سرشار، قدياني
• يك عاشقانه ارام، نادر ابراهيمي، روزبهان
• شيوه هاي مطالعه مطلوب براي دانش آموزان و دانش جويان، حسام الدين دولت مرادي، دقايق
• خواص ميوه ها و سبزيجات، مهدي رضوي، تلاش

لازم به ذكر است به برگزيدگان جوايز ارزنده اي تعلق خواهد گرفت. همچنين اطلاع رساني مسابقات مزبور از طريق نشريات ويژه نابينايان اعم از بشري، سپيدآفرين، علم و فرهنگ و بشري انجام خواهد شد.

ارسال نظر