آخرین خبر

 • • تجدید چاپ سه کتاب از محمد رضا سرشار
 • چهارشنبه 17 آذرماه 89

  3_890917_M200.jpg1_890917_M200.jpg2_890917_M200.jpg
  «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد»
  سه كتاب از محمدرضا سرشار به چاپ دوم رسيد

  خبرگزاري فارس: چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد

  به گزارش خبرگزاري فارس چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.
  كتاب «عكس يادگاري با كت دكتر احمدي‌نژاد» خاطرات محمدرضا سرشار از انتخابات مجلس ششم در سال 78 است كه او و دكتر احمدي نژاد هر دو نامزد انتخابات بودند.
  در اين كتاب حضور دكتر احمدي‌نژاد و بسياري از دولتمردان فعلي در اين خاطرات منعكس شده است و پيش از اين در سال 1388 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده بود و چاپ دوم آن نيز با شمارگان در 2500 نسخه توسط همين ناشر منتشر شده است

  همچنين دو كتاب با عناوين «جاسوس» و «غريبه‌ها» از سري مجموعه كتاب‌هاي «قصه‌هاي انقلاب» نيز توسط سوره تجديد چاپ شده است.
  كتاب «غريبه‌ها» منتخبي از چهار داستان است كه براي گروه سني نوجوان انتخاب شده است و در آن چهار داستان با عناوين «آخر تعزيه» علي‌اكبر والايي، «بسته عجيب» اثر م.تقوا، «شاخه‌هاي شكسته» و «غريبه‌ها» اثر محمدحسين كيانپور منتشر شده است. اين چهار داستان توسط محمدرضا سرشار برگزيده و ويراستاري شده است.

  كتاب «جاسوس» كه كتاب ششم از مجموعه «قصه‌هاي انقلاب» است چهار داستان مخصوص گروه جوان است كه علي آقاغفار، مجيد درخشاني، محمدحسين كيانپور و حسين عبدي داستان‌هاي «اولين نقش من»، «جاسوس»، «مجسمه» و «نقشه» را تاليف كرده‌اند.
  سوره مهر اين دو اثر را در شمارگان 25000نسخه در نوبت دوم چاپ كرده است
آخرين تصاوير

 • ResizeofzohreAshoora.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • 1_890917_M200.jpg
 • 2_890917_M200.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • mohsen-parviz.jpg
 • dastan-yek-ensan.jpg
 • morteza-avini.jpg
 • mahdi-azar-yazdi0.jpg
 • mahdi-azar-yazdi.jpg

آخرین کتاب

 • • چاپی دیگر با تصويرگری جديد سرشار همچنان «تشنه ديدار» است
 • كتاب «تشنه ديدار» نوشته محمدرضا سرشار با تصويرگری و ويرايش جديد از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می‌شود.
  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری به نقل از ستاد خبر انتشارات سوره مهر،«محمدرضا سرشار» درباره تجدید چاپ كتاب «تشنه ديدار» گفت: اين كتاب كه برای نخستين‌بار در سال 60 منتشر شده بود، به عنوان پرتيراژ‌ترين كتاب جدی كودك و نوجوان کشور تا به امروز بوده است.
  نویسنده کتاب «بیعت با بیداری» گفت: اين كتاب برای گروه سنی كودك و نوجوان است که سوره مهر آن را با ويرايش و تصويرگری جديد عرضه خواهد کرد و قرار است از قطع خشتی به قطع وزيری كوتاه تبديل ‌شود.
  سرشار درباره داستان این کتاب گفت: كتاب«تشنه ديدار» روايتی از جنگ برموك، جنگ‌های زمان پيامبر را به تصوير می‌كشد و داستان كتاب به اين شكل است كه پيك مسلمانان از مرز روم از راه رسيده و خبر می‌دهد كه امپراطور روم با لشكری بزرگ برای حمله به مسلمانان تشكيل می‌شود.
  وی ادامه داد: پس از رسيدن اين پيك پيامبر اسلام دستور بسيج عمومی را صادر می‌كند كه از اين پس داستان كتاب روی ابوذر شخصيت مهم داستان متمرکز شده و آماده شدن ابوذر برای مقابله با دشمنان و تجهيز شتر لاغرش را نشان می‌دهد و داستان به اين شكل ادامه پيدا می‌كند.
  سرشار در پایان اظهار کرد: اين كتاب قبلا به زبان انگليسی و در هندوستان نيز به زبان اردو ترجمه و منتشر شده است.


ديپلماسي فرهنگي ما در حد صفر است

نايب رييس انجمن قلم ايران گفت: ديپلماسي فرهنگي و ادبي ما در مقايسه با ديگر حوزه‌ها مثل سياست و اقتصاد، تقريبا درحد صفر است.

محمدرضا سرشار، نويسنده و منتقد، در گفت‌وگو با خبرنگار ادبي فارس، درباره مظلوميت فرهنگ در عرصه سياست خارجي ايران، اظهار داشت: علت عمده اين موضوع به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي باز مي‌گردد. زيرا وابسته‌هاي فرهنگي ايران توسط اين سازمان انتخاب و اعزام مي‌شوند.
وي افزود: تا مدت‌ها بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، مي‌شنيديم كه اعزام افراد براي اين مسئوليت‌ها بيشتر بر اساس روابط و سفارش‌ها صورت مي‌گرفت و نه براساس صلاحيت‌ها. يعني اغلب كساني فرستاده مي‌شدند كه هيچ نسبتي با فرهنگ و ادبيات و هنر نداشتند. بعدا گفته مي‌شود كه خيلي از آنان وقتي به خارج از كشور مي‌روند به ادامه تحصيل يا تجارت مثلا پسته و فرش مي‌پردازند و معلوم است كه وقتي چنين كساني نمايندگان فرهنگ و ادبيات‌مان در كشورهاي جهان باشند، نتيجه‌اش چه مي‌شود.
سرشار ادامه داد: من جز سه چهار نفر آن هم در سال‌هاي اخير، حتي اسم كساني را كه به عنوان رايزن فرهنگي ايران به خارج از كشور اعزام مي‌شوند قبلا نشنيده‌ام، چه برسد به اينكه بخواهم در مورد جايگاه و رتبه‌اش در عرصه فرهنگ و ادبيات قضاوت كنم.
نايب رييس انجمن قلم ايران اضافه كرد: به نظر من در وهله اول بايد كسي در راس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي قرار بگيرد كه اين دغدغه را داشته باشد و دوم اين‌كه واقعا آدم‌شناس باشد و براساس توصيه‌ها عمل نكند. همچنين بايد براي انتخاب رايزن‌هاي فرهنگي معيار بگذاريم تا بتوانيم افراد را براساس اين معيارها بسنجيم. اكنون به نظر مي‌رسد در اين زمينه معياري وجود ندارد. مثلا در اواخر دولت گذشته شخصي را به عنوان مسئول گسترش زبان فارسي در شبه قاره در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي انتخاب كرده بودند كه سابقه او در سمت سردبيري يك مجله نشان مي‌داد كه هيچ اعتقادي به نيروهاي اصول‌گرا و نسل برخاسته از انقلاب ندارد. وقتي چنين كسي مي‌خواهد مسئول گسترش زبان فارسي در شبه قاره شود، معلوم است نتيجه چه خواهد شد.
سرشار گفت: اگر مشكل رايزن‌هاي فرهنگي ما حل شود، مي‌توانيم بگوييم كه نصف مشكل ما در زمينه ديپلماسي فرهنگي حل خواهد شد.
وي درباره مولوي و ادعاي تركيه درباره اين شاعر فارسي‌زبان گفت: مواردي وجود دارد كه موارد مشتبه هستند. يكي از اين موارد «مولوي» است. مولوي از يك سو زاده شده بلخ است كه در افغانستان فعلي واقع است، از يك طرف در قونيه دفن است و از سوي ديگر عمده آثارش به زبان فارسي است. بنابراين مولوي يك ميراث مشترك به نظر مي‌رسد.
سرشار افزود: كشورهاي مختلف از همين موارد مشتبه بهره‌برداري مي‌كنند و مي‌خواهند اين شخصيت‌ها را به نفع خودشان مصادره كنند. اين موارد زياد مهم نيست و كساني كه اهل فرهنگ هستند مي‌دانند كه هويت اين شخصيت‌ها به كجا باز مي‌گردد.
اين نويسنده ادامه داد: در مورد مولوي كارهايي كه در داخل كشور صورت مي‌گيرد، برد بين‌المللي ندارد و فقط مي‌تواند براي نمايندگان ايران در جهان خوراك خوبي باشد. درباره مولوي در داخل هر چه فعاليت كنيم، اگر بازتاب بيروني پيدا نكند، نتيجه‌اي در ديپلماسي فرهنگي ما نخواهد داشت.
وي درباره مظلوميت فرهنگ در عرصه سياست‌هاي داخلي گفت: يكي از دلايل اين مظلوميت اين است كه فضاي كشور ما در بعد از انقلاب بي‌اندازه سياسي شده است و سياست اولويت اصلي و اول مطبوعات ما شده است. اين سياسي شدن به دشمنان بيروني نظام و عوامل آن‌ها در ايران بازمي‌گردد. اين مشكل در حوزه مديريت فرهنگي هم سرايت كرده است، يعني افراد سياسي در رأس مديريت‌هاي فرهنگي قرار مي‌گيرند.
سرشار اظهار داشت: همچنين بايد بپذيريم كه اهالي فرهنگ خيلي سست هستند و در احقاق حقوق خود اهمال مي‌كنند. ما نمي‌بينيم كسي مردانه به ميدان بيايد و حرفي بزند. همه منتظر مي‌نشينيم كه مثلا رهبر معظم انقلاب سخني در اين باره بگويند و ما در ادامه‌اش دوجمله‌اي حرف بزنيم. اهالي فرهنگ ما متاسفانه در يك موضع انفعال گرفتار هستند و جرأت و جربزه بيان افكار خود را در رسانه‌هاي عمومي و سطح مخاطبان عام ندارند.
وي در پايان گفت: مسلم است فرهنگي كه اهالي‌اش اين چنين باشند، دچار مظلوميت مي‌شود، اما مردم ما مستحق چنين مظلوميتي نيستند، زيرا بخش اصلي زندگي آنها را فرهنگ تشكيل مي‌دهد.

ارسال نظر