آخرین خبر

 • • با صدای محمدرضا سرشار: قصه‌های ظهر جمعه را هر روز از رادیو کتاب بشنوید
 • یکشنبه 29 بهمنماه 91

  خبرگزاری فارس: «قصه‌های ظهر جمعه» با صدای محمدرضا سرشار از اول اسفند هر روز از «رادیو کتاب» پخش خواهد شد.

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، از روز اول اسفند ماه برنامه ظهر جمعه از ساعت 19:30 روی موج اف ام ردیف 89.5 مگاهرتز پخش خواهد شد.

  مدت این برنامه 25 دقیقه خواهد بود که قرار است از رادیو کتاب به یاد ایام گذشته برای شنوندگان این رسانه پخش شود.

  این قصه‌ها به روایت محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) است که از 22 بهمن سال‌ 60 و تا پایان شهریور 1384 - به مدت 24 سال - از شبکه سراسری رادیو پخش شده اما این‌بار در باز پخش از رادیو کتاب و موج این رادیو پخش می‌شود

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام.از شما متشکرم.شماره محل کار من 66966218 است. تماس بگیرید ادامه
 • علی : با سلام خدمت استاد گرامی رضا رهگذر بنده این کتاب ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «خواب های خوش نوجوانی» با محمدرضا سرشار تعبیر می شود
 • خبرگزاری فارس: «خواب های خوش نوجوانی» جدیدترین کتاب محمدرضا سرشار است که وی 60 عنوان از خواب های جذاب نوجوانان را در قالب یک مجلد گردآوری کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار نویسنده و منتقد ادبیات داستانی درباره کتاب «خواب های خوش نوجوانی» گفت: هشت سال پیش زمانی که سردبیر یک مجله نوجوان بودم مسابقه ای را برای مخاطبان طرح کردم و از نوجوانان خواستم خواب های جالب خود را با جزییات و زمان دیدن به صورت نوشته روایت کنند.
  وی افزود: حاصل مسابقه طراحی شده دریافت تعداد زیادی نامه بود که از میان آن ها بیش از 60 نامه قابل چاپ شناخته شد و البته همان زمان نیز به تدریج در شماره های مختلف آن مجله به چاپ رسید.
  سرشار با بیان این که «خواب های خوش نوجوانی» شامل بیش از 60 خواب نوجوانان به روایت خودشان است، گفت: من در این روایت ها فقط ویرایش رسم الخطی انجام داده ام و اگر غلط فاحشی وجود داشت اصلاح کردم و اصل نگارش، نثر و زبان خواب ها متعلق به خودِ نوجوانان است.
  این منتقد ادبی در ادامه افزود: سال ها بود که می خواستم این مجموعه را تنظیم و چاپ کنم که امسال توفیق آن فراهم شد و انتشارات «سوره مهر» انتشار آن را در قالب کتابی با عنوان «خواب های خوش نوجوانی» بر عهده گرفت.
  سرشار ادامه داد: البته نوجوانانی که خواب هایشان را برای من فرستادند الان در سن جوانی هستند اما این کتاب در کنار مخاطبان نوجوان خود برای والدین، اولیا و مربیان تربیتی و حتی روان پزشکان مفید خواهد بود چراکه از طریق آن از یکی از عوالم کاملا خصوصی نوجوانان آگاه می شوند.
  رییس هیات مدیره انجمن قلم ایران در بخش دیگری از صحبت های خود درباره نوع روایات «خواب های خوش نوجوانی» توضیح داد: معمولا خواب ها به سه دسته رویاهای صادقه «که مختص انبیاء و اولیاء و البته گاهی انسان های معمولی می شود»، خواب هایی که بازتاب مسائل روز و درگیری های ذهنی است و خواب های بی پایه و اساس (آشفته) تقسیم می شوند. اغلب خواب های منتشر شده در این کتاب از نوع دوم و درگیری های ذهنی نوجوانان است.
  وی در پایان گفت: این خواب ها نشان می دهد در ذهن نوجوانان چه می گذرد و از سویی بسیاری از آن ها از لحاظ وجود جنبه های تخیلی همچون داستان جذاب هستند.


چاپ چهارم "سگ خوب قصه ما" پس از سی ویک سال

چاپ دوم "سگ خوب قصه ما" نوشته محمدرضا سرشار که چاپ نخست آن به پیش از انقلاب برمی‌گردد به زودی توسط انتشارات سوره مهر منتشر خواهد شد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا سرشار درباره این کتاب گفت: "سگ خوب قصه ما" را در سال 1351 نوشتم و در سال 1356 منتشر شد. تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی سه بار تجدید چاپ شد. بعد از پیروزی انقلاب ناشر این کتاب دیگر کتابی در حوزه کودکان منتشر نکرد و چون من امتیاز این کتاب را فروخته بودم این کتاب تجدید چاپ نشد.
وی ادامه داد: تا اینکه در اویل دهه 70 در مقابل پرداخت مبلغی امتیاز این کتاب را از ناشر خریدم. پس از رویکرد انتشارات سوره مهر درباره طرح تجمیع آثار نویسندگان امسال این کتاب را برای تجدید چاپ در اختیار سوره مهر قرار دادم.
سرشار افزود: در کتاب "سگ خوب قصه ما" تغییری ندادم و تنها ویرایش شده است.
وی درباره کتاب گفت: "سگ خوب قصه ما" درباره یک توله سگ است که در خرابه به دنیا آمده و چون به سن رشد رسیده است مجبور می شود از خانواده جدا شود. در این میان مادر به عنوان آخرین صحبتها چند راه را به فرزندانش پیشنهاد می کند و می گوید شما می توانید بروید سگ خانگی شوید،همراه کولی ها روانه شوید ویا ولگرد شوید اما یکی از این سگها که اتفاقا بیمار هم بوده ضمن اعتراض می گوید می شود سگ گله هم شد. او سپس برای رسیدن به این مقصود ، راه خارج شهر را در پیش می گیرد.اما در این راه با مشکلات زیادی روبرو می شود.
سرشار هدف از تجدید چاپ این کتاب را رجعتی دوباره به ادبیات متعهد و آرمانخواهانه دهه 50 به عنوان یک نیاز امروزی دانست و گفت: این کتاب که 38 سال پیش آن را نوشته‌ام یک نوع ادبیات متعهد و آرمانخواهانه را در میان کودکان ترویج می کند و جنبه نمادین دارد و به نوعی ادبیات رمزی است.

2 نظر

با سلام خدمت استاد گرامی رضا رهگذر
بنده این کتاب را و تعدادی دیگر از قصه های شیرین آقای رضا رهگذر را در کودکی (حدود سالهای 59تا 63 ) می خواندم و همه خاطات آنها در ذهنم مانده است
دوست دارم از نزدیک آقای رضا رهگذر را ملاقات کنم

علی - ف
یاسوج


ارسال نظر