آخرین خبر

 • • نخستین نشست خبری رئیس جدید حوزه هنری تهران برگزار می شود
 • دوشنبه 11 دیماه 91

  خبرگزاری فارس: نشست مطبوعاتی محمد سرشار رئیس حوزه هنری استان تهران به زودی برای تشریح برنامه‌های وی برگزار خواهد شد.
  خبرگزاری فارس: اولین نشست خبری رئیس جدید حوزه هنری برگزار می‌شود

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، محمد سرشار هفته گذشته با با حکمی از سوی مومنی شریف، رییس حوزه هنری تهران شد.

  سرشار پس از قبول مسئولیت از ابتدای هفته جاری به حوزه هنری استان تهران رفت و در سمت جدید خود قرار گرفت.

  رئیس جوان حوزه هنری استان تهران در گفت‌وگو با فارس درباره برنامه‌ها به نشست خبری اشاره کرد که بزودی با اصحاب رسانه برگزار و تمام موارد و ماموریت‌ها را تشریح خواهد کرد.  

  نشست مطبوعاتی با حضور اصحاب رسانه در آینده نزدیک برپا می‌شود تا همانگونه که سرشار در معارفه اشاره کرده بود ماموریت‌ها را برای اهالی قلم بازگو کند.

  محمد سرشار در مراسم معارفه خود اینگونه عنوان کرده بود که؛ در حوزه هنری استان تهران، قرار است چهار مأموریت را دنبال کنم. دو مأموریت پیش از این توسط فاضل نظری عزیز پیش رفته و به امید خداوند دو مأموریت پس از این، همدلی او و دیگر برادران و خواهرانمان، پیش خواهد رفت. انجام وظایف استانی حوزه هنری و شناسایی، آموزش حرفه‌ای و همکاری با هنرمندان و ادبیان جوان، کارهای بزرگی بود که در هشت سال گذشته، به همت این برادر جلو رفته و ادامه پر توان آن امید این حقیر است، تعیین حوزه هنری کودک و نوجوان و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، نقد و نظریه‌پدرازی در عرصه ادبیات و هنر از توقعات جدید است که باید برای آن برنامه بریزیم و اقدام کنیم. امیدوارم خداوند این توان را به سرمایه گرانبهای انسانی حوزه هنری تهران، بیش از پیش عنایت فرماید تا از پس این چهار مأموریت مهم برآییم.

  وی گفته بود، برای انجام این مأموریت‌ها، الگوها و فرایندها را در نظر داریم که ارائه آنها، در این فرصت به اطاله کلام می‌انجامد. انشاءالله در آینده‌ای نزدیک و در نشستی ویژه، به تبیین این طراحی‌ها و برنامه‌ها خواهیم پرداخت.(شرح کامل مراسم را اینجا بخوانید)

  زمان و مکان و تاریخ دقیق برگزاری این نشست قرار است از سوی حوزه هنری اعلام شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام و رحمت الله. اینها همه از بزرگواری و محبت ادامه
 • غلامرضاگراوندی: سلام استاد. عرضه این کتابهاالبته مایه خوشحالی اهل فرهنگ وروشنی ادامه
 • مدیر: سلام بر آقای گراوندی عزیز. تعدادی از کتابهای قبلی هم ادامه
 • غلامرضاگراوندی: سلام. یعنی امسال هم شاهد مجموعه کامل اثار شمادر نمایشگاه ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


کتابهای سرشار در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امسال


1.هیاهو برای هیچ.
أ‌. این کتاب، نقد و بررسی "خشم و هیاهو"؛ اثر ویلیام فالکنر، و برنده جایزه نوبل ادبی است.ناشر کتاب مذکور، کانون اندیشه جوان است. نقد مذکور که پیش تر در چهار شماره پیاپی یک ماهنامه ادبی به چاپ رسید ، به عنوان نقد برگزیده مطبوعاتی سال 1386 انتخاب شد.
2.کک به تنور.
این اثر، بازنگاری یک داستان مشهور و محبوب قدیمی عامیانه است، که در قطع خشتی، به صورت مصور رنگی - با نقاشیهای علی عامه کن - به چاپ می رسد. ناشر این کتاب، انتشارات سروش - وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران - است.(این ناشر، در سه سال اخیر، کتابهای "پیامبری که دوست بچه ها بود" و"نگو نمی توانم" را از همین نویسنده، برای کودکان منتشر کرده است.)
3.نقد داستانهای کوتاه صادق هدایت(دو مجلد).
کتاب دو مجلدی مذکور که جمعا بالغ بر 600 صفحه است، نقد و بررسی تفصیلی کلیه داستانهای کوتاه - اعم از ترجمه و تالیف - و نوشته های پراکنده صادق هدایت را دربرمی گیرد.
این نقدها، جمعی است؛ و ابتدا به صورت شفاهی، در حلقه نقد گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صورت گرفته، و سپس مکتوب شده است.اعضای شرکت کننده در این جلسات - به تناوب - عبارت اند از محمد رضا سرشار، دکتر محسن پرویز، شهریار زرشناس، محسن مؤمنی شریف و ....
سرشار، علاوه بر حضور در این حلقه ها به عنوان منتقد، ویراستاری و تنظیم این مجموعه ها را نیز انجام داده؛ و کتابهای مذکور، به همت او به دست چاپ سپرده شده است.
ناشر این اثر نیز کانون اندیشه جوان است.(گفتنی است: پیش از این، سه کتاب جنجالی "راز شهرت صادق هدایت"، "حقیقت بوف کور"، "داش آکل، حواشی و تبعات"، به قلم محمد رضا سرشار، از سوی همین ناشر منتشر شده و به چاپهای متعدد رسیده است. با انتشار این کتاب دو مجلدی، مجموعه نقد کلیه آثار داستانی هدایت، توسط کانون اندیشه جوان، کامل می شود.)
4. ادبیات داستانی ایران، پس از انقلاب اسلامی.
این کتاب، حاصل سالها مطالعه، پژوهش، نقد، تدریس، تامل و قلمزنی مؤلف در این زمینه هاست. کتاب مذکور، نقد، بررسی و تحقیقی حجیم، پردامنه و همه جانبه در باره ادبیات داستانی پس از انقلاب در کشور - اعم از داستان، نقد داستان، ترجمه اثار داستانی از زبانهای دیگر به فارسی و از فارسی به زبانهای دیگر، پژوهشها و مباحث نظری در این زمینه، نشریات ادبی، جوایز ادبی و دیگر مباحث مربوط به این رشته - با نگاهی به وضعیت همین مقوله ها در قبل از انقلاب - از ابتدای مشروطه به بعد - است. استناد مطالب به آمار و ارقام و اسناد متعدد و اقوال گوناگون صاحبنظران - متعلق به گرایشهای ادبی و فکری مختلف - از این کتاب، مجموعه ای ساخته است، که می تواند خلاهای اطلاعاتی و تحلیلی بسیاری را در این زمینه ها پر کند؛ و منبع و ماخذی مطمئن برای پژوهشگران، مدرسان، منتقدان، نویسندگان و دیگر علاقه مندان ادبیات داستانی باشد.
کتاب مذکور، پیش از چاپ و انتشار، از سوی پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عنوان یکی از پژوهشهای برتر سال 1389 معرفی شد و مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین، یکی از بخشهای آن که در ماهنامه ای ادبی به چاپ رسیده بود، در جشنواره مطبوعات سال 1387،به عنوان نقد ادبی برگزیده سال انتخاب و معرفی شد.
ناشر این کتاب، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است.
5. جلوه هایی از ادبیات داستانی سیاسی پس از انقلاب .
این کتاب، نقدهایی متعدد بر رمانها و داستاهنای بلند و کوتاه داخلی و خارجی معاصر است. از جمله این آثار می توان به "جزیره سرگردانی" و "ساربان سرگردان"، از سیمین دانشور - همراه با زندگینامه کوتاه او - ، "بهشت خاکستری"، از عطاءالله مهاجرانی، "شهری که زیر درختان سدر مرد"، از خسرو حمزوی، ... اشاره کرد.
ناشر این کتاب، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی است

4 نظر

سلام.
یعنی امسال هم شاهد مجموعه کامل اثار شمادر نمایشگاه نخواهیم بود؟
یعنی نمایشگاه امسال هم بیخیال؟!
اصلا بفرماییدکه ایاارزومندان بالاخره به این مراد میرسند؟

سلام استاد.
عرضه این کتابهاالبته مایه خوشحالی اهل فرهنگ وروشنی چشم انهاست.اماارزوی چندساله من انست که کلیه اثارشمایکجاوبه صورت یک مجموعه ارائه شود.چراکه خودمن باانکه حدودهفده سال است هرگاه به هرکتابخانه و کتابفروشی وحتی دستفروشی کتاب که میروم اول سراغ اثارشمارامیگیرم هنوزنتوانسته ام هفت هشت عنوان از کتابنای شمارا پیداکنم.
این جستجووعطش فقط به خاطرعلاقه ام به ادبیات واهل ان نیست بلکه به دلیل نکته ای است که روزی درجواب یکی ازاشنایان گفتم که می پرسیدهرنوشته اقای سرشاررا چند بار میخوانی؟
درجواب او گفتم:هیچ اثرادبی دراین روزگارادم را هفت هشت بار به خواندن خودوادارنمی کند.علت ان است که نوشته های استادسرشارفقط اثرادبی نیستندبلکه اثاری ذکرگونه اندکه بایستی چون وردپیوسته زمزمه زبان هرایرانی امروز باشند.وقتی کسی-به فضل خدا-علم وتقوی واخلاص دروجودش سرشته شدکلام سهل وممتنعش چنین میشودکه بالاترازکلام بشروپایین تراز کلام ائمه علیهم السلام جای می گیرد.وبهترین رابط برای اتصال به کلام ائمه علیه السلام است وکلام ان بزرگان نیز بهترین رابط برای اتصال به کلام خداوند است.
...بگذریم...امیدوارم بزودی چنین مجموعه ای زینت بخش هرکتابخانه عمومی وخانگی باشدکه هیچ ایرانی امروزنیست که احتیاج به مطالعه روز مره ان نداشته باشد.
اما ازبازگشتتان به فعالیت مطبوعاتی هم خوشحالم.امیدوارم این بار سالهای سال شمارا به زورهم شده به این کاروادارند.ازاینکه مراقابل دانسته اید سپاسگذارم.من نهایت سعی خودرامیکنم که دراین میدان گوی توفیق بزنم.امیدوارم بتوانم استفاده کنم.شماهمیشه حامی من بوده ودست یاریگروپرمحبت خودرابه سوی من دراز کرده اید اما به قول حافظ:اگربه زلف دراز تودست ما نرسد گناه بخت پریشان ودست کوته ماست.
خدایتان عمرطولانی وعزت روزافزون دهاد.
والسلام.

ارسال نظر