آخرین خبر

 • • تجلیل از محمدرضا سرشار در نخستین جشنواره ادبیات داستانی گولان در سنندج
 • پنجشنبه 26 اردیبهشتماه 92

  در اولین جشنواره ادبیات داستانی گولان - به معنی اردیبهشت - در سنندج، که به میمنت سفر پر برکت مقام معظم رهبری در اردیبهشت سال 1388، در روز سه شنبه 24 اردیبهشت در تالار اجتماعات سینما بهمن این شهر افتتاح و در 25 اردیبهشت در تالار تئاتر شهر مراسم اختتامیه آن برگزار شد، محمدرضا سرشار، به عنوان یکی از مفاخر ادبی کشور، مورد تجلیل قرار گرفت.
  در این مراسم که با حضور مهمانانی از کردستان عراق، پاکستان، نویسندگان و منتقدانی از داخل کشور، استاندار، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس حوزه هنری استان برگزار شد، با اهدای یک لوح و صنایع دستی استان سنندج، از نامبرده تجلیل به عمل آمد. در این مراسم، همچنین از سوی دکتر حسین جاف، استاد دانشگاه بغداد و نایب رئیس اتحادیه نویسندگان و شاعران عراق، از سرشار، برای شرکت در نشست سالانه این تشکل ادبی در آن کشور دعوت به عمل آمد.
  متن لوح اهدایی که به امضای مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان - به عنوان دبیر جشنواره - رسیده، به قرار ذیل است:
  « تکریم مفاخر فرهنگی - هنری زادگاهمان ایران اسلامی، تکریم بخشی از هویتمان است.
  فرهیخته ارجمند، استاد محمدرضا سرشار (رهگذر)
  داستان نویس، پژوهشگر و منتقد ادبی نامی کشور
  با درود و احترام؛ خرسندیم که در آغازین راه دهه نود خورشیدی و در نخستین گام از جشنواره بین المللی داستانی گولان، توفیق پاسداشت یکی از مفاخر و مشاهیر فرهنگی- هنری ایران اسلامی در سرزمین فرهنگ و هنر کردستان نصیب ما شد.
  روز چهارشنبه، بیست و پنجم اردیبهشت ماه 92 که معطر به شمیم عطر ولایت در سفر تاریخی شان به این استان فرهنگی می باشد، برای ما شاگردان تشنه¬ی دانش و تجربه¬ی استاد، هیچگاه از اذهان فراموش نخواهد شد. این افتخار بر تارک خاطرمان ماندگار خواهد شد که در کنار مردی با ویژگی تواضع، دانش و از همه مهمتر، از جنس مردمی سختکوش و فرهنگ پرور بودیم و به واکاوی بخشی از هویت اصیل خویش در قالب داستانها و پژوهشهای ادبی ایشان دست یافتیم.
  به رسم ادب و قدردانی از سالیان متمادی خدمت به جامعه فرهنگ و هنر توسط حضرتعالی، این لوح را تقدیم حضورتان می نمائیم.
  امید که با راهنمایی و نشر تجارب شما استاد ارجمند، نسل خودجوش و جوان ایران اسلامی بالاخص کردستان، به دور از مظاهر فرهنگی بیگانه، به آنچه غنای فرهنگی پیشینیان خویش می باشد، نائل گردند.»

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار «زندگی که گریخت» (مجموعه ای از داستانهای کوتاه جلال آل احمد، به انتخاب محمدرضا سرشار)
 • ا
  مجموعه داستان «زندگی که گریخت» (گزیده ای از داستانهای کوتاه جلال آل احمد، به انتخاب محمدرضا سرشار)، در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران چاپ و منتشر شد.
  داستانهای این مجموعه عبارت اند از: خانم نزهت الدوله، زندگی که گریخت، گناه، نزدیک مرزون آباد، دهن کجی، آرزوی قدرت، اختلاف حساب، دفترچه بیمه، عکاس با معرفت، دزد زده، جا پا، مسلول، زن زیادی، بچه مردم، وسواس، لاک صورتی، و الگمارک و المکوس.
  جلا آل احمد، در زندگی چهل و شش ساله خود، دورانهای فکری مختلفی را پشت سر گذاشت؛ و
  کتابها و نوشته های او، حاصل و دربردارنده اندیشه های او در این دورانهای فکری چندگانه است. به همین سبب و نیز اینکه او در حتی بهترین دورانهای فکری اش هم برخی حساسیتهای جامعه اسلامی فعلی را در طرح بعضی مسائل اخلاقی در نوشته هایش نداشت، نیز تفاوت سطح فنی داستانهای او، باعث می شود که نتوان همه آثار داستانی وی را به نوجوانان و جوانان متعهد کشور توصیه کرد. گزینش و انتشار داستانهای مجموعه «زندگی که گریخت» به قصد تهیه مجموعه ای نسبتا مطمئن برای این مقاطع سنی صورت گرفته است.
  این کتاب، در 328 صفحه قطع رقعی، با شمارگان 2000 نسخه، به بهای 8700 تومان، توسط نشر تکا - وابسته به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - انتشار یافته؛ و هم اکنون در غرفه این انتشاراتی، واقع در تالار شبستان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، قابل تهیه است.


هنرمندان و نويسندگان حرمت شکنان عاشورا را محکوم کردند

جمعي از هنرمندان و نويسندگان در محکوميت حرمت شکنان عاشورا بيانيه ايي صادر کردند.
به گزارش روز چهراشنبه ايرنا در اين بيانيه آمده است، مراسم سوگواري و تعزيت امام حسين (ع) در ماه محرم و روزهاي تاسوعا و عاشورا، به عنوان ميراث فرهنگي ايران و اسلام، نمادي از هويت ملي به شمار مي‌رود که از قرون اوليه اسلامي همواره مهم‌ترين عامل به هم پيوستگي طبقات و گروه‌هاي مختلف جامعه ايراني بوده است و همچون ريسماني اقشار مختلف اين سرزمين را به هم پيوند زده است.
رسم تعزيت‌داري و سوگواري و گريستن بر شهيدان کربلا در طول دوران‌هاي تاريخي تا به امروز دچار تحولات زيادي شده و فراز و فرودهاي زيادي را طي کرده است. با اين وجود ايرانيان به دليل علاقه و پيروي از اهل بيت عليهم السلام کوشيده‌اند در سخت‌ترين شرايط مراسم عزاداري سالار شهيدان حضرت امام حسين (ع) را با شور و شوق وافري برگزار کنند، با اين انديشه که فلسفه نهضت و قيام خونين امام حسين (ع)، زنده و جاويد نگاه داشته شود.
اين بيانيه مي افزايد : قيام عاشورا منشاء پيدايش نهضت‌هاي آزاديخواهانه و عدالت‌طلبانه بيشماري در طول تاريخ شده است. نهضت‌هاي ضد استبدادي و ضد استعماري يکصد ساله اخير ايران نيز از مکتب عاشورا الهام گرفته است.
با اين وجود تاريخ دوران‌هاي متفاوتي از محرم به ياد دارد. يکي از آن دوران حکومت رضاشاه است.
در ادامه اين بيانيه آمده است :رضاشاه در چارچوب سياست خارجي دولت انگلستان در خاورميانه و به دليل سرشت ضد استبدادي و ضد استعماري مراسم عاشوراي حسيني، برپايي سوگواري حضرت امام حسين (ع) را ممنوع و دستور برپايي "کارناوال" هاي شادي و رژه‌ي دسته‌هاي موزيک نظاميان در روز عاشورا را صادر کرد.
تاريخ همچنان به ياد دارد که بنيان‌هاي انقلاب اسلامي در محرم مصادف با 15 خرداد 1342 آغاز شد. استقلال سياسي و فکري مردم ايران و رهايي از سلطه استبداد رژيم دست نشانده آمريکا و قدرت‌هاي استعماري و بيگانگان در راهپيمايي کم نظير روزهاي تاسوعا و عاشورا و اربعين سال 1357 شکل گرفت. که يکي از آرزوهاي ديرين مردم ايران در طول تاريخ،‌ خاصه دو سده‌ي اخير است.
آزادي و آزادگي، از آرمان‌هاي اصلي انقلاب اسلامي است. اين اصل، ريشه در تعليم هاي عاشورايي دارد.
سرافرازي مردم ايران در طول حوادث پس از انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و در عرصه‌هاي مختلف داخلي و خارجي تاکنون وامدار پيروي از فلسفه نهضت عاشورا، حريت، ظلم ستيزي و رهايي از سلطه استکبار است. هم از اين رو است که دشمنان ايران زمين نمي‌خواهند بيداري اسلامي برخاسته از نهضت عاشورا که ارزش‌هاي آن مورد وفاق عموم ايرانيان، آزادگان و آزادانديشان جهان است، استمرار يابد.
بدينوسيله ما هنرمندان و نويسندگان ايران اسلامي همگام با ساير آحاد مردم اقدام حرمت شکنانه در عاشوراي 1388 را به مقدسات و کيان ديني و ملي مردم ايران را محکوم مي‌کنيم.
جمال شورجه، فرج‌ا... سلحشور، نادر طالب‌زاده، جواد شمقدري، سيد عليرضا سجادپور، محسن آقاعلي اکبري، شفيع آقامحمديان، محمدحسين انصاري، رضا ايرانمنش، عبدالله باکيده، شهريار بحراني، جهانگير الماسي، حبيب‌ا... بهمني، رضا برجي، مرتضي حيدري، علي درخشي، جعفر دهقان، مسعود ده‌نمکي، محمدرضا سرشار، اسماعيل سلطانيان، انسيه شاه‌حسيني، محمدرضا شرف‌الدين، پرويز شيخ‌طادي، ابوالقاسم طالبي، حبيب کاووش، محسن محسني نسب، محمدتقي فهيم، سيدمحمد ميرزماني، سيدناصر هاشم‌زاده، احمد ناطقي، ناصر شفق، محمد قاضي نظام، حميد قديريان، حبيب‌ا... کاسه‌ساز، سيدسعيد سيدزاده، حجت‌ا... سيفي، مجيد شاه‌حسيني، مجتبي فرآورده، مجتبي شاکري، سعيد سعدي، محسن روزبهاني، حميد احمدزاده، اصغر پورهاجريان، احمد شهرابي فراهاني، حسن اختري،‌ داوود غرانوش،‌ حسن اشجعي، اعظم ناصري، عليرضا اسحاقي، مسعود اطيابي، محمد تقي انصاري، حميد بهمني، صادق اسکندرپور، مريم پوريامين، راضيه تجار، اکبر حر، سيداحمد حسني‌مقدم، منوچهر حقاني‌پرست، حسينعلي حقگوليالستاني، سعيد رجبي فروتن، رضا رستگار، رضا رسولي، عطاءا... سلمانيان، حسين طلابيگي، جليل عرفانمنش، مهدي عظيمي، عليرضا عاقل‌زاده، علي غفاري، مهدي فيوضي، شهاب ملت‌خواه، سيدهادي منبتي، سيداحمد ميرعلائي، حميد آخوندي، عليرضا جلالي، حسن نجاريان، حسين نوري، ناديا مفتوني، مهدي يمني، محمدعلي نجفي تبريزي، سعيد منزه، تاج‌بخش فنائيان، محمد قمي، مسعود قندي، جواد کاسه‌ساز، مهدي کيهاني، مصطفي راور، محمدباقر آشتياني، پيروز ارجمند، جواد ارشاد، مقصود جباري، سيدعبدا... حاجي سيدحسن، حسين حکمت‌جو، محمدتقي پاک‌سيما، محمد تورنگ، سعيد الهي‌نيا، اردشير ايران‌نژاد، روح‌ا... شمقدري، اسفنديار شهيدي، حسن صابري، محمدجواد لساني، حسين قناديان، حسين اميري، محمود جوانبخت، حسين خورشيدي، همايون‌رضا عطاردي، سيدمسعود شجاعي‌طباطبايي، سيدحميد شريفي، گاليا توانگر، عنايت سالاريان،‌ محمدرضا آقابابايي، محمدرضا آهنج، محمد ابراهيميان، مصطفي رستگار، مهدي رستگار، حسن عليمرداني، ماشاءا... شاهمراديزاده، محسن فلاحي، يوسف گرامي، محمود محمدطائمه، عظيم محمدي، محمدرضا عباسيان، سيدمحسن عظيمي‌نيا، ابراهيم کيهاني، کريم نصر آزاداني، مهدي نصيري،‌ اصغر نقي‌زاده، نادر هشامي، ابوالفضل همراه، منصور سهراب‌پور، محمد شجاعي، محمدجواد شريفي‌راد، محمدرضا زکي‌زاده، زهره زارعي، ولي‌ا... صابري، فتح‌ا... محمودي، ابراهيم ندي‌پور.

ارسال نظر