آخرین خبر

 • • تجدید چاپ سه کتاب از محمد رضا سرشار
 • چهارشنبه 17 آذرماه 89

  3_890917_M200.jpg1_890917_M200.jpg2_890917_M200.jpg
  «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد»
  سه كتاب از محمدرضا سرشار به چاپ دوم رسيد

  خبرگزاري فارس: چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد

  به گزارش خبرگزاري فارس چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.
  كتاب «عكس يادگاري با كت دكتر احمدي‌نژاد» خاطرات محمدرضا سرشار از انتخابات مجلس ششم در سال 78 است كه او و دكتر احمدي نژاد هر دو نامزد انتخابات بودند.
  در اين كتاب حضور دكتر احمدي‌نژاد و بسياري از دولتمردان فعلي در اين خاطرات منعكس شده است و پيش از اين در سال 1388 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده بود و چاپ دوم آن نيز با شمارگان در 2500 نسخه توسط همين ناشر منتشر شده است

  همچنين دو كتاب با عناوين «جاسوس» و «غريبه‌ها» از سري مجموعه كتاب‌هاي «قصه‌هاي انقلاب» نيز توسط سوره تجديد چاپ شده است.
  كتاب «غريبه‌ها» منتخبي از چهار داستان است كه براي گروه سني نوجوان انتخاب شده است و در آن چهار داستان با عناوين «آخر تعزيه» علي‌اكبر والايي، «بسته عجيب» اثر م.تقوا، «شاخه‌هاي شكسته» و «غريبه‌ها» اثر محمدحسين كيانپور منتشر شده است. اين چهار داستان توسط محمدرضا سرشار برگزيده و ويراستاري شده است.

  كتاب «جاسوس» كه كتاب ششم از مجموعه «قصه‌هاي انقلاب» است چهار داستان مخصوص گروه جوان است كه علي آقاغفار، مجيد درخشاني، محمدحسين كيانپور و حسين عبدي داستان‌هاي «اولين نقش من»، «جاسوس»، «مجسمه» و «نقشه» را تاليف كرده‌اند.
  سوره مهر اين دو اثر را در شمارگان 25000نسخه در نوبت دوم چاپ كرده است
آخرين نظرات خوانندگان

 • علی چنگیزی: آقای سرشار مقاله ای در مجله ادبیات داستانی نوشته اید ادامه
 • amir: هو رهگذر عزيز سلام متاسفانه من تا به حال توفيق ادامه
 • محمد علي شفيعي: سلام آقاي رهگذر صداي خاطره انگيز و مهربان و صميمي ادامه

آخرين تصاوير

 • ResizeofzohreAshoora.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • 1_890917_M200.jpg
 • 2_890917_M200.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • mohsen-parviz.jpg
 • dastan-yek-ensan.jpg
 • morteza-avini.jpg
 • mahdi-azar-yazdi0.jpg
 • mahdi-azar-yazdi.jpg

آخرین کتاب

 • • چاپی دیگر با تصويرگری جديد سرشار همچنان «تشنه ديدار» است
 • كتاب «تشنه ديدار» نوشته محمدرضا سرشار با تصويرگری و ويرايش جديد از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می‌شود.
  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری به نقل از ستاد خبر انتشارات سوره مهر،«محمدرضا سرشار» درباره تجدید چاپ كتاب «تشنه ديدار» گفت: اين كتاب كه برای نخستين‌بار در سال 60 منتشر شده بود، به عنوان پرتيراژ‌ترين كتاب جدی كودك و نوجوان کشور تا به امروز بوده است.
  نویسنده کتاب «بیعت با بیداری» گفت: اين كتاب برای گروه سنی كودك و نوجوان است که سوره مهر آن را با ويرايش و تصويرگری جديد عرضه خواهد کرد و قرار است از قطع خشتی به قطع وزيری كوتاه تبديل ‌شود.
  سرشار درباره داستان این کتاب گفت: كتاب«تشنه ديدار» روايتی از جنگ برموك، جنگ‌های زمان پيامبر را به تصوير می‌كشد و داستان كتاب به اين شكل است كه پيك مسلمانان از مرز روم از راه رسيده و خبر می‌دهد كه امپراطور روم با لشكری بزرگ برای حمله به مسلمانان تشكيل می‌شود.
  وی ادامه داد: پس از رسيدن اين پيك پيامبر اسلام دستور بسيج عمومی را صادر می‌كند كه از اين پس داستان كتاب روی ابوذر شخصيت مهم داستان متمرکز شده و آماده شدن ابوذر برای مقابله با دشمنان و تجهيز شتر لاغرش را نشان می‌دهد و داستان به اين شكل ادامه پيدا می‌كند.
  سرشار در پایان اظهار کرد: اين كتاب قبلا به زبان انگليسی و در هندوستان نيز به زبان اردو ترجمه و منتشر شده است.


به كرات داستان هايم سرقت شد

سرشار از بسياري از فيلمسازاني كه در اين سال ها از داستان هايش در ساخت فيلم اقتباس كرده اند و علاوه بر نپرداختن حقوق نويسنده نامي از او نيز در تيتراژ نبرده اند، انتقاد كرد.


محمد‌رضا سرشار نويسنده و قصه‌گوي راديو در گفت و گو با خبرنگار ادبي فارس، گفت: حدود سال 62 از روي داستان «گرداب سكندر» يك مجموعه راديويي به صورت نمايش ساخته و پخش شد. پس از آن از روي همين داستان يك فيلمنامه براي ساخت مجموعه 13 قسمتي در تلويزيون نوشته شد. چكيده اين سريال نيز فيلم شد كه در سال 1367 در جشنواره فيلم فجر اكران شد. هنوز نمي دانم به چه دلايلي هنوز آن فيلم اكران عمومي پيدا نكرد و چرا سريال تلويزيوني آن پس از 10 سال در تلويزيون و در بخش كودك و نوجوان پخش شد.
وي افزود: براي اقتباس از اين داستان ابتدائاً هيچ حق الزحمه اي به من تعلق نگرفت. بعدها به صورت يك طرفه تهيه كنندگان اين برنامه مبلغ 35 هزار تومان به من پرداخت كردند.
سرشار درباره سريال تلويزيوني اين مجموعه كه هم اينك در روزهاي پنجشنبه نيز پخش مي شود، تصريح كرد: روي اين مجموعه كار شده بود و با حوصله روي تك تك عروسك هاي خميري زحمت كشيده بودند. شايد يكي از بهترين مجموعه هاي عروسكي زمان خودش محسوي مي شد، ولي تأخير 10 ساله در پخش آن سبب شد كه اين تكنيك خود را نشان ندهد.
اخيراً انتشارات سوره مهر چاپ سيزدهم كتاب «گرداب سكندر» را منتشر كرده است. دوازده چاپ قبلي اين كتاب را دفتر نشر فرهنگ اسلامي برعهده داشت. نويسنده درباره چاپ و تيراژ كتاب گفت: تاكنون اين كتاب 120 هزار و 500 نسخه فروش داشته است. دفتر نشر فرهنگ اسلامي مدت 7 سال انتشار اين كتاب را به دليل تجديد نظر در چاپ كتاب هاي كودك و نوجوان متوقف كرد. از سوي ديگر تيراژ كتاب هربار كاهش پيدا مي كرد تا آن كه چاپ سيزدهم آن به شمارگان 2 هزار و دويست نسخه كاهش يافت.
قصه گوي راديو در سال هاي قبل درباره ساير داستان هايش كه مورد اقتباس در ساخت فيلم و سريال قرار گرفته اند، عنوان كرد: به غير از داستان «گرداب سكندر» كه به كارگرداني برادران خوش خرام و به تهيه كنندگي گروه كودك و نوجوان شبكه اول بود، فيلم «جاده هاي سرد» نيز اقتباسي از كتاب «اگر بابا بميرد» بود. اين فيلم كه به كارگرداني جعفري جوزاني بود و علي نصيريان و حميد جبلي در آن ايفاي نقش مي كردند، يكي از نخستين فيلم هايي بود كه در جشنواره هاي بين المللي شركت كرد. تهيه كننده فيلم يعني بنياد سينمايي فارابي در سال 1363 جمعاً مبلغ 25 هزار تومان به خاطر اقتباس از داستان به من پرداخت.
سرشار ضمن انتقاد از بسياري از فيلمسازاني كه در اين سال ها از داستان هايش در ساخت فيلم اقتباس كرده اند و علاوه بر نپرداختن حقوق نويسنده نامي از او نيز در تيتراژ نبرده اند، خاطرنشان كرد: به كرات داستان هاي من سرقت شد. كتاب داستاني «جايزه» بارها توسط فيلمسازان آماتور مورد اقتباس قرار گرفت و هيچ نامي از نويسنده اثر برده نشد. فيلم «لنگرگاه» را نيز كيومرث پوراحمد بر اساس داستان «آنجا كه خانه ام نيست» ساخت.

3 نظر

سلام آقاي رهگذر
صداي خاطره انگيز و مهربان و صميمي شما هيچ گاه از خاطرم نمي رود .
صدايي كه خاطرات پاك كودكي را برايم زنده مي كند .
و اينكه اميدوارم از اين وضع نا بسامان و آشفتگي كه در حوزه فرهنگ و ادبيات ما وجود دارد خلاصي يابيم .
پايدار باد صداي ماندگار و روح لطيف و زلال شما .

هو

رهگذر عزيز سلام
متاسفانه من تا به حال توفيق حضور در سايت شما را نداشته ام اما اميدوارم از اين به بعد بتوانم از مطالب شما استفاده كافي ببرم

به من سر بزنيد خوشحال ميشم

آقای سرشار مقاله ای در مجله ادبیات داستانی نوشته اید راجع به نثر هدایت. خیلی خوب بود اگر تو وبسایت می گذاشتید. اگر هم گذاشته اید من پیدایش نکردم. مقاله خوبی بود راجع به نثر هدایت که به نظرم روی وب باشه بهتره. هر چند تو اون شماره راجع به قلم جعفر سلیمانی مقاله ای گذاشته بودید که بی خود بود. چون جناب عالی بتر می دانید که کار مجله ادبی نقد ادبیات و داستان و نثر است نه پرداختن به حاشیه ها و بهرام صادقی این بود و آن بود. و گلشیری و دریابندری فلان بود و بهمان. چیز جالبی نبود.

ارسال نظر