آخرین خبر

 • • نشست کتابخوان «اهل قلم»
 • شنبه 29 خردادماه 95

  نشست کتابخوان «اهل قلم»
  کتاب‌خوان «اهل قلم» روز یکشنبه ۳۰ خرداد توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری انجمن قلم ایران برگزار می‌شود.
  به گزارش ابتکار، این برنامه با حضور دبیرکل علیرضا مختارپور نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محسن پرویز، مرضیه تجار، محمدرضا سرشار و جمع دیگری از نویسندگان مطرح کشور از ساعت ۱۹ یکشنبه 30 خرداد در سالن اجتماعات انجمن قلم برگزار خواهد شد. سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان» با ابتکار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کار خود را از روز بیست و هفتم خرداد ۱۳۹۴ آغاز کرد. این نشست‌ها به منظور اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار می‌شوند و در آن کتابداران، نویسندگان، فعالان فرهنگی، اهالی رسانه، اعضای کتابخانه‌های عمومی و همه علاقه‌مندان تجربیات مطالعاتی خود را برای استفاده سایر علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی به اشتراک می‌گذارند. پیش از نیز نشست‌های مشابه دیگری همچون نشست کتاب‌خوان ویژه پیروان ادیان توحیدی، هنرمندان پیشکسوت و... نیز برگزار شده است.

آخرین کتاب

 • • «راز شهرت صادق هدایت» از نگاه سرشار
 • خبرگزاری شبستان:كتاب «راز شهرت صادق هدایت» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش خبرگزاری شبستان، پایگاه خبری حوزه هنری، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار بوده كه در گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه سامان یافته و به بررسی شخصیت، آثار، عوامل شهرت و جایگاه صادق هدایت در جامعه فرهنگی و اجتماع ایران معاصر می پردازد.
  در این كتاب محقق محترم كوشیده تا بر اساس گفته‌ های دوستان و طرفداران صادق هدایت و برخی سرشناسان جریان طیف روشنفكری معاصر، نكته ‌های مغفولی از نحوه به شهرت رسیدن صادق هدایت و افرادی مانند او را بیان نماید. در این كتاب شیوه و چگونگی تربیت خانوادگی، ویژگی های فردی، عوامل تأثیرگذار خارجی و محیطی و ... كه در تكوین و شكل گیری شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بوده‌اند، به روشنی مورد بازكاوی و استدلال قرار گرفته و برای مستندسازی متن از منابع متعددی كه طی نیم قرن اخیر منتشر شده اند، استفاده شده است. كتاب یاد شده در ویراست جدید دارای یك امتیاز بارز است و آن پردازش اندیشه نویسنده ای مانند هدایت درون جریان هم اندیش و همراه با اوست. در این رهگذر به اقدامات روشمند غرب برای روشنفكر‌سازی و اسطوره ‌پردازی در كشورهای جهان سوم نیز اشارات ارزشمندی شده است.
  «راز شهرت صادق هدایت» از سر فصل های متعددی به شرح زیر تشكیل شده است:
  شهرت مشكوك
  سازوكار چهره سازی در دنیای امروز
  چرا صادق هدایت؟
  دوران های سه گانه اندیشه ای هدایت
  علل و موجبات توجه ویژه غربیان به آثار صادق هدایت
  چگونگی آشنایی غریبان با آثار هدایت
  كفرِ محض
  غربزدگی و نفرت از ایران
  نیست انگاری
  عوامل بیرونی به شهرت رساننده هدایت
  استاد سرشار در بخشی از این كتاب می نویسد:
  «یك مشكل اصلی و اساسی هدایت ـ همچون دیگر همفكرانش؛ از راست گرفته تا چپ ـ بی ‌اطلاعی از كنه آموزه ‏ها و اصول اسلامی، بیگانگی با متون ما‌درِ شیعی، ناآشنایی با مؤمنان و مذهبی های اصیل و آگاه، و نداشتن حشر و نشر و مرآوده با آنان، قضاوت بر اساس مشهورات عوامانة رایج راجع به اسلام و نیز رفتارهای تودة مردم عوام بود. اما به جای آنكه دست كم به خاطر همین ضعف دانش و اطلاعات و ناآشنایی، در چارچوب رسالتی كه برای خود در ستیز با این مظاهر احساس می كرد و قائل بود، صرفاً به حمله به همین مظاهر اكتفا كند، به‌ گونه ‏ای با این قضایا برخورد می‏ كرد كه حاصل كارش ارائة چهره ‏ای به غایت كریه و مشئوم از اصل اسلام و تشیع و مسلمانان بود. این امر نیز تنها به علت ناآگاهی هدایت از صورتِ واقعی تعالیم حیات بخش اسلام نبود، بلكه به سبب آن بود كه او واقعاً و از اساس، به هجو و هزل و تحقیر و ـ به سهم خود ـ طرد اسلام و تشیع از جامعة ایران كمر بسته بود. از همین رو نیز، در داستان هایش، شاهد ورود او به مباحث جدی اسلامی نیستیم.»
  گفتنی است، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار، با قیمت 18000 تومان توسط انتشارات كانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.پيكر حميد سبزواري تشييع شد


حميد سبزواري، پدر شعر انقلاب چند روز پيش درگذشت. روز گذشته بسياري از مسوولان فرهنگي و سياسي به حوزه هنري آمدند تا او را به سوي خانه‌ ابدي‌اش بدرقه كنند. از رييس دفتر مقام معظم رهبري، وزير ارشاد و رييس صدا و سيما در مراسم تشييع اين شاعر حضور يافتند.
مراسم تشييع شاعر انقلاب از كنار مزار شهداي گمنام در حوزه هنري آغاز شد ودر ادامه شعرهاي اين شاعر خوانده شد.
در اين مراسم، رييس دفتر رهبر انقلاب پس از قرائت پيام رهبر معظم انقلاب به مناسبت درگذشت حميد سبزواري، گفت كه «اين پيام حاوي نكات صريحي در وصف شاعري است كه عمر خود را در طول ۷۵ سال گذشته صرف سرودن شعر كرده است و آنگاه كه نداي امام امت را شنيد، شعرش را در جهت خيزش او و انقلاب اسلامي قرار داد و بهترين سروده‌هايش را تقديم نظام كرد تا با تاريخ انقلاب همراه و هنگام شود.»
او گفت كه سروده‌هاي مرحوم سبزواري از كودكي و نوجواني بسياري از ما در ذهن‌هاي‌مان نشسته است. سروده‌هايي چون «خميني‌اي امام» يا «اي مجاهد، ‌اي شهيد مطهر.»
رييس دفتر رهبر انقلاب همچنين يادآور شد: «شعر اثري ماندگار دارد تا جايي كه گاه يك بيت از آن كار ۱۰۰ سخنراني را مي‌كند. بزرگان دين ما هم همواره قدردان چنين اشعاري بوده‌اند. بدون شك امام (ره) و رهبري معظم انقلاب، قدر ايشان را مي‌دانند و آقاي سبزواري نيز به پاس تلاش‌هاي‌شان در ماه رمضان به ديدار خداوند رفتند.»
علي جنتي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي كه سابقه آشنايي‌اش با مرحوم سبزواري به 37 سال پيش برمي‌گردد نيز در اين مراسم از اين آشنايي گفت: «در روزهاي ابتدايي انقلاب اسلامي اين افتخار را داشتم كه در سازمان صدا و سيما در خدمت ايشان باشم و در شوراي شعر سازمان بود كه ايشان را براي نخستين بار ديدم. امروز هم با شناختي كه در ۳۷ سال گذشته از ايشان پيدا كرده‌ايم، او را چهره‌اي مخلص و فداكار و با انقلاب و نيز آگاهي بخش و بابصيرت مي‌دانيم. كسي كه قلب او براي انقلاب مي‌تپيد و در طول بيش از ۷۰ سال گذشته، در راه آرمان‌هاي اسلام شعر سرود.»
او تاكيد كرد كه شعرهاي سبزواري حماسه ماندگاري بود كه براي تحليل احساسات ملت عليه استكبار و نيز در دوران دفاع مقدس نقش موثري را ايفا كرد و بر عمق جان مردم نشست.
وزير ارشاد شعر حميد سبزواري را شناسنامه زمان انقلاب دانست كه تمام حوادث انقلاب در آن ديده مي‌شود.
او با اشاره به شعرهاي قبل از انقلاب اين شاعر تاكيد كرد كه «مرحوم سبزواري در رژيم گذشته هم با شهامت شعر سرود و اشعارش در حافظه تاريخي ملت ما ماندگار شد.»
اجراي سرود «الله اكبر، خميني رهبر» از سروده‌هاي زنده‌ياد حميد سبزواري توسط محمد گلريز و مديحه‌سرايي سعيد حداديان از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود. در ادامه اين مراسم، پيكر حميد سبزواري از مقابل حوزه هنري تشييع و سپس براي خاكسپاري در خانه‌ پدري‌اش در سبزوار به اين شهرستان منتقل شد.
در اين مرسام علاوه بر رييس دفتر مقام معظم رهبري و وزير ارشاد،‌چهره‌هايي چون غلامعلي حداد عادل، عليرضا مختارپور دبير كل نهاد كتابخانه‌هاي عمومي،‌حجت‌الاسلام محمود دعايي، سيد عباس صالحي معاون فرهنگي وزير ارشاد،‌محسن مومني شريف رييس حوزه هنري،‌محمد حسين صفار هرندي،‌حميد رضايي،‌علي اكبر اشعري، محمدرضا سرشار،‌سهيل محمودي و... حضور داشتند.

ارسال نظر