آخرین خبر

 • • پنجمین ماهنامه تخصصی اقلیم نقد منتشر شد.
 • سه شنبه 05 دیماه 91

  پنجمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد- ویژه دی ماه 91- منتشر شد. این نشریه تخصصی به مدیر مسئولی و سردبیری محمدرضا سرشار و زیر نظر هیئت تحریریه ای شامل رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی پور، راضیه تحار، دکتر محسن پرویژ، کامران پارسی نژاد شیرازی، پدرام پاک آیین اداره می شود.
  اقلیم نقد، شامل دو بخش نقد داستان و نقد شعر است؛ و دبیری دو بخش مذکور را به ترتیب سرشار و اسماعیلی بر عهده دارند. پژوهشها و نقدهای این شماره در بخش داستان به ترتیب: بایسته های سنجش سرانه کتابخوانی و وضع شناسی آن، راز فال ورق(یوستین گوردر)، زندگی و داستانهای ریموند کارور، آب انبار(مرادی کرمانی)، آنا کارنینا(لئون تولستوی)، عقربه ها خوابشان می اید(معصومه عیوضی)، ارتباط ایرانی(علی مؤذنی)، تالار پذیرای پایتخت(محمدعلی گودینی)، قدیس..
  کتابهای مورد نقد قرار گرفته در بخش شعر عبارت اند از: نگاهی به سروده های نصرالله مردانی، گزیده شعر جنگ و دفاع مقدس(حسن حسینی)، چهارده نور ازلی(نصرالله مردانی)، رد پای شاعران(پرویز بیگی حبیب آبادی)، کهکشان چهره ها(علی محمد مؤدب)، قطار اندیمشک(علیرضا قزوه)، نه ترنجی نه اناری(سعید بیابانکی)، روزی کبوتری.
  منتقدان بخش داستان پنجمین شماره اقلیم نقد به ترتیب:محمد سرشار، شهریار زرشناس،محمدرضا سرشار، فرشید عطایی(مترجم)، دکتر فریدون اکبری شلدره، نیره سادات حسینی، علی الله سلیمی، محبوبه یزدانی، مهدیه ارطایفه، یوسف نیکفام، زینب گودینی هستند.
  نویسندگان مطالب بخش نقد شعر به ترتیب ذیل اند:دکتر کاووس حسنلی،حسن صنوبری، کامران شرفشاهی، حمید شکار سری، علی داوودی، سید علی میرافضلی، مهدی مظفری ساوجی، هاشم کرونی، دکتر مرتضی رشیدی، اسماعیل امینی، دکتر علی مرشدی زاد .
  پنجمین شماره ماهنامه اقلیم نقد در 231 صفحه قطع وزیری کوتاه، به قیمت 4000 تومان منتشر شده، و از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 358 - ت. 88214440 قابل دریافت است.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


انتخاب اعضای هفتمین دوره هیئت مدیره و سیزدهمین دوره بازرسان انجمن قلم ایران

شنبه 90/7/16 ساعت 15، سیزدهمین مجمع عمومی انجمن قلم ایران در تالار اجتماعات این تشکل صنفی فرهنگی، واقع در خیابان سیدجمال الدین اسدآبادی تهران برگزار شد.
این مراسم که با حضور کسانی همچون دکتر محسن پرویز،دکتر عباس اشرفی،دکتر صابر امامی، دکتر سیدابوالقاسم حسینی(استاد روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد)، دکتر انسیه خزعلی، محسن مؤمنی(رئیس حوزه هنری)، راضیه تجار، سمیرا اصلانپور، محمد میرکیانی، محمد حمزه زاده(قائم مقام حوزه هنری)،حمید گروگان،محبوبه معراجی پور، احمد شاکری، سید احمد میرزاده، سید علیرضا سجاد پور، مجید عمیق، امیرحسین فردی(رئیس مرکز آفرینشهای ادبی حوزه هنری)، امیر مراد حاصل، محمدعلی گودینی، منیژه جانقلی، وجیهه علی اکبری سامانی، منیژه آرمین، رودابه حمزه ای، ظریفه روئین، استاد عباسعلی براتی پور، یاور همدانی، رضا اسماعیلی، پدرام پاک آیین، کاظم محمدی وایقانی، محمود پوروهاب، مسلم ناصری، مجیدملامحمدی، عبدالرحمن اونق، کمال السید، علی اکبر والایی، مجید صفاتاج، نرگس آبیار، سهیلا عبدالحسینی، ابراهیم زاهدی مطلق، شهریار بحرانی، محمدرضا محمدی پاشاک، احمد عربلو، مریم صباغزاده ایرانی، مریم پوریامین،زهره یزدانپناه، افسانه محمدی، علی الله سلیمی، کاظم جیرودی، کامران شرفشاهی، امیرعلی مصدق، محمدحسین کیانپور، اکبر حر، محمدرضا سرشار، کامران پارسی نژاد شیرازی،زهرا پورقربان، سرور پوریا، یعقوب توکلی، مجتبی حبیبی، اصغر استادحسن معمار، جهانگیر خسروشاهی،رضا رسولی، زهرا عامری، سعید اسدی فر،مهدی قیصری، محمد سرشار،....همراه بود ،با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد. سپس محمدرضا سرشار،نایب رئیس فعلی انجمن، ضمن گفتن خیرمقدم به اعضای حاضر و تشکر از آنان، فهرست برنامه های مجمع را به اطلاع حاضران رساند. سپس طبق اساسنامه به انتخاب هیئت مدیره موقت برای مجمع عمومی اقدام شد؛ که طی آن امیرحسین فردی به عنوان رئیس، رضا اسماعیلی به عنوان نایب رئیس، محمدعلی گودینی به عنوان منشی، امیرمرادحاصل و علی اکبر والایی به عنوان ناظر انتخاب شدند و اداره جلسه را برعهده گرفتند.
قرائت گزارش عملکرد دوساله هیئت مدیره، توسط راضیه تجار دبیر انجمن، بخش بعدی برنامه بود. آنگاه دکتر سید ابوالقاسم حسینی، مختصری در باره روانشناسی اسلامی و مراحل تدریجی طرح و پذیرش آن در دانشگاههای کشور به عنوان یک مقوله و درس مهم و نوپا سخن گفت.
تعیین حق عضویت سالانه سال جدید مالی انجمن(از ابتدای مهرماه جاری)،به مبلغ 20000تومان،و تصویب آن توسط اعضا، برنامه بعدی بود.سخنران بعدی کامران پارسی نژاد شیرازی بود که به نمایندگی از سوی بازرسان دوره حاضر، گزارش خود را از عملکرد هیئت مدیره ارائه کرد. آنگاه عملکرد مالی انجمن در سال مالی گذشته قرائت و ترازنامه مال به تصویب جمع رسید.
پرسش و پاسخ، بخش دیگر برنامه بود. در این بخش محمدی پاشاک و عمیق به طرح مطالبی پرداختند؛ که سرشار و پرویز، پاسخ آنان را دادند.
شپس نامزدهای هیئت مدیره دوره هفتم(سمیرا اصلانپور،عباسعلی براتی پور، محسن پرویز، راضیه تجار، کامران پارسی نژاد، پدرام پاک آیین،فیروز زنوزی جلالی، محمد رضا سرشار،احمد شاکری،رضا رسولی، محمد میرکیانی) و نامزدهای بازرسی دوره سیزدهم(محمد ابراهیم بچی، سید علیرضا سجادپور، احمد عربلو، مریم صباغزاده ایرانی،علی الله سلیمی) به معرفی خود و سوابق کاری شان پرداختند.
سپس روی برگه های مخصوص رای گیری به عمل آمد؛ و افراد ذیل برای دو سال عضویت در هیئت مدیره و یک سال عضویت به عنوان بازرس انتخاب شدند:
الف)اعضای اصلی هیئت مدیره( از میان 120 برگه رای به صندوق ریخته شده):
دکتر محسن پرویز(101 رای)، محمد رضا سرشار(94 رای)، راضیه تجار(93 رای)، محمد میرکیانی(86 رای)،کامران پارسی نژاد شیرازی(67 رای)،پدرام پاک آیین(66 رای)،عباسعلی براتی پور(65 رای).
ب)اعضای علی البدل هیئت مدیره:
احمد شاکری(65 رای)، رضا رسولی(62 رای)، فیروز زنوزی جلالی(61 رای).
(به دلیل تساوی آراء براتی پور و شاکری، میان آن دو قرعه کشی به عمل آمد و در نهایت براتی پور به عنوان آخرین نفر عضو اصلی و شاکری به عنوان اولین نفر عضو علی البدل هیئت مدیره تعیین شدند.)
ج) بازرسان اصلی(از میان 116 برگه رای به صندوق ریخته شده):
سیدعلیرضا سجادپور(88 رای)،احمد عربلو(83 رای)،علی الله سلیمی(63 رای).
ب)بازرسان علی البدل:
مریم صباغزاده ایرانی(56 رای)،ابراهیم بچی(40 رای).
این نشست در ساعت 19 به کار خود پایان داد.
گفتنی است - طبق اساسنامه انجمن قلم ایران - اعضای منتخب هیئت مدیره، در نخستین نشست خود - که این بار در شنبه آتی(23 مهر 90) برگزار خواهد شد- از میان خود، یک نفر را به عنوان رئیس، یک نفر را به عنوان نایب رئیس، یک نفر را به عنوان دبیر و یک نفر را به عنوان خزانه دار برمی گزینند.
در دوره قبل، دکتر علی اکبر ولایتی رئیس، محمدرضا سرشار نایب رئیس، راضیه تجار دبیر و فیروز زنوزی جلالی خزانه دار بودند.

ارسال نظر