آخرین خبر

 • • آیا وزیر ارشاد دولت حقوق‌دانان قانون را دور می‌زند؟/ اعطای غیرقانونی مجوز حضور در نمایشگاه کتاب به دو ناشرآممنوع الفعالیت
 • سه شنبه 02 اردیبهشتماه 93

  گروه فرهنگی - رجانیوز: در حالی که چند روز بیشتر تا آغاز بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران نمانده است، گزارشهایی مبنی بر دستور مستقیم وزیر ارشاد برای حضور دو ناشر ممنوع الفعالیت در این نمایشگاه منتشر شده است.

  به گزارش رجانیوز، با روی کار آمدن دولت یازدهم و پس از آن انتخاب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و متعاقبش معرفی شدن معاون فرهنگی وی، امیدهایی در دل ناشران مسئله‌دار و لغو مجوز شده پدید آمد. سخنانی همچون ممنوع القلم‌ها و لغو ممیزی و... که مدیران فرهنگی دولت یازدهم ایراد می‌کردند بیشترین نقش را در این امیدواری داشت.

  اگرچه تلاشهای جریان‌های ادبی شبه روشنفکری در مواردی چون رمان «زوال کلنل» محمود دولت‌آبادی به جایی نرسید و تیر آنها که از کمان هوچی‌گری و شایعه‌سازی رها شده بود به سنگ خورد، اما همکاری وزارت ارشاد با این جریان در موضوعی چون نشر چشمه موجب شد تا این ناشر مسئله‌دار -که به انتشار کتب ادبی مبتذل شهره است- رفع تعلیق شود. صدور حکمی قابل تامل که این انتشارات را جوری محکوم می‌کرد که نهایتا تا اسفند 92 محکومیتش تمام شود و برای نمایشگاه کتاب مشکلی نداشته باشد، اگرچه عجیب و بودار بود اما لااقل در ظاهر با طی روال قانونی به دست آمده بود.(اینجا)

  اما گویا وزارت ارشاد برای رسیدن به همه اهداف خود و باز گذاشتن دست ناشران مسئله دار، خیلی هم حوصله طی کردن روال قانونی -ولو در ظاهر- را ندارد، چرا که امروز گزارشی منتشر شد که نشان می‌داد وزیر ارشاد با دستوری مستقیم به دو ناشر ممنوع الفعالیت اجازه حضور در نمایشگاه کتاب را داده است.

  خبرگزاری فارس امروز نوشت: «ظاهرا دو انتشارات «حیان» و «طرح نو» که به ترتیب با مدیریت مهدی خزعلی و حسین پایا شناخته می‌شوند با واسطه تراشی و نامه از مشاوران رئیس جمهور و ارائه درخواست به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان حضور در نمایشگاه کتاب بودند و علی جنتی وزیر ارشاد هم طی دستوری بر عدم ممانعت برای حضور این دو ناشر تاکید کرده است.»(اینجا)

  انتشارات طرح نو برای حضور در نمایشگاه کتاب ثبت نام کرده است اما به دلیل شکایت و پرونده‌ای باز در دادگاه فرهنگ و رسانه نمی‌تواند در نمایشگاه کتاب باشد و باید رویه قانونی طی کند.

  انتشارات طرح نو، از زمان وزارت حسین صفار هرندی مجوز چاپ کتاب دریافت نکرده، البته در زمان وزارت سید محمد حسینی در دولت دهم تنها اجازه چاپ چند کتاب جدید به این ناشر داده شد و این وضعیت هم بعد از مدت کوتاهی متوقف شد و دیگر اجازه چاپ کتاب جدید داده نشد و تا به امروز فعالیت ناشر فراز و فرود داشته است و کم و بیش مشغول فعالیت است.

  این ناشر بعد از تغییر دولت، و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، دیداری با علی جنتی وزیر ارشاد یازدهم داشت تا در صورت امکان بتواند کار نشر را از سر بگیرد.

  اما ناشر دوم یعنی انتشارات «حیان» که مدیریت آن برعهده مهدی خزعلی است نیز سالها فعالیتی نداشته است. وی که مدیر انتشارات «حیان» است، پیشتر نیز در رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی سال 88 چند بار بازداشت شد.

  حیان برای حضور در نمایشگاه کتاب باید روال قانونی را طی کند، در هیات رسیدگی به تخلفات ناشران به موراد تخلفشان رسیدگی شود و مراحل با حضور اعضای هیات بررسی شود. اما ظاهرا با دستور وزیر قرار است این دو ناشر در نمایشگاه کتاب باشند.

  حیان به عنوان ناشر علوم پزشکی فعالیت می‌کرد اما با ممانعت از حضور این نشر در نمایشگاه، کتاب‌های حیان از سوی غرفه «ابا صالح» که متعلق به همسر خزعلی است عرضه می‌شد.

  اگر این خبر درست باشد باید از وزیر ارشاد پرسید که آیا دور زدن قانون و بی‌اعتنایی به چرخه قانونی حوزه نشر تناسبی با شعارهای دولت حقوق‌دان‌ها دارد؟

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • آثار كودك محمدرضا سرشار در نمایشگاه كتاب / اصیل آباد به چاپ نوزدهم رسید
 • كد مطلب: 13544 25 فروردین 1393 ساعت 13:58
  به همت انتشارات سوره مهر؛
  سه اثر كودك و نوجوان محمدرضا سرشار به زودی از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می شوند و در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران حضور خواهند داشت.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری چاپ پنجم كتاب "سفر به جنوب" محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) به زودی از سوی انتشارات سوره مهر وارد بازار كتاب می شود.
  این اثر توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، برای نخستین بار در سال 1370 چاپ شد.
  كتاب "سفر به جنوب" كه مخاطبان آن را نوجوانان تشكیل می دهند، در نخستین جشنواره كتاب كودك و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، به عنوان كتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.
  غیر از خدا هیچكس نبود نیز به چاپ یازدهم رسیده است. این اثر مجموعه داستان قدیمی از سرشار است كه برای كودكان سال‌های آخر دبستان و دوره راهنمایی مناسب است.
  سرشار در این كتاب، شش داستان با موضوعاتی چون «نعمت هوش»، «ایثار»، «روزی حلال» و... را گرد هم آورده است و بازتولید مجموعه‌ای از داستان‌های قدیمی است.
  چاپ نوزدهم "اصیل آباد" این نویسنده نیز توسط انتشارات سوره مهر در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب عرضه خواهد شد. چاپ اول این اثر در اردیبهشت 1357 - قبل از پیروزی انقلاب - منتشر شده است.
  كتاب «اصیل آباد» از سری كتاب‌های گروه سنی نوجوانان، داستان زندگى مردمی است كه در روستا با تكیه بر تولیدات خودشان و براساس فطرت، سادگى و پاكى گذران زندگی می‌كنند.
  گفتنی است محمد رضا سرشار در بخش آثار بزرگسال خود هم امسال با دستی پر به نمایشگاه كتاب تهران می آید و چهار مجلد نخست از مجموعه هفت جلدی قصه‌‌های انقلاب را از سوی انتشارات سوره مهر در دست چاپ دارد.
  روی دیوار، پای تخته سیاه، همه گفتند مرگ بر شاه و به دنبال پدر عناوین این كتاب ها است.
  همچنین دو كتاب "داستان برای گشایش درهای آسمان" و "غوطه خوردنی غریب در داستان" از محمد رضا سرشار نیز توسط انتشارات سوره مهر در نمایشگاه كتاب در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.


برگزیدگان مسابقه کتابخوانی (کتاب «جایزه») استهبان

اداره كتابخانه عمومي شهرستان استهبان با همكاري اداره آموزش و پرورش اقدام به اجراي طرح سالانه يارمهربان در بین مدارس نمونه راهنمایی كرده است.در اين طرح كه اقدامات آن از مهرماه امسال بعد از مشورت با مركز مشاوره كمي كتاب و رايزني با معاون فرهنگي و پرورشي شهرستان صورت گرفته است،دانش آموزان كتب معرفي شده را مطالعه و به  نوشتن خلاصه و چكيده اي از داستان می پردازنند.اولین دور این مسابقات با معرفی کتاب جایزه نوشته محمدرضا سرشار برگزار گردید و برندگان به شرح ذیل می باشند.به نفرات برتر جوايزي به رسم يادبود اهداء خواهد شد.

پوریا وکیلیان،رضا غلباش،سعید نداف،محمد امین قریحه،شایان میرزایی،علی زهره ای،فاطمه پاکباز،الهه باقرائت،نیما اسد،محمد حکمفرمایی،اسماء نسیم،مینا ثنایی،مینا فرمانی،هانیه کاشف،یگانه فقیهی

 (گردآورنده،زهرا کاظم نژاد)

ماخذ: سایت کتابخانه عمومی محقق العلماء استهبان

ارسال نظر