آخرین خبر

 • • نشست معرفی و نقد رمانی که به پنج زبان زنده دنیا ترجمه شده است در قم
 • دوشنبه 08 دیماه 93

  به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم نشست معرفی و نقد رمانی که به 5 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، با همکاری مؤسسه جهاد فرهنگی حکمت در آستانه هفته وحدت کتاب«آنک آن یتیم نظر کرده»تألیف محمدرضا سرشار را در نشستی با حضور دکتر محسن پرویز عضو شورای مهندسی فرهنگی شورایعالی انقلاب فرهنگی و معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی و کارشناسان ادبی و فرهنگی در قم نقد و بررسی می کند. «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه, از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد و توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.این اثر که تا کنون هشت بار تجدید چاپ گردیده است پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت که از آن جمله می توان به‌عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، «پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۴)برای آن اشاره کرد که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال ۱۳۸۴شد.بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی و چاپ مجلد اول ترجمه عربی آن در لبنان و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. گفتنی است نشست نقد و بررسی «آنک آن یتیم نظر کرده»روز پنج شنبه 11 دی از ساعت 14:30الی16:30 در سالن اجتماعات کتابخانه آیت الله خامنه ای واقع در قم،خیابان شهید لواسانی،خیابان ساحلی برگزار می شود.

آخرین کتاب

 • • رمانی از زندگی پیامبر(ص) به قلم محمد رضا سرشار
 • چاپ هشتم رمان «آنک آن یتیم نظر کرده» که به قلم محمدرضا سرشار نگاشته شده در مورد زندگی پیامبر(ص) است که توسط سوره مهر در آستانه سالروز وفات نبی مکرم اسلام به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرشار درباره انگیزه خود برای نوشتن نسخه نوجوانانه این اثر گفت: «فکر نوشتن از سرزمین نور از سال 1359 در ذهن من افتاد. اولین موجبش این بود که می‌‌دیدم هیچ کتاب داستانی ارزشمندی در مورد زندگی پیامبر(ص) برای نوجوانان ما منتشر نشده است.دوم اینکه میدانستم که اگر چنین کاری صورت بگیرد، در نگاه خواننده‌ی نوجوانان این اثر نسبت به دین‌‌شان یک تحول اساسی مثبت به وجود خواهد آمد. ضمن آنکه زندگی پیامبر ما آنقدر و پرکشش است که جدا از جنبه‌ی الهی و دینی آن، به خودی خود، می‌‌تواند موضوع یک داستان بسیار جذاب و پرهیجان باشد. به شرط آنکه این موضوع، در دست یک نویسنده، به معنی درست کلمه، قرار بگیرد. و البته، طمعِ بردن ثواب و اجرا آخرتی نیز، در این کار بی‌‌تاثیر نبود».

  این کتاب که پیش از این، توسط انتشاراتی دیگری منتشر می شد، سرانجام پس از حدود دو سال وقفه در تجدید چاپ و نایاب بودن ، به وسیله انتشارات سوره مهر، به چاپ هشتم خود (اول سوره مهر) رسید و به بازار نشر عرضه شد.«آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت. که از آن جمله می توان به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد.

  بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی - به همت حوزه هنری - و چاپ مجلد اول ترجمه عربی آن در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. همچنین چاپ ترکی استانبولی این اثر به تازگی توسط حسن علیمی بکتاش ترجمه و منتشر شده است.


سیزدهمین جشنواره قلم زرین فراخوان داد

فراخوان سیزدهمین جشنواره قلم زرین منتشر شد.


به گزارش خبرگزاری فارس، سیزدهمین جشنواره قلم زرین، در این فراخوان آمده است:
«نظر به این که انجمن قلم ایران با استعانت از خداوند بزرگ در نظر دارد «سیزدهمین دوره جشنواره قلم زرین» را در چهاردهم تیر ماه سال 1394 و همزمان با روز ملی قلم برگزار کند، از کلیه ناشران، نویسندگان، شاعران، پژوهشگران، منتقدان و مؤلفانی که مایلند آثارشان در این جشنواره شرکت داده شود دعوت می‌شود از هر یک از کتابهای خود در پنج حوزه: نقد و پژوهش ادبی، داستانی بزرگسال، شعر بزرگسال، داستان کودک و نوجوان، شعر کودک و نوجوان که برای اولین بار در سال 1393 منتشر شده است، سه نسخه برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
آخرین مهلت ارسال آثار 30 فروردین ماه 1394 است و پس از مهلت تعیین شده، دبیرخانه انجمن از دریافت آثار ارسالی معذور است. علاقه مندان به ارسال آثار می‌توانند کتابهای خود را به نشانی : تهران - خیابان سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سید جمال الدین‌اسدآبادی _ بعد از کوچه 44- شماره 360- انجمن قلم ایران ارسال کنند.»

ارسال نظر