آخرین خبر

 • • نقد داستان بلند «لحظه‌ها جا می‌مانند» از یوسف قوجق، در معاونت پژوهش و آموزش حوزه هنری با حضور نویسنده
 • چهارشنبه 24 دیماه 93

  روز سه شنبه آتی (30‌ام آذرماه) داستان بلند «لحظه‌ها جا می‌مانند» نوشته نویسنده هموطن ترکمن، یوسف قوجق، در جلسه نقد هفتگی داستان روزهای سه شنبه معاونت پژوهش و آموزش حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، که به سرپرستی محمدرضا سرشار برگزار می‌شود، با حضور نویسنده اثر، توسط نویسندگان حاضر در جلسه، نقد جمعی می‌شود.
  «لحظه‌ها جا می‌مانند »در سال 1392 برای نخستین بار توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر شد و در همین مدت کوتاه که از انتشار آن می‌گذرد توانست جوایزی را به خود اختصاص دهد. که از آن جمله می توان به لوح تقدیر در پنجمین دوره‌ی جشنواره‌ی داستان انقلاب (سال ۱۳۹۱)، لوح تقدیر در بیست‌وششمین دوره جایزه‌ی کتاب فصل (سال ۱۳۹۲) و لوح تمجید در دوازدهمین دوره جشنواره قلم زرین (سال ۱۳۹۳) اشاره کرد.
  جلسات نقد داستان روزهای سه شنبه حوزه هنری با بیش از سی سال سابقه برگزاری مستمر، قدیمی‌ترین و با دوام ‌ترین و پربارترین این نوع جلسات در کشور، از ابتدا تا کنون است.
  اداره این جلسات که در چند سال از دهه 1360 به عهده محمدرضا بود، از سال 1381 نیز به او واگذار شد، و وی تا کنون حدود سیزده سال است به طور پیوسته آن را مدیریت می‌کند؛ که در این دوره بسیاری از شرکت کنندگان در آن پس از چندی، برای نخستین بار توانستند به سطحی ارتقا یابند که آثار داستانی خود را به صورت کتاب یا کتابهای متعدد به چاپ برسانند و بعضا از جشنواره‌های معتبر داخلی موفق به دریافت جوایزی شوند. برخی نیز علاوه بر داستان، در وادی نقد داستان و داوری جشنواره‌های ادبی هم به فعالیت پرداختند. که از آن جمله می‌توان به مهدیه (اقدس) ارطایفه، مریم شریف رضویان، مریم مقانی، معصومه عیوضی، فاطمه دانشور جلیل، یوسف نیکفام، فرخنده حق‌شنو، فرحناز شیخ‌علی‌زاده، ابوالفضل طاهرخانی، پروانه بابک، سهیلا ازگلی، یوسف یزدیان وشاره، رقیه مهری، اکرم سرداری، زینب گودینی، علیرضا عیوضی و ... اشاره کرد.
  نویسنده داستان حجیم «لحظه‌ها جا می‌مانند»، یوسف قوجق، متولد اول خرداد ۱۳۴۷ در روستای «اوخلی بالا» از توابع رامیان (در منطقه‌ای از استان گلستان)، متأهل، با دو فرزند پسر، و هم‌اکنون ساکن تهران است.
  او تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش و راهنمایی و متوسطه را در شهر گنبدکاووس سپری کرد. تحصیلات عالی را در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی (کارشناسی) و تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) را در رشته‌ی مردم‌شناسی به پایان رساند.
  کارشناس ادبی مدیریت انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دبیری سرویس داستان در برخی نشریات، همکاری ادبی با رادیو، داوری بخش داستان در برخی از جشنواره‌های ادبی استانی و سراسری، مترجمی و مشاوری فرهنگی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان از جمله فعالیت‌های قوجق در طول این سال‌هاست.
  وی همچنین صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته‌نامه‌ «یاپراق» (به معنای برگ) است که گستره‌ی سراسری و بین‌المللی دارد. این نشریه در تاریخ ۱۶/۷/۱۳۷۶ پروانه‌ی انتشار گرفت و تا سال ۱۳۸۸ به صورت فصلنامه چاپ و منتشر می‌شد اما در سال ۱۳۸۸ ترتیب انتشارش از فصلنامه به هفته‌نامه تغییر یافت.
  قوجُق داستان نویسی را از سال ۱۳۶۵ آغاز کرد و تاکنون علاوه بر ادبیات داستانی، در زمینه‌ی مردم‌شناسی فرهنگ ترکمن و ادبیات این قوم ایرانی آثار متعددی به چاپ رسانده است.
  جلسه نقد داستان بلند «لحظه‌ها جا می‌مانند»، سه شنبه آینده، ساعت 15 تا 17 در سالن کنفرانس معاونت پژوهش و آموزش حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، واقح در طبقه دوم (خ. سمیه غربی، نرسیده به تقاطع خ. حافظ) برگزار می‌شود و حضور در این نشست برای همگان آزاد است.

آخرین کتاب

 • • رمانی از زندگی پیامبر(ص) به قلم محمد رضا سرشار
 • چاپ هشتم رمان «آنک آن یتیم نظر کرده» که به قلم محمدرضا سرشار نگاشته شده در مورد زندگی پیامبر(ص) است که توسط سوره مهر در آستانه سالروز وفات نبی مکرم اسلام به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرشار درباره انگیزه خود برای نوشتن نسخه نوجوانانه این اثر گفت: «فکر نوشتن از سرزمین نور از سال 1359 در ذهن من افتاد. اولین موجبش این بود که می‌‌دیدم هیچ کتاب داستانی ارزشمندی در مورد زندگی پیامبر(ص) برای نوجوانان ما منتشر نشده است.دوم اینکه میدانستم که اگر چنین کاری صورت بگیرد، در نگاه خواننده‌ی نوجوانان این اثر نسبت به دین‌‌شان یک تحول اساسی مثبت به وجود خواهد آمد. ضمن آنکه زندگی پیامبر ما آنقدر و پرکشش است که جدا از جنبه‌ی الهی و دینی آن، به خودی خود، می‌‌تواند موضوع یک داستان بسیار جذاب و پرهیجان باشد. به شرط آنکه این موضوع، در دست یک نویسنده، به معنی درست کلمه، قرار بگیرد. و البته، طمعِ بردن ثواب و اجرا آخرتی نیز، در این کار بی‌‌تاثیر نبود».

  این کتاب که پیش از این، توسط انتشاراتی دیگری منتشر می شد، سرانجام پس از حدود دو سال وقفه در تجدید چاپ و نایاب بودن ، به وسیله انتشارات سوره مهر، به چاپ هشتم خود (اول سوره مهر) رسید و به بازار نشر عرضه شد.«آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت. که از آن جمله می توان به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد.

  بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی - به همت حوزه هنری - و چاپ مجلد اول ترجمه عربی آن در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. همچنین چاپ ترکی استانبولی این اثر به تازگی توسط حسن علیمی بکتاش ترجمه و منتشر شده است.

خواندني‌هاي وب


فراخوان حوزه هنری برای طراحی شخصیت دختر ایرانی

حوزه هنری کودک و نوجوان، طراحی‌های برگزیده شخصیت(کاراکتر) دختر جوان ایرانی را خریداری می‌کند.
خبرگزاری فارس: فراخوان حوزه هنری برای طراحی شخصیت دختر ایرانی

به گزارش خبرگزاری فارس، لیلا نیرومند، دبیر فراخوان، با اعلام این خبر افزود: از کلیه طراحان کاراکتر، تصویرگران، مجسمه‌سازان و ... که در زمینه طراحی شخصیت دختران ایرانی طبع‌آزمایی کرده‌اند، دعوت می‌شود با شرکت در این فراخوان، آثار خویش را به دبیرخانه طرح ارسال کنند.

وی گفت: ویژگی شخصیت مورد نظر، یک دختر بالغ ایرانی در محدوده سنی 16 تا 22 سال با فیزیک و ظاهری ایرانی است که قابلیت استفاده در پویانماییهای سه بعدی و ساخت عروسک را داشته باشد. همچنین برای اطمینان طراحان محترم از حفظ مالکیت معنوی آنان، امکان صدور گواهی کتبی دبیرخانه مبنی بر دریافت و ثبت هر شخصیت پیش‌بینی شده است.

نیرومند اضافه کرد: هر کاراکتر باید در زمینه‌ای ساده و در قالب یک فایل (ترجیحاً با فرمت Jpeg) و با حجم کمتر از یک مگابایت به همراه پیشینه هنری مختصری از طراح آن، به نشانی رایانامه info@hhkoodak.ir ارسال شوند. مهلت ارسال آثار نیز 26 دی ماه 1393 می‌باشد.

براساس این فراخوان، حوزه هنری کودک و نوجوان پس از بررسی شخصیتهای دریافت‌شده، آثار برگزیده را خریداری خواهد کرد. اطلاعات بیشتر در پایگاه خبری حوزه هنری کودک و نوجوان به نشانی www.hhkoodak.ir قابل دسترسی است.

- See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13931006000588#sthash.chO71Lo6.dpuf

ارسال نظر