آخرین خبر

 • • برگزاری همایش تجلیل از دکتر حداد عادل؛ مرد تقوا و تدبیر
 • جمعه 21 تیرماه 92

  ارسال به دوستان
  به همت اهالی رسانه و دانشگاهیان
  همایش تجلیل از حدادعادل فردا برگزار می‌شود

  همایش نکوداشت غلامعلی حدادعادل با عنوان «مرد تقوا و تدبیر» با همت گروهی از رسانه‌های اصولگرا، تشکل‌های صنفی و مردم‌نهاد، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و همچنین جمعی از اتحادیه‌های دانشجویی برگزار می‌شود.

  خبرگزاری فارس: همایش تجلیل از حدادعادل فردا برگزار می‌شود

  به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، خبرنگاران روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری اصولگرا، انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان، به همراه برخی اتحادیه‌های دانشجویی از جمله جامعه اسلامی دانشجویان و انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل به پاس سالها حضور اخلاق‌مدارانه، اصولگرایانه و خردورزی همراه با تدبیر غلامعلی حدادعادل در عرصه سیاسی کشور، مراسم نکوداشتی برگزار می‌کنند.

  این مراسم از ساعت 10 الی 12 روز شنبه 22 تیرماه در سالن سوره حوزه هنری برگزار خواهد شد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «اگر بابا بمیرد » سرشار به زبان اسپانیولی ترجمه می شود
 • به گزارش خبرگزاری فارس، فهیمه سمسار دبیر شورای ترجمه حوزه هنری با بیان این که کتاب «پایی که جا ماند» خاطرات سید ناصر حسینی پور توسط مریم اورنرو سوله در حال ترجمه به زبان اسپانیولی است، گفت: این کتاب به زودی و پس از انتخاب مترجم به زبان انگلیسی ترجمه می‌شود.

  وی ادامه داد: کتاب «اگر بابا بمیرد» نوشته محمدرضا سرشار نیز توسط نجمه شبیری به زبان اسپانیولی ترجمه می‌شود. «مهمان صخره‌ها» خاطرات خلبان محمد غلامحسینی دیگر کتاب انتشارات سوره مهر است که ترجمه آن به زبان انگلیسی و توسط محسن کریمی به اتمام رسیده و در مرحله ویراستاری است.

  سمسار تصریح کرد: مجموعه داستان طنز «عشق خامه‌ای» نوشته شهرام شفیعی نیز به زبان اسپانیولی در حال ترجمه است.

  شورای ترجمه حوزه هنری با مدیریت حمیدرضا شاه آبادی آثار منتشر شده توسط انتشارات سوره مهر را با کمک مترجمان متخصص و استادان دانشگاه به زبان‌های مختلف ترجمه می‌کند.


نکوداشت استاد محمدرضا سرشار برگزار شد

همايش نكوداشت استاد محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عصر روز سه شنبه 13 تیر با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از معاونان صدا و سيما و سازمان اوقاف و امور خيريه، در سالن كوثر سازمان صدا و سيما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بخش ادب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمدحسين صفارهرندي - وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي - در ابتداي سخنانش، پيام كوتاه مقام معظم رهبري را براي حاضران خواند كه در آن آمده بود: «آقاي سرشار حق بزرگي بر ادبيات داستاني انقلاب دارند».

وي سپس با بيان اين مطلب كه از سه منظر، ارتباط خود را با سرشار توضيح مي‌دهم، گفت: از منظر اول به عنوان يك مصرف‌كننده فرهنگ و ادبيات است؛ آن وقتي كه براي اولين‌بار خواننده‌ قصه‌هاي او و شنونده داستان‌هايش شدم. از منظر ديگر، به عنوان همكار در روزنامه كيهان بود كه او دبير سرويس ادب و هنر و من سردبير بودم. در آن زمان با وجود وسواسي كه درباره كلمه كلمه‌ي روزنامه داشتم، صفحه او آرمش‌بخش بود و صفحه‌اي بود كه بي‌دردسر امضايش مي‌كردم.

وزير ارشاد منظر سوم را در زمان حال، از موضع خدمت‌گزار فرهنگ و هنر ذكر كرد و ادامه داد: در اين حيطه زماني موفق خواهم بود كه الگوي مناسبي در زمينه فرهنگ داشته باشم و خوشحالم كه در زمينه ادبيات امروز اين الگو را داريم: "رضا رهگذر". او براي ما تصوير خيالات و رؤياهايمان بود. امروز مي‌توانم از الگويي در اين زمينه براي نسل آينده‌مان نام ببرم. او به همان اندازه كه به ادبيات متعهد است، رابطه خود را با خالق نيز حفظ كرده است.

در اين مراسم، محسن پرويز - معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و دبير اين برنامه - نيز گفت: در ستاد قصه‌هاي قرآني قرار شد كه هر دوره نويسندگاني كه خدمت بيش‌تري به قصه‌هاي قرآني كرده‌اند، تقدير شوند كه در اولين گام، اولين چهره‌اي كه يك سر و گردن بالاتر از بقيه قرار داشت، محمدرضا سرشار بود.

وي در ادامه از برگزاري مراسم نكوداشت و تقدير ديگري در مردادماه سال جاري از محمدرضا سرشار در حوزه هنري خبر داد.

همچنين حجت‌الاسلام محمدعلي خسروي - معاون فرهنگي سازمان اوقاف و امور خيريه - در اين برنامه اظهار داشت: محمدرضا سرشار، هم در داستان‌سرايي و هم در داستان‌نويسي سرآمد است و از الگوهايي است كه مي‌تواند براي نونهالان و نسل جوان ما اسوه باشد.

وي سپس با اشاره به جايگاه داستان‌نويسي در جوامع متذكر شد: داستان و قصه در رشد فكري جوامع جايگاه ويژه دارند و تاثيري كه يك شرح حال در دل انساني مي‌گذارد، تاثيري ماندگار است و روشي كوتاه‌تر و دست يافتني‌تر از اين براي حكمت عملي و تهذيب نفوس وجود ندارد؛ داستان و ادبيات تاثير فراواني در روح آدمي مي‌نهد.

او در ادامه با اشاره به تكيه قرآن به قصه و داستان تصريح كرد: اگر غير از قصه راه ديگري براي تاثيرگذاري بر نفوس وجود داشت، قطعا قرآن آن راه را برمي‌گزيد؛ ولي مي‌بينيم كه قرآن قصه را محور قرار داده و احكام ديني را در لابه‌لاي قصه‌ها منعكس مي‌كند. قصه‌هاي قرآني يكي از ابعادي است كه كم‌تر به آن توجه داشته‌ايم .

وي متذكر شد: قصه‌هاي قرآني امروز بايد بررسي بيش‌تر و تفسير شوند، چراكه اين قصه‌ها در تكوين شخصيت انساني انسان و هدايت او نقش بي‌بديلي دارند.

سپس حسن خجسته - معاون صداي سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران - درباره سرشار از اين منظر كه او سال‌ها در راديو كار كرده، نه بعد ادبي او، سخن گفت و اظهار داشت: بايد ديد كه چرا سرشار از نظر ما دست‌اندركاران راديو نگيني بر تاريخ ادبيات و ادبيات متعهد ايران شده است.

وي ادامه داد: بسياري از افراد در راديو آمدند و رفتند و نامي از آن‌ها نماند، زيرا نتوانستند نقشي را كه بايد، ايفا كنند. هنر ارزنده‌ي سرشار اين بود كه در فرم مناسب، محتواي لازم را وارد كرد. اگر آن فرم جاذب نبود، مخاطب جذب نمي‌شد و اگر محتوا عميق نبود، باز مخاطب استقبال نمي‌كرد. سرشار به دليل پيدا كردن شكل مناسب براي ارايه‌ي محتوايي كه براي مخاطب ضروري است، موفق شد.

او همچنين يكي از خصوصيات ديگر سرشار را صداي خاص او دانست و ديگر شاخصه‌اش را تفاوت محتوا و تازه بودن كارش ذكر كرد.

به گزارش ايسنا در ادامه حجت‌الاسلام علي‌اكبر صادقي رشاد - ‌رييس پژوهشگاه فرهنگ و انديشه‌ي اسلامي - گفت: انسان‌شناسي جوهر علوم انساني است و علوم انساني بسط و شرح نظريه انسان‌شناختي است. بايد گفت چون علوم انساني بر همه‌ي مذاهب زندگي انسان تاثيرگذار بوده و در همه‌ي آن‌چه كه به حيات انسان مربوط است، انسان‌شناسي كه روح و جوهر انسان است، روح و جوهر همه‌ي حيات هستي آدمي است.

وي ادامه داد: ادبيات غني ما مردم ايران، زهدان و زيستگاه نظريه‌هاي علوم انساني ماست. اصولا در ادبيات فارسي مي‌توان همه‌گونه منظر‌هاي انسان‌شناختي و مكاتب انسان‌شناسي و نظريه‌هاي حوزه‌ي علوم انساني را سراغ گرفت. سرمايه‌ي عظيمي است؛ ولي حكايت ما مردم ايران حكايت مردم فقير آفريقا است كه سر بر گنج‌ها نهاده‌اند و از گرسنگي رنج مي‌برند.

رشاد گفت: كساني چون سرشار، از پديد‌اورندگان اين ادبيات در تاريخ ادبيات ما بوده‌اند، هستند و خواهند بود. سرشار هر چند قريب ربع قرن قصه گفت، اما شأن او قصه‌گويي او نيست، بلكه او يك قصه‌پرداز است. هرچند او در ثلث قرن قصه پرداخته، اما شأن او قصه‌پردازي نيست؛ او قصه‌اي ماندگار است.

سپس رضا اميرخاني - رييس انجمن قلم ايران - در اين برنامه گفت: سرشار اگر داستان نوشته خود را وقف ادبيات داستاني، اگر نقد نوشته، وقف نقد و اگر شاگرد تربيت كرده، خود را وقت شاگرد كرده است. او اسوه‌ي سرشار تقويت ادبيات داستاني بود كه تخفيف از اين اسوه، ظلم به اين زحمت و ناسپاسي از سرشار، ظلم به اين اسوه است. سرشار مانند باغباني است كه درختان سيبش را بريد و از آن نردباني ساخت؛ براي من و شما.

عليرضا قزوه هم در ادامه شعري براي حاضران خواند.

همچنين علي عسگري - رييس سازمان فرهنگي، هنري شهرداري - سخنراني كرد و گفت: چرا امروز مي‌خواهيم قصه سرشار را براي خود سرشار بگوييم؛ واقعيت اين است كه مي‌خواهيم قصه سرشار را براي كساني كه مي‌خواهند به قصه‌نويسي روآورند، بگوييم.

در پايان محمدرضا سرشار نيز در سخناني گفت: اين مراسم مراسم تجليل از هنر و ادبيات متعهد و ادبياتي است كه قبل و بعد از انقلاب پايه‌هاي آن را پي ريختند.

وي افزود: كساني كه همچنان به تعهد قلم معتقدند، قلم را بايد صرف بزرگ‌ترين چيز‌ها‌ كه همان پرداختن به قرآن و انبياست، كنند. هر كس بايد توانايي خود را در اين عرصه بيازمايد و نگران كار كردن ديگران نباشد؛ چراكه اين بحري است كه هر كس بايد آبي از آن بردارد.

در اين مراسم، لوح هاي تقدير و جايزه‌هايي به اين نويسنده و منتقد ادبي ازسوي نهادهاي مختلف اعطا شد؛ ازجمله جايزه دومين جشنواره قصه هاي قرآني سازمان اوقاف و امور خيريه و تقديرهايي ازسوي معاونت صدا سازمان صدا و سيما، وزارت ارشاد ، انتشارات سوره مهر و حوزه هنري ، انتشارات سروش، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي ، کتابخانه ملي، سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران و مراکز و نهادهايي ديگر.

حجت‌الاسلام مصلحي - نماينده ولي فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه - و محمد هنردوست - قائم‌مقام رييس سازمان صدا و سيما - هم از حاضران در مراسم بودند.

ارسال نظر