آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • پنجمین بازچاپ «سفر به جنوب»/ گزارش سرشار از رزمندگان نوجوان

 • شناسهٔ خبر: 4130367 - سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

  کتاب «سفر به جنوب» محمدرضا سرشار شامل روایتی از دیدار و گفتگوی وی با چند نوجوان رزمنده تجدید چاپ شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به جبهه‌های جنوب کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ است که در آن، مشاهدات نویسنده در کنار گفت‌وشنود او با چند نوجوان رزمنده در قالب گزارش نوشته شده است.

  درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی اختصاص دارد. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت و گو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها درواقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باورپذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی خواهد برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌هایی که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیش کسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این اثر در ۵۵ صفحه با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسید.


ششمین شماره ماهنامه تخصصی "اقلیم نقد" - ویژه بهمن ماه 91 - منتشر شد

ششمین شماره ماهنامه تخصصی جدیدالتاسیس "اقلیم نقد" - ویژه بهمن ماه - انتشار یافت. این نشریه که در 236 صفحه قطع وزیری کوتاه چاپ شده، مشتمل بر دو بخش نقد کتابهای داستان و نقد شعر - اعم از کودک و نوجوان - است.
در بخش نقد داستان این شماره اقلیم نقد شاهد نقد هفده کتاب داستان به شرح ذیل هستیم:
داستان، گام به گام(حسین فتاحی)؛ احمد شاکری/ مرد معلق(سال بلو)؛ شهریار زرشناس - محمدرضا سرشار/ جاده جنگ(منصور انوری)؛ منیژه جانقلی/ آتش به اختیار(محمدرضا بایرامی)؛ مریم مقانی/ پرسه در خاک غریبه(احمد دهقان)؛ محمدعلی گودینی/زمانی برای بزرگ شدن(محسن مومنی)؛ مریم مشتاق/ جای خالی هیجان(الهام سیدحسینی)؛علی الله سلیمی/ جیرجیرک(احمد غلامی)؛ علیرضا عیوضی/ در خرابات مغان(داریوش مهرجویی)؛ محبوبه یزدانی/ میوه های رسیده(مهرداد موسویان)؛ زینب گودینی/ طوطی(سوزانا تامارا)؛ سهیلا عبدالحسینی/ طناب کشی(مجید قیصری)؛ پیمان نیکخواه/ روی ماه خداوند را ببوس(مصطفی مستور)؛ معصومه عیوضی/ ما برگزیدگان(محمدرضا سرشار)؛ مریم شریف رضویان/ کوچه صمصام(حمیدرضا نجفی)؛ مجید محبوبی/ بچه های سنگان(حسین فتاحی)؛ زینب سیدیوسفی.
همچنین در این بخش، شاهد قسمت جدیدی تحت عنوان "کتابشناسی کتابهای نقد در مطبوعات"، و پژوهش مفصلی با عنوان "نقد آثار داستانی در نامه های سیدمحمدعلی جمالزاده، به قلم دکتر حسین قربانپور آرانی و مریم قاسمی هستیم.
در بخش شعر، شاهد نقد شش کتاب شعر به این شرح هستیم:
عاشقانه های پسر نوح(علی محمد مودب)؛ اسماعیل امینی/ نامه های کوفی(سعید بیابانکی)؛ محمود حبیبی کسبی/ جهان بی تو روستای کوچکی است(حیدر کاسبی)؛ سلمان نظافت یزدی/ واران(جلیل صفربیگی)؛ علی سلیمانی/ میخانه بی خواب(مهدی فرجی)؛ هاشم کرونی/ نوآوری این است(یحیی علوی فرد)؛ مجید محبوبی.
همچنین در این بخش مقاله مفصلی به قلم محمد گودرزی با نام "چهره امام رضا(ع) در آیینه شعر کودک ونوجوان هستیم.
ماهنامه تخصصی "اقلیم نقد" به سردبیری و صاحب امتیازی محمدرضا سرشار انتشار می یابد و دبیری بخش شعر بزرگسال را رضا اسماعیلی و دبیری بخش نقد شعر کودک و نوجوان آن را - از این شماره - محمود پوروهاب به عهده دارند.
اعضای هیئت تحریریه این ماهنامه تخصصی عبارت اند از عباسعلی براتی پور، دکتر محسن پرویز، پدرام پاک آیین، راضیه تجار، کامران پارسی نزاد شیرازی، رضا اسماعیلی، محمود پوروهاب.
اقلیم نقد را می توان از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 358 - ت. 88214440 تهیه کرد.

ارسال نظر