آخرین خبر

 • • پخش دومین قسمت مستند ابرها در راهند با صدای محمدرضا سرشار از شبکه افق
 • یکشنبه 14 شهریورماه 95

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما:زندگی هر انسانی مملو از سوالات کوچک و بزرگ است، سوالاتی که بسته به زمانه و شرایط، دائما در حال تغییرند اما یک سوال مهم و همیشگی هست که میان همه آدم ها فارغ از زمان و مکان مشترک است.

  این سوال به فلسفه وجودی انسان باز می گردد، اینکه انسان چیست و به کجا می رود؛ گفته می شود ندانستن پاسخ این سوال آدمی را به ناکجاآباد می کشاند و ممکن است انسان نه تنها زندگی خود را مختل کند، بلکه زندگی دیگران را هم به آشوب بکشاند.

  در دومین قسمت مجموعه «ابرها در راهند» به ادامه فعالیت های وکیل جوانی که در آلمان زندگی می کند ولی اصالتی آلمانی ندارد و پدر و مادرش ترک زبان هستند پرداخته می شود، اینکه او به دنبال یافتن پاسخی برای پرسش بزرگ زندگی، اسلام را ملاک و معیار قرار می دهد و در این زمینه تلاش می کند.

  در این قسمت به حادثه 11 سپتامبر و تاثیر آن بر تحولات زندگی مسلمانان در دنیای غرب نیز اشاره می شود.

  این مستند زندگی شیعیانی را روایت می کند که در اروپا زندگی و تلاش می کنند تا نگاه صحیح و انسانی دین اسلام را به دیگر ادیان بشناسانند.

  شیخ حسین تیم لایبنر و برهان الدین داغ مشاوران تحقیق این مستند بوده اند.

  دومین قسمت «ابرها در راهند» کاری از محمد علی فارسی و با روایت گری محمدرضا سرشار، شنبه 13 شهریورماه ساعت 19 از شبکه افق پخش می شود.

  ساعت های 7.30 و 11.30 روز یکشنبه هم برای پخش تکرار این برنامه در نظر گرفته شده اند.

آخرین کتاب

 • • تعریفی برای ادبیات کودکان و نوجوان/ محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)
 • شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵
  .
  به مناسبت 18 تیر، روز ادبیات کودکان و نوجوانان
  .
  ادبیات کودکان و نوجوانان، عبارت است از مجموعه داستان‌ها، اشعار و نمایشنامه‌هایی که ضمن برخورداری از جوهره و کیفیت ادبی لازم، با توجه به خاصه‌های ذهنی و روانی (استعداد‌ها، علایق، تمایلات) و نیازهای کودکان و نوجوانان، در چارچوب اصول تعلیم و تربیت مورد تأیید شرع، پدید آمده باشد.
  وجود قید «در چارچوب اصول تعلیم و تربیتِ مورد تأیید شرع» از آن رو است، که ادبیات سازنده‌ی کودکان و نوجوانان، در عین رعایت اقتضای سنی و علایق و تمایلات مخاطبان کم سن و سال خود، نمی‌تواند و نباید عنان خود را کاملاً به دست این عوامل بسپارد. بلکه در هر حال، علاوه بر ارضای خواست‌هایِ درست مخاطبان، باید آنچه را که آنان برای رشد صحیح و متعادل شخصیت‌شان به آن «نیاز» دارند و چه بسا خود از آن بی‌خبر باشند، در اختیار ایشان قرار دهد. ضمن آنکه تکیه‌ی صرف بر یافته‌های روانشناسی غرب و اصول تعلیم و تربیت آن، بنیانگذاری بنای سترگ شخصیت آینده‌سازان کشور بر گذرگاه سیل*؛ و نمونه‌ی عینی و محصول فرجامین آن، جوامع غرقه در فساد، سر در گم و درمانده در کاار خودِ امروزِ غرب است.

  .
  .
  * «أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ، أَم مَّنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَىَ شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ »
  آيا كسى‏كه بنيان مسجد را بر ترس از خدا و خشنودی او نهاده بهتر است،‌یا آن کس که بنیان مسجد را بر کناره‌ی سیلگاهی که آب زیر آن را شسته باشد نهاده است، تا با او، در آتش جهنم سرنگون گردد؟» (توبه: 109)
  .
  .
  منبع: از دفتر چهارم مجموعه کتاب «درباره ادبیات داستانی» به نوشته استاد محمدرضا سرشار، انتشارات کانون اندیشه جوان


ششمین شماره ماهنامه تخصصی "اقلیم نقد" - ویژه بهمن ماه 91 - منتشر شد

ششمین شماره ماهنامه تخصصی جدیدالتاسیس "اقلیم نقد" - ویژه بهمن ماه - انتشار یافت. این نشریه که در 236 صفحه قطع وزیری کوتاه چاپ شده، مشتمل بر دو بخش نقد کتابهای داستان و نقد شعر - اعم از کودک و نوجوان - است.
در بخش نقد داستان این شماره اقلیم نقد شاهد نقد هفده کتاب داستان به شرح ذیل هستیم:
داستان، گام به گام(حسین فتاحی)؛ احمد شاکری/ مرد معلق(سال بلو)؛ شهریار زرشناس - محمدرضا سرشار/ جاده جنگ(منصور انوری)؛ منیژه جانقلی/ آتش به اختیار(محمدرضا بایرامی)؛ مریم مقانی/ پرسه در خاک غریبه(احمد دهقان)؛ محمدعلی گودینی/زمانی برای بزرگ شدن(محسن مومنی)؛ مریم مشتاق/ جای خالی هیجان(الهام سیدحسینی)؛علی الله سلیمی/ جیرجیرک(احمد غلامی)؛ علیرضا عیوضی/ در خرابات مغان(داریوش مهرجویی)؛ محبوبه یزدانی/ میوه های رسیده(مهرداد موسویان)؛ زینب گودینی/ طوطی(سوزانا تامارا)؛ سهیلا عبدالحسینی/ طناب کشی(مجید قیصری)؛ پیمان نیکخواه/ روی ماه خداوند را ببوس(مصطفی مستور)؛ معصومه عیوضی/ ما برگزیدگان(محمدرضا سرشار)؛ مریم شریف رضویان/ کوچه صمصام(حمیدرضا نجفی)؛ مجید محبوبی/ بچه های سنگان(حسین فتاحی)؛ زینب سیدیوسفی.
همچنین در این بخش، شاهد قسمت جدیدی تحت عنوان "کتابشناسی کتابهای نقد در مطبوعات"، و پژوهش مفصلی با عنوان "نقد آثار داستانی در نامه های سیدمحمدعلی جمالزاده، به قلم دکتر حسین قربانپور آرانی و مریم قاسمی هستیم.
در بخش شعر، شاهد نقد شش کتاب شعر به این شرح هستیم:
عاشقانه های پسر نوح(علی محمد مودب)؛ اسماعیل امینی/ نامه های کوفی(سعید بیابانکی)؛ محمود حبیبی کسبی/ جهان بی تو روستای کوچکی است(حیدر کاسبی)؛ سلمان نظافت یزدی/ واران(جلیل صفربیگی)؛ علی سلیمانی/ میخانه بی خواب(مهدی فرجی)؛ هاشم کرونی/ نوآوری این است(یحیی علوی فرد)؛ مجید محبوبی.
همچنین در این بخش مقاله مفصلی به قلم محمد گودرزی با نام "چهره امام رضا(ع) در آیینه شعر کودک ونوجوان هستیم.
ماهنامه تخصصی "اقلیم نقد" به سردبیری و صاحب امتیازی محمدرضا سرشار انتشار می یابد و دبیری بخش شعر بزرگسال را رضا اسماعیلی و دبیری بخش نقد شعر کودک و نوجوان آن را - از این شماره - محمود پوروهاب به عهده دارند.
اعضای هیئت تحریریه این ماهنامه تخصصی عبارت اند از عباسعلی براتی پور، دکتر محسن پرویز، پدرام پاک آیین، راضیه تجار، کامران پارسی نزاد شیرازی، رضا اسماعیلی، محمود پوروهاب.
اقلیم نقد را می توان از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 358 - ت. 88214440 تهیه کرد.

ارسال نظر