آخرین خبر

 • • محسن پرویز در گفت‌وگو با فارس: سیاست ما استفاده از چهره‌های تازه برای جشنواره قلم زرین است/ ایجاد نمایندگی در استان‌ها با برنامه‌ای مدون
 • شنبه 15 آذرماه 93

  سخنگوی انجمن قلم درباره انتخاب دبیر جایزه قلم زرین گفت: سیاست ما استفاده از افراد تازه در دبیری جشنواره است و افرادی که انتخاب می شوند باید توانایی کافی داشته و چهره نسبتا شناخته شده در عرصه شعر و داستان و نقد ادبی و پژوهش باشند.
  خبرگزاری فارس: سیاست ما استفاده از چهره‌های تازه برای جشنواره قلم زرین است/ ایجاد نمایندگی در استان‌ها با برنامه‌ای مدون

  محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون انتخاب دبیر سیزدهمین دوره جشنواره قلم زرین اظهار داشت: در آخرین جلسه هیات مدیره انجمن قلم چند موضوع مطرح و مورد بررسی قرار گرفت که یکی از مهمترین آنها انتخاب دبیر سیزدهمین دوره جشنواره قلم زرین بود.

  وی در ادامه با اشاره به روند انتخاب تصریح کرد: همه ساله جایزه قلم زرین در روز 14 تیرماه همزمان با روز قلم برگزار می شود و از نظر زمانی مقدم به سایر جوایز است، این قضیه هم مشکلاتی به دنبال دارد، اما ما مصر هستیم جشنواره در تیر برگزار شود.

  به گفته پرویز، مشکل اینجاست که ما وقتی جایزه را در تیر ماه برگزار می‌کنیم یعنی در واقع در نیمه چهارمین ماه سال هستیم، چون آثار سال قبل را مورد مطالعه قرار می دهیم . ممکن است انتشار برخی آثار به بهار سال بعد کشیده شده باشد ولی در شناسنامه کتاب قید سال گذشته را داشته باشد، از این رو داوران طبیعتا فرصت اندکی برای داوری دارند.

  سخنگوی انجمن قلم تصریح کرد: داوران باید ظرف مدت کوتاهی کار فشرده داتشه باشند، از این رو در انجمن سعی کردیم این مشکل را با انتخاب دبیر و سر داوران در پاییز همان سالی که قرار است آثارش مورد قضاوت قرار گیرد، جبران کنیم.

  وی توضیح داد: داوران و سرداوران جلسات ابتدایی خود را تشکیل می‌دهند و فراخوان‌ها منتشر می شود، از سوی دیگر کار جمع آوری اطلاعات هم صورت می‌گیرد تا برنامه‌ریزی هایی که نیاز است برای داوری پیش از ورود به سال بعد انجام شده باشد.

  وی در ادامه تصریح کرد: کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بهمن ماه برگزار می شود و فاصله 10 ماهه در اختیار گروه‌های داوری است تا آثار را بررسی و داوری کنند، اما اگر این فاصله زمانی در قیاسی با برگزاری جایزه قلم که در تیرماه برگزار می‌شود صورت گیرد متوجه سختی و دشواری کار خواهیم شد.

  پرویز بیان کرد: همه ساله در هیات مدیره انجمن، جوانب کار باز بینی می شود، یکی از مواردی که پیش روی ماست بحث استفاده از افراد تازه در دبیری جشنواره است و کسانی که قبلا دبیر جشنواره نبوده‌اند باید لحاظ شوند، افرادی که انتخاب می شوند باید هم توانایی کافی داشته باشند و چهره نسبتا شناخته شده در عرصه شعر و داستان و نقد ادبی و پژوهش باشند.

  وی ادامه داد: استفاده از چهره‌های نو این فایده را دارد که افراد جدیدی را در این عرصه معرفی کنیم و فرصت تجربه نو را در اختیار این افراد قرار دهیم. بهره از افرادی که در انجمن تجربه داشته‌اند کا را با سهولت همراه خواهد کرد.

  وی با بیان اینکه هر سال سعی می‌کنیم به تصمیم درستی برسیم و هردو جنبه را لحاظ کنیم گفت: اگر این موضوع و اجرای آن در دبیری جشنواره هم محقق نشد سعی داریم در داوری‌ها از افراد با تجریه استفاده کنیم، با تلفیق این موضوعات هم اجازه نخواهیم داد اعتبار جایزه کم شود و هم نوعی کادر سازی برای آینده صورت می گیرد.

  سخنگوی انجمن قلم ضمن تاکید بر اینکه رای هیات مدیره مبنی بر انتخاب «کامران پارسی‌نژاد» بود افزود: وی در دوره‌های متعدد در داوری‌ها حضور داشته و یا بعضا مسئولیت جشنواره‌هایی خارج از انجمن را داشته است، حتی دبیری بعضی جشنواره‌ها و جوایز ادبی را برعهده داشته، بر این اساس آقای پارسی نژاد انتخاب شد.

  وی اضافه کرد: برای سرگروه‌های داستان، شعر و پژوهش هم افرادی مطرح شدند و قرار شد پس از صحبت‌های آقای پارسی‌نژاد و نهایی شدن، نام این افراد در جلسات هیات مدیره مطرح شود.

  پرویز با بیان اینکه موضوع دیگر که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، مسئله راه‌اندازی انجمن در استان‌ها بود، از چندی پیش نمایندگی لرستان کار خود را آغاز کرده است، بر این اساس گزارشی از فعالیت‌های آن در جلسه ارائه شد.

  این مسئول با بیان اینکه از دیگر استان‌ها هم درخواست‌هایی داریم، ابراز داشت: تقاضاهایی از دیگر استان‌ها هم داریم، اعضای انجمن در استان‌ها متقاضی ایجاد نمایندگی هستند که پیرامون آنهم صحبت‌هایی شد. قرار شد برنامه مدونی برای نمایندگی ها داشته باشیم و هرکسی که متقاضی است ابتدا برنامه را مطالعه کند و اگر شرایط سازگاری داشت و صلاحیت هم در هیات مدیره مورد تصویب قرار گرفت آرام آرام برنامه ایجاد نمایندگی در استان‌ها را دنبال کنیم.

  - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930915000491#sthash.57Sm18Cz.dpuf

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • پخش ترجمه عربی نمایش رادیویی «از سرزمين نور»محمدرضا سرشار از راديو عربي
 • نمايشنامه رادیویی «از سرزمين نور» که به نمایش زندگي پيامبر اسلام(ص) از ولادت تا رحلت مي‌پردازد در راديو عربي شبکه عربي و آفريقايي برون مرزي در حال پخش است.

  به گزارش مشرق به نقل از برنا، نمايشنامه "از سرزمين نور" در راديو عربي شبکه عربي و آفريقايي معاونت برون مرزي در حال پخش است.

  داستان اين نمايشنامه زندگي پيامبر اسلام از ولادت تا رحلت را روايت مي‌کند. اين نمايشنامه نوشته محمدرضا سرشار است که ترجمه" عربی آن برعهده رائد دباب است.

  بلال بحراني، منار قيتولي، امير فوزي فرد، سلطان علي باغشاهي، سيد مصطفي رجاء و باسمه شکرچي بازيگران اين نمايشنامه راديويي هستند.

  طارق خزاعي راوي نمايشنامه و مصطفي فردوسي زاده ناظر لهجه ، عليرضا عزيزي تهيه کننده و عبدالکريم محمدي کارگردان نمايشنامه " از سرزمين نور" هستند که 70 قسمت آن آماده و در حال پخش است.

  نمايشنامه "از سرزمين نور" روزهاي چهارشنبه و جمعه از ساعت 16-15:30 پخش مي‌شود.


نامه های منتشر نشده زنده یاد مهدی آذر یزدی به محمدرضا سرشار - نامه سوم

متاسفانه صفحه اول این نامه مفقود شده است.بنابراین آنچه می خوانید از صفحه دوم آغاز می شود:
"[...]يكدوره تفسير الميزان در 23 جلد و يكدوره هم دائرة المعارف بزرگ اسلامي در چهار جلد قيمت ها ي رويش 9500 تومان است و با تخفيفي كه دادند يك فرهنگ مواد خريدم و خوشوقت و خوشبخت شدم و روي صفحه اول آنها هم نوشتم عطيه آقاي محمدرضا سرشار از مجله سوره نوجوان - براي اينكه بعد از من هم آن كسي كه كتابهاي عزيزم را تصرف مي كند اقلاً بداند كه آنها از كجا آمده - توضيح لازم اينكه مورد استفاده دو كتاب جند جلدي براي امثال بنده معلوم است اما فرهنگ مواد را براي آن ميخواهم كه وقتي چيزي مي خوانم و به كلمه بوكسيت يا روغن جلا ميرسم بايد بدانم كه اينها چيست و از كجا مي آيد و كسي را هم ندارم كه از او بپرسم و درس شيمي هم نخوانده ام كه بعضي چيزهاي جزئي را بدانم و آدم وقتي پايش شل است بيشتر هوس ميكند كه بدود. تا اينجا از جان و دل از شما متشكرم و از سوره و از سازمان اصلي آن كه اينطور امكاناتي را دارد كه بعضي كتابها را به مستحقش برساند.
اما يك نكته ديگر اينكه چند روز پيش در يك كتابفروشي يكي از كتابهاي شما را كه نديده بودم پيدا كردم كه توي آن دسته كتابهاي التفاتی نبود و معلوم بود که كمياب است. چند سال پيش در نشريه سال 65 شوراي كتاب كودك كه فهرست مقالات متوالي شما را درباره نقد كتاب ديده بودم كه در 20 شماره كيهان بچه ها چاپ شده و متآسف شده بودم كه چرا آن مجله را نخريده ام و حالا همه آنها را كه ظاهراً در اين كتاب[بیایید] ماهيگيري[بیاموزیم] جمع شده خواندم و خوشوقت شدم. البته اسم اين كتاب در نظر اول آن براعت استهلال اصطلاحي را ندارد. نقاشي روي جلدش هم قدري شلوغ و تاريك است .اما موتيفهاي داخلي آن خيلي بانمك و مطالب بسيار سنجيده و منطقي است و تقريباً جامع و مانع هم هست و خیلی آموزنده است. علاوه برمطالب تحقيقي درباره نقد كلی ٰ، ٰٰاز آنچه درباره كتاب موج نوشته شده بسيارمحظوظ شدم. چونكه بنده هم در آن سال از گزينش اين كتاب تعجب كرده بودم و هيچكس ديگر هم با اين صراحت در اين باره چيزي ننوشته بود و شما حق آنرا ادا كرده ايد كه دست مريزاد. ضمناً مطلب پاورقي ص43 بسيارمصاب و مطابق حق و واقع است. اين مرد كه حالا ديگر حسابش با كرام الكاتبين افتاده اصلاً يك دلقك تمام عيار بود كه قدري هم با شعر و ادب آشنا شده بود. من با او از نزديك آشنا بودم. به هيچ چيز معتقد نبود و هرچه بود ريا و تظاهر بود و آدم بيشرم و هتاك و وقيحي هم بود. از آن سالهاي 28و 29 كه در مقدمه كتابش سعيد نفيسي را مسخره كرد و نفيسي را وادار به نوشتن آن مقاله طنز هادي طفيلي كرد تا سال 41و 42 كه كتاب اسرارمگو را گردآوري كرد كه اسم مؤلف را البته ننوشت و ما كه توي كتابفروشي بوديم ميدانستيم كه از كارهاي ايشان است و بعد هم يك آدم حقه باز تر هم پيدا شد و جلد دوم اسرار مگو را ساخت و ايشان از اوشان عصباني شده بود و نمي توانست موضوع را علني كند. و نشتري كه در كتاب[بیایید] ماهيگيري[بیاموزیم] به اين شخص زده شد يكي از كارهاي ثواب است. البته كتابهاي شعري يا گزيده هاي ايشان را حالا هم زياد ميخرند .چونكه چاپ و کاغذ و جلدش به سعی كتابفروشي سيناي خيلي پاكيزه و خوش منظره است و آنرا همان مردمي كه گفته ايد ميخرند براي هديه دادن ؛و ميرود توي قفسه و خيلي كم خوانده مي شود.
بنده اخيراً به نمونه اي از كتاب نخواندن مردم برخوردم كه تعجب انگيز است: يك كتابفروشي بنام فروغي در اول خيابان شاه آباد هست متعلق به شخصي بنام سبزه علي پناهي كه تعدادي هم كتابهاي جورواجور منتشر كرده. ضمناً در سالهاي اخير يك كليات سعدي چاپ كرده با جلد زركوب و به قيمت 6000 تومان. و طبعاً در داخل اين جلد زركوب سه قسمت هست: گلستان و بوستان و غزليات سعدي. كه هريك شماره صفحه جداگانه دارد. آنوقت چاپخانه موقعي كه به غزليات رسيده صفحات بوستان و غزليات را با هم مخلوط كرده .قريب صد صفحه يك روي ورق را بوستان و روي ديگرش را غزليات چاب كرده و كتاب مخلوط و مسخره اي از كار درآمده. بهرحال اگر ناشر نفهميده آدم نفهمي است و اگر فهميده و بهمين حال كتاب را جلد كرده و به بازار آورده ،آدم متقلبی است.
بنده چند هفته قبل در یک کتابفروشی دیگر دیدم مقدار زیادی از این كليات سعدي راآورده اند .چون روي جلدش نوشته با مقدمه فروغي و عباس اقبال، ميخواستم بدانم اين مقالات را از كجا نقل كرده اند؛ كه اينهم حقه ديگري است . و چون كتاب را نگاه كردم به آن افتضاح چاپي برخوردم و به آن كتابفروش گفتم :آقا اين كتاب صد صفحه اشتباه چاپي دارد .اينها را نفروشيد و همه را به ناشرش پس بدهيد. اگر بفروشيد فردا همه خريداران آن را پس مي آورند و اسباب دردسر مي شود.
تمام منظورم از اين پرحرفي اين است كه آن كتابفروش جواب داد: برو بابا! ما تا حالا صد تا از اين كتاب را دانه دانه فروخته ايم و حتي يك نفر هم پس نياورده. اين مردم كتاب را كه نمي خوانند؛ فقط ميخرند!
و حرف توي حرف مي آيد و پرحرفي مي شود. مصداقش هم حكايتي است كه يادم نيست كجا خواندم: عربي نشسته بود و خربزه ميخورد. يكي آمد از آنجا بگذرد .عرب سلام كرد و گفت: بفرماييد بفرماييد .
آن شخص هم آمد و در خوردن خربزه همكاري كرد. وقتي خربزه تمام شد و آن شخص رفت، آنوقت عرب با خودش گفت: راست گفته اند كه الكلام يجر الكلام و السلام يجر الي البطيخ.
با تشكر و اميد عفو از زياده گوئيها
ارادتمند
مهدي آذريزدي
‌[امضا‍‌‍]
28/7/71"

No TrackBacks

TrackBack URL: http://www.sarshar.org/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/44

ارسال نظر