آخرین خبر

 • • انتشار نخستین ماهنامه نقد ادبی کشور، توسط انجمن قلم ایران
 • یکشنبه 07 خردادماه 91


  طی توافقهای به عمل آمده میان هیئت مدیره انجمن قلم ایران و نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به زودی نخستین ماهنامه نقد کتاب کشور به صاحب امتیازی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به وسیله انجمن قلم ایران، تهیه و منتشر می شود . این ماهنامه که صرفا به نقد شعر و داستان اختصاص دارد، به مدیر مسئولی عارف علوی و سردبیری محمدرضا سرشار(نویسنده، منتقد و پژوهشگر ادبی) انتشار می یابد؛ و دبیری بخش شعر آن، به عهده رضا اسماعیلی(شاعر و منتقد) است. بنا به خبر مندرج در سایت انجمن قلم ایران ، نام این ماهنامه، از سوی صاحب امتیاز، "قند و نقد"(از سلسله نشریات "مشرق") انتخاب شده، و اولین شماره آن، ان شاءالله، در تیرماه سال جاری، انتشار خواهد یافت. انجمن قلم ایران، از کلیه اهالی شعر و داستان و ادبیات متعهد کشور، دعوت به عمل آورده است که با نقدهای ارزشمند خود، به غنا و تنوع این ماهنامه - که تا کنون در نوع خود منحصر به فرد است - کمک کنند. نشانی ایمیل ماهنامه "قند و نقد" mahnameh.nagd@yahoo.com و mahnameh.nagd@gmail.com، و شماره تلفن و دورنگار آن 02188059319، و نشانی دفتر نشریه، تهران، خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 360 است.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • به پایان رسیدن نگارش هشتمین مجلد از مجموعه کتابهای "در باره ادبیات داستانی" توسط سرشا ر

 • نگارش هشتمین مجلد از مجوعه کتابهای "در باره ادبیات داستانی" توسط محمدرضا سرشار به پایان رسید، و این اثر، در اختیار ناشر آن - کانون اندیشه جوان (وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی) - قرار گرفت.
  این اثر، "انواع ادبیات کودک محور" نام دارد. در این کتاب، انواع مختلف داستانها و شعرهایی که شخصیت محوری آنها یک یا چند کودک یا نوجوان است، به چهار دسته عمده "ادبیات برای کودکان"، "ادبیات در باره کودکان(کودکی)"، "ادبیات کودکانه نما(به بهانه کودکان)" و "ادبیات خطاب به کودکان"، تقسیم شده و با آوردن نمونه های متعددی از اشعار و داستانها از متون کهن یا معاصر، مختصات هر یک از این دسته آثار، معرفی و تفاوتهای آن با دیگر انواع ادبیات کودک محور، مورد بررسی قرار گرفته است.
  "ادبیات با حضور حاشیه ای کودکان و نوجوانان" و "ادبیات کودکان و نوجوانان دوره گذار"، نیز از مقوله های فرعی مورد بحث قرار گرفته در این تازه ترین اثر پژوهشی سرشار است.
  قابل ذکر است: بحث ادبیات "درباره" کودکان و ادبیات "برای" کودکان و تفاوتهای آنها - به رغم شباهتهای گاه بسیار نزدیک ظاهری شان با یکدیگر- نخستین بار پس از انقلاب، در نیمه اول دهه 1360 توسط سرشار مطرح و تشریح شد؛ و به سرعت جای خود را در محافل ذیربط - خاصه جشنواره بین المللی سینمای کودک و نوجوان کشور - باز کرد. به گونه ای که سید شهیدان اهل قلم - سید مرتضی آوینی - نیز در همان دوران، در یکی از مقاله های خود در باره سینمای کودک و نوجوان - منتشره در ماهنامه "سوره" - به این اصطلاحات و نخستین مطرح کننده و شارح آنها - سرشار - اشاره کرد.
  اکنون پس از حدود 25 سال، سرشار، شکل تکمیل شده همان مباحث را، همراه با نمونه های به مراتب بیشتر از متون کهن و جدید ادبی، در قالب یک کتاب، برای چاپ آماده کرده و به ناشر سپرده است.


نگاهي به کتاب «قصه هاي ببر» با ترجمه محمدرضا سرشار


محمدرضا صادقي
داستان هايي از سرزمين بنگال
کتاب «قصه هاي ببر» نوشته ليلا مجومدار، نويسند بنگالي با ترجمه محمدرضا سرشار(رضا رهگذر)، نويسنده و منتقد ادبي معاصر توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

البته اغلب خوانندگان داستان در ايران، محمدرضا سرشار را به عنوان يک داستان نويس مي شناسند. محمدرضا سرشار همزمان با کار نويسندگي، سال ها به عنوان گوينده قصه ظهر جمعه در راديو فعاليت داشته که بسياري از ايرانيان و فارسي زبانان همواره خاطره هاي فراواني از شنيدن قصه هاي شنيدني با صداي اين نويسنده از راديو دارند. با اين حال، کتاب قصه هاي ببر که در واقع اولين کتاب ترجمه اي محمدرضا سرشار از زبان انگليسي براي مخاطبان سال هاي آخر دبستان و دوره راهنمايي تحصيلي است، نخستين بار در سال 1367با شمارگان 22,000 نسخه منتشر شد و از همان آغاز مورد توجه مخاطبان و دست اندر کاران کتاب کودک و نوجوان قرار گرفت؛ به گونه اي که تا سال 1376با جمع شمارگان 39,500 نسخه به چاپ سوم رسيد. از آن پس با رکودي که در بخش انتشارات حوزه هنري پديد آمد و سپس نيز با تغيير مديريتي که در حوزه هنري و بالطبع انتشاراتي آن پديد آمد، تا سال1376 کتاب هاي کودک و نوجوان اين انتشاراتي عملا از اولويت کاري اين مجموعه خارج شد. تا آن که با فعال شدن مجدد اين بخش در سال 1386 و به ويژه اجراي" طرح تجميع آثار" برخي نويسندگان از جمله محمد رضا سرشار توسط ناشر مذکور,"قصه هاي ببر "نيز از سال 1387 به جريان تجديد چاپ وارد شد و طي سال جاري به چاپ ششم رسيد.

کتاب "قصه هاي ببر" مقدمه کوتاه از تريگانا سن، وزير آموزش و پرورش وقت هند دارد که در آن آمده است: زندگي در يک روستا، وقتي که پيوسته ببرهايي در اطراف آن پرسه بزنند، بسيار هيجان انگيز مي شود. چندين سال پيش، در اطراف دهکده اي به نام ماشوآ، واقع در بنگال شرقي، پيوسته، ببر ها پرسه مي زدند. در همان زمان، ببرهايي هم بودند که در اطراف تپه هاي آبي کاچار، به اين طرف و آن طرف مي رفتند. در جنگل هاي برمه و تايلند نيز ببر هايي بودند که رفت و آمد آدم ها را در آن جا تماشا مي کردند. و در منطقه کوهستاني لوشايي، واقع در شمال شرقي هند، ببر هايي بودند که تقريباً، تبديل به آدمخوار مي شدند.

ما تعدادي زيادي از اين ببر ها را در داستان هاي اين کتاب مي بينيم. داستان ها هيجان انگيزند. بعضي آميخته با شوخي و خوشمزگي اند، و برخي غم انگيز. اما همه آن ها به طرز زنده اي بيان شده اند. بعد از خواندن اين داستان ها، ما بيشتر راجع به ببر ها خواهيم دانست.

خانم ليلا مجومدار که اين داستان ها را نوشته است، به خاطر سهمي که در ادبيات کودکان بنگال دارد، مشهور است؛ و«داستان هاي ببر»، افتخاري ديگر بر افتخارات اوـ در اين زمينه- خواهد افزود. قبل از شروع قصه هاي اصلي کتاب، ليلا مجومدار به عنوان نويسنده هم مقدمه اي دارد که در آن با زبان داستاني اشاره مي کند که حکايت هاي اين کتاب برگرفته از واقعيت هاي دوران زندگي کودکي خود او است.

کتاب حاضر شامل يازده حکايت شيرين و اغلب طنزآميز است. شخصيت محوري همه اين حکايت ها يک يا چند ببر است که ماجراهاي آن در ارتباط با زندگي مردم بومي منطقه بنگال غربي هند مطرح مي شود.

اين حکايت ها عبارت اند از:ماجراي يک گوساله، فايده ديگر نارگيل، تعقيب، يک داستان غم انگيز، ميهمان صاحب سياه، ساعت شماطه دار، ببر آدمخوار، در ميان طبيعت وحشي، در تپه هاي لوشايي، ببري که براي شام آمد و حيوانات دست آموز خطرناک

چاپ ششم اين کتاب با تصاوير دو رنگ از تصويرگر هندي کتاب در قطع وزيري کوتاه با تعداد صفحه هاي 72و شمارگان 2500 نسخه توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنري منتشر شده است.

ارسال نظر