آخرین خبر

 • • جزئیاتی از راه‎اندازی رادیو تصویری
 • پنجشنبه 13 آبانماه 95

  مدیر رادیو ایران از میان‌برنامه «صفحه من» که اتفاقی مدرن در ساختار و فرمت کلاسیک برنامه‌های رادیویی است و از جزئیات راه‌اندازی رادیو تصویری سخن گفت.
  به گزارش شفاف:بهنام احمدپور مبارکه درباره برنامه «یک، دو صدا» و استقبال مخاطبان رادیو از این مسابقه تست گویندگی بیان کرد: این برنامه در حال حاضر مورد استقبال مخاطبان بسیاری قرار گرفته است و چندی پیش که مرحله انتخاب تعدادی از شرکت کننده ها انجام شد ۵۰۰ نفر در استودیو حضور داشتند.
  وی ادامه داد: هر دو یا سه ماه یک بار یک تست گرفته می شود و البته این تست با یک انتخاب اولیه انجام می شود چون بعضی از این افراد هم از شهرستان به تهران می آیند.

  احمدپور درباره اینکه چرا نفرات برتر این مسابقه جذب رادیو نمی شوند، اظهار کرد: با توجه به بحث کوچک سازی و چابک سازی هایی که در رادیو و تلویزیون مطرح شد امکان جذب نیروهای جدید وجود ندارد. اگر بخواهیم نیروهای جدید را جذب کنیم به نوعی تعهدی را برای سازمان ایجاد کرده ایم که شاید نتوانیم آن را عملیاتی کنیم.


  امکان جذب گوینده برای «قصه ظهر جمعه» نیست

  احمدپور در ادامه درباره «قصه ظهر جمعه» نیز که به صورت آرشیوی پخش می شود، یادآور شد: آخرین گوینده این برنامه امیرحسین مدرس بود و ما هنوز نتوانسته ایم گوینده خوبی را برای برنامه جذب کنیم. همانطور که گفته شد ما امکان جذب نفر جدید نداریم و نیروهای فعلی هم نمی توانند کاری را که مورد انتظار ماست ارایه دهند لذا پیگیر آن نبودیم. ضمن اینکه مجموعه بزرگی از آرشیوهای این برنامه وجود دارد و سال های سال این برنامه با صدای محمدرضا سرشار پخش شد.

آخرین کتاب

 • • تعریفی برای ادبیات کودکان و نوجوان/ محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)
 • شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵
  .
  به مناسبت 18 تیر، روز ادبیات کودکان و نوجوانان
  .
  ادبیات کودکان و نوجوانان، عبارت است از مجموعه داستان‌ها، اشعار و نمایشنامه‌هایی که ضمن برخورداری از جوهره و کیفیت ادبی لازم، با توجه به خاصه‌های ذهنی و روانی (استعداد‌ها، علایق، تمایلات) و نیازهای کودکان و نوجوانان، در چارچوب اصول تعلیم و تربیت مورد تأیید شرع، پدید آمده باشد.
  وجود قید «در چارچوب اصول تعلیم و تربیتِ مورد تأیید شرع» از آن رو است، که ادبیات سازنده‌ی کودکان و نوجوانان، در عین رعایت اقتضای سنی و علایق و تمایلات مخاطبان کم سن و سال خود، نمی‌تواند و نباید عنان خود را کاملاً به دست این عوامل بسپارد. بلکه در هر حال، علاوه بر ارضای خواست‌هایِ درست مخاطبان، باید آنچه را که آنان برای رشد صحیح و متعادل شخصیت‌شان به آن «نیاز» دارند و چه بسا خود از آن بی‌خبر باشند، در اختیار ایشان قرار دهد. ضمن آنکه تکیه‌ی صرف بر یافته‌های روانشناسی غرب و اصول تعلیم و تربیت آن، بنیانگذاری بنای سترگ شخصیت آینده‌سازان کشور بر گذرگاه سیل*؛ و نمونه‌ی عینی و محصول فرجامین آن، جوامع غرقه در فساد، سر در گم و درمانده در کاار خودِ امروزِ غرب است.

  .
  .
  * «أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ، أَم مَّنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَىَ شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ »
  آيا كسى‏كه بنيان مسجد را بر ترس از خدا و خشنودی او نهاده بهتر است،‌یا آن کس که بنیان مسجد را بر کناره‌ی سیلگاهی که آب زیر آن را شسته باشد نهاده است، تا با او، در آتش جهنم سرنگون گردد؟» (توبه: 109)
  .
  .
  منبع: از دفتر چهارم مجموعه کتاب «درباره ادبیات داستانی» به نوشته استاد محمدرضا سرشار، انتشارات کانون اندیشه جوان


محمدرضا سرشار:به كتابخانه‌هاي كوچك و متعدد نيازمنديم

بنيانگذار انجمن قلم ايران گفت: در حال حاضر كتابخانه‌هاي عمومي و مجهز بسياري در كشور فعاليت مي كنند اما براي ترويج فرهنگ كتابخواني بايد به تاسيس كتابخانه‌هاي كوچك و متعدد بپردازيم.

به گزارش ستاد خبري روابط عمومي نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور، محمدرضا سرشار با حضور در غرفه اين نهاد گفت: مردم نبايد براي تهيه كتاب و مراجعه به كتابخانه‌ها مسافت‌هاي طولاني را طي كنند بلكه با تاسيس كتابخانه‌هاي كوچك مي‌توان كتاب را به وفور در دسترس مردم قرار داد.
اين استاد داستان نويسي با تاكيد بر ضرورت توسعه كتابخانه‌ها گفت: مردم بايد مراجعه به كتابخانه‌ها را جايگزين خريد كتاب كنند. چرا كه بسياري از كتاب‌ها تنها ارزش يك بار خواندن را دارند و خريدن و نگهداري از اين نوع كتاب‌ها چه به لحاظ مالي و چه به لحاظ محدوديت فضاي زندگي امروز مقرون به صرفه نيست.
سرشار همچنين توصيه كرد: شوراهاي شهر و شهرداري‌ها مي‌توانند قانوني تصويب كنند كه مجتمع‌هاي مسكوني بزرگ بايد مجهز به يك كتابخانه كوچك باشند. اين كتابخانه‌هاي كوچك كه با هزينه‌هاي مردمي راه‌‌اندازي مي‌شوند مي‌توانند توسط دولت تجهيز شوند.
وي با تاكيد بر اين‌كه حمايت از اين كتابخانه‌هاي مردمي علاوه بر اين كه هزينه‌هاي جاري نهاد كتابخانه‌هاي عمومي مانند پرداخت حقوق به كتابداران و هزينه عمراني و تاسيساتي را كاهش خواهند داد، گفت: با اجراي چنين طرح‌ها تعداد كتابخانه‌هاي كشور در مدتي بسيار كوتاه به سرعت افزايش خواهد يافت. چنانكه كشورهاي بسياري اين طرح را با موفقيت اجرا كرده و توانسته‌اند علاقمندي مردم را به كتاب و كتابخواني تقويت كنند.
گفتني است در بيست‌وچهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب 3 عنوان كتاب جديد از محمدرضا سرشار در رابطه با نقد ادبي و آموزش داستان‌نويسي رونمايي خواهد شد.

ارسال نظر