آخرین خبر

 • • فیلم سینمایی "گلچهره" برای اعضای انجمن قلم ایران، پژوهشگاه و کانون اندیشه جوان به نمایش درآمد
 • پنجشنبه 01 دیماه 90

  بعد از ظهر روز چهارشنبه، فیلم سینمایی "گلچهره" به نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی وحید موسایی، در سالن شماره دوی سینما فلسطین، برای اعضای انجمن قلم ایران، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و کانون اندیشه جوان و خانواده های محترمشان به نمایش درآمد.
  در این مراسم که با همکاری معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میسر شده بود، ابتدا درمنش - تهیه کننده، سناریست، کارگردان - که مبتکر طرح اکران اختصاصی فیلمهای مخاطب خاص و مسئول این کار از سوی معاون سینمایی ارشاد است، در سخنانی کوتاه، در باره طرح مذکور توضیحهایی ارئه کرد؛ و وعده داد که این برنامه، تا پایان امسال، هر دو هفته یک بار، با فیلمهای دیگر از این سنخ ادامه می یابد.
  سپس محمدرضا سرشار، رئیس هیئت مدیره انجمن قلم بر صحنه رفت. او نیز طی سخنانی کوتاه، ضمن گفتن خیرمقدم به حاضران و تشکر از متولیان این امر در معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت:اجرای این طرح، می تواند چند فایده مهم داشته باشد: با ایجاد فضایی سالم و همگون از نظر فرهنگی و تسهیلاتی که فراهم شده، رغبت اهالی قلم را برای حضور در سالنهای سینما و مشاهده فیلمهای جدید ایرانی افزایش دهد. دوستان قدیمی فرصتی برای دیدار مجد پیدا می کننع و دوستان جدیدی پیدا می کنند. خانواده های همکاران با یکدیگر آشنا می شوند. اهالی قلم را بیش از پیش در جریان سیر تولیدات سینمایی کشور قرار دهد. با توجه به همخانوادگی فیلمنامه و داستان، چه بسا به تدریج، برخی از نویسندگان را به نوشتن فیلمنامه - که نقطه ضعف اصلی سینمای ما است - سوق دهد؛ و از این راه، خونی تازه به این پیکره تزریق کند. با نقدهایی که از سوی نویسندگان در مورد فیلمهای دیده شده صورت خواهد گرفت، به تقویت جریان فیلمنامه نویسی کمک کند. ضمن آنکه همه آگاهیم ، تماشای فیلم، به تقویت دید تصویری و نمایشی داستان نویسان کمک خواهد کرد.
  در پایان ، برخی از حضوریافتگان، با اظهار اینکه این برنامه سبب شد پس از مدتهای مدید به سینما بیایند و به تماشای فیلم بنشینند، از متولیان امر تشکر کردند.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • اتمام نگارش پنجمین دفتر از سلسله دفترهای "در باره ادبیات داستانی" به قلم سرشار
 • محمد رضا سرشار، نوشتن پنجمین دفتر از سلسله کتابهای آموزشی "درباره ادبیات داستانی" را به پایان برد؛ و این کار در چرخه آماده سازی برای نشر، توسط کانون اندیشه جوان(ناشر این سلسه کتابها) قرار گرفت.
  این کتاب که "سلول بنیادین داستان" نام دارد، در صدد است با تجزیه و تحلیل و نشان دادن نحوه شکل گیری فکر اولیه هر داستان در ذهن نویسنده، به او کمک کند تا اولا زمینه های اولیه لازم برای این اتفاق مهم را در وجود خود فراهم کند. ثانیا پس از انجام این مرحله، نویسنده بتواند نطفه اولیه داستانی را که در رحم ذهنش بسته شده است، حفظ کند. در مرحله بعد نیز، با کار خلاقانه فکری ادبی، آن را به بار بنشاند، و به داستانی قابل عرضه برای چاپ تبدیل کند.
  این نوشته که همه موارد مطرح شده در آن مستند است، در هر بخش، از تجارب نویسندگان پیشکسوت در آن باره استفاده کرده است.
  مباحث مطروحه در این کتاب فشرده، عبارت اند از:داستان در بدایت خود؛ لزوم اصلاح یک تصور باستانی نادرست؛ نامهای ویژه " نقطه آغاز" شکل گیری داستان؛ چیستی سلول بنیادین داستان و عوامل شکل گیری آن؛ تاثیر جرقه اولیه بر روان هنرمند؛ برخی مختصات سلول بنیادین داستان، و عوامل شکل گیری آن(نقش تجربه های نویسنده/ تاثیر جهان بینی نویسنده/ سمت و سوی ارزشی فکر اولیه/ غیرقابل انداز گیری بودن انرژی(استعداد) نهفته در سلول بنیادین داستان)؛ چند تجربه عملی از نویسندگان صاحبنام؛ روشهای باروری ذهن به سلول بنیادین داستان.
  آنگاه سرشار 24 روش تجربه شده و نتیجه داده برای این کار توسط نویسندگان پیشکسوت داخلی و خارجی را معرفی کرده است.
  این کتاب که از نظر موضوعی تنها یک مشابه ابتدایی مربوط به حدود بیست سال پیش در زبان فارسی دارد، به لحاظ اشتراکهای بسیار فیلمنامه نویسی و نمایشنامه نویسی، می تواند علاوه بر نویسندگان داستان، فیلمنامه و نمایشنامه، مورد استفاده اساتید، دانشجویان و هنرجویان، منتقدان و پژوهشگران این سه رشته مهم ادبی و هنری قرار گیرد.


محمدرضا سرشار در گفت‌و‌گو با فارس: شمس آل‌احمد تا پايان عمر در كنار انقلاب ايستاد

خبرگزاري فارس: محمدرضا سرشار با اشاره به اينكه شمس هرگز به جريان شبه‌روشنفكري نپيوست، گفت: انصافا شمس پس از انقلاب به رغم وسوسه‌هايي كه براي پيوستن به جناح شبه روشنفكري مخالف انقلاب مي‌شد به آنها نپيوست و تا انتها در كنار انقلاب ايستاد.

محمدرضا سرشار نويسنده و عضو هيات مديره انجمن قلم ايران در گفت‌و‌گو با فارس درباره درگذشت شمس آل‌احمد گفت: از شمس آل‌احمد تاكنون دو مجموعه داستان چاپ شده كه البته اين داستان‌ها در سطح بسيار بالايي قرار ندارند، چرا كه به نظر مي‌رسد بيشتر بازنويسي خاطرات شخصي نويسنده هستند.
سرشار در ادامه عنوان كرد: اما شمس آل‌احمد فعاليت‌هاي ديگري نيز انجام داد. در دوراني انتشارات رواق را تاسيس كرده و به تجديد چاپ آثار جلال و چاپ آثار برخي از افراد ديگر پرداخت.
به گفته وي، شمس در مدت كوتاهي پس از انقلاب هم با حکم حضرت امام سر دبير روزنامه اطلاعات بود و در اين مدت هم آثاري ديگر را تاليف كرد كه مي‌توان به كتاب دو جلدي خاطرات او درباره انقلاب اشاره كرد كه اين اثر از سوي حوزه هنري روانه بازار كتاب شد.
سرشار در ادامه با تاكيد بر اينكه شمس اثري هم تاليف كرده كه علاقمندان با مطالعه آن مي‌توانند با شخصيت جلال بيشتر آشنا شوند، اظهار داشت: شمس به عنوان داستان‌نويس طراز اول در عرصه ادبيات داستاني مطرح نيست، البته با وجود داشتن یک کار پژوهشی در باره یکی از متون کهن داستانی ایرانی، به عنوان يك پژوهشگر پركار و پرسابقه هم شناخته نمي‌شود و عمده مطرح‌بودن شمس به سبب نسبت برادری او با جلال است و اهتمامی که بعد از مرگ او در حفظ میراث قلمی اش کرد. شمس اثري با عنوان «از چشم برادر» دارد كه خاطرات شخصي او از جلال است، كه علاقمندان براي آشنايي بيشتر با شخصيت جلال مي‌توانند از اين اثر استفاده ها كنند.
سرشار با تاكيد بر اينكه شمس قلمي خوب و نثری ویژه داشت، اضافه كرد: شمس قلمي خوب و نثر ويژه‌اي داشت، خصوصا در مقاله‌هایش، به لحاظ نثر، صاحب سبك بود. اين شاخصه ،در گفتار او هم مشهود بود و با سبك مخصوص نگارش خود سخن مي‌گفت.
وي در ادامه با اشاره به اينكه شمس هرگز به جريان شبه‌روشنفكري غرب و شرق زده نپيوست، گفت: انصافا شمس پس از انقلاب به رغم وسوسه‌هايي كه براي پيوستن او به جناح شبه روشنفكري مخالف انقلاب مي‌شد به آنها نپيوست و تا انتها در كنار انقلاب ايستاد.
عضو هيات مديره انجمن قلم ايران با اشاره به ايستادگي شمس تا انتها در كنار انقلاب خاطرنشان كرد: اتفاقا شمس مطالبي عليه جريان شبه‌روشنفكري هم نوشت ؛ که اين امر لطمات جبران ناپذيري به آنها وارد كرد . و البته آنها نتوانستند به سبب اين موضوع به او انگ بزنند، چرا كه مطالب نگاشته شده شمس در باره آنها مبتني بر مشاهدات مستقيم او و اسناد و مدارك غير قابل انكار بود.
وي در خاتمه سخنان خود ابراز داشت: از اين نظر جريان شبه‌ روشنفكري دل خوشي از شمس نداشت.

ارسال نظر