آخرین خبر

 • • فیلم سینمایی "گلچهره" برای اعضای انجمن قلم ایران، پژوهشگاه و کانون اندیشه جوان به نمایش درآمد
 • پنجشنبه 01 دیماه 90

  بعد از ظهر روز چهارشنبه، فیلم سینمایی "گلچهره" به نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی وحید موسایی، در سالن شماره دوی سینما فلسطین، برای اعضای انجمن قلم ایران، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و کانون اندیشه جوان و خانواده های محترمشان به نمایش درآمد.
  در این مراسم که با همکاری معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میسر شده بود، ابتدا درمنش - تهیه کننده، سناریست، کارگردان - که مبتکر طرح اکران اختصاصی فیلمهای مخاطب خاص و مسئول این کار از سوی معاون سینمایی ارشاد است، در سخنانی کوتاه، در باره طرح مذکور توضیحهایی ارئه کرد؛ و وعده داد که این برنامه، تا پایان امسال، هر دو هفته یک بار، با فیلمهای دیگر از این سنخ ادامه می یابد.
  سپس محمدرضا سرشار، رئیس هیئت مدیره انجمن قلم بر صحنه رفت. او نیز طی سخنانی کوتاه، ضمن گفتن خیرمقدم به حاضران و تشکر از متولیان این امر در معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت:اجرای این طرح، می تواند چند فایده مهم داشته باشد: با ایجاد فضایی سالم و همگون از نظر فرهنگی و تسهیلاتی که فراهم شده، رغبت اهالی قلم را برای حضور در سالنهای سینما و مشاهده فیلمهای جدید ایرانی افزایش دهد. دوستان قدیمی فرصتی برای دیدار مجد پیدا می کننع و دوستان جدیدی پیدا می کنند. خانواده های همکاران با یکدیگر آشنا می شوند. اهالی قلم را بیش از پیش در جریان سیر تولیدات سینمایی کشور قرار دهد. با توجه به همخانوادگی فیلمنامه و داستان، چه بسا به تدریج، برخی از نویسندگان را به نوشتن فیلمنامه - که نقطه ضعف اصلی سینمای ما است - سوق دهد؛ و از این راه، خونی تازه به این پیکره تزریق کند. با نقدهایی که از سوی نویسندگان در مورد فیلمهای دیده شده صورت خواهد گرفت، به تقویت جریان فیلمنامه نویسی کمک کند. ضمن آنکه همه آگاهیم ، تماشای فیلم، به تقویت دید تصویری و نمایشی داستان نویسان کمک خواهد کرد.
  در پایان ، برخی از حضوریافتگان، با اظهار اینکه این برنامه سبب شد پس از مدتهای مدید به سینما بیایند و به تماشای فیلم بنشینند، از متولیان امر تشکر کردند.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • اتمام نگارش پنجمین دفتر از سلسله دفترهای "در باره ادبیات داستانی" به قلم سرشار
 • محمد رضا سرشار، نوشتن پنجمین دفتر از سلسله کتابهای آموزشی "درباره ادبیات داستانی" را به پایان برد؛ و این کار در چرخه آماده سازی برای نشر، توسط کانون اندیشه جوان(ناشر این سلسه کتابها) قرار گرفت.
  این کتاب که "سلول بنیادین داستان" نام دارد، در صدد است با تجزیه و تحلیل و نشان دادن نحوه شکل گیری فکر اولیه هر داستان در ذهن نویسنده، به او کمک کند تا اولا زمینه های اولیه لازم برای این اتفاق مهم را در وجود خود فراهم کند. ثانیا پس از انجام این مرحله، نویسنده بتواند نطفه اولیه داستانی را که در رحم ذهنش بسته شده است، حفظ کند. در مرحله بعد نیز، با کار خلاقانه فکری ادبی، آن را به بار بنشاند، و به داستانی قابل عرضه برای چاپ تبدیل کند.
  این نوشته که همه موارد مطرح شده در آن مستند است، در هر بخش، از تجارب نویسندگان پیشکسوت در آن باره استفاده کرده است.
  مباحث مطروحه در این کتاب فشرده، عبارت اند از:داستان در بدایت خود؛ لزوم اصلاح یک تصور باستانی نادرست؛ نامهای ویژه " نقطه آغاز" شکل گیری داستان؛ چیستی سلول بنیادین داستان و عوامل شکل گیری آن؛ تاثیر جرقه اولیه بر روان هنرمند؛ برخی مختصات سلول بنیادین داستان، و عوامل شکل گیری آن(نقش تجربه های نویسنده/ تاثیر جهان بینی نویسنده/ سمت و سوی ارزشی فکر اولیه/ غیرقابل انداز گیری بودن انرژی(استعداد) نهفته در سلول بنیادین داستان)؛ چند تجربه عملی از نویسندگان صاحبنام؛ روشهای باروری ذهن به سلول بنیادین داستان.
  آنگاه سرشار 24 روش تجربه شده و نتیجه داده برای این کار توسط نویسندگان پیشکسوت داخلی و خارجی را معرفی کرده است.
  این کتاب که از نظر موضوعی تنها یک مشابه ابتدایی مربوط به حدود بیست سال پیش در زبان فارسی دارد، به لحاظ اشتراکهای بسیار فیلمنامه نویسی و نمایشنامه نویسی، می تواند علاوه بر نویسندگان داستان، فیلمنامه و نمایشنامه، مورد استفاده اساتید، دانشجویان و هنرجویان، منتقدان و پژوهشگران این سه رشته مهم ادبی و هنری قرار گیرد.


سخنان سرشار در مراسم رونمایی از آخرین اثر گودینی

1 آذر 1389 ساعت 18:34
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، در اين برنامه كه در نخستين طبقه سالن 17 شهريور وزارت كار و امور اجتماعي برگزاري شد، علاوه بر سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، بهمن دري، معاون فرهنگي وزير ارشاد، دكتر عبدالرضا شيخ‌الاسلامي، وزير كار و امور اجتماعي، دكتر مجتبي زارعي، معاون اجتماعي و فرهنگي وزارت كار و امور اجتماعي، حميد قبادي، مشاور معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، محمد اللهياري‌فومني، دبير هجدهمین هفته كتاب جمهوری اسلامي، محمدرضا سرشار، نويسنده حوزه ادبيات داستاني و عده‌اي از مديران و مسوولان وزارت كار و امور اجتماعي، همراه با اصحاب رسانه حضور داشتند.

در ابتداي اين برنامه دكتر مجتبي زارعي، معاون اجتماعي و فرهنگي وزارت كار و امور اجتماعي، با اشاره به اين كه نوشتن نيز نوعي كار به شمار مي‌آيد، از آن به مثابه هنري ياد كرد كه بايد با تعهد همراه باشد.

وي اظهار داشت: نويسندگان و صاحبان آثار كه به موضوعات دامنه‌دار تعلق خاطر بيشتري دارند، اكنون بايد به مهمترين موضوعات كشور بپردازند؛ مانند اين موضوع كه در جامعه صدها هزار انسان از بيكاري رنج مي‌برند يا به اين موضوع بپردازند كه چگونه هنر بايد اين انسان‌ها را به سرمنزل مقصود برساند.

در ادامه اين نشست، محمدرضا سرشار، نويسنده حوزه ادبيات داستاني، كتاب «تالار پذيرايي پايتخت» اثري از محمدعلي گوديني را محور سخنان خود قرار داد و با استناد به مسير داستاني اين كتاب، آن را برگرفته از تجارب نويسنده اثر كه از كارگران كشور است، توصيف كرد و يادآور شد: اين اثر كه قهرمان اصلي آن روستازاده‌اي كارگر است، بر اثر اصلاحات ارضي، تحولات فراواني را در زندگي‌اش تجربه مي‌كند. اين كتاب سال گذشته موفق به دريافت جايزه كتاب فصل شد.

وی، رمان‌هاي كارگري را شاخه‌اي از رمان‌هاي اجتماعي خواند كه عمدتا پس از انقلاب 1917 روسيه شكل گرفتند و توضيح داد: اين دسته از رمان‌ها تاثير شرايط اجتماعي، سياسي و محيطي بر زندگي و معيشت كارگران را ترسيم مي‌كنند. از آن جهت كه كشور ما ديرتر در وادي صنعتي شدن گام نهاد، اين نوع از ادبيات نيز با تاخير و در سال‌هاي حدود 1348 و در قالب داستان‌هاي كارگري مربوط به خطه جنوب كه مناطق نفت‌خيز كشور در آنجا قرار دارند، در عرصه تاليفات ايراني گام گذاشت.

در ادامه اين مراسم، نماهنگي از گفت‌وگوهاي نويسندگان كتاب‌هاي «زني با كفش‌هاي مردانه» نوشته محمدعلي گوديني و «آداب و اخلاق كار در فرهنگ اسلامي» به كوشش مسعود انصاري در توصيف زمينه‌هاي تاليفاتشان و بسترهاي كارگري و فرهنگي اين دسته از آثار نمايش داده شد.

سپس با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و وزير كار و امور اجتماعي از اين دو كتاب رونمايي شد.

ارسال نظر