آخرین خبر

 • • خش هایی از کتاب آنک آن یتیم نظر کرده در کتابخانه علامه طباطبایی به نمایش درآمد
 • چهارشنبه 08 اردیبهشتماه 95

  منبع : لیزنا
  اجرای نمایشنامه کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» در کتابخانه علامه طباطبایی
  به گزارش لیزنا، هایده امیری، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: در بازدید آموزشگاه دخترانه شهید مدرس شهر محلات، دانش ‌آموزان پایه نهم این مدرسه با بخش‌های مختلف کتابخانه از جمله پایگاه اصلی، مرجع، کمک درسی، نوجوان، داده ‌ها، نشریات و اینترنت آشنا شدند و در خصوص نحوه جستجوی کتاب توضیحاتی برای آن ‌ها ارائه شد.

  وی افزود: در ادامه دانش ‌آموزان با حضور در بخش کودک کتابخانه، قسمت هایی از کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» را به صورت نمایشنامه به اجرا درآوردند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کتاب «آنک یتیم نظرکرده» تالیف محمدرضا سرشار یکی از کتاب‌های منتخب طرح «۵۰ کتاب سال» نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که برای مطالعه به مخاطبین در اردیبهشت ماه معرفی شده است.

  کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی افزود: «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت- نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح های جمعه از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می‌ شد و توانست نظرات بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کند.

  وی اضافه کرد: اجرای نمایش از روی کتاب، لذت مطالعه را دوچندان می کند و به دنبال اجرای برنامه ‌هایی هستیم که لذت مطالعه و اعتماد به نفس را در دانش آموزان مدارس افزایش دهد.

  گفتنی است «۵۰ کتاب سال» یکی از طرح ‌های ترویجی نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور در سال جاری است که طی آن در هر ماه تعدادی کتاب در حوزه‌ های مختلف مطالعاتی توسط کارشناسان و صاحب نظران انتخاب و جهت معرفی و اجرای ویژه برنامه‌ های فرهنگی به کتابخانه های عمومی ابلاغ می شود.

آخرین کتاب

 • • «راز شهرت صادق هدایت» از نگاه سرشار
 • خبرگزاری شبستان:كتاب «راز شهرت صادق هدایت» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش خبرگزاری شبستان، پایگاه خبری حوزه هنری، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار بوده كه در گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه سامان یافته و به بررسی شخصیت، آثار، عوامل شهرت و جایگاه صادق هدایت در جامعه فرهنگی و اجتماع ایران معاصر می پردازد.
  در این كتاب محقق محترم كوشیده تا بر اساس گفته‌ های دوستان و طرفداران صادق هدایت و برخی سرشناسان جریان طیف روشنفكری معاصر، نكته ‌های مغفولی از نحوه به شهرت رسیدن صادق هدایت و افرادی مانند او را بیان نماید. در این كتاب شیوه و چگونگی تربیت خانوادگی، ویژگی های فردی، عوامل تأثیرگذار خارجی و محیطی و ... كه در تكوین و شكل گیری شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بوده‌اند، به روشنی مورد بازكاوی و استدلال قرار گرفته و برای مستندسازی متن از منابع متعددی كه طی نیم قرن اخیر منتشر شده اند، استفاده شده است. كتاب یاد شده در ویراست جدید دارای یك امتیاز بارز است و آن پردازش اندیشه نویسنده ای مانند هدایت درون جریان هم اندیش و همراه با اوست. در این رهگذر به اقدامات روشمند غرب برای روشنفكر‌سازی و اسطوره ‌پردازی در كشورهای جهان سوم نیز اشارات ارزشمندی شده است.
  «راز شهرت صادق هدایت» از سر فصل های متعددی به شرح زیر تشكیل شده است:
  شهرت مشكوك
  سازوكار چهره سازی در دنیای امروز
  چرا صادق هدایت؟
  دوران های سه گانه اندیشه ای هدایت
  علل و موجبات توجه ویژه غربیان به آثار صادق هدایت
  چگونگی آشنایی غریبان با آثار هدایت
  كفرِ محض
  غربزدگی و نفرت از ایران
  نیست انگاری
  عوامل بیرونی به شهرت رساننده هدایت
  استاد سرشار در بخشی از این كتاب می نویسد:
  «یك مشكل اصلی و اساسی هدایت ـ همچون دیگر همفكرانش؛ از راست گرفته تا چپ ـ بی ‌اطلاعی از كنه آموزه ‏ها و اصول اسلامی، بیگانگی با متون ما‌درِ شیعی، ناآشنایی با مؤمنان و مذهبی های اصیل و آگاه، و نداشتن حشر و نشر و مرآوده با آنان، قضاوت بر اساس مشهورات عوامانة رایج راجع به اسلام و نیز رفتارهای تودة مردم عوام بود. اما به جای آنكه دست كم به خاطر همین ضعف دانش و اطلاعات و ناآشنایی، در چارچوب رسالتی كه برای خود در ستیز با این مظاهر احساس می كرد و قائل بود، صرفاً به حمله به همین مظاهر اكتفا كند، به‌ گونه ‏ای با این قضایا برخورد می‏ كرد كه حاصل كارش ارائة چهره ‏ای به غایت كریه و مشئوم از اصل اسلام و تشیع و مسلمانان بود. این امر نیز تنها به علت ناآگاهی هدایت از صورتِ واقعی تعالیم حیات بخش اسلام نبود، بلكه به سبب آن بود كه او واقعاً و از اساس، به هجو و هزل و تحقیر و ـ به سهم خود ـ طرد اسلام و تشیع از جامعة ایران كمر بسته بود. از همین رو نیز، در داستان هایش، شاهد ورود او به مباحث جدی اسلامی نیستیم.»
  گفتنی است، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار، با قیمت 18000 تومان توسط انتشارات كانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.


سرشار: فضای مسجدالحرام و مدینه پر از حضور خداست

با دیدن کعبه احساس می کنید در قلب عالم هستی و مرکز کائناتید
شنبه ۲۲ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۰۹
"محمدرضا سرشار" نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی، متولد سال 1332 است. وی که به رضا رهگذر نیز مشهور است، 24 سال در برنامه رادیویی قصه ظهر جمعه به عنوان گوینده حضور داشت.
با محمدرضا سرشار درباره سفر حج‌ و حال وهوای این سفر به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را می‌خوانیم.

سرشار در این باره می‌گوید: برای اولین بار در سال 1363 توفیق زیارت خانه خدا به صورت حج تمتع را داشتم و یک بار هم سال گذشته سفر حج عمره رفتم. حج تمتع برای کسانی که سفر اول شان است، ویژگی‌های خاصی دارد. نکته اول اینکه اولین بار دیدن خانه خدا، این احساس را به انسان می‌دهد که خداوند او را قابل دانسته و به خانه خودش دعوت کرده است. نکته دوم اینکه زمانی که وارد بیت الله الحرام می‌شوید احساس می‌کنید که به مرکز کائنات و جهان هستی رسیده‌اید و وقتی که دست انسان به خانه کعبه می‌رسد، احساس می‌کنید که در قلب هستی قرار گرفته‌اید.

این احساس، نوعی غنای معنوی به انسان می‌دهد که تا چه حد مورد مرحمت خداوند قرار گرفته که به او اجازه داده شده تا به این نقطه از عالم هستی نزدیک شود و تقرب پیدا کند.

مورد قابل توجه دیگر اینکه زمانی که در فضاهای کمتر دست خورده همچون مسجد پیغمبر، نخلستان‌های مدینه، بیت الاحزان، آرامگاه جناب عبدالله، محله شیعیان نخاوله و پشت پنجره حیاط منزل امام صادق(ص)و مکان‌هایی مثل اینها، قرار می‌گیرید، حال و هوای معنوی و حسهای تاریخی خاصی به انسان دست می‌دهد، به صورتی که تاریخ صدر اسلام برای او مرور می‌شود.

در سفر حج عمره به این دلیل که تراکم جمعیتی حج تمتع وجود ندارد -و به خصوص در سفری که سال گذشته به زیارت خانه خدا رفتم و این تراکم به سبب شایعه شیوع آنفولانزای خوکی باز هم کمتر از حجهای عمره عادی بود - ، فراغ بال به مراتب بیشتری وجود دارد، و انسان احساس آرامش بیشتری دارد.

در سفر دومی که به حج رفتم، اولین احساسی که به من دست داد، این بود که فضای آنجا پر از حضور خداست . حتی در تعابیر و الفاظ مردم - بدون اینکه زبان های آنها را بدانید - ، ذکر خدا خیلی زیاد است.

یکی از مشکلات فعلی جامعه ما این است که در راتباطهای روزمره،به ندرت جمله ای بیان می کنیم که نام خدا در آن باشد. در سفر حج و در فضای مدینه و مکه از هر دو - سه جمله ای که بین افراد رد و بدل می شود، یکی، نام و یاد خدا را به همراه دارد؛ و این حضور را در فضا هم احساس می‌کنید؛ چرا که انسان با حضور در این فضا از تعلقات مادی روزمره رها شده و بر روی یک موضوع که خدا و رسول اکرم (ص) است، متمرکز می شود.

ارسال نظر