آخرین خبر

 • • اهدای 800 عنوان کتاب از سوی انجمن قلم ایران، برای توزیع در نقاط محروم کشور
 • سه شنبه 26 دیماه 91

  در راستای اهداف فرهنگی انجمن قلم ایران و تصمیم هیئت مدیره، مبنی بر حمایت از کتابخوانی، همچنین تقویت کتابخانه های مدارس مناطق محروم ، بنا به درخواست موسسه مهر فرهنگ - به عنوان یکی از متولیان خصوصی فعال این امر در سالهای اخیر در کشور - ، در تاریخ 91/10/18 تعداد 800 عنوان کتابهای داستان، شعر، پژوهش و نقد ادبی، در اختیار موسسه مزبور قرار گرفت.

  قابل ذکر است، در ماه گذشته سال جاری نیز، انجمن قلم ایران، 1195 مجلد کتاب ادبی در اختیار سازمان بسیج هنرمندان کشور قرار داد تا برای تجهیز کتابخانه های مناطق محروم کشور - به ویژه استان سیستان و بلوچستان - ارسال شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • عفاف نامه: با عنوان حذف آمار قرائت قرآن از سرانه مطالعه دسیسه ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «خواب های خوش نوجوانی» با محمدرضا سرشار تعبیر می شود
 • خبرگزاری فارس: «خواب های خوش نوجوانی» جدیدترین کتاب محمدرضا سرشار است که وی 60 عنوان از خواب های جذاب نوجوانان را در قالب یک مجلد گردآوری کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار نویسنده و منتقد ادبیات داستانی درباره کتاب «خواب های خوش نوجوانی» گفت: هشت سال پیش زمانی که سردبیر یک مجله نوجوان بودم مسابقه ای را برای مخاطبان طرح کردم و از نوجوانان خواستم خواب های جالب خود را با جزییات و زمان دیدن به صورت نوشته روایت کنند.
  وی افزود: حاصل مسابقه طراحی شده دریافت تعداد زیادی نامه بود که از میان آن ها بیش از 60 نامه قابل چاپ شناخته شد و البته همان زمان نیز به تدریج در شماره های مختلف آن مجله به چاپ رسید.
  سرشار با بیان این که «خواب های خوش نوجوانی» شامل بیش از 60 خواب نوجوانان به روایت خودشان است، گفت: من در این روایت ها فقط ویرایش رسم الخطی انجام داده ام و اگر غلط فاحشی وجود داشت اصلاح کردم و اصل نگارش، نثر و زبان خواب ها متعلق به خودِ نوجوانان است.
  این منتقد ادبی در ادامه افزود: سال ها بود که می خواستم این مجموعه را تنظیم و چاپ کنم که امسال توفیق آن فراهم شد و انتشارات «سوره مهر» انتشار آن را در قالب کتابی با عنوان «خواب های خوش نوجوانی» بر عهده گرفت.
  سرشار ادامه داد: البته نوجوانانی که خواب هایشان را برای من فرستادند الان در سن جوانی هستند اما این کتاب در کنار مخاطبان نوجوان خود برای والدین، اولیا و مربیان تربیتی و حتی روان پزشکان مفید خواهد بود چراکه از طریق آن از یکی از عوالم کاملا خصوصی نوجوانان آگاه می شوند.
  رییس هیات مدیره انجمن قلم ایران در بخش دیگری از صحبت های خود درباره نوع روایات «خواب های خوش نوجوانی» توضیح داد: معمولا خواب ها به سه دسته رویاهای صادقه «که مختص انبیاء و اولیاء و البته گاهی انسان های معمولی می شود»، خواب هایی که بازتاب مسائل روز و درگیری های ذهنی است و خواب های بی پایه و اساس (آشفته) تقسیم می شوند. اغلب خواب های منتشر شده در این کتاب از نوع دوم و درگیری های ذهنی نوجوانان است.
  وی در پایان گفت: این خواب ها نشان می دهد در ذهن نوجوانان چه می گذرد و از سویی بسیاری از آن ها از لحاظ وجود جنبه های تخیلی همچون داستان جذاب هستند.


سرشار: حذف آمار قرائت قرآن از سرانه مطالعه، مطابق با خواست سكولاريسم است

جمعه 06 بهمن 1391 09:02:58 شماره‌ خبر :1177194
بررسی راهكارهای افزايش سرانه مطالعه آثار دينی و قرآنی/36
گروه ادب: رئيس انجمن قلم با بيان اينكه عدم محاسبه قرائت قرآن در سرانه مطالعه دقيقاً با سكولاريسم مطابقت می‌كند، گفت: بهترين ادبيات، ادبياتی است كه بتواند انسان را از وضع موجود به وضع مطلوب رهنمون كند و بهترين تعريف وضع مطلوب را می‌توان در قرآن كريم مشاهده كرد.


محمدرضا سرشار، رئيس انجمن قلم
محمدرضا سرشار، رئيس انجمن قلم در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، به بررسی و تبيين بايدها و نبايدهای محاسبه قرائت قرآن و ادعيه در سرانه مطالعه رسمی كشور پرداخت و با بيان اين موضوع كه عدم محاسبه مطالعات دينی ـ مذهبی در سرانه مطالعه دقيقاً با سكولاريسم مطابقت می‌كند، گفت: دين را مقوله‌ای جدا از دنيا فرض كردن، همان سكولاريسم است

اين نويسنده انقلابی و آئينی كشورمان ادامه داد: دين و دنيا از نظر يك مسلمان به هم وابسته است و اگر قرار باشد اولويت قائل شويم، اولويت اول با دين است.

وی در اين باره گفت: عده ای افراد فاقد اعتقادات مذهبی تصور یا در واقع ادعا می کنند که گوئی دين در حاشيه و مربوط به يك عده معدود از افراد بيكار و خاص است؛ در حالی كه به هيچ وجه اين طور نيست. خواندن قرآن ولو اينكه هر روز بخشهایی خاص از آن تكرار شود، مطالعه است. چون هر بار كه يك انسان فهيم قرآن را مطالعه می‌كند، ابعاد تازه‌ای از آن را متوجه می‌شود.

سرشار با بيان اين مطلب كه خواندن ادعيه و كتاب‌های دينی، مطالعه محسوب می‌شود، اظهار كرد: مگر هدف ما از مطالعه ارتقای فكر و ايجاد تعالی در انسان نيست؟ پس چه چيزی بهتر از كتب دينی می‌تواند اين تعالی را در انسان ايجاد كند؟

افزود سرشار :
مطالعه قرآن و ادعيه به ويژه توام با تامل،، در جان، روح و انديشه مخاطب انقلاب، تحول و تغيير ايجاد می‌كند. بنابراين توجیهی عقلانی برای كنار گذاشتن آنها از اوقات مطالعه آزاد افراد وجود ندارد
وی عنوان كرد: بهترين ادبيات، ادبياتی است كه بتواند انسان را از وضع موجود به وضع مطلوب رهنمون كند. و بهترين تعريف و راهکار برای رسیدن به وضع مطلوب را می‌توان در اديان الهی و در راس آنها اسلام مشاهده كرد. اين سنخ مطالعات، از جمله ابزارهای موثر برای رسيدن به وضعيت مطلوب هستند.
اين نويسنده آئينی ادامه داد: برای مثال از نظر عده ای، خواندن يك داستان مستهجن، مطالعه محسوب می‌شود، اما كلام خدا نبايد مطالعه به شمار آيد! كلام معصوم(ع) نبايد مطالعه محسوب شود! اين يك فكر دينی نيست، بلكه نگاهی سكولاريستی همراه با توجيهاتی شبه‌عقلانی رسوخ پيدا كرده حتی در بعضی از مسئولان فرهنگی کشور است.

1 نظر

با عنوان حذف آمار قرائت قرآن از سرانه مطالعه دسیسه شیطان در عفاف نامه منعکس شد

ارسال نظر