آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • پنجمین بازچاپ «سفر به جنوب»/ گزارش سرشار از رزمندگان نوجوان

 • شناسهٔ خبر: 4130367 - سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

  کتاب «سفر به جنوب» محمدرضا سرشار شامل روایتی از دیدار و گفتگوی وی با چند نوجوان رزمنده تجدید چاپ شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به جبهه‌های جنوب کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ است که در آن، مشاهدات نویسنده در کنار گفت‌وشنود او با چند نوجوان رزمنده در قالب گزارش نوشته شده است.

  درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی اختصاص دارد. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت و گو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها درواقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باورپذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی خواهد برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌هایی که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیش کسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این اثر در ۵۵ صفحه با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسید.


محمدرضا سرشار: برخي از داوران جوايز ادبي دولتی، با نظام همسو نيستند


داوران جوايز ادبي را عمدتاً به ‌آثاري مي‌دهند كه دغدغه اصلي آنها جامعه امروز و نظام جمهوري اسلامي ايران نيست و حتي بعضاً محتوايي ضد ارزشي دارند.
محمدرضا سرشار نويسنده ادبيات داستاني در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبيات باشگاه خبرنگاران با انتقاد از روند اهداي جوايز دولتي تاكيد كرد: متاسفانه در ميان داوران جوايز ادبي ارشاد عده اي راه مي يابند كه چندان به ارزش هاي نظام معتقد نيستند.
وي ادامه داد: اين افراد ظاهري اسلامي دارند و بيشترين ضربه ها را به نظام مي زنند زيرا هنگامي كه به مسئولين مي رسند خود را همسو با نظام و ارزش ها نشان ميدهند تا درون جريان هاي دولتي نفود كنند اما در باطن به گونه اي ديگر هستند.
گوينده قصه هاي جمعه راديو با تاكيد بر اينكه هر جشنواره اي با در نظر گرفتن اهداف خاص خود به همفكرانش جايزه مي‌دهد اضافه كرد:اما متاسفانه، به عكس، اين امر در برخي موارد در مورد جشنواره هاي دولتي يك تهمت بزرگ است، زيرا داوارن جوايز ادبي را عمدتا به ‌آثاري مي دهند كه دغدغه اصلي آنها جامعه امروز، اسلام و نظام جمهوري اسلامي ايران نيست و حتي بعضا محتوايي ضد ارزشي دارند.
سرشار همچنين تعهد اجتماعي و توجه به دغدغه هاي جامعه را دو ويژگي جلال آل احمد نام برد و گفت: جايزه جلال بايد در انتخاب آثار به اين ويژگي ها توجه بيشتري داشته باشد.
او افزود: به عكس، آل احمد، با تحقيقهاي تكراري و حاشيه نويسي هاي قدمايي بر متون كهن ادبي مخالف بود و كساني را كه به جاي پرداختن خلاق به مسائل و نيازهاي روز ادبيات، عمده وقت و توان خود را بر اين كارهاي كليشه اي متمركز ، و هميشه در گذشته هاي دور سير مي كنند، تحقير و سرزنش مي كرد و به آنها لقب "نبش قبر كن" مي داد. اين در حالي است كه اكثريت هيئت علمي و داوران جايزه اي را كه به نام او و براي ترويج مرام ادبي و انديشه اي وي تاسيس شده است ، كساني با همين طرز تفكر مورد انتقاد و رد وي تشكيل مي دهند؛ و در چند دوره اي كه اين جايزه برگزار شده نيز، انتخابهايشان در بخش نقد و پ‍‍‍ژ‍وهش ادبي، در همين سمت و سوي مورد انتقادجلال بوده است!
سرشار مشكل ديگر داوران دانشگاهي را گرفتاري در فرمولهاي ارزيابي و داوري متصلب و كليشه اي قديمي، و در نتيجه، فقدان قدرت و جرئت اجتهاد در برخورد با آثاري كه داراي نوآوري هايي هستند كه باعث مي شود در اين كليشه ها نگنجند، و به تعبيري خود موسس بوده، نيازمند معيارهايي متفاوت براي ارزيابي هستند دانست و افزود: به اين ترتيب، بسيار بعيد است كه آثار متفاوت بتوانند از دست چنين داوراني، موفق به دريافت جايزه شوند.
وي در ادامه با انتقاد از نحوه انتخاب هيئت داوران جايزه جلال گفت: اكثريت هيئت علمي و در نتيجه داوران جايزه جلال از اساتيد دانشگاهي انتخاب مي‌شوند در حاليكه ما نويسندگان و منتقدان مجرب و مشهوري داريم كه سمت و سوي انديشه اي آنان با آل احمد همخوان تر ودر نتيجه وجود آنها براي اهداف اين جشنواره ضروري تر است.
اين نويسنده ادبيات داستاني افزود: در واحدهاي درسي دانشگاه به شعر توجه بيشتري مي شود و اساتيد دانشگاه در اين رشته، با ادبيات داستاني آشنايي چنداني ندارند.
سرشار با اشاره به اينكه جايگاه شعر در ادبيات ايران تثبيت شده است خواستار توجه بيشتر به ادبيات داستاني شد و گفت: امروز بايد اهتمام بيشتري به ادبيات انقلاب و دفاع مقدس و نقد و پژوهشهاي مرتبط با اين مقوله ها شود. همچنين لازم است نسل جوان متعهدي كه در اين حوزه از ذوق و قريحه برخوردارند تشويق شوند تا ادبيات ما به سمت و سويي حركت كند كه نياز واقعي جامعه است.

ارسال نظر