آخرین خبر

 • • طرحی ابتکاری از انجمن قلم ایران:نقد و تدریس خصوصی داستان و شعر برای علاقه مندان، به وسیله نویسندگان و شاعران شناخته شده
 • یکشنبه 06 آذرماه 90

  به دنبال پیشنهاد یکی از اعضا، هیئت مدیره انجمن قلم ایران، در آخرین نشست دوهفتگی خود که روز شنبه 5 آذرماه جاری برگزار شد، با برقراری نقد و تدریس خصوصی داستان و شعر برای متقاضیان، توسط انجمن موافقت کرد.
  این اقدام ابتکاری که برای نخستین بار در کشور به اجرا گذاشته می شود، توسط داستان نویسان و شاعران شناخته شده، برای داوطلبان مستعدی که شرایط یا علاقه به حضور در کلاسها و جلسات نقد و آموزش عمومی را ندارند، امکان جدیدی برای آموزش و رشد استعداد داستانی یا شعری شان را در مدت زمان فشرده ای ایجاد می کند.
  در این روش، متقاضی با تماس با دفتر انجمن قلم ایران، از میان مدرسان داوطلب این کار، استاد مورد نظر خود را انتخاب و پس از آگاهی از شرایط وی و اعلام موافقت با آنها، موضوع به اطلاع مدرس مذکور می رسد؛ تا پس از انجام مصاحبه اولیه، قرارداد کتبی کار میان آن دو و نماینده انجمن قلم - به عنوان ناظر و مجری طرح - منعقد، و کار آغاز شود.
  تدریس خصوصی شعر و داستان در این روش، براساس درخواست متقاضی، در منزل یا محل کار او یا دفتر انجمن صورت خواهد پذیرفت.
  هیئت مدیره انجمن، ضمن دعوت از متقاضیان استفاده از این طرح، از شاعران، نویسندگان و منتقدان عضو انجمن قلم ایران که تمایل به شرکت در این کار را - به عنوان مدرس - دارند، درخواست می کند با تماس با دفتر انجمن، آمادگی خود را برای همکاری اعلام کنند.

آخرين نظرات خوانندگان

 • shokouhian: سلام خدمت افای سرشار عرضی داشتم از انجایی که یک ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار چاپ چهارم "سفر به جنوب" از محمد رضا سرشار
 • چهارمین چاپ کتاب "سفر به جنوب" از محمد رضا سرشار، به وسیله انتشارات سوره مهر منتشر شد.در مقدمه این کتاب که توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری ، برای چاپ اول آن در سال 1370 نوشته شده، آمده است:
  "نام رضا رهگذر در ادبیات کودکان و نو جوانان انقلاب نامی آشناست.او در اردیبهشت سال 1365 که سفری به جبهه های جنوب داشت، یادداشت هایی را به همراه خود آورد که محصول دیده ها و شنیده های او از رزمندگان نوجوان بود.
  صفحات مقاومت هشت ساله ملت ما در برابر یک تجاوز جهانی پر است از این گلچهره های نوجوان ،که طراوت انقلاب ما ، مدیون ایمان و مقاومت آنان است."
  کتاب "سفر به جنوب، که مخاطبان آن را نوجوانان تشکیل می دهند، در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.
  چاپ چهارم این کتاب در 53 صفحه قطع رقعی،به بهای 1600 تومان، با شمارگان 2500 نسخه منتشر شده، و جمع شمارگان آن تا کنون، 14،100 نسخه است.
  .


محمدرضا سرشار: کتاب هاي مذهبي کودکان بايد در تلويزيون نقد شود

تهران - "محمدرضا سرشار" نويسنده کتاب هاي کودک و نوجوان گفت: بايد نقد علمي کتاب هاي مذهبي کودکان و نوجوانان در تلويزيون بويژه در شبکه هاي قرآن و معارف با حضور نويسندگان اين کتاب ها مطرح شود تا پدران و مادران بتوانند کتاب هاي مناسبي براي فرزندانشان برگزينند.

به گزارش روز يکشنبه خبرنگار معارف ايرنا‌، اين نويسنده در نشست تخصصي ادبيات قرآني با تاکيد بر ترويج مفاهيم قرآني ميان کودکان و نوجوانان، افزود: اين نوع نقد بايد رواج پيدا کند. زيرا در آن زمان، بسياري از مسايل مشخص خواهد شد.
وي در اين نشست که در خبرگزاري قرآني ايران (ايکنا) برگزار شد، تاکيد کرد: مذهب از مواردي است که نبايد در مورد آن تعارف داشته باشيم و وظيفه ما ايجاب مي کند که در اين زمينه دفاع کنيم.
اين نويسنده افزود: از آنجا که کودکان قشرهاي بي دفاعي هستند که خودشان توانايي تشخيص ندارند و اغلب خودشان اين نوع کتاب ها را براي مطالعه انتخاب نمي کنند، اگر منتقداني نباشند که از حقوق آنان در عرصه ادبيات دفاع کنند، اين قشر آسيب جدي مي بيند.
دبير بيست و هشتمين دوره جايزه کتاب سال همچنين گفت: با دادن اطلاعات انبوه و تکرار آن نمي توان مذهب را در وجود مخاطبان نهادينه کرد زيرا اين مساله مي تواند باعث دلزدگي کودکان شود.
سرشار با بيان اين مطلب که از سال 74 کتاب هاي داستاني فراواني درباره ائمه منتشر شده است، افزود: بايد بيشتر در پي القاي معنويات و مسايل مذهبي به طور غير مستقيم باشيم، از اين رو معتقديم بايد تنها بعضي ها که مي توانند حرف جديدي را مطرح کنند، قلم بزنند و بايد تلاش کنيم تا مسائل مذهبي را در قالب داستان ها و شخصيت هاي امروزي انتقال دهيم.
بنابر گزارش، "محمدعلي شاماني" که به عنوان نويسنده در اين نشست حضور يافته بود، پيشنهاد کرد، انجمني به نام انجمن دفاع از حقوق کودک در برابر رسانه ايجاد شود.
وي افزود: در هيچ جاي دنيا کودکان را اينگونه تنها نمي گذارند ولي ما فرزندانمان را در برابر رسانه هاي متعددي مانند کتاب، مجلات، تلويزيون و ساير رسانه ها تنها گذاشته ايم. ما نبايد اجازه دهيم هر مساله اشتباهي به کودکان آموزش داده شود.
شادماني تصريح کرد: بعضي از نويسندگان بايد از مردم و جامعه ادبي و جامعه ديني عذرخواهي کنند. ما بد نوشتيم و به بازار نگاه کرديم و نفهميديم چه نوشتيم و همين مساله باعث دلزدگي شد و باعث شد تا برخي انسان ها فکر کنند از دين خيلي مي دانند در حالي که چيزي نمي دانند.
وي افزود: ما دين خدا را نفهميديم و براي ديگران از آن حرف مي زنيم. درحالي که اگر حرفي از درون ما نجوشد در مخاطب اثر نخواهد داشت و به همين دليل است که اين نوع کتاب ها اثري ندارد و مخاطب را جذب نمي کند.
شاماني ادامه داد:‌ هنوز نوشته هاي ما اين قابليت را پيدا نکرده که از دين خدا بنويسيم و کاري کنيم که در تمام دنيا خريدار داشته باشد، چون مي خواهيم دقيقا درباره دين خدا سخن بگوييم، بايد کارشناسان اين نوع کتاب ها را نقد کنند و در حوزه متون ديني کسي ورود جدي نمي کند. براي دين بايد نقد را در اين زمينه جدي گرفت. هنوز بيشترين مشتريان ما کساني هستند که مي خواهند از متون مقدس و ائمه طاهرين (ع) بياموزند.
سرشار گفت: بسياري از آثاري که به عنوان زندگي ائمه يا داستان هاي قرآن براي کودکان نوشته و منتشر شده، باز نويسي هاي ساده اي از تاريخ اسلام بدون هيچ خلاقيت و زحمت خاص است.
وي خاطرنشان کرد: بسياري از کساني که داستان هاي تاريخي مذهبي براي کودکان نوشته اند، نويسنده نيستند. نويسنده کودک و نوجوان بايد در ابتدا ثابت کند که يک نويسنده است و بعد به عنوان يک تخصص اضافي آيا مي تواند براي کودکان و نوجوانان بنويسد يا نه. بعضي از نويسندگان ما تاريخ را خراب مي کنند. چون بعضي از ظرافت ها و جذابيت هاي داستان را مي گيرند و سپس چيزي سطحي و ضعيف به مخاطب ارائه مي دهند.
اين نويسنده افزود: نشانه اين که کساني که وارد حيطه ادبيات تاريخي مذهبي براي کودکان مي شوند، صلاحيت ورود به اين عرصه را داشته اند، اين است که آيا قبل از ورود به اين عرصه، آثار داستاني يا شعر خلاقه اي به طور عام داشته اند که موفق باشد. بسياري از اين نويسندگان قبل از آثار مذهبي خود، هيچ داستان خلاقه اي ندارند.
وي تاکيد کرد: خيانت است بلد نباشيم و بنويسيم و بعد مضامين عالي ديني را خراب کنيم و متاسفانه بسياري از نويسندگان اين عرصه از اين گروه هستند.
سرشار گفت: داستان هاي تاريخي ديني کودکان و نوجوانان بايد هفت ويژگي را داشته باشد. يکي اين که پيش از هرچيز بايد داستان باشد. ديگر اينکه داستان تاريخي، تاريخ صرف نيست و با آن تفاوت هاي قابل توجه دارد و سوم اينکه داستان با شرح احوال و زندگي نامه تاريخي يکي نيست.
وي همچنين گفت: در اغلب موارد يک باز نويسي معمولي از تاريخ را نيز نمي توان داستان تاريخي قلمداد کرد و داستان تاريخي با حفظ ويژگي هاي تاريخي آن، يک داستان واقعيت گراست.
ويژگي هاي ششم و هفتم به گفته سرشار اين است که داستان تاريخي ويژه کودکان، اغلب در زمره داستان هاي ماجرايي قرار مي گيرد و داستان تاريخي ويژه کودکان براي نويسنده اش ويژگي ها و محدوديت هايي اضافه بر داستان معمولي مي طلبد.
وي همچنين تاکيد کرد: ادبيات اسلامي کودکان و نوجوانان يعني ادبياتي که ضمن دارا بودن همه جاذبه هاي ادبي بتواند بتواند رشد به مفهوم قرآني را در مخاطب خود ايجاد کند که اين ادبيات شامل دو قسمت مي شود. يکي ادبيات محض مانند داستان هاي قرآن و داستان امامان که به طور کلي به آن مي پردازد و يا اينکه محور، مضمون و درون مايه خود را يکي از مسائل ديني به طور مشخص قرار مي دهد.
وي افزود:‌ ادبيات ديگر اين است که به هيچيک از شخصيت هاي ديني نپردازد بلکه به زندگي معمولي مردم بپردازد، ولي تاثيري معنوي به مخاطب خود القا مي کند.
اين نويسنده با تاکيد بر اين که از سال 74 که اولين جشنواره قصه هاي قرآني از طرف اوقاف برگزار شد، تاثير شگرفي بر رونق و ازدياد کتاب هاي مذهبي براي کودکان گذاشت، گفت: نمي توان يک داستان معنوي نوشت بدون اينکه شخص اعتقاد به معنويت نداشته باشد.
وي افزود: متاسفانه بسياري از کساني که داستان زندگي ائمه يا پيامبر را نوشته اند حتي در ظواهر به رعايت مسايل اسلامي مانند پوشش، آرايش چهره در روابط با ديگران و ... مقيد نيستند.

1 نظر

سلام خدمت افای سرشار
عرضی داشتم از انجایی که یک فرد عادی هستم ولی محب اهل بیت .و از انجایی که شما مسلط به داستان نویسی به خصوص اهل بیت هستید خواستم مطلبی رابا شما در میان بکذارم
شبی راخواب دیدم که کتاب داستانی را در دست دارم باعنوان (داستان چادر)
کتاب را باز کردم داخل کتاب به صورت متحرک بود خانه ی حضرت زهرا (س)اتش گرفته بود امام حسن(ع) و امام حسین(ع)در حالی که به سر می زدند به دنبال مادر می دویدند .
از شما خواهش می کنم شما که از این استعداد الهی برخوردار هستید کتابی داستانی با این عنوان بنویسید.
خواهش می کنم.

ارسال نظر