آخرین خبر

 • • محسن پرویز در گفت‌وگو با فارس: سیاست ما استفاده از چهره‌های تازه برای جشنواره قلم زرین است/ ایجاد نمایندگی در استان‌ها با برنامه‌ای مدون
 • شنبه 15 آذرماه 93

  سخنگوی انجمن قلم درباره انتخاب دبیر جایزه قلم زرین گفت: سیاست ما استفاده از افراد تازه در دبیری جشنواره است و افرادی که انتخاب می شوند باید توانایی کافی داشته و چهره نسبتا شناخته شده در عرصه شعر و داستان و نقد ادبی و پژوهش باشند.
  خبرگزاری فارس: سیاست ما استفاده از چهره‌های تازه برای جشنواره قلم زرین است/ ایجاد نمایندگی در استان‌ها با برنامه‌ای مدون

  محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون انتخاب دبیر سیزدهمین دوره جشنواره قلم زرین اظهار داشت: در آخرین جلسه هیات مدیره انجمن قلم چند موضوع مطرح و مورد بررسی قرار گرفت که یکی از مهمترین آنها انتخاب دبیر سیزدهمین دوره جشنواره قلم زرین بود.

  وی در ادامه با اشاره به روند انتخاب تصریح کرد: همه ساله جایزه قلم زرین در روز 14 تیرماه همزمان با روز قلم برگزار می شود و از نظر زمانی مقدم به سایر جوایز است، این قضیه هم مشکلاتی به دنبال دارد، اما ما مصر هستیم جشنواره در تیر برگزار شود.

  به گفته پرویز، مشکل اینجاست که ما وقتی جایزه را در تیر ماه برگزار می‌کنیم یعنی در واقع در نیمه چهارمین ماه سال هستیم، چون آثار سال قبل را مورد مطالعه قرار می دهیم . ممکن است انتشار برخی آثار به بهار سال بعد کشیده شده باشد ولی در شناسنامه کتاب قید سال گذشته را داشته باشد، از این رو داوران طبیعتا فرصت اندکی برای داوری دارند.

  سخنگوی انجمن قلم تصریح کرد: داوران باید ظرف مدت کوتاهی کار فشرده داتشه باشند، از این رو در انجمن سعی کردیم این مشکل را با انتخاب دبیر و سر داوران در پاییز همان سالی که قرار است آثارش مورد قضاوت قرار گیرد، جبران کنیم.

  وی توضیح داد: داوران و سرداوران جلسات ابتدایی خود را تشکیل می‌دهند و فراخوان‌ها منتشر می شود، از سوی دیگر کار جمع آوری اطلاعات هم صورت می‌گیرد تا برنامه‌ریزی هایی که نیاز است برای داوری پیش از ورود به سال بعد انجام شده باشد.

  وی در ادامه تصریح کرد: کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بهمن ماه برگزار می شود و فاصله 10 ماهه در اختیار گروه‌های داوری است تا آثار را بررسی و داوری کنند، اما اگر این فاصله زمانی در قیاسی با برگزاری جایزه قلم که در تیرماه برگزار می‌شود صورت گیرد متوجه سختی و دشواری کار خواهیم شد.

  پرویز بیان کرد: همه ساله در هیات مدیره انجمن، جوانب کار باز بینی می شود، یکی از مواردی که پیش روی ماست بحث استفاده از افراد تازه در دبیری جشنواره است و کسانی که قبلا دبیر جشنواره نبوده‌اند باید لحاظ شوند، افرادی که انتخاب می شوند باید هم توانایی کافی داشته باشند و چهره نسبتا شناخته شده در عرصه شعر و داستان و نقد ادبی و پژوهش باشند.

  وی ادامه داد: استفاده از چهره‌های نو این فایده را دارد که افراد جدیدی را در این عرصه معرفی کنیم و فرصت تجربه نو را در اختیار این افراد قرار دهیم. بهره از افرادی که در انجمن تجربه داشته‌اند کا را با سهولت همراه خواهد کرد.

  وی با بیان اینکه هر سال سعی می‌کنیم به تصمیم درستی برسیم و هردو جنبه را لحاظ کنیم گفت: اگر این موضوع و اجرای آن در دبیری جشنواره هم محقق نشد سعی داریم در داوری‌ها از افراد با تجریه استفاده کنیم، با تلفیق این موضوعات هم اجازه نخواهیم داد اعتبار جایزه کم شود و هم نوعی کادر سازی برای آینده صورت می گیرد.

  سخنگوی انجمن قلم ضمن تاکید بر اینکه رای هیات مدیره مبنی بر انتخاب «کامران پارسی‌نژاد» بود افزود: وی در دوره‌های متعدد در داوری‌ها حضور داشته و یا بعضا مسئولیت جشنواره‌هایی خارج از انجمن را داشته است، حتی دبیری بعضی جشنواره‌ها و جوایز ادبی را برعهده داشته، بر این اساس آقای پارسی نژاد انتخاب شد.

  وی اضافه کرد: برای سرگروه‌های داستان، شعر و پژوهش هم افرادی مطرح شدند و قرار شد پس از صحبت‌های آقای پارسی‌نژاد و نهایی شدن، نام این افراد در جلسات هیات مدیره مطرح شود.

  پرویز با بیان اینکه موضوع دیگر که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، مسئله راه‌اندازی انجمن در استان‌ها بود، از چندی پیش نمایندگی لرستان کار خود را آغاز کرده است، بر این اساس گزارشی از فعالیت‌های آن در جلسه ارائه شد.

  این مسئول با بیان اینکه از دیگر استان‌ها هم درخواست‌هایی داریم، ابراز داشت: تقاضاهایی از دیگر استان‌ها هم داریم، اعضای انجمن در استان‌ها متقاضی ایجاد نمایندگی هستند که پیرامون آنهم صحبت‌هایی شد. قرار شد برنامه مدونی برای نمایندگی ها داشته باشیم و هرکسی که متقاضی است ابتدا برنامه را مطالعه کند و اگر شرایط سازگاری داشت و صلاحیت هم در هیات مدیره مورد تصویب قرار گرفت آرام آرام برنامه ایجاد نمایندگی در استان‌ها را دنبال کنیم.

  - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930915000491#sthash.57Sm18Cz.dpuf

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • پخش ترجمه عربی نمایش رادیویی «از سرزمين نور»محمدرضا سرشار از راديو عربي
 • نمايشنامه رادیویی «از سرزمين نور» که به نمایش زندگي پيامبر اسلام(ص) از ولادت تا رحلت مي‌پردازد در راديو عربي شبکه عربي و آفريقايي برون مرزي در حال پخش است.

  به گزارش مشرق به نقل از برنا، نمايشنامه "از سرزمين نور" در راديو عربي شبکه عربي و آفريقايي معاونت برون مرزي در حال پخش است.

  داستان اين نمايشنامه زندگي پيامبر اسلام از ولادت تا رحلت را روايت مي‌کند. اين نمايشنامه نوشته محمدرضا سرشار است که ترجمه" عربی آن برعهده رائد دباب است.

  بلال بحراني، منار قيتولي، امير فوزي فرد، سلطان علي باغشاهي، سيد مصطفي رجاء و باسمه شکرچي بازيگران اين نمايشنامه راديويي هستند.

  طارق خزاعي راوي نمايشنامه و مصطفي فردوسي زاده ناظر لهجه ، عليرضا عزيزي تهيه کننده و عبدالکريم محمدي کارگردان نمايشنامه " از سرزمين نور" هستند که 70 قسمت آن آماده و در حال پخش است.

  نمايشنامه "از سرزمين نور" روزهاي چهارشنبه و جمعه از ساعت 16-15:30 پخش مي‌شود.


سرشار: ضرورت بازنگری در نگارش تفاسير قرآنی پس از انقلاب

دوشنبه 04 دي 1391 08:55:45 نگارش تفاسير قرآن با رويكرد جديد/ پژوهشگاه‌‌های دينی و قرآنی تخصصی‌تر وارد عرصه تفسير شوند
گروه ادب: رئيس انجمن قلم با تأكيد بر اينكه نيازهای روز جامعه و پرسش‌ها و دغدغه‌های ذهنی مردم با دوران پيش از پيروزی انقلاب متفاوت است، افزود: بايد نگارش تفسير قرآن كريم با رويكردهای جديد به آيات وحی، در دستور كار پژوهشگاه‌های دينی و قرآنی قرار گيرد.


محمدرضا سرشار(رضا رهگذر)، رئيس انجمن قلم و دبير سابق جوايز ادبی مؤسسه خانه كتاب و كارشناس ادبی ـ قرآنی
محمدرضا سرشار(رضا رهگذر)، رئيس انجمن قلم و دبير سابق جوايز ادبی مؤسسه خانه كتاب، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، درباره مرتفع شدن نيازهای جامعه مسلمين در دسترسی آسان به تفاسير مناسب قرآن كريم و همچنين سهل‌الفهم بودن آنها، اظهار كرد: اين عرصه قطعاً هيچ گاه به مرحله بی‌نيازی نخواهد رسيد.

وی ادامه داد: البته درباره تفاسير نظريه‌ای به نام «تفسير عصری» وجود دارد كه معتقدان به اين نظريه باور دارند كه بعضی از متون قرآن در طول زمان همراه با بعضی از يافته‌های جديد علمی انسان تازه كشف می‌شود. علامه طباطبايی نيز در اين زمينه اعتقاد دارد كه هر دوران به تفسير ويژه خود نيازمند است.

اين كارشناس قرآنی افزود: البته نكته‌ای كه بايد به آن توجه ويژه داشته باشيم اين است كه مبانی تفاسير تغيير نمی‌كند، ولی لايه‌های تازه‌ای از علم كشف می‌شود كه مردمان عصرهای جديد می‌توانند آنها را متوجه شوند. بنابراين هيچ گاه در اين عرصه نمی‌توان گفت راضی هستيم و به منظور و مقصد رسيده‌ايم.

سرشار اظهار كرد: بعد از انقلاب تفاسير و ترجمه‌های بسيار خوبی از قرآن مجيد منتشر شد و اميد داريم كه اين مهم ادامه پيدا كند و در ميان تفاسير از همه مهمتر «الميزان» بود كه از قبل از انقلاب آغاز شده و پس از انقلاب به فارسی ترجمه شد. ديگر تفاسير نيز در سطوح پايين‌تری از اين تفسير منشر شدند.

سرشار:
موضوع به اندازه‌ای با اهميت است كه انسان هيچ گاه نبايد احساس كند كار به همين جا خاتمه می‌يابد و هيچ گاه نبايد راضی به توقف فعاليت در اين حوزه باشيم
وی به برخی از تفاسير بعد از انقلاب اشاره و عنوان كرد: اگر چه تفاسير متعددی به زبان عربی و فارسی نوشته شده است، اما به شيوه گذشته ادامه ندارد؛ از اين جمله می‌توان به مجموعه «تفسير جوان»، ويژه گروه سنی نوجوان و جوان و «تفسير نور» از حجت‌الاسلام و المسلمين قرائتی اشاره كرد.

اين كارشناس تصريح كرد: در حال حاضر، مؤسسات گوناگونی در استان قم در تلاش می‌كنند تا مجموعه‌ای از تفاسير آيات قرآن كريم را با بهره بردن از نظر پژوهشگران و مفسران گوناگون به رشته تحرير درآورند كه مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم از اين جمله است.

سرشار همچنين گفت: با توجه به نيازهای روز جامعه و تفاوت پرسش‌ها و دغدغه‌های ذهنی مردم با دوران پيش از پيروزی انقلاب، بايد نگارش تفسير با رويكردهای جديد به آيات وحی، در دستور كار پژوهشگاه‌های دينی و قرآنی قرار گيرد.

رئيس انجمن قلم ضمن بيان اين موضوع كه در اين عرصه پس از انقلاب اقدامات خوبی صورت گرفته است، تاكيد كرد: موضوع به اندازه‌ای با اهميت است كه انسان هيچ گاه نبايد احساس كند كار به همين جا خاتمه می‌يابد و هيچ گاه نبايد راضی به توقف فعاليت در اين حوزه باشيم.

ارسال نظر