آخرین خبر

 • • مجتبی رحماندوست: نامه "جایزه جلال" را دوباره برای وزیر ارشاد ارسال کردم/هیئت علمی اکثریت نداشته است
 • سه شنبه 21 آذرماه 91

  ارسال به دوستان
  خبرگزاری فارس: عضو هیئت علمی جایزه جلال ضمن اشاره به اینکه موارد منتشرشده این روزها جای تامل دارد گفت: پیگیر نامه ارسالی به وزیر ارشاد شدم که ظاهرا بدستشان نرسیده بود از این رو مجددا نامه را فرستادم و پیگیر خواهم بود.
  خبرگزاری فارس: نامه «جایزه جلال» را دوباره برای وزیر ارشاد ارسال کردم/ هیئت علمی اکثریت نداشته است

  مجتبی رحماندوست عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره پیگیری نامه‌ای که درباره با جایزه جلال آل‌احمد به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته بود (می‌توانید این مطلب را اینجا بخوانید) اظهار داشت: نامه‌ را ارسال و پس از آن پیگیری‌هایی هم انجام دادم.

  وی افزود: وزیر ارشاد عنوان کردند که هنوز نامه را دریافت نکرده‌ام، از این رو امروز مجددا این نامه را ارسال کردم.

  عضو هیئت علمی جایزه جلال درباره این دوره از جایزه جلال عنوان کرد: بنده به عنوان عضو هیئت علمی جایزه جلال آل احمد بر خود وظیفه می‌دانم که ماجرا را پیگیری کنم.

  به گفته رحماندوست، تمام موارد را از سوی متولیان و داوران و هیئت علمی مطالعه کردم، این جایزه قانون و آئین‌نامه دارد، در ادامه اعتراض‌هایی صورت گرفته بر این مبنا بنده هم از وزیر ارشاد خواستار توضیحات شدم.

  وی درباره نظر هیئت علمی جایزه جلال آل احمد تصریح کرد: چه بگویند رای داوران مستقل است (تائید صحبت‌های سه داور) و چه بگویند هیئت علمی باید نظر می‌داده این هیئت علمی اکثریت نداشته اما در مجموع بنظر می‌رسد کل کار جای تامل دارد؛ اینکه نظر داوران اثری بوده اما در نهایت اثری دیگر معرفی شده نشان می‌دهد که جای تامل وجود دارد، اما در نهایت باید منتظر توضیح وزیر بمانم.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


سرشار: عمرانی در اعتقادش اعوجاج نداشت/ نجیبانه از حقیقت دفاع می کرد


کد خبر : 58284
تاریخ : 1391/09/21 - 11:24:19

نويسنده، پژوهشگر و منتقد ادبي، خليل عمراني را شاعري ثابت‌قدم در اعتقادات و دور از حاشيه و شهرت‌طلبي مي‌داند.

محمدرضا سرشار در گفت‌وگو با خبرنگار شهر درباره وجوه شخصيتي اين شاعر انقلاب گفت: من عمراني را از دو وجه مي‌شناختم؛ يکي به‌‌عنوان شاعر انقلاب و ديگري هم به‌طور خاص به‌ عنوان عضو انجمن قلم ايران. عمراني به لحاظ شخصيتي کسي بود که از همان اول از نظر انديشه، راه خود را پيدا کرد؛ يعني مطلقا اين اعوجاج‌ها و به چپ و راست زدن‌ها و گاهي شل و گاهي سفت‌کردن‌ها در مسائل عقيدتي در ايشان راه پيدا نکرد. وي ادامه داد: از همان روز اول که وارد وادي شعر شد و شناخته شد، يک راه را انتخاب کرد که همان راه اسلام و انقلاب و پيروي از رهبري و ولايت بود و تا آخر هم در همان موضع باقي ماند. اين از آن مسائلي است که در شاعران نسل انقلاب هميشه مشاهده نمي‌شود. شعراي زيادي داشته‌ايم که خوب هم شروع کردند و با انقلاب شروع کردند؛‌ ولي بعدها دچار اعوجاج‌هايي شدند و به چپ و راست زدند. البته بعضي‌ از آن‌ها دوباره برگشتند؛ ولي بعضي هم برنگشتند. در مورد عمراني اين اعوجاج‌ها وجود نداشت.

پاک و منزه و بي‌حاشيه بود، شهرت‌طلب نبود

اين نويسنده افزود: نکته ديگر در مورد عمراني، شخصيت پاک و صاف و منزه ايشان بود. متاسفانه در ميان اهالي هنر، به‌رغم توانايي‌هايي که گاهي در آثارشان مي‌بينيم، بعضا شاهد نکات تيره‌اي هستيم که خيلي براي مردم معمولي دلچسب نيست. براي مثال ممکن است برخي هنرمندان مشکلات اخلاقي يا اعتيادهايي به مواد مخدر يا مشروبات الکلي داشته باشند؛ ‌ولي در شخصيت عمراني از اين دست مسائل وجود نداشت و او از ابتدا تا انتها يک انسان کاملا پاک، سالم و درست بود. 

سرشار درباره ديگر وجوه شخصيتي خليل عمراني اظهار داشت: نکته ديگر اين‌که عمراني به هيچ عنوان شهرت‌طلب نبود. شهرت‌طلبي يکي از آفت‌هاي بزرگ هنر است و کمتر هنرمندي را مي‌توان پيدا کرد که دچار اين آفت نباشد. در عمراني اين خصيصه را نديدم. يعني او شعر نمي‌گفت که مشهور شود و به دنبال مشهور کردن خود نبود.

دفاعش از حقيقت، دفاعي نجيبانه بود

وي ادامه داد: او جزء بي‌حاشيه‌ترين شاعران ما بود. از آن دسته شاعران که سرگرم کار خود بودند؛ بدون اين‌که حاشيه‌اي داشته باشند. دفاع او نيز دفاع نجيبانه و شجاعانه از حقيقت به‌نحوي بسيار محسوس بود. در دوره‌اي که نصراله مرداني هنوز در قيد حيات بود، همه او را به‌عنوان شاعري بزرگ و توانا پذيرفته بودند؛ هرچند بعضي حسودان حاضر نبودند اقرار کنند. اين شاعر به دليل پايبندي به مواضع عقيدتي‌اش در يک دوره مورد آزارها و اذيت‌هاي رواني بسيار زيادي از طرف گروهي از شاعران سابقا انقلابي که با انقلاب زاويه پيدا کرده بودند، قرار گرفت و بسيار اذيت شد.

اين نويسنده با بيان اين‌که اين عده براي خودشان تشکيلات شاعري درست کردند و هنوز هم هستند، ادامه داد: عمراني در آن دوره بسيار مردانه پاي مرداني ايستاد و بدون ترس از اينکه مورد تحديد و تحريم و آزار و اذيت قرار گيرد، از مرداني دفاع کرد و تا پايان هم به اين دفاع ادامه داد. البته به شيوه خودش که شيوه‌اي بسيار نجيبانه بود، نه با پرخاش و برخوردهاي تند؛ بلکه مستدل و علمي دفاع کرد. اين‌ شيوه دفاع‌ هم به آقاي مرداني روحيه مي‌داد و هم بر افکار عمومي نسبت به اين شاعر بزرگ انقلاب موثر بود.

بهترين اوقاتش را صرف پرورش شاعران جوان کرد

سرشار افزود: شاگردپروري ايشان نيز يکي ديگر از خصايصشان بود. معمولا هيچ چيزي براي هنرمندان عزيزتر از هنر خودشان نيست و عشقشان به کار هنري‌شان سبب مي‌شود از بسياري مسائل ديگر غفلت کنند يا از بسياري مسائل بگذرند. کمتر هنرمندي که واقعا هنرمند است، حاضر مي‌شود يک بخش از عمرش را صرف پرورش هنرمندان جوان کند. ولي عمراني از ابتدا تا انتها به اين کار مشغول بود و چه بسا اوقات گران‌بهايي را که مي‌توانست صرف توليد آثار بهتر و فاخرتر در عرصه شعر کند، صرف پرورش استعدادهاي جوان شعري کرد. 

وي تصريح کرد: در سال‌هاي اخير فوت هنرمندان بسياري را ديده‌ايم، تشييع جنازه‌هايشان را هم ديده‌ايم؛ ولي اين تعداد جمعيت، کمتر در تشييع‌جنازه هنرمندي حضور پيدا مي‌کنند. کيفيت حضورها نيز متفاوت است؛ زيرا برخي ممکن است تنها براي اداي تکليف در برخي تشييع‌جنازه‌ها حضور يابند و برخي نيز به قول افراد بدبين‌، تنها براي اين بيايند که زير جنازه عکس بگيرند و براي خود رزومه درست کنند. سرشار ادامه داد: ولي عمده افراد حاضر در اين تشييع جنازه را افرادي ديديم که با دلشان حضور پيدا کرده‌اند و از صميم قلب متاثر بودند و اشک مي‌ريختند. اين هم براي يک هنرمند کم چيزي نيست. اميدوارم همان‌طور که دنياي ايشان خوب بود، آخرتشان بهتر از اين باشد که ان‌شاءالله همين‌طور هم هست.

ارسال نظر