آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام.امیدوارم بتوانم به زودی این کار را بکنم. ادامه
 • hamid reza: باعرض سلام ،ادب،احترام وتشكر از سايت بسيار عالي شما استاد ادامه

آخرین کتاب

 • • پنجمین بازچاپ «سفر به جنوب»/ گزارش سرشار از رزمندگان نوجوان

 • شناسهٔ خبر: 4130367 - سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

  کتاب «سفر به جنوب» محمدرضا سرشار شامل روایتی از دیدار و گفتگوی وی با چند نوجوان رزمنده تجدید چاپ شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به جبهه‌های جنوب کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ است که در آن، مشاهدات نویسنده در کنار گفت‌وشنود او با چند نوجوان رزمنده در قالب گزارش نوشته شده است.

  درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی اختصاص دارد. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت و گو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها درواقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باورپذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی خواهد برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌هایی که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیش کسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این اثر در ۵۵ صفحه با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسید.


؛ سال همت مضاعف و كار مضاعف/ محمدرضا سرشار: رفع افت ادبيات داستاني متعهد تلاشي مضاعف مي‌طلبد

‌‌1389/01/20
محمدرضا سرشار با اعتقاد به اين‌كه رفع افت ادبيات داستاني متعهد تلاشي مضاعف مي‌طلبد، گفت: ادبيات داستاني متعهد دچار افت ‌شده و از اين‌رو همت و تلاش مضاعف در اين حوزه يك ضرورت است.

اين داستان‌نويس درباره‌ي نام‌گذاري امسال به سال «همت مضاعف و كار مضاعف» در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ادب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، عنوان كرد: در واقع روي سخن مقام معظم رهبري درباره‌ي تلاش و همت مضاعف با عموم مردم است و هركسي در حوزه‌ي فعاليت خودش بايد به اين مسأله توجه كند.

او متذكر شد: در حوزه‌ي‌ ادبيات داستاني كودك و بزرگسال در ميان طيف متعهد، شاهد افت هستيم و كم‌تر شاهد كارهاي خلاقه در اين حوزه هستيم. كارها به سمت سفارشي‌نويسي پيش مي‌رود و پرداختن مؤلفان به كارهايي كه پردرآمدتر، زودبازده‌تر و كم‌تر ماندگار است، مسأله‌ي ادبيات شده است و فكر مي‌كنم اين تذكر نسبت به تلاش و كار مضاعف در مورد اهل قلم اين‌گونه تعريف شود كه به سمت خلق آثار ماندگار و كارهايي با كيفيت بيش‌تر حركت كنند؛ در واقع ادبيات كيفيت است و نه كميت.

سرشار همچنين متذكر شد: آگاهي‌بخشي نسبت به مسأله‌ي تلاش و كار مضاعف در حوزه‌ي فرهنگ بيش‌تر متوجه صدا‌وسيماست و بعد متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي كه يك شأن مديريتي و برنامه‌ريزي دارد.

2 نظر

باعرض سلام ،ادب،احترام وتشكر از سايت بسيار عالي شما استاد عالي قدر
عرض بنده ومزاحمتم در مورد درخواست نوشته اي از نوشته هاي گوهربار شما درمورد همت مضاعف در ادبيات است .اگر محبت بفرمائيد مقاله اي دراين مورد براي من ارسال بفرمائيد بسيار سپاس گذار ميشوم .

ارسال نظر