آخرین خبر

 • • تذکر 41 نماینده مجلس به وزیر ارشاد به دلیل اصرار روزنامه دولت بر بازداشت سردبیر رجانیوز
 • یکشنبه 19 مردادماه 93

  / «آیا این اقدام، عمل به توصیه رهبر انقلاب مبنی بر حمایت از جریانات فرهنگی مومن و انقلابی است؟»
  گروه سیاسی - رجانیوز: جمعی از نمایندگان مجلس به دلیل شکایت روزنامه دولت و بازداشت سردبیر سایت «رجانیوز»، به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تذکر دادند.

  به دنبال بازداشت علی نادری، سردبیر پایگاه اطلاع‌رسانی رجانیوز به دلیل شکایت روزنامه ایران درباره پرونده‌ای غیرحقوقی که در دوران مدیریت جریان انحرافی بر این روزنامه بوده است، امروز تعداد 41 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر ارشاد به دلیل اصرار روزنامه ایران برای بازداشت وی در روز خبرنگار، تذکر دادند.

  در این تذکر نمایندگان، ضمن اشاره به این موضوع که این پرونده مربوط به دوره حضور افراد جریان انحرافی در موسسه مطبوعاتی ایران بوده و اساسا یک مساله غیرحقوقی است، از علی جنتی پرسیده شده «آیا این، عمل به توصیه رهبر انقلاب مبنی بر حمایت از جریانات فرهنگی مومن و انقلابی است؟»

  گفتنی است سه سال پیش، بعد از آن که روزنامه ایران در مطلبی غیرواقعی، اتهامی سخیف را به علی نادری وارد کرد، با پاسخ مستدل وی مواجه شد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • با سرویراستاری محمد‌رضا سرشار نوشته شد: «آغازی دیگر» برای یوسف
 • 9 مرداد 1393 ساعت 11:06
  «آغازی دیگر؛ داستان‌ها و نقد داستان‌های برگزیده پنج دوره جایزه ادبی یوسُف» با سرویراستاری محمد‌رضا سرشار عنوان کتابی است که به بهانه ششمین دوره برگزاری این جایزه منتشر شده است.
  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مقدمه کتاب «آغازی دیگر؛ داستان‌ها و نقد داستان‌های برگزیده پنج دوره جایزه ادبی یوسُف» به قلم محمدرضا سرشار، نقدی است درباره جشنواره داستان کوتاه دفاع مقدس «یوسُف».

  وی در ابتدا نام دبیران ادبی جایزه را به همراه داوران دوره‌های پیشین آورده است و با اشاره به این ‌که کمبود قابل توجه در عرصه داستان دفاع مقدس، در قلمرو داستان بلند و رمان بوده است و نه داستان کوتاه می‌نویسد: «درست‌تر این بود که این جایزه به هر دو مقوله [داستان کوتاه و داستان بلند و رمان] اختصاص می‌یافت. با چنین رویکردی تعداد آثار ارسال‌شده به دبیرخانه کمتر می‌شد، اما چه باک که گفته‌اند: یکی مرد جنگی به از صد هزار.»

  سرشار نقد خود به جشنواره را از گزینش داوران آن آغاز می‌کند و تعهد کامل به ارزش‌های اصیل دفاع مقدس را در کنار توانا و مجرب بودن از ضروریات این امر می‌داند و بر همین اساس می‌آورد: «نویسندگانی دارای کتاب‌های متعددی نیز در این زمینه [نقد ادبی] هستند. اما یا از ابتدا نگاهشان به این مقوله آن‌گونه که باید منطبق بر این ارزش‌ها نبوده یا به تدریج دچار استحاله فکری شده‌اند؛ اما این نکته از چشم‌های غیر تیز‌بین و فاقد قدرت نقد، دور نمانده است. طبعاً چنین افرادی صلاحیت نه دبیری و نه داوری چنین جشنواره‌هایی را دارند. در میانِ هم دبیران و هم داوران -متعدد- دوره‌های مختلف این جشنواره، متاسفانه از این افراد به چشم می‌خورند.»

  وی در ادامه تاکید می‌کند که «فقط منتقدان واقعی - و نه هر کسی که چیز یا چیز‌هایی به اسم نقد منتشر کرده- شایستگی داوری در این زمینه را دارند.... داشتن باور واقعی به ارزش‌های اسلامی و دفاع مقدس و دیدگاه صحیح مذهبی و بصیرت است.»

  تغییر داوران در هر سال برگزاری با هدف ورود سلایق مختلف در انتخاب آثار، دیگر موضوع مورد انتقاد سرشار به جشنواره «یوسُف» است: «این تغییر و تحول‌های مداوم، سبب می‌شود که سطح آثار برگزیده در دوره‌های مختلف گاه بسیار متفاوت و دارای فراز و فرود‌های غیر قابل قبول باشد.»

  وی به صراحت این جشنواره را «جشنواره نوقلمان» می‌خواند و معتقد است: «چنین جشنواره‌ای اگر هم کارکردش تشویق نوقلمان و کمک به رشد ادبی آنان باشد، کمک قابل توجهی به هدف اصلی از تاسیس جشنواره که همانا تولید آثار ارزشمند داستانی در زمینه دفاع مقدس است، نخواهد بود.»

  در ادامه یادداشت رحیم مخدومی، دبیر ادبی ششمین جشنواره یوسف درباره ضرورت انتشار کتاب برای نقد آثار دوره‌های گذشته با هدف برون‌رفت از آسیب رکود جشنواره‌ یوسف آمده است. مخدومی در یادداشت خود این نقد‌ها را نظر شخص نقاد معرفی می‌کند و شیوه این نقد‌ها را نیز قابل نقد می‌داند.

  سپس 16 داستان برگزیده به نویسندگی مجیدکلشتری، زهرا مشتاق، احمد شاکری، حسینعلی جعفری، محمدحسن ابوحمزه، زینب گودینی، تیمور آقامحمدی، جواد افهمی، مریم بیات‌تبار، شیرین اسحاقی، محبوبه حاج‌رضایی، محمد محمدسیفی، سیما صفاری آشتیانی، سجاد خالقی و امید مردانی بروجنی، پنج دوره گذشته، هر یک به کوشش یک نویسنده نقد شده‌اند.

  «آغازی دیگر» را انتشارات صریر با شمارگان سه‌هزار نسخه در قطع رقعی، 390 صفحه و به بهای 200‌هزار ريال منتشر کرده است.دبير جايزه كتاب سال در گفت‌وگو با ايبنا : مخاطبان حق دارند اسامي داوران جوايز را بدانند

محمدرضا سرشار، دبير بیست ‌و هشتمین جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران، با بيان اينكه انتظار مخاطبان و مولفان براي انتشار اسامي داوران، درخواست نامعقولي نيست، درباره داوراني كه مايل به انتشار اسامي خود نيستند، گفت: داوري كه با انتشار نام خود موافق نيست، سه مشكل دارد؛ نخست این که به اعتبار علمي خود اطمينان ندارد؛ دوم این که به تقواي خود اعتقاد كافي ندارد و در نهایت این که نمي‌تواند پاي داوري خود ايستاده و از آن دفاع كند./
سرشار به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، گفت: از آن جايي كه داوري يك نوع قضاوت به معناي حقوقي و معنوي است، نخستين نكته‌اي كه درباره داوران مطرح مي‌شود، اين است كه ايشان بايد صلاحيت مسووليتي كه بر عهده‌شان هست را داشته باشند.

وي ادامه داد: اين صلاحيت، هم شامل جنبه علمي كار ايشان است و هم صلاحيت معنوي و اخلاقي داوران را در بر مي‌گيرد، چون صرف داشتن علم در كار داوري كفايت نكرده و شخصيت داور نيز مهم است تا اغراض شخصي‌اش در كار داوري دخالت نداشته باشند.

دبير علمي بیست‌وهشتمین جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران، گفت: وقتي اسامي داوران اعلام شود، افراد مي‌توانند درباره صحت و سقم داوري‌ها قضاوت كرده و تشخيص دهند اين داوري‌ها تا چه اندازه به انصاف و عدالت نزديكند.

سرشار همچنين افزود: اما اگر اسامي داوران اعلام نشود، حتي اگر بهترين داوران انتخاب شده باشند، اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا واقعا داوران شرايط لازم را داشته‌اند و آيا در داوري‌های خود نظرهاي شخصي‌شان غلبه نكرده است؟ بنابراين هيچ وجهي ندارد كه اسامي داوران جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي اعلام نشود.

وي با بيان اينكه انتظار مخاطبان و مولفان براي انتشار اسامي داوران، درخواست نامعقولي نيست، تصريح كرد: در جامعه سوال مطرح مي‌شود كه يك اثر بر چه اساسي انتخاب شده و داور بايد با استدلال پاسخ گويد.

اگر هر داوري حتي صلاحيت علمي و تقوايي را براي قضاوت داشته باشد، ولي نتواند از داوري خود دفاع كند، ايجاد شبهه مي‌كند.

وي گفت: البته اين نكته هم بايد اضافه كرد، افرادي پيدا مي‌شوند كه وقتي پيش از اعلام نتايج، از اسامي داوران آگاه می‌شوند، با واسطه‌تراشي و تماس‌هاي مختلف تلاش كنند نظر داوران را تحت تاثير قرار دهند يا براي ايشان مزاحمت وقتي ايجاد مي‌كنند. شكل درست اين است كه اسامي داوران بعد از اعلام نتايج جايزه اعلام شود.

توضیح : خبرگزاري كتاب ايران از روز ۲۱ بهمن‌‌ماه سال‌جاري اسامي داوران گرو‌ه‌هاي زبان، دين، ادبيات، علوم اجتماعي، علوم كاربردي، فلسفه، مديريت و بازرگاني، كليات، روانشناسي بیست‌وهفتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی را به شكل روزانه منتشر كرده است.

ارسال نظر